Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2011., 20:40   #1
Question Would there be universe if there was no one to experience it?

Dakle, kako naslov kaže, zanima me mislite li da bi materijalni svijet kakvoga ga doživljamamo na ovoj razini uopće postojao kada ne bi bilo organizama koji ga doživljavaju?
Bi li doživljavao sam sebe ili si uopće ne bi dopustio stanje u kojemu ne postoji nešto sa čime bi bio u interakciji (oblik života ili svijesti)...
I ako mislite da je za postojanje iksa potreban ipsilon koji bi ga doživjeo, što je onda ipsilon za naš svemir?
Ako mi percepiramo okolinu, percepira li i ona nas?
Sticky Spider is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2011., 22:20   #2
Svemir nam je podario svijest kako bi mogao spoznati sebe. Možda upravo kroz nas sebe doživljava. Uostalom zašto ne, ako ništa drugo prekrasno zvuči. Eto, mrvica panpsihizma (dok opet ne uleti Dennett & co. kao na mnogim drugim topicima ).
Noirotic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 15:36   #3
Quote:
Sticky Spider kaže: Pogledaj post
Dakle, kako naslov kaže, zanima me mislite li da bi materijalni svijet kakvoga ga doživljamamo na ovoj razini uopće postojao kada ne bi bilo organizama koji ga doživljavaju?
Bi li doživljavao sam sebe ili si uopće ne bi dopustio stanje u kojemu ne postoji nešto sa čime bi bio u interakciji (oblik života ili svijesti)...
I ako mislite da je za postojanje iksa potreban ipsilon koji bi ga doživjeo, što je onda ipsilon za naš svemir?
Ako mi percepiramo okolinu, percepira li i ona nas?
Men' je jedno pitanje epistemologije a drugo ontologije...
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:39   #4
Tema je od prve rečenice,po meni nedorečena,nejasna i čemu nonšalantno razbacivanje engleskog?
Da je moja mama,muško,bil se zvala Duško?

hajd,poz. mi budi!
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 17:53   #5
Quote:
Sticky Spider kaže: Pogledaj post
Dakle, kako naslov kaže, zanima me mislite li da bi materijalni svijet kakvoga ga doživljamamo na ovoj razini uopće postojao kada ne bi bilo organizama koji ga doživljavaju?
Definitivno ne bi. Neko vrijeme bi možda hangao around ali ovisno o strpljenju kad tad bi postao sam sebi glup što opstaje kad ga nitko ne .... ni 5% i implodirao. Garant.
Cadillac_Tramp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 18:39   #6
Quote:
žacko11 kaže: Pogledaj post
Tema je od prve rečenice,po meni nedorečena,nejasna i čemu nonšalantno razbacivanje engleskog?
šta nije jasno?
zamisli apsolutno ništa... i sad u ništa ubaci stijenu. misliš li da bi stijena uopće postojala kad ne bi imala nešto što bi ju moglo vidjet? ili bi si ništa napravilo aliena da može skužit da stijena postoji... ili bi ništa i stijena živjeli sretno do kraja vječnosti?

Quote:
Cadillac_Tramp kaže: Pogledaj post
Definitivno ne bi. Neko vrijeme bi možda hangao around ali ovisno o strpljenju kad tad bi postao sam sebi glup što opstaje kad ga nitko ne .... ni 5% i implodirao. Garant.
znači misliš da bez smisla nema ni postojanja?
Sticky Spider is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 10:16   #7
.. ima li mjeseca kad ga nitko ne gleda? .. stvara li padajuće stablo zvuk kad u šumi nema nikoga? .. ima li koje manje ofucano kvazi filozofsko pitanje o kojem nismo već 3 puta naširoko divanili?
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2011., 21:00   #8
Kako to misliš apsolutno ništa?
Ubaciti stijenu, u to ništa? Ne vjerujem.

A,čuješ li ti travu,kako raste poslije kiše?


Poz.
žacko11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 14:05   #9
ako bez smisla nema ni postojanja, što smo mi?
smisao za postojanje svemira?
Lazurite is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 23:22   #10
Quote:
Lazurite kaže: Pogledaj post
ako bez smisla nema ni postojanja, što smo mi?
smisao za postojanje svemira?
Alan Watts kaže: "you are an aperture trough which the universe is looking it self".

Nie to bez mozga.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2011., 23:38   #11
Treba shvatiti da smo mi običan dio svemira i činjenica što imamo tzv. percepciju, svijest, razum, srce, dušu, slobodnu volje i sve ono što nas čini razumnim i inteligentnim bićima nas ne stavlja u takav centar važnosti da svemir uvjetujemo po zakonima svoje percepcije. Mi smo dio svemira, nije svemir dio nas. Isto vrijedi i za ostala inteligentna bića u svemiru. Svemir je postojao dugo prije takvih bića, a možda će postojati i dugo nakon njih. Kolikogod inteligentan život bio vrhunac evolucije svemira, mi smo i dalje obične hrpe molekula koje pokušavaju shvatiti sebe kao i ostale nakupine materije i drugih stvari od kojih je sačinjena stvarnost.

Tako da, yep, universe would be there and it wouldn't need us to experience it. Stoga stijena može letit okolo po praznini čitavu vječnost bez da neki supermen bulji u nju.
djurok is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2011., 07:19   #12
Quote:
Sticky Spider kaže: Pogledaj post
Ako mi percepiramo okolinu, percepira li i ona nas?
Ako ta okolina posjeduje neku formu živčanog sustava ili ekvivalent, onda nas doživljava. Recimo prolazimo šumom s dekicom i košarom punom hrane i različita šumska bića nas na svoj način pritom percipiraju.
__________________
Energetska vrijednost 1717kJ
Akai is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 08:37   #13
kada ne bi postojao nitko osim mene ja bih morala postojati samo za sebe i bila bih svjesna svog postojanja ali na srugacijoj razini stoga recimo da bi postojao materijalan svijet u nekom slucaju ali bi bio percipiran na neki drugi nacin ili ne bi bio percipiran uopce
meedeena is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2011., 09:24   #14
Ne znam zasto ne bi postojao ?

Tim vise sto moderna znanost ga i definira tako da kroz jedan osjetan period njegove povijesti nije bilo nikoga da ga uopce iskusa.
Mr. Twilight is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 16:33   #15
Postojalo bi ono što i jest van nas - titraji fine atomske energije, koje u kvantnom polju vibriraju na određenim frekvencijama. Naš mozak, sam baždaren na jednu jedinu frekvenciju, putem čula prevodi i stvara čvrstu, materijalnu sliku svijeta, stvarnost kakvu znamo. Stoga naša percepcija univerzuma, naše promatranje univerzuma, ono što vidimo kao svijet i sve stvoreno limitirano je i određeno fiziologijom našeg mozga. Stoga da nema čovjeka ne bi bilo ni univerzuma.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2011., 15:02   #16
Quote:
Cherie kaže: Pogledaj post
Postojalo bi ono što i jest van nas - titraji fine atomske energije, koje u kvantnom polju vibriraju na određenim frekvencijama. Naš mozak, sam baždaren na jednu jedinu frekvenciju, putem čula prevodi i stvara čvrstu, materijalnu sliku svijeta, stvarnost kakvu znamo. Stoga naša percepcija univerzuma, naše promatranje univerzuma, ono što vidimo kao svijet i sve stvoreno limitirano je i određeno fiziologijom našeg mozga. Stoga da nema čovjeka ne bi bilo ni univerzuma.
Khm.

Draga gospođo Trešnjo

Kojom to jednadžbom bi se percepcija izjednačavala s materijom?

Da mene pitate, percepcija ništa drugo nego kut pod kojim (pod utjecajem datih okolnosti ili pod uzdama naše vlastite volje) rotiramo prizmu naše svijesti i samim time odraz svjetla stvarnosti poprima drukčiji oblik ili boju.

Oblik ili boja nisu sama svjetlost, pa samim time ni naša percepcija nije sama egzistencija.

Ne bih osobno davala toliku moć jednom običnom kaledioskopu ljudskog uma. Ne kažem da um (mozak call it whatever you want) nije fascinantno sredstvo sposobno da nas obogati brojnim doživljajima, ali i sami ste gospođo rekli, limitiran je. Ako je limitiran, onda nije sama stvarnost.

No postoji šansa da sam vas krivo razumjela, pa molim vas, ako može nekakvo objašnjenje.
Alexa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 01:20   #17
Quote:
_Alexa_ kaže: Pogledaj post
Khm.

Draga gospođo Trešnjo
Penny.Penny.Penny.

Quote:
Kojom to jednadžbom bi se percepcija izjednačavala s materijom?
Nije u pitanju jednadžba nego fiziologija, gospođo Alexa. Naš mozak percipira stvarnost putem čula, električne impulsi prevode se u mozgu u čvrstu i opipljivu sliku. Stvarnost se dešava u našem mozgu, jer van našeg mozga nema ničeg osim energije, koja oscilira na različitim frekvencijama. Vjerojatno vam je to spooky ali bojim se da smo svi zajedno u iluziji, nikakav univerzum van ljudskog mozga ne postoji. Preporučam ovaj video on će vam najbolje pojasniti ono što govorim.



Quote:
Da mene pitate, percepcija ništa drugo nego kut pod kojim (pod utjecajem datih okolnosti ili pod uzdama naše vlastite volje) rotiramo prizmu naše svijesti i samim time odraz svjetla stvarnosti poprima drukčiji oblik ili boju.

Oblik ili boja nisu sama svjetlost, pa samim time ni naša percepcija nije sama egzistencija.
U kontekstu ovog topica - would there be universe if there was no one to experience it? - ne mogu se s vama složiti. Na nekom drugom topicu koji bi se doticao pitanja svjesnosti, rekla bi da je vaše razmišljanje vrlo slično mojem.


Quote:
Ne bih osobno davala toliku moć jednom običnom kaledioskopu ljudskog uma. Ne kažem da um (mozak call it whatever you want) nije fascinantno sredstvo sposobno da nas obogati brojnim doživljajima, ali i sami ste gospođo rekli, limitiran je. Ako je limitiran, onda nije sama stvarnost.
My point exactly. Penny. Pogledajte video .
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 11:18   #18
Jako interesantan clip, moram ga zabilježit

Ipak, ljudske misli su impulsi u mozgu kao i osjeti, oboje mogu biti jednako varljivi i podložni manipulaciji, pa kako možemo vjerovati ičemu što percepiramo ?
Sve ima dvije strane prema našem "iskustvu" , toliko suprotne da nemogu jedna bez druge; istina i laž, dobro i zlo, san i java... pa zašto ne bi postojao materijalni i nematerijalni svijet, samo kako ih razlikovat ?? ( imajte na umu da je i ova slika koju vidite na ekranu samo niz električnih impulsa vašeg računala )
Osjeti i misli se u našem mozgu stapaju u jednu jedinstvenu cjelinu, koju mi zovemo sviješću ili percepcijom svijeta. Po meni bi onda to pitanje mogli prevesti "postoji li svijet kojeg ne možemo percipirati ?"

Sjećate li se one iz škole da je svijet sve živo i neživo što NAS okružuje, a što je onda s nama ? Jesmo li mi dio našega svijeta, ili smo dio nečijeg tuđeg okruženja( svijeta ) ? Kako svatko od nas može istovremeno biti promatrač i sudionik svijeta ?

eto ja sam samo nabacio par misli, slobodno komentirajte ako osjetite potrebu, odgovore vam ja nemogu reći jer ih nemam, a samim time vam dajem odgovor na sve
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2011., 01:18   #19
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Po meni bi onda to pitanje mogli prevesti "postoji li svijet kojeg ne možemo percipirati ?"
Samo jedno sa sigurnošću znaš - TI postojiš. Sve što u sebi i van sebe percipiraš, kao i sve ono što ne možeš percipirati - je upitno.

Quote:
Kako svatko od nas može istovremeno biti promatrač i sudionik svijeta ?
Svijesnost je kružnica čiji je centar svagdje , a obod nigdje.
Cherie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 01:20   #20
Quote:
Sticky Spider kaže: Pogledaj post
Dakle, kako naslov kaže, zanima me mislite li da bi materijalni svijet kakvoga ga doživljamamo na ovoj razini uopće postojao kada ne bi bilo organizama koji ga doživljavaju?
Pitanje je odgovoreno vise puta u zadnjih nekoliko tisuca godina i odgovor je da je upravo zato i stvoren. Kako bi spoznao sam sebe.

Nakon cega su neka bica zaboravila da je materijalni svijet samo jedna opcija.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:24.