Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2011., 13:57   #21
Quote:
maneo kaže: Pogledaj post
Sama ideja utopije je da se stvori režim sa (neidealnim) društvom kakvo jest i da takav režim preodgoji pojedince da budu zadovoljni društvom u kojem žive.(ili bolje reći da budu zadovoljene njihove psiho-fizičke potrebe)

Budući da je nemoguće da svi budu zadovoljni taj posao moguće je napraviti samo na nečiju štetu. Tako da je utopija istovremeno i distopija.

A filozofske rasprave se vode, uglavnom,na temu , da li ići na štetu pojedinca, manjine ili većine. Dakle da li je važna kvaliteta ljudi i kvantiteta.

Jako me zbunjuje sad ovo... . Ako dobro kužim rasprava se vodi dali našteti samo npr zemljoradnicima ( ne nužno)? Pa naravno da je važnija kvaliteta ali ja ne kužim zbilja ovo sad...

Da je svijest društva ili pojedinaca idealna onda nema potrebe za nikakvim društvenim uređenjem.
Dakle režim bi mjenjao društvo kakvo jest? Onda to nije utopija već diktatura. Mišljenja sam ( iako možda nisam nužno u pravu) da se mora mjenjati društvo tj čovječanstvo u cjelini samo od sebe tj da ljudi sebe svjesno moraju nagnati na promjene a ne da ih mjenja režim.

Oprosti što sam sad stavio svoj upis u citat tebe...malo sam zeznuo
stonfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:15   #22
Quote:
stonfa kaže: Pogledaj post
Dakle režim bi mjenjao društvo kakvo jest? Onda to nije utopija već diktatura. Mišljenja sam ( iako možda nisam nužno u pravu) da se mora mjenjati društvo tj čovječanstvo u cjelini samo od sebe tj da ljudi sebe svjesno moraju nagnati na promjene a ne da ih mjenja režim.

Oprosti što sam sad stavio svoj upis u citat tebe...malo sam zeznuo
Svalka utopija je diktatura. Pitanje je samo koja je diktatura najbolja za nas.
Postavlja se pitanje što smatramo najbitnijim za nas-čovjecanstvo.
Da li nam je važan opstanak društva...
Ili možda sreća pojedinca...
Ekonomska stabilnost...
ili vojna nadmoć...

Prema tome su se u povijesti temeljile idealne države......

Hitler je recimo svoj rajh temeljio na Platonovoj ideji utopije...a Platon je svoju temeljio na Sparti.....

U modernom SF-u sve te utopije su zapravo distopije jer se promijenio mnijenje ljudi. (1984, Vrli novi svijet....)

Danas ciljevi utopije teže zadovoljstvu pojedinca kao individualca sa svim svojim pravima, a ne društa općenito.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:30   #23
Quote:
stonfa kaže: Pogledaj post
Mišljenja sam ( iako možda nisam nužno u pravu) da se mora mjenjati društvo tj čovječanstvo u cjelini samo od sebe tj da ljudi sebe svjesno moraju nagnati na promjene a ne da ih mjenja režim.
Društvo se nikada neće promijeniti samo od sebe. Uvjek će postojati netko tko je nezadovoljan.

Ako ga ti ideš mijenjati ugrožavaš njegovu slobodu.
Ako ga ne ideš mijenjati onda on ugrožava društvo širenjem svojeg nezadovoljstva (a svi znamo kako se nezadovoljstvo lako širi.)

Evo, na primjer, ja sam nezadovoljan samom idejom utpije gdje su svi sretni.
Znači nema te utopije koji mi možeš prodati.

I zato je ideja utopije gdje su svi zadovoljni i sretni , ne samo da je nemoguća , nego nema ni potrebe za njom.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 17:56   #24
.. da .. imaš pravo .. tebi se još jedna utopija nikako ne može prodati .. ali bi se ovdje .. filozofski .. moglo pretpostaviti da si ti .. nešto kao životinja ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:08   #25
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. da .. imaš pravo .. tebi se još jedna utopija nikako ne može prodati .. ali bi se ovdje .. filozofski .. moglo pretpostaviti da si ti .. nešto kao životinja ..
Pa tako nešto....
Kad pogledaš životinje i prirodu općenito......vidiš da nije potrebno ništa naknadno uređivati.....niti je potreban moral....ni politika.....da bi sustav savršeno funkcionirao......

Kad se ljudi nebi suzdržavali....i bez straha smjeli pokazati svoju pravu prirodu.....umjesto licemjerja ....kao životinje .....to bi po meni bila utopija.

Moral je kriv što je čovjek pokvaren.
Jer nam moral govori da nismo dobri.....da su ljutnja, agresivnost, ljubomora, sebičnost loše za nas.....i da moramo biti mirni, požrtvovani, nesebični.....
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:14   #26
.. pa .. neki se boje .. čovjekove prave prirode .. .. ali to nije područje mog interesa .. mene zanima .. tvoja .. prava priroda ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:23   #27
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. pa .. neki se boje .. čovjekove prave prirode .. .. ali to nije područje mog interesa .. mene zanima .. tvoja .. prava priroda ..
Čovjekove prave prirode se ne treba bojati.....jer je to nešto što jest bez obzira što netko misli o tome i pokuša je skrivati.

To je nešto sto se ne može sakriti , a onaj tko je pokušava sakriti, ne samo pravi budalu od sebe ,već sebi čini štetu.

Svako mješanje u prirodan tok stvari samo pogoršava situaciju.

don't fix what ain't broken
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:28   #28
.. misliš da je hitler čovjekova prava priroda .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:31   #29
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. misliš da je hitler čovjekova prava priroda .. ?
Da ....
Sve što čovjek napravi njegova je priroda, isto tako kao što je prava čovjekova priroda i sve ono što ne napravi.

A Hitlerov čin je samo reakcija na situaciju tog vremena.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:34   #30
.. da si živio tada i blizu .. i da je bilo prilike .. ubio bi ga .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:38   #31
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. da si živio tada i blizu .. i da je bilo prilike .. ubio bi ga .. ?
Ne znam,
najvjerojatnije bih postupio ovako....

First they came for the communists,
and I didn't speak out because I wasn't a communist.

Then they came for the trade unionists,
and I didn't speak out because I wasn't a trade unionist.

Then they came for the Jews,
and I didn't speak out because I wasn't a Jew.
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:40   #32
.. aha ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:41   #33
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. aha ..
Mislio sam da ćeš nastaviti pjesmicu......
maneo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 18:43   #34
.. ne .. nije moja ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 23:12   #35
Quote:
stonfa kaže: Pogledaj post
Pozdrav
To je najveći problem današnjeg društva, dakle nema idealnog društva jer nema idealnog pojednica. Sama ideja je sjajna no nema mogućnosti realizacije dok se ne promjeni svjest društva.

Pozdrav
Ja isto mislim da ne postoji idealno društvo niti pojedinac ali zato mislim da smo ipak sazreli za daleko bolje društvo. Jedan od problema je da se nitko ne njeguje naše društvo. Prihvatili smo neki šablon i držimo se toga ko pijan plote. Trebalo bi dosta toga prilagoditi današnjim uvjetima.
A drugo, treba prepoznati problem društva.
Mislim da svjest nije problem. Mi smo jednostavno prilagođeni današnjoj situaciji. Izabrali smo kapitalističko društvo koji direktno negativno utječe na međusobne odnose. Naši školski prijatelji istog trenutka postaju konkurenti čim izađemo iz školske klupe. Pa ne treba se čuditi da smo takvi kakvi jesmo.
Problem je u komunikaciji i organizaciji. Da možeš dobro organizirati 4 milijuna ljudi hm... jesi li siguran da se ne može? Nije da se ne može nego vlada kaže da to nije njihov posao a narod pak očekuje da ih neko koliko toliko koordinira. Sindrom puno baba kilavo dijete.
FNatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 23:25   #36
Quote:
stonfa kaže: Pogledaj post
Dakle režim bi mjenjao društvo kakvo jest? Onda to nije utopija već diktatura. Mišljenja sam ( iako možda nisam nužno u pravu) da se mora mjenjati društvo tj čovječanstvo u cjelini samo od sebe tj da ljudi sebe svjesno moraju nagnati na promjene a ne da ih mjenja režim.
Da, u svakom slučaju ljudi bi trebali prvo odlučiti u kakvom režimu žele živjeti pa onda prilagoditi postojeće tome. Nametnute stvari ne dolaze u obzir.
Ali u svakom slučaju da bi to odlučili moramo se dobro dogovoriti. Ali to se još nikad nije dogodilo u povjesti.
Imam ideju!
Šta mislite o državi koja ima više režima ili stranki i svako može izabrati kome će plaćati porez. Tj. nema izbora nego jednostavno toj stranki daješ porez od koga najviše dobiješ.
(Onda bi brzo propale sve stranke)
FNatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2011., 00:21   #37
Quote:
Dijaa kaže: Pogledaj post
nitko ne razmišlja o tome da postoje ljudi koji najbolje znaju biti paraziti i neradnici... i eto to ne bi bilo u redu, da jedni rade, dok drugi glade neku stvar, a da svi imaju isto na raspolaganju?? e neće moći. svakom po zaslugama...
U Morusovoj "Utopiji" su svi poljoprivrednici i nema zajebancije.

Osam sati rada, osam sati sna i osam sati kulturnog uzdizanja.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.