Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 16.05.2012., 17:50   #11
Quote:
Grga-os kaže: Pogledaj post
Joj Panther. A kakvu mi to budemo imali prednost u slučaju nuklearnog udara.
Pa to sam spomenuo onako usput kako bi naglasio vrijednost i moć tog objekta, jer bio nuklearni udar tamo ili ne, rijetko se koja zemlja osim možda Švedske može pohvaliti takvim projektima podzemnih tunela i aerodroma.

Quote:
Daleko od toga da ne bi bilo lijepo da se takva infrastruktura unovči, ali u ovom slučaju se mora raditi o zajedničkom projektu RH i RBiH. Samo tako i nikako drugačije.

To što je većina naše ništa ne vrijedi i zalud ikakve maštarije. Dio potkopa je u RH dio u BiH isto je tako i sa stazama ... Daklem jedino zajednički projekt dvije države. Obziro na stanje zrakoplovstava i jedne i druge takav objekt im je nepotreban, pa jedina realna opcija postaje interes nekoga trećeg (SAD) da si tu stvori neku bazu. Opet ako se uzmu u obzir potrebna ulaganja i za to gotovo nema nikakve šanse.

Pa generalno , ja čak mislim da ni RH I BiH zajedno ne bi mogle nešto ozbiljnije napravit , na nekim forumima sam čitao izjave nekih bivših "JNA minera" na "otadžbinskom" forumu mycity-military koji su pričali da bi se više isplatilo napraviti novi aerodrom tamo nego restaurirati postojeći , a podzemne tunele da se ni ne spominju..

Prema tome trebale bi sigurno velike sume koje u ovom trenu nema ni RH ni BiH , a i teško da će ih u skorije vrijeme imat. No ovu opciju vezanu za "treći interes" prvenstveno SAD i NATO to je ono što smatram kao jedinu mogućnost za nekakvu budućnost tog aerodroma ako bi on više ikad i imao vojnu ulogu. To bi mogao biti jedan od centara NATO-ovog zrakoplovostva u Europi sa odličnom geografskom pozicijom pogotovo kad se uzme u obzir i današnja nestabilna BIH koja itekako brine Amere - pa i Dodikove prijetnje "dolazak Rusa u BiH" itd...također Europi i Amerima je cilj stabilna Bosna i Bosna u NATO-u što naravno znam ko trenutno to spriječava unutar tkz RS. Samim tim činom BiH bi se automatski više približila NATO-u i njegovoj apsolutnoj kontroli. Tu bi se mogle vršiti i veće NATO vojne vježbe zrakoplovostva i koješta drugo. Smatram da bi Ameri i NATO itekako imali interes da se taj aerodrom barem dijelomično obnovi ukljucuci i djelomicno obnavljanje podzemnih baza za skrivanje aviona, opreme itd.

No čim sa pročitao da se spominju neke ideje u vidu da će MUp tamo izgraditi centar za azilante odmah mi se smuči. Ako već nema teorije da to postane jedan od centara NATO zračnih baza u nekoj buducnosti, zasto onda barem ne bi napravili neki civilni aerodrom tamo za turisticke svrhe. Pa ne moze tek tako nekad jedan od najvecih ako i ne najveci objekat tog tipa u Europi ostat zapušten ko Černobil cijelu vječnost ili biti nekakav centar za azilante pobogu zaboga . To je projekat u koji je nekad bilo ulozeno 6 miljardi dolara, neće sad tamo skupljat afrikance, afghanistance i ne znam kojekakve azilante. To bi fakat bilo žalosno.

Jesu se uopće ikad vodili kakvi razgovori sa Amerima ili NATO-om u vezi toga da se tu nešto napravi u budućnosti ,a da je to poznato javnosti ?

Inače - na otadžbinskom forumu su takoder pricali nesto na foru kao "da je Amerima zeljava bila interes i da postoji mogucnost da se ona ponovo uredi i dovede u operativno stanje , ne bi oni 1999 napali Srbiju i koristili Prištinski aerodrom". Pa sad jel tu ima istine ili ne , ne znam. Ali danas je opća činjenica da se AMeri potpuno povlače sa Kosova i tamo čak ni Bond Steel više neće ostat, barem ne u njihovim rukama, tako da ta priča pada u vodu.

NATO baš i nema mnogo ovakvih objekata u ovom dijelu Europe, šta imaju tu u blizini osim Aviana ? koji se opet ne moze usporedivat sa onim sta je nekad bila Željava ni po kom mjerilu - i šta bi ta Željava ponovo mogla bit kad bi bilo volje.
Sd.Kfz.Panther is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.