Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2012., 07:11   #6521
Gornju smo shemu detaljno pretresali prije godinu dana i da ponovimo lekciji :

Kad se u sustavu ima podno grijanje i ako ono radi preko noći , a dobro je da radi neprekidno jer je užesno inertno , onda se na dnu spremnika može nakupiti i pola tone hladne vode cca 20 C.

Kod pokretanja kotla ta hladna voda ulazi u njega i kotlu treba dugo vremena da dođe na 70 C i da se pokrene cirkulacija vode kroz sustav.

Po shemi koja je nacrtana kod paljenja kotao uzima vodu iz sredine ili pri vrhu gdje još ima vode na temperaturi od 50 C i vrlo brzo je zagrije na 70 C i počne raditi, kad se kotao razgori onda se prebaci na donji priključak i dalje radi normalno sa punom visinom spremnika .

Stvar dobro radi na taj način , a sad da li će biti oduzimanje hladne vode na dva ili tri nivoa kao na gornjoj shemi stvar je investitora , mislim da je dovoljno dobro ako se voda oduzima iz gornje trećine spremnika . Jednostavnije je i jeftinije , pitanje je da li automatika podržava ova kompleksnija rješenja i pitanje je kojom se logikom pri tome voditi.
ramzay is offline  
Old 09.08.2012., 11:01   #6522
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ovo mi se čini na prvi pogled sve ok , ali ne vidim kako bi spojio plinski bojler , daj to nekako ucrtaj da vidimo.

po pitanju regulacije svega toga mislim dva kotla tri-četiri pumpe i 4 miš ventila ZVON pomagaj .
Nije sve OK nacrtano i treba ispraviti pojedine krivo nacrtane simbole, jer ovako kako su nacrtani samo dopirnose zbunjivanju majstora.

Ujedno ako je termostatski troputni miš ventil ispravan i korektno spojen onda kotao ne bude uzimao nikakvu vodu iz spremnika ili instalacije sve dotle dok ne postigne svoju zadanu temperaturu. Dakle svejedno je da li uzima u sredini ili dolje na puferu. Ta je razigrana cirkulacija bitna jedino u varijanti spremnika sa bojlerom...
plus is offline  
Old 09.08.2012., 11:22   #6523
Poštovani, veća vas dugo čitam i stvarno svaka vam čast na trudu i upućenosti u problem grijanja. nakon ovih 323 stranica čovjek bi pomislio da nešto zna ali je opet na početku. čim misli da je našao idealno riješenje par postova poslije vidi da ono i nije tako savršeno.

mene muči problem kotla jer je to dio koji kad kupim ne mislim duuugo mijenjati (neznam kako našim starima su kotlovi trajali 20-30 godina a sada vidim da propušćaju i nakon 2 g), jer je moj slučaj malo specifičan.

Da ne dulim, živim u Puli u stanu u prizemlju, ispod mene temelji (neznam kako je izoliran), demit fasada 8 cm, prozori pvc trostruka stakla. Ukupno 60 m2, visina plafona 260, 3 zida su mi vanjska od kojih je najveći na južnoj strani, a četvrti pola graniči sa stubištem a pola sa drugim stanom.
dimnjak fi 160 visine od otvora do izlaza cca 8-9 m.
Drva bi bila mješana ali većinom hrast.

Da li na tako malu kvadraturu i na spomenuti dimnjak ima smisla ložiti na drva a da se ne skuham (imam šumu pa mi se to isplati) i koju peć uzeti, kroz forum sam došao do par mogućih ali evo ostavljam sve mogućnosti otvorene. Volio bi kad bi peć što duže zadržavala toplinu, tj. da ju mogu naložit i ići na posao.
heating is offline  
Old 09.08.2012., 12:45   #6524
Koliko jedan pufer od 1000lit može potrošiti kw sistemu?
Dakle, ako imamo mali sistem i ako se viška topline želimo riješiti da ne bi zakuhala voda u sistemu tj.spremiti tu toplinu za grijanje preko noći, koliko pufer uzme kw?
bruce80 is offline  
Old 09.08.2012., 13:28   #6525
Zahvaljujem Razeyu, Kreši i Plusu na odgovorima. Za spajanje plinskog bojlera na sustav, prvotno sam mislil stavit dva kuglasta ventila i potpuno odvojiti sustave. Kak vi velite "po bosanski". Nije mi neophodno da se bojler mora uključiti ak ne radi kotel na drva i ak je pufer prazan. Onda razmišljam kak ga povezati u sustav, složiti da ne ide u pufer (nižom temperaturom ?). Sve mi je dost komplicirano. Zvonek se ne javlja, valjda je na odmoru. Ak netko ima volje složiti upravljanje (elektroniku) po ovoj šemi, bil bi jako zahvalan. Sada imam samo programibilni sobni termostat.

Pregračan is offline  
Old 09.08.2012., 15:03   #6526
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
Koliko jedan pufer od 1000lit može potrošiti kw sistemu?
Dakle, ako imamo mali sistem i ako se viška topline želimo riješiti da ne bi zakuhala voda u sistemu tj.spremiti tu toplinu za grijanje preko noći, koliko pufer uzme kw?
Ni tebi se izgleda baš ne čita, daj bar probaj razmišljati na ovaj način: da za 1kW kotla treba 40-50 lit pufera. Ostalo ti je čista matematika.
plus is offline  
Old 09.08.2012., 15:51   #6527
trebalo bi slozit jedan podsetnik osnovnih stvari u svezi grijanja na kruta goriva ,koji nebi bio veci od par stranica i trazit moderatore da ga zaljepe trajno na nas podforum
tema je jedna od jacih ali je vecinom postala nepregledna posebno laiku koji da bi nesto sazno nema vremena procitat kompletnu a i kad ju procita preobsirna je i izgubi se u njoj
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 09.08.2012., 15:51   #6528
Moja kotlovnica
Schema sustava:


Par slika kotlovnice/garaže








Zanemarite nered u garaži Sve je napravljeno u SSM režiji (osim unošenja spremnika u garažu ).
Ako netko treba pomoć s programiranjem elektronike tipa TA UVR1611 neka se slobodno javi. Na ovoj sam doktorirao
U odnosu na schemu nedostaje solarni dio (kolektori + pumpa + expanziona i senzori). Valjda bude jednog dana. Iako je prvotna ideja bila iskoristit solare i za grijanje teško da će od toga bit kruha jer na mojoj lokaciji zimi često ima dugotrajne magle (Zagreb - blizina Save).

Inače onaj spremnik umotan folijom je od bunara.
kreso22_zg is offline  
Old 09.08.2012., 19:47   #6529
Quote:
kreso22_zg kaže: Pogledaj post
Moja kotlovnica
Schema sustava:


Zanemarite nered u garaži Sve je napravljeno u SSM režiji (osim unošenja spremnika u garažu ).
Ako netko treba pomoć s programiranjem elektronike tipa TA UVR1611 neka se slobodno javi. Na ovoj sam doktorirao
U odnosu na schemu nedostaje solarni dio (kolektori + pumpa + expanziona i senzori). Valjda bude jednog dana. Iako je prvotna ideja bila iskoristit solare i za grijanje teško da će od toga bit kruha jer na mojoj lokaciji zimi često ima dugotrajne magle (Zagreb - blizina Save).

Inače onaj spremnik umotan folijom je od bunara.
vidim horvatićeva oprema ide solidno u hr-u
uskoro bi trebali pustiti jednu takvu automatiku pa ak bude problema budem se javio
stmat is offline  
Old 09.08.2012., 19:51   #6530
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
trebalo bi slozit jedan podsetnik osnovnih stvari u svezi grijanja na kruta goriva ,koji nebi bio veci od par stranica i trazit moderatore da ga zaljepe trajno na nas podforum
tema je jedna od jacih ali je vecinom postala nepregledna posebno laiku koji da bi nesto sazno nema vremena procitat kompletnu a i kad ju procita preobsirna je i izgubi se u njoj
Točno sasase trebalo bi
Quote:
kreso22_zg kaže: Pogledaj post
Moja kotlovnica
...
Zanemarite nered u garaži Sve je napravljeno u SSM režiji (osim unošenja spremnika u garažu ).
Ako netko treba pomoć s programiranjem elektronike tipa TA UVR1611 neka se slobodno javi. Na ovoj sam doktorirao
U odnosu na schemu nedostaje solarni dio (kolektori + pumpa + expanziona i senzori). Valjda bude jednog dana. Iako je prvotna ideja bila iskoristit solare i za grijanje teško da će od toga bit kruha jer na mojoj lokaciji zimi često ima dugotrajne magle (Zagreb - blizina Save).

Inače onaj spremnik umotan folijom je od bunara.
kreso22_zg Čestitam na napravljenom!

Shema je lijepo "posložena".

Vidim da imamo isti problem, a to je da na našem tržištu nema svih potrebnih izolacija, pa se moramo snalaziti kako znamo i umijemo, s različitim materijalima na istom vodu. Nema veze - važno da je nam toplo.

Lijepi pozdrav
plus is offline  
Old 09.08.2012., 21:51   #6531
Quote:
kreso22_zg kaže: Pogledaj post
Moja kotlovnica
Schema sustava:


Par slika kotlovnice/garaže








Zanemarite nered u garaži Sve je napravljeno u SSM režiji (osim unošenja spremnika u garažu ).
Ako netko treba pomoć s programiranjem elektronike tipa TA UVR1611 neka se slobodno javi. Na ovoj sam doktorirao
U odnosu na schemu nedostaje solarni dio (kolektori + pumpa + expanziona i senzori). Valjda bude jednog dana. Iako je prvotna ideja bila iskoristit solare i za grijanje teško da će od toga bit kruha jer na mojoj lokaciji zimi često ima dugotrajne magle (Zagreb - blizina Save).

Inače onaj spremnik umotan folijom je od bunara.
Jeli to Kursk il mi se samo ...., mah dok ne vidim uživo samo mi se pričinjava.
Gigi75 is offline  
Old 09.08.2012., 22:10   #6532
He He. Takavo je i mišljenje ostalih ukućana
Cijevi je puno jer su tu i dolazi hladne vode (gradska), odlaz, topla i recirkulacija i bunarska voda.
Velika želja je dodati solare i centralno na drva (pirolizu). Nažalost u garaži nema dimnjaka i skučen je prostor, a i nemam veliko dvoriše za smještaj drva.
Mislim da je spremnik ipak malo premali za neku normalnu peć na pirolizu (većinom su 20kW min). Gubitci čitave kuće su cca 18kW. Tako ispada računski.

Trenutno radim neki modul koji pretvara signal iz automatike (PWM signal) u napon od 18-24V koji se koristi na ulazu bojlera za postavljanje željene temperature polaza u bojleru. Trenutno ga kontroliram ON/OFF metodom.

Sorry za malo offtopica. Ipak je ovo tema grijanja na drva. Premda većina ovih komponenata je zajednička.
kreso22_zg is offline  
Old 09.08.2012., 22:25   #6533
Quote:
kreso22_zg kaže: Pogledaj post
He He. Takavo je i mišljenje ostalih ukućana
Cijevi je puno jer su tu i dolazi hladne vode (gradska), odlaz, topla i recirkulacija i bunarska voda.
Velika želja je dodati solare i centralno na drva (pirolizu). Nažalost u garaži nema dimnjaka i skučen je prostor, a i nemam veliko dvoriše za smještaj drva.
Mislim da je spremnik ipak malo premali za neku normalnu peć na pirolizu (većinom su 20kW min). Gubitci čitave kuće su cca 18kW. Tako ispada računski.

Trenutno radim neki modul koji pretvara signal iz automatike (PWM signal) u napon od 18-24V koji se koristi na ulazu bojlera za postavljanje željene temperature polaza u bojleru. Trenutno ga kontroliram ON/OFF metodom.

Sorry za malo offtopica. Ipak je ovo tema grijanja na drva. Premda većina ovih komponenata je zajednička.
Za sada čestitam.
Gigi75 is offline  
Old 09.08.2012., 22:57   #6534
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
Nije sve OK nacrtano i treba ispraviti pojedine krivo nacrtane simbole, jer ovako kako su nacrtani samo dopirnose zbunjivanju majstora.

Ujedno ako je termostatski troputni miš ventil ispravan i korektno spojen onda kotao ne bude uzimao nikakvu vodu iz spremnika ili instalacije sve dotle dok ne postigne svoju zadanu temperaturu. Dakle svejedno je da li uzima u sredini ili dolje na puferu. Ta je razigrana cirkulacija bitna jedino u varijanti spremnika sa bojlerom...
Nažalost nisam bio dovoljno precizan , naravno da ako je ventil ispravan nema protoka dok nema temperature od 70 C .

Ima jedna kvaka u svemu tome , nije svejedno koja temperatura vode dolazi u kotao , ako ulazi u kotao 50 C onda on puno lakše i brže izlazi na zadani režim , jer dogrijava samo za 20 C . U suprotnom slučaju u kotao na mahove ulazi voda od 20 C, što ga žestoko hladi.

Smatram da je vrlo važno dobiti brzo vrelu vodu u radijatore , idealno bi bilo odmah nakon paljenja kotla dobiti vrelu vodu u radijatore,
ramzay is offline  
Old 10.08.2012., 00:16   #6535
Ljudi dajte shvatite da debljina lima ne igra ulogu za odabir kotla , po EU normi tamo gdi se vide vatra i voda lim mora biti debeo 4 mm osim ako su u pitanju cijevi kad može biti debeo 3 mm.

Kod gusnatih kotlova zbog ne znanja i problema sa tehnologijom odljev mora biti debeo recimo 6 mm i u njemu je lunker , mjehur zraka debeo 3 mm , i koliko onda ostaje gusa između vode i vatre.


Dvije godine tupim o tome da postoje kotlovi za drva i kotlovi za ugljen ako želite smrad u kući i da vas susjedi mrze i jebu sve po spisku kupite BOSCH 3000 i 5 tona lignita i budete svi sretni,

Ali ovo je forum o grijanju na drva i nemojte me prčiti sa gusnatim kotlovima i tražiti da lijepo gore na drva , to jednostavno nejde .

ponavljam još jednom lijevani gusnati kotao je za ugljen , a limeni vareni kotao sa limom od 4 mm je za drva ako bog da pa tu ima još malo šamota onda je to pravi kotao za drva .

A vi koji volite miris suporovodika , trulih jaja , kupite lignit i Bosch 3000 i uživajte , ali pustite nas da uživamo u miriusu borovine , ili si otvorite novi forum ljubitelja katrana i suporovodika.

I molim vas sa tako stupidnim pitanjima nemojte mi oduzimati vrijeme na pp. ako nešto nije jasno pitajte odgovorit ču ovdje.
ramzay is offline  
Old 10.08.2012., 08:26   #6536
Tražim majstora za centralno na drva, a ako je tko voljan pomoći nek se javi. Hvala
pikica_24 is offline  
Old 10.08.2012., 08:46   #6537
Ljudi mi možete molim vas pomoći i dati neko mišljenje, znam da vas sad nije volja pisati o kotlu kad raspravljate o "idealnom sistemu".

Ja nažalost nemam mjesta da složim jedan takav, stoga moram staviti jedan najjednostavniji zatvoreni sistem sa kotlom i par radiatora, ne tražim savršenstvo samo da dobro radi bez katraniziranja tj da ga mogu ostavit da normalno radi a da mi nije prevruće.

Par "majstora" koja su bila predložila su od centrometala bio cet od ali kad sam ga vidio jednostavno sam odustao i pokušao naći sam riješenje preko ovog foruma. Iako je to kanta od peći vidim da nekima i radi al opet či ni mi se da bi trebao sjesti kraj njega i stalno ga polako ložiti ako bi radio kako treba a to najmanje želim.

Kad sam na ovom forumu došao do boscha 2000b i vidio da ga ima i od 16 kw, oduševio se ali uzmem upute i vidim da je ona na ugljen a ovaj za na drva mi je stvarno prevelik, puno prije je ramzay napiso da bi bez problema trebali raditi i na pola snage ali za 60 kvadrata i to mi je puno.

Zato vas još jednom molim ako mi možete reći mišljenje koji kotao (bez pufera i ostalog) mogu staviti za grijanje dobro izoliranih 60 kvadrata

[QUOTE=heating;40763581]Poštovani, veća vas dugo čitam i stvarno svaka vam čast na trudu i upućenosti u problem grijanja. nakon ovih 323 stranica čovjek bi pomislio da nešto zna ali je opet na početku. čim misli da je našao idealno riješenje par postova poslije vidi da ono i nije tako savršeno.

mene muči problem kotla jer je to dio koji kad kupim ne mislim duuugo mijenjati (neznam kako našim starima su kotlovi trajali 20-30 godina a sada vidim da propušćaju i nakon 2 g), jer je moj slučaj malo specifičan.

Da ne dulim, živim u Puli u stanu u prizemlju, ispod mene temelji (neznam kako je izoliran), demit fasada 8 cm, prozori pvc trostruka stakla. Ukupno 60 m2, visina plafona 260, 3 zida su mi vanjska od kojih je najveći na južnoj strani, a četvrti pola graniči sa stubištem a pola sa drugim stanom.
dimnjak fi 160 visine od otvora do izlaza cca 8-9 m.
Drva bi bila mješana ali većinom hrast.
heating is offline  
Old 10.08.2012., 09:35   #6538
Quote:
heating kaže: Pogledaj post
Ljudi mi možete molim vas pomoći i dati neko mišljenje, znam da vas sad nije volja pisati o kotlu kad raspravljate o "idealnom sistemu".

Ja nažalost nemam mjesta da složim jedan takav, stoga moram staviti jedan najjednostavniji zatvoreni sistem sa kotlom i par radiatora, ne tražim savršenstvo samo da dobro radi bez katraniziranja tj da ga mogu ostavit da normalno radi a da mi nije prevruće.
Prijatelju, ako vatra u kotlu bude mogla veselo i intenzivno gorjeti tada bude smole i katrana minimalno, ali ako vatra u kotlu bude "jedva tinjala" tada bude kotao za mjesec dana dobio naslagu debelu nekoliko cm.

To je kao da probate trčati utrku sa začepljenim ustima i nosom, tako je i kotlu ako samsung regulator zbog postignute temperature zatvori usis zraka, vatra ostane na životu i tinja, dimi, katranizira, cmoli sve što ne želite.

Zato kupite mali kotao da se mora jako ložiti i time ste smanjili negativne posljedice. Ja sam preko 20 godina povremeno otvarao prozore na koso... zato sad napokon imam pufer i sve to on spremi za kasnije.
Ako kupite preveliki kotao i natovarite ga sa zatvorenim regulatorom, nemate sreće.
plus is offline  
Old 10.08.2012., 10:04   #6539
Sve to znam, pa o tome ste toliko pisali da svima koji su pročitali je sasvim jasno ali koji je to mali kotao?
Nažalost svi u zadnje vrijeme proizvode peći min 19/22 kw što je za mene previše.
Što onda ipak centrometal bio cet od 17 kw - nema mi druge, ali to ne izdrži 2sata a da ne ložim.

Quote:
plus kaže: Pogledaj post
Prijatelju, ako vatra u kotlu bude mogla veselo i intenzivno gorjeti tada bude smole i katrana minimalno, ali ako vatra u kotlu bude "jedva tinjala" tada bude kotao za mjesec dana dobio naslagu debelu nekoliko cm.

To je kao da probate trčati utrku sa začepljenim ustima i nosom, tako je i kotlu ako samsung regulator zbog postignute temperature zatvori usis zraka, vatra ostane na životu i tinja, dimi, katranizira, cmoli sve što ne želite.

Zato kupite mali kotao da se mora jako ložiti i time ste smanjili negativne posljedice. Ja sam preko 20 godina povremeno otvarao prozore na koso... zato sad napokon imam pufer i sve to on spremi za kasnije.
Ako kupite preveliki kotao i natovarite ga sa zatvorenim regulatorom, nemate sreće.
heating is offline  
Old 10.08.2012., 10:27   #6540
Ugradi i najmanji spremnik koji možeš, makar i 500 litri, a onda ti nije važno kolike je snage kotel.
Veličina spremnika ti ima veze s količinom punjenja u kotlu, a ne sa snagom samom.
Pogledaj kotlove tipa Central. Ovi bi trebali biti dobri za tvoju namjenu.
Zvon is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:01.