Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.07.2014., 20:29   #1
Nasljedstvo pastoraka

Pretrazivala sam nakratko forum i internet, cak i Legalis.. i nigdje nisam nasla konkretan odgovor na moju situaciju.

Zivim u Njemackoj u izvanbracnoj, uskoro bracnoj, zajednici sa ocem svoga sincica. Moj muz ima iz prvog braka jos jednog sina. Muzeva ostavstina mene ne zanima, on hoce sve podijeliti na djecu pola-pola. Meni je to ok.

Sto mene zanima jeste, da li njegov prvi sin, moj posinak, nisam ga usvojila, ima pravo na dio nasljedstva, dakle cetvrtinu imovine, od polovice koju bi nasljedio moj muz u slucaju moje iznenadne smrti.

Koliko sam pronasla u internetu, pastorci nemaju zakonsko pravo nasljedsva od ocuha, pomajke. Dakle, u slucaju moje smrti, nasljedjuju moj sin i njegov otac, moj muz, svaki po 1/2. Medjutim kad otac umre, ostaje li onda onaj dio sto je on nasljedio od mene samo mom sinu ili se taj "moj dio" djeli izmedju dva polubrata - dakle: moj sin 3/4, posinak 1/4?

Koje pravne mogucnosti imam kako bih uopce iskljucila diskusije i pravne komplikacije? Odmah sve darovati trogodisnjem sincicu po hrvatskom zakonu?
Ja sam hrvatska drzavljanka, dakle hrvatsko nasljedsko pravo, muz je talijan, dakle slijedi talijansko pravo, djeca su maloljetna i imaju za sada po trojna drzavljanstva.

U principu zelim, da samo moj sin nasljedi svoju djedovinu u Hrvatskoj i sve ono sto ja unosim u taj brak.

Hvala na odgovorima.
__________________
psihodelicna ;o)

Zadnje uređivanje biljcica : 02.07.2014. at 20:37.
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2014., 19:26   #2
Quote:
biljcica kaže: Pogledaj post
Koliko sam pronasla u internetu, pastorci nemaju zakonsko pravo nasljedsva od ocuha, pomajke. Dakle, u slucaju moje smrti, nasljedjuju moj sin i njegov otac, moj muz, svaki po 1/2. Medjutim kad otac umre, ostaje li onda onaj dio sto je on nasljedio od mene samo mom sinu ili se taj "moj dio" djeli izmedju dva polubrata - dakle: moj sin 3/4, posinak 1/4?.
Sve nasljeđuje sin budući da pastorak ne nasljeđuje temeljem zakona.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2014., 17:39   #3
ako sam dobro razumjela, pitaš za situaciju da prvo umreš ti, pa tvoj partner koji se u međuvremenu nije oženio.
u tom slučaju pola tvoje imovine nasljeđuje tvoj sin, drugu polovicu tvoj muž. nakon njegove smrti više nije bitno kako je on došao do imovine (nasljedstvo, zarada, prije ili poslije tebe) već tada njegova djeca dijele ravnopravno i da, tada bi dio tvoje imovine išao njegovom sinu. možete se dogovoriti da oboje napišete oporuke kojima jedno drugog isključujete iz nasljedstva i sve ostavljate svako svojoj biološkoj djeci.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 16:59   #4
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
da oboje napišete oporuke kojima jedno drugog isključujete iz nasljedstva i sve ostavljate svako svojoj biološkoj djeci.
Ili da sastave bračni ugovor o uređenju imovinskopravnih odnosa na postojećoj (i budućoj) imovini
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 11:12   #5
Mislim da ti je za to najbolje otići kod odvjetnika, pa pitati. Koliko sam shvatio vjenčat ćete se u Njemačkoj, ali ti imaš hrvatsko državljanstvo i hrvatsku imovinu, dok muž ima talijansko državljanstvo i talijansku/njemačku imovinu.

Pikuli ti je dobro odgovorila. Ako ti prva umreš, svu tvoju bračnu stečevinu (ako oporukom nisi odredila drugačije) nasljeđuju po pola tvoj sin i tvoj muž. Ali, mislim, da ono što si stekla prije braka, nasljeđuje samo tvoj sin (ako se ne varam, tako je bilo, nisam siguran kako je u novom, promijenjenom zakonu o nasljeđivanju). Kada i muž umre, onda sve što on ima nasljeđuju obojica njegovih sinova po pola. Dakle, 1/4 tvoje bračne ostavštine dobio bi i tvoj posinak. U suprotnom - da ti muž prije umre - svu njegovu bračnu stečevinu dijelite na troje, a nakon tvoje smrti tvoju trećinu nasljeđuje tvoj sin + naravno cjelokupnu tvoju imovinu, koju si stekla prije braka.

Tako je po hrvatskim zakonima.

Kakvi su zakoni u Njemačkoj i Italiji, ne znam.
Kurtzius Kuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2014., 19:58   #6
Quote:
Kurtzius Kuro kaže: Pogledaj post
Ali, mislim, da ono što si stekla prije braka, nasljeđuje samo tvoj sin (ako se ne varam, tako je bilo, nisam siguran kako je u novom, promijenjenom zakonu o nasljeđivanju).
Nasljeđuju oboje svu imovinu.

Quote:
Kada i muž umre, onda sve što on ima nasljeđuju obojica njegovih sinova po pola. Dakle, 1/4 tvoje bračne ostavštine dobio bi i tvoj posinak.
S time da nasljeđivanjem imovina postaje suprugovim vlasništvom, pa se ne može govoriti kako njenu imovinu nasljeđuje njegov sin. Tom logikom njenu imovinu nasljeđuje i sinova buduća supruga.

Quote:
Ili da sastave bračni ugovor o uređenju imovinskopravnih odnosa na postojećoj (i budućoj) imovini
Što je nebitno za ovaj slučaj, jer pastorak nju ionako ne nasljeđuje.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 00:33   #7
hvala vam svima na odgovorima...

dakle, u svemu tome mi je oporuka onda nekako najsimpaticnija opcija.
moze li se oporuka "ponistiti" samo tako... recimo, ja napisem da svu moju imovinu ostavljam samo svome sinu, mome (buducem) muzu se to ne svidi i on ode "traziti" na sudu svoj nuzni dio?
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 00:48   #8
Quote:
Kurtzius Kuro kaže: Pogledaj post
Mislim da ti je za to najbolje otići kod odvjetnika, pa pitati. Koliko sam shvatio vjenčat ćete se u Njemačkoj, ali ti imaš hrvatsko državljanstvo i hrvatsku imovinu, dok muž ima talijansko državljanstvo i talijansku/njemačku imovinu.

...

Tako je po hrvatskim zakonima.

Kakvi su zakoni u Njemačkoj i Italiji, ne znam.
da.. tocno si shvatio.. jedino sto mi imamo svatko imovinu u domovini i Njemackoj.. medjutim to sad nije relevantno jer se po njemackom zakonu nasljedjuje po zakonu drzave cije je drzavljanstvo "preminuli" imao.
Bit ce tek kod djece komplicirano ako im ostanu trojna drzavljanstva.

Meni se cini da je u ovakvoj zamrsenoj kombinaciji moja oporuka najsigurniji i najjednostavniji nacin... pa mjenjali se zakoni i drzavljanstva ili ne...
__________________
psihodelicna ;o)
biljcica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 00:48   #9
Može zatražiti nužni dio, da, tj. polovinu onoga što bi mu pripalo po zakonu.
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:33.