Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2015., 11:38   #1
Smisao odredenih fraza

koji je smisao toga da ja nekome kazem "dobar dan" ili "sretan uskrs" ?
da li ce nekome dan biti bolji ili uskrs sretniji nakon sto ja kazem "dobar dan"/"sretan uskrs"?
to je subjektivno,ali kakvi su to ljudi kojima dan/uskrs postaju odjednom bolji kad im netko to pozeli ?
u ovom drustvu to je znak pristojnosti,ali da li je to potrebno ?
n00e is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 11:51   #2
Kako farbaš jaja,tako i ljude.
Netko bi rekao pristojnost,ali ne govorim nešto iza čega ne stojim.
Nešto kao "how do you do" ..
Robert Mugabe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 12:49   #3
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
koji je smisao toga da ja nekome kazem "dobar dan" ili "sretan uskrs" ?
da li ce nekome dan biti bolji ili uskrs sretniji nakon sto ja kazem "dobar dan"/"sretan uskrs"?
to je subjektivno,ali kakvi su to ljudi kojima dan/uskrs postaju odjednom bolji kad im netko to pozeli ?
u ovom drustvu to je znak pristojnosti,ali da li je to potrebno ?
http://struna.ihjj.hr/naziv/faticka-komunikacija/25361/
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 13:51   #4
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
koji je smisao toga da ja nekome kazem "dobar dan" ili "sretan uskrs" ?
da li ce nekome dan biti bolji ili uskrs sretniji nakon sto ja kazem "dobar dan"/"sretan uskrs"?
to je subjektivno,ali kakvi su to ljudi kojima dan/uskrs postaju odjednom bolji kad im netko to pozeli ?
u ovom drustvu to je znak pristojnosti,ali da li je to potrebno ?
Potrebno je, ne zato što bi nekome dan bio bolji ili uskrs sretniji, nego je to način održavanja društvene kohezije. Pozdrav je znak da si nekoga primijetio, prepoznao ga (ili priznao), da mu želiš dobro, da imaš prijateljske namjere, i u krajnjoj liniji znak da ga poštuješ kao sebi ravnog. Istu funkciju imaju i pokloni. O "ekonomiji poklona" je pisao Marcel Mauss (čita se "Mos").
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 14:34   #5
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Potrebno je, ne zato što bi nekome dan bio bolji ili uskrs sretniji, nego je to način održavanja društvene kohezije. Pozdrav je znak da si nekoga primijetio, prepoznao ga (ili priznao), da mu želiš dobro, da imaš prijateljske namjere, i u krajnjoj liniji znak da ga poštuješ kao sebi ravnog. Istu funkciju imaju i pokloni. O "ekonomiji poklona" je pisao Marcel Mauss (čita se "Mos").


Što se "ekonomije poklona" pak tiče, stvar postaje zajebanija kad je u pitanju praksa potlacha, o čemu je nastavljajući se na Maussa dosta pisao Bataille. To je sve suprotno od europejske (na koju se nadograđuje današnja "američka") koncepcije ekonomije... Izvorna svejeveroamerička (ono što je bijeli čovjek u svojoj gluposti nazvao "indijanskom") koncepcija ekonomije je upravo potlach... No, to ne znači da je "bolja"; ovisi kako za što... Kao dobri belosvetski "eurocentrični" znanstvenici, mogli bismo reći da potlach nije najbolja evolucijska strategija... Opet, mogli bismo reći da su sve te priče s evolucijskim strategijama obične pizdarije. I vjerojatno bismo u oba slučaja bili u pravu, u svakom na svoj način...
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 15:51   #6
Da naravno. Ne bih baš u ovo upetljavao evolucijske strategije, jer to vjerojatno baš nema puno veze s evolucijom običaja. Ali čak i da je tako, zašto potlach ne bi bio doba evolucijska strategija? Potlach vodi do ekonomske jednakosti u društvu. To je zapravo komunistička raspodjela. Brijem da je to glavni - iako implicitni - razlog zašto je bio zakonski zabranjen u Americi i Kanadi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2015., 20:34   #7
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
koji je smisao toga da ja nekome kazem "dobar dan" ili "sretan uskrs" ?
Da pozitivnu misao i/ili emociju pretvoris u zvucnu vibraciju u grlu, ustima oblikovanu u znacenje, preneseno zrakom, koje se interpretira u drugom ljudskom Bicu kao pozitivna misao i/ili emocija.

Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
da li ce nekome dan biti bolji ili uskrs sretniji nakon sto ja kazem "dobar dan"/"sretan uskrs"?
Ne.

Biti ce bolji ako to cuje i osjeti iskrenost iza rijeci.

Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
to je subjektivno,ali kakvi su to ljudi kojima dan/uskrs postaju odjednom bolji kad im netko to pozeli ?
Ljudi koji su u stanju asimilirati hranu iz zdrave socijalne interakcije.

Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
u ovom drustvu to je znak pristojnosti,ali da li je to potrebno ?
Ako ti i/ili tvoje drustvo ne crpite energiju iz baterija ili sirovih mozgova, potrebno je.

Znak pristojnosti nije svrha nego sredstvo.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 08:31   #8
Quote:
n00e kaže: Pogledaj post
koji je smisao toga da ja nekome kazem "dobar dan" ili "sretan uskrs" ?
to samo ti znas (zasto govoris sto govoris)

Quote:
da li ce nekome dan biti bolji ili uskrs sretniji nakon sto ja kazem "dobar dan"/"sretan uskrs"?
pitanj njega lol .. ili ak te zanima moje misljenje reci meni pa cu ti reci

Quote:
to je subjektivno,ali kakvi su to ljudi kojima dan/uskrs postaju odjednom bolji kad im netko to pozeli ?
pitaj njih odnosno sam postavi svoje kategorije .. ja osobno to ne radim/nezanima me pa .. uzivaj

Quote:
u ovom drustvu to je znak pristojnosti,ali da li je to potrebno ?
ima ona "postujte nase znakove"
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.