Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 21.02.2017., 20:38   #11
Quote:
facersplaca kaže: Pogledaj post
Ne znam je li prava tema, pa ću pokušati ovdje.

Naime, ako želim pisati knjigu u kojoj nekoga želim raskrinkati za raznorazna sranja, ali se ne želim izlagati tužbama za klevete, uvrede i duševne boli, do koje mjere moram mijenjati imena, situacije itd., a da to ne bude utuživo?

Primjerice, je li dovoljno promijeniti ime, ali da inicijali budu isti, ili je to isto utuživo? Ili staviti posve drugo ime? Koliko se u opisu situacija moram odmaknuti od istine?

Dakle, poanta je da to bude prikazano kao fikcija, ali oni koji znaju situaciju, mogu prepoznati o kome se radi i o kojim situacijama. Naravno, nije mi se problem na početku ograditi i reći da je svaka sličnost sa određenim osobama slučajna, pa čak i da je djelo potpuna fikcija. No na što još moram paziti, ovako vi iz prakse koji znate.
Poštovani,

koliko mi je ta tematika poznata, nema pravila i definicija koja se mogu dati i primjeniti kako biste izbjegli eventualnu tužbu. Svatko tko se na bilo koji način osjeća oštećen, prozvan, oklevetan...kako god... morat će takav svoj zahtjev i dokazati na sudu. Stvar je suda kako će procijeniti i kome se prikloniti. Sudovi u ovakvim slučajevima mogu vještačiti tekst, ali i donositi odluke na osnovu subjektivnog dojma. Duševna bol i jest subjektivni dojam pojedinca....ne može se izvagati niti izmjeriti metrom.To je privilegija suda. Netko se može prepoznati i u potpuno izmišljenoj priči koja u startu nije imala nikakve namjere biti napisana o bilo kome.

Oprezno....

Možda bi dobro bilo dati tekst nekome od povjerenja tko je upoznat sa pričom, ali nije upleten direktno, a tko bi mogao pokušati procjeniti sličnost sa stvarnim osobama. Ako imate možda takvu neku osobu.
Ididitmyself is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:11.