Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2017., 00:49   #261
Quote:
pronađena kaže: Pogledaj post
Neosporan je doprinos matematike u fizici i ostalim znanostima.
Da, ali ovo je priča o razlogu zašto je to uopće tako.

Quote:
Ali ne može se ni izlijetati s teorijama koje su u suprotnosti sa svim dosad dokazanim.
Za teoriju je bitno da nudi provjerljive predikcije. Tegmark tvrdi da MUH to nudi, iako je to u najmanju ruku long shot. To je više filozofija nego znanost.

Quote:
I ne mora baš svaki ambiciozni matematičar pokušavati prečacima doći do teorije svega.
Max je fizičar I to kozmolog, sa jakim interesom za proučavanje umjetne inteligencije i budućnosti života.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 01:19   #262
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Max je fizičar I to kozmolog, sa jakim interesom za proučavanje umjetne inteligencije i budućnosti života.
Ne mora onda baš svaki ambiciozni fizičar pokušavati s teorijom svega.
I mislim da smo malo skrenuli s teme.
pronađena is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 14:57   #263
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Mislim da bar dovoljno dobro pojašnjava pitanje.
Možeš li ovo konkretnije pojasniti na što točno misliš?


Tek u trećem je tema Homo Deusa. Ubuduće ti nije loše pogledati neki review knjige, ponekad i sami autori savjetuju kojim redom čitati i što se može ili ne može preskakati.
Recimo, ovdje bi ja za one koji su čitali Sapiensa rekao da čitaju odmah drugi i treći dio ili samo treći, ovisi koliko vremena imaju.
Tko nije čitao Sapiensa, trebao bi sve redom..
A gle, svatko ima svoj stil čitanja knjiga. Moj stil je da knjigu pročitam pažljivo, od korica do korica. Ti knjige možeš slobodno čitati na svoj način, ali kao što ja tebi ne naturam moj način tako nemoj ni ti meni svoj. Predložio si ga jednom, nisam ga prihvatila i tu je za mene priča gotova.

Hararija smatram osobom koja piše pametne stvari i, našla sam jako puno toga zanimljivog i vrijednog čitanja i u prva dva dijela.


Što se tiče mozga, društva i teorija kompleksnosti funkcije mozga možeš objasniti i uz pomoć ekonomije, pa i uz pomoć knjigovodstva. Dobar knjigovođa mogao mi knjigovodstveno obratiti jedan dan mozga. Međutim, to ne znači da je ekonomijom, knjigovodstvom ili teorijama kompleksnosti pogođena sama bit mozga ili društva. To samo znači da je opisano ono što se tim metodama može opisati.

Međutim, nas, ili barem mene, zanima ono što je specifično samom mozgu ili samom društvu, zavisi u kojem smjeru je okrenut moj trenutni interes.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 16:17   #264
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Što se tiče mozga, društva i teorija kompleksnosti funkcije mozga možeš objasniti i uz pomoć ekonomije, pa i uz pomoć knjigovodstva. Dobar knjigovođa mogao mi knjigovodstveno obratiti jedan dan mozga. Međutim, to ne znači da je ekonomijom, knjigovodstvom ili teorijama kompleksnosti pogođena sama bit mozga ili društva. To samo znači da je opisano ono što se tim metodama može opisati.
Na koji način se uz pomoć ekonomije i/ili knjigovodstva mogu objasniti emergentne pojave?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 19:18   #265
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Proizvode hrvatskog skolskog sustava hajde se jos malo sramoti.


P.S. Ali pri tome nemoj zaboraviti citirati nekoga tko je nesto rekao o necemu kad vec sam ne mozes nista zakljuciti.
Kradljivac ne provociraj. Lijepo ste se počastili i sad ste 1:1, a dalje savjetujem da nastavite na PM jer ovdje samo dosađujete.
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 19:21   #266
primljeno na znanje, uz isprike obcinstvu.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2017., 21:03   #267
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Recimo, ovdje bi ja za one koji su čitali Sapiensa rekao da čitaju odmah drugi i treći dio ili samo treći, ovisi koliko vremena imaju.

Tko nije čitao Sapiensa, trebao bi sve redom..
Je li knjiga prevedena na hrvatski i moze li se besplatno skinuti s neta? Ako nije gdje se moze naci free engleska verzija? Hvala.
Ete is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:09   #268
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Na koji način se uz pomoć ekonomije i/ili knjigovodstva mogu objasniti emergentne pojave?
Obratiti ću pomoću ekonomije misli. To ne bi trebalo biti tako čudno i strano budući da mnogi mozak i ljudske organizme izjednačuju ili barem uspoređuju sa strojevima, prije, i/ili kompjuterima, danas.

Koje elemente imamo:

Misao - ona je gotov proizvod koji se prodaje na tržištu.

Mozak - to je stroj, osnovno sredstvo, koji proizvodi misli.

Organizam - tvornica u kojoj se nalazi stroj za proizvodnju misli.

Kisik, hrana, odjeća, obuća - materijalni troškovi potrebni za proizvodnju misli.

Knjige, internet ...... prijevozna sredstva za distribuciju misli.

Plaća, zarada - ostvareni prihodi od prodanih misli.

Elemente bi mogli još razraditi i nadopuniti, ali mislim da će biti dovoljno i ovo.

Sada idemo na proces proizvodnje misli: čovjek (tvornica) kupuje materijal potreban za proizvodnju misli (hranu, piće, vitamine, mineralne, toplinu ....) u procesu proizvodnje (razmišljanju) izbacuje proizvod (misli) i njih prodaje na tržištu. Misli prodaje po cijeni koju postižu na tržištu. Recimo, hrvatski političar svoje misli prodaje za 20 tisuća kuna saborske plaće. Tesla je svoje misli vrlo jeftino unovčio (možemo reći da mu odjel marketinga i prodaje nije bio baš uspješan).

Ili ako ćeš na primjeru Hararija - on je svoj proizvod misli upakirao u knjige i tako upakirane prodao ih na tržištu.

Ekonomija barata brojkama i ja bi sada, da su mi dostupne brojke i da ih imam vremena tražiti mogla izračunati koliko je Harari utrošio na materijalna sredstva (hranu i piće za svoj mozak) koliko na knjige drugih pisaca (i one su potrebne njegovom mozgu za proizvodnju misli), koliko na toplinu, zatim bi trebala znati koliko je vremena utrošio na proizvodnju, recimo, zadnje knjige, zatim bi trebala znati koliko je na njoj zaradio - ostvario prihoda. Tada bi u konačnici znala koliku maržu je postigao, kolika dobit mu je ostala, odnosno je li mislio sa dobiti ili gubitkom .......

Njegove misli citirati će drugi pisci ......

Kad bi te moje brojke došle u ruku nekog knjigovođe, on bi mozak proknjižio na konto 00 odnosno konto osnovnih sredstava, hranu na konto 40 (odnosno konto materijalnih troškova), misli na konto gotovih proizvoda ......, prodane misli na konto 7 (prihode), razliku između prihoda i rashoda na konto dobiti ....
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 13:10   #269
Quote:
Ete kaže: Pogledaj post
Je li knjiga prevedena na hrvatski i moze li se besplatno skinuti s neta? Ako nije gdje se moze naci free engleska verzija? Hvala.
Prevedena je na hrvatski, ali meni su poznata samo tiskana izdanja. Ima ih u knjižarama i knjižnicama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2017., 22:50   #270
Quote:
Ete kaže: Pogledaj post
Je li knjiga prevedena na hrvatski i moze li se besplatno skinuti s neta? Ako nije gdje se moze naci free engleska verzija? Hvala.
Postoje obje opcije.

Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Obratiti ću pomoću ekonomije misli. To ne bi trebalo biti tako čudno i strano budući da mnogi mozak i ljudske organizme izjednačuju ili barem uspoređuju sa strojevima, prije, i/ili kompjuterima, danas.

Kad bi te moje brojke došle u ruku nekog knjigovođe, on bi mozak proknjižio na konto 00 odnosno konto osnovnih sredstava, hranu na konto 40 (odnosno konto materijalnih troškova), misli na konto gotovih proizvoda ......, prodane misli na konto 7 (prihode), razliku između prihoda i rashoda na konto dobiti ....
Ovo me podsjeća na ono 'kilo mozga dvije marke'

Shvaćam kako se to knjiži,ali ne vidim kako to objašnjava emergenciju.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 09:24   #271
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Ovo me podsjeća na ono 'kilo mozga dvije marke'
Zanimljiva asocijacija. Vjerojatno znaš što psihologija kaže o kome govore asocijacije?

Slijedeći korak bio bi usporedba ovog načina objašnjavanja emergencije sa drugim načinima, ali tebe je tvoja asocijacija odvela u drugom pravcu.

Inače, pročitala sam Hararija, međutim ne bi o njemu, tko zna na što bi te sve asocirala neka moja pitanja ili objašnjenja vezana uz njega.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 10:31   #272
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slijedeći korak bio bi usporedba ovog načina objašnjavanja emergencije sa drugim načinima, ali tebe je tvoja asocijacija odvela u drugom pravcu.
Ovo s knjigovodstvom nije objašnjenje emergancije.

Quote:
Inače, pročitala sam Hararija, međutim ne bi o njemu, tko zna na što bi te sve asocirala neka moja pitanja ili objašnjenja vezana uz njega
Ok.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 11:00   #273
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post

Ovo s knjigovodstvom nije objašnjenje emergancije.
Za raspravu i dijalog ova rečenica ne znači ništa. Obična izjava bez i jednog jedinog argumenta. To si već napisao, samo na drugi način, ja sam lopticu argumentacije prebacila tebi na teren, međutim ti si je samo vratio meni.

Potpuno nepotrebna rečenica.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 22:37   #274
A da odete vas dvoje u neki separe, ubiste nas romantikom
Ili naprosto natrag na filozofiju na sinhronizirano čitanje ili šta već...
__________________
Nije svaki žabac žaba! Recimo Kermit je bičva.
Frogger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 01:12   #275
knjiga Homo deus od izraleskog autora Hararia - wand1 ju je spomenuo? Jel objašnjava bioogiju, i iznosi neke dobre ideje i spoznaje? Ako da može netko sažeti

I jedno pitanje vezano za evoluciju. Danas ima oko 7 milijardi ljudi na zemlji. Prije 2000 godina bilo ih je oko 30 ili 300 milijuna. znači li d da se evolucija danas događa stotinama puta brže jer ima više jedinki i veće su vjerojatnosti nastanka mutacija?

Ako je tako to da ne vidimo zadniih par stoljeća neke benigne mutacije (one loše će se eliminirati po darvinističkom zakonu), recimo vezane za fizički ili anatomski izgled, ne drastične tipa peti ud. Biolozi mogu reći da je priroda ratvila self-proved enzymes i samoregulirajuće mehanizme koje uklanjaju mutacije kod replikacije DNA. U redu, ali neke mutacije uvijek bi trebale nastajati.
Serengeti is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 07:42   #276
Pa imaš ljude kojima mali prst ima jedan zglob manje i druge sitne mutacije koje i ne primjetiš, a nerijetko, ako su primjetne se kirurški korigiraju iz estetskih razloga.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 11:48   #277
Quote:
Serengeti kaže: Pogledaj post
knjiga Homo deus od izraleskog autora Hararia - wand1 ju je spomenuo? Jel objašnjava bioogiju, i iznosi neke dobre ideje i spoznaje? Ako da može netko sažeti
Zavisi što misliš pod tim: jel objašnjava biologiju. Ali iznosi izvrsne ideje i spoznaje.

Harari je povjesničar, on nije znanstvenik prirodnih znanosti. Njegova prva knjiga nosi naslov: Homo sapiens, kratka povijest čovječanstva, a podnaslov Homo deusa je Kratka povijest sutrašnjice.

Međutim, njegova povijest nije povijest bitki, generala, vojskovođa, ratova, imena državnika, careva, kraljeva, dinastija ...... on opisuje razvoj čovječanstva u globalu.

Homo deus govori kuda bi moglo ići čovječanstvo. Navodi da ćemo pokušati ostvariti tri stvari - besmrtnost, bogolikost i sreću. Piše o ulozi umjetne inteligencije danas i u budućnosti, kaže da će time što će roboti preuzeti gotovo sve poslove ljudski rad postati nepotreban. Pita se kako će ubijati vrijeme ljudi koji neće morati raditi i navodi bijeg u virtualni svijet i svijet droge.

Predviđa ukidanje demokracije ali ne tako da će upravljanje preuzeti ljudska elita već će tu ulogu preuzeti umjetna inteligencija.

Njegova predviđanja čvrsto su utemeljena u onome što se danas već događa i samo ide korak ili dva dalje u budućnost.

Ovo je vrlo, vrlo ukratko jer Frogger ima pravo - možda Harariju i njegovim knjigama baš i nije mjesto na Prirodnim znanostima.

Opet, postoje argumenti da mu je mjesto, naime sve je to povezano, evolucija pa i biologija bolje se promatraju kada uzmemo u obzir i njihovu manifestaciju u društvu.

Obje knjige vrijedne su i čitanja i komentiranja.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 13:47   #278
Quote:
Serengeti kaže: Pogledaj post

I jedno pitanje vezano za evoluciju. Danas ima oko 7 milijardi ljudi na zemlji. Prije 2000 godina bilo ih je oko 30 ili 300 milijuna. znači li d da se evolucija danas događa stotinama puta brže jer ima više jedinki i veće su vjerojatnosti nastanka mutacija?
Ne. Kod vrlo velikih populacija, kakva je ljudska danas, događa se samo povećanje varijabilnosti unutar populacije. Mutaciji koje se dogode u tako velikoj populaciji nisu statistički signifikantne jer se ne mogu značajnije proširiti. Obrnuto, u malim populacijama skoro svaka neutralna mutacija može se znatno proširiti a neka eventualno korisna može u svega par generacija biti prisutna u skoro cijeloj populaciji.
medonaodmoru is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 13:59   #279
Mislim da je osnovna ideja Homo deusa da su svi organizmi, uključujući ljude algoritmi, da je uloga čovjeka osigurati slobodan i neograničen protok informacija te da su ljudi samo alati za stvaranje interneta svih stvari (odnosno onoga što će omogućiti neograničen protok informacija).

Čovjek stvara umjetnu inteligenciju, odnosno manja, ljudska, inteligencija, kreira veću inteligenciju od sebe same.

Glavni argument ateista da bog ne postoji je pitanje *tko je onda stvorio boga?*, smatrajući da uvijek stvaratelj mora biti inteligentniji od onoga što stvara.

Dobijamo dokaz da ne mora biti tako.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2017., 15:19   #280
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Mislim da je osnovna ideja Homo deusa da su svi organizmi, uključujući ljude algoritmi, da je uloga čovjeka osigurati slobodan i neograničen protok informacija te da su ljudi samo alati za stvaranje interneta svih stvari (odnosno onoga što će omogućiti neograničen protok informacija).

Čovjek stvara umjetnu inteligenciju, odnosno manja, ljudska, inteligencija, kreira veću inteligenciju od sebe same.

Glavni argument ateista da bog ne postoji je pitanje *tko je onda stvorio boga?*, smatrajući da uvijek stvaratelj mora biti inteligentniji od onoga što stvara.

Dobijamo dokaz da ne mora biti tako.
Dobra interpretacija pročitanog.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.