Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2015., 12:26   #21
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
To moze imati veze s tim sto se duhovna izgradnja ne moze platiti novcem.
Točno, duhovno napredovanje je moguće jedino ako ti Bog ukaže milost, ali učitelj koji realizira tvoju duhovnu izgradnju ne živi od zraka, nego od hrane i pića
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 12:29   #22
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Duhovnost svakako nije niti tehnika niti se može dobiti na predavanju niti naučiti iz knjige, niko neće napredovati samo zato što je platio inicijaciju u Reiki, Rekonekciju etc - ali može biti pravilnije usmeravan ako je osoba koja stoji iza nečega zaista prava stvar, a to je ipak retkost sobzirom na preplavljenost svakojakih tumačenja onih koji "pročitaju 2 knjige i napišu treću". No, na kraju, od nečega se mora početi.
Možeš biti izvrstan klesar, ali neće ništa napraviti bez alata za klesanje.

Ljudi trebaju početi prvo s tehnikama npr. astrologija, tarot, bioenergija, čakre da bi stekli preduvjete da od Boga dobiju duhovno znanje.
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 13:06   #23
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Ljudi trebaju početi prvo s tehnikama npr. astrologija, tarot, bioenergija, čakre da bi stekli preduvjete da od Boga dobiju duhovno znanje.
Ne mislim da će ti astrologija niti tarot niti bioenergija otkriti tajne koje leže u tebi, one na to čak i ne ukazuju. "Mentor" je taj koji ti može pokazati "ključeve" ali samo pravi, no kako ga pronaći to je diskutabilno. Spoljašnji prosvetljeni mentor je isto što i unutrašnji latentni mentor kojeg čovek budi. Naravno, to njie neophodno ali je "putovanje" nesigurno i daleko duže.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 13:50   #24
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Točno, duhovno napredovanje je moguće jedino ako ti Bog ukaže milost, ali učitelj koji realizira tvoju duhovnu izgradnju ne živi od zraka, nego od hrane i pića
Duhovnu izgradnju realizira Bice ciji hram je u izgradnji.
Ucitelj samo pomaze i ne gradi tudja zdanja.

Ucitelj ima tijelo i um pomocu kojeg moze zaraditi sebi za zivot, da predaja duhovnog znanja ne bude ovisna o materijalnim dobrima, i uz dodatni rad dodatno uci i i raste i sam.

Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Možeš biti izvrstan klesar, ali neće ništa napraviti bez alata za klesanje.

Ljudi trebaju početi prvo s tehnikama npr. astrologija, tarot, bioenergija, čakre da bi stekli preduvjete da od Boga dobiju duhovno znanje.
Izvrstan klesar se ne radja nego postaje, ucenjem i apliciranjem naucenog kroz sustavni rad.

Prvo spoznavanje baze, tko je klesar, sto je kamen, sto je ruka, sto je dlijeto, sto je cilj...a tek onda cackanje po raznim tehnikama.
omen4k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 14:15   #25
yakuzza;
Quote:
Osobe poput tebe su deficitarne u organizovanim religijama, ne kažem da ih nema, kada bi ih bilo više tada bi crkva bila prava stvar i pravo rešenje za većinu onih koji k njoj dolaze, na žalost to nije tako, i ne zbog crkva, već zbog ljudi u crkvi i ljudi koji k njoj dolaze a ne primenjuju odsnovna načela osim neretko samo formalnih rituala-običaja.
Iskreno, ja sam debelo pozadi većine onih koji me u crkvi inspiraju.
Mislim na živuće vjernika u našem neposrednom okruženju.
Njihovu razinu ispunjenosti Duhom Svetim, i sve ono što s Njim ide u paketu (unutarnji mir/radost/nadahnuće, viđenje i shvaćanje svijeta duhovnim "očima", emocionalna i duhovna zrelost, unutarnja snaga, skromnost, ljubav prema bližnjem...itd.), rado bi i sama dosegnula.

Interesira me što to tebe u usporedbi s njima, čini superiornim?

Nebi te pitala da to sam (i direktno i indirektno) ne potenciraš kroz vlastite upise.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2015., 15:55   #26
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
yakuzza;


Iskreno, ja sam debelo pozadi većine onih koji me u crkvi inspiraju.
Mislim na živuće vjernika u našem neposrednom okruženju.
Njihovu razinu ispunjenosti Duhom Svetim, i sve ono što s Njim ide u paketu (unutarnji mir/radost/nadahnuće, viđenje i shvaćanje svijeta duhovnim "očima", emocionalna i duhovna zrelost, unutarnja snaga, skromnost, ljubav prema bližnjem...itd.), rado bi i sama dosegnula.

Interesira me što to tebe u usporedbi s njima, čini superiornim?

Nebi te pitala da to sam (i direktno i indirektno) ne potenciraš kroz vlastite upise.
Moraš najpre shvatiti jednu stvar a to je: Nijedna individua se ne može upoređivati u duhovnom pogledu sa drugom, svako gradi svoju duhovnost i upoređivanje je potpuno besmileno. Upoređivanje se uglavnom čini u domenu materije, u domenu individualnosti duha ono je bespredmetna pojava, pogrešna je.

U tom smislu ne mogu ja biti ni na koji način superiorniji u odnosu na bilo koga - ali nisam ipak čovek s Marsa i poznajem prilike u društvu, ne na način kakve se oni mogu pružiti ljudima u crkvi, već uopšteno, a crkva je samo jedno od bezbrojnih mesta.
Probleme sa kojima ljudi žive i doživljavaju ih, uopšte jedan način razmišljanja (ne po sadržini koliko je čoveku najveći problem njegov lični način mišljenja koji mu stvara bezbrojne negativne misli) je toliko individualan da je jedna metoda poput Biblije nedovoljna da obuhvati i razreši, na žalost.

Drugo, da je to moguće, za ovih 2000 godina bi smo živeli kao duhovno razvijena bića. No, tome nije krivo Hrostovo učenje koje smatram savršenstvom, već su krivi oni ljudi koji su vekovima kropili izvorno Učenje i u same spise ubacivali kojekava bogohuljenja.

S druge strane, znam da u većini onih koji sebe drže za duhovne predstavnike ima jedan deo njih koji je svoj poziv dobio iznutra, i pomoć u inspiraciji od njih je moguće dobiti na kvalitetan način, posebno ljudi koji su za prijemčivi (kao ti), ali kod ostatka ipak to nije tako. To nije osuda već činjenica, jer da nije tako, katolička crtkva, kao i pravoslavna, kao i sve ostale, stvorili bi do sada (a imali su šansu ovih vekova) prave duhovne ljude, otvorene, dobronamerne, srdačne, ljude vrle u svakom smislu bez negativnih misli, ljude koji su srećni i puni razumevanja i za najveće zločince društva, i time bi samo hrišćanstvo stvorilo skoro milijardu svetaca.

Kako to nije ni približno tako, otuda moje mišljenje. I to nema veze sa idejom crkve kakva bi ona trebala da bude, kao što i ideja demokratkog društva je jedno a njena manifestacija njie ni na pola puta u toj realizaciji.

Ako ti vidiš crkvu kao stub duhovnog razvoja na ovom svetu, a ljude koji dolaze u crkvu kao vrhunske ljude, to je samo tvoj pogled na situaciju, ja samo vidim da stvari koje poznajem su daleko ispod tog nivoa, opet kažem, ne zbog ideje crkve ili hramova etc, već zbog toga što je individualna problematika čoveka suviše kompleksna da bi ono što neko dobije u crkvi kao propoved promenilo njegov način mišljenja i oslobodilo ga od njegovog načina mišljenja koji stvara veliki broj negativnih misli, stresnih situacija, a na sve to i hroničnih bolesti koje imaju direktne veze sa načinom mišljenja itd.

Ne sumnjam da svugde ima plemenitih ljudi, u crkvenim redovima ili izvan njih, u hrišćanskoj religiji ili među onima koji se nazivaju ateistima, u budizmu ili hinduizmu, među naučnicima ili običnim malim ljudima.

Nadam se da sam se dovoljno razgovetno objasnio povodom mog zaključka.

Ako ti ideš u crkvu u nekom gradu gde dolaze ljudi bez svojih psiholoških problema, ljudi koji cvetaju svom životu ma kako živeli materijalno, bez prezira, ljubomore, sujete, mržnje, zasvisti, izraženih požuda, bez bola i strepnje, bez problema i patnji - daće Bog da takvih bude u svakoj crkvi, stupi, hramu i džamiji na ovom svetu, jer tako i treba da bude.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 05:52   #27
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Najtužnije je što će ljudi dati novce da se vani napiju, a neće dati novce za duhovnu izgradnju.

Bacamo pare na ono što je prolazno, a nećemo dati novce za ono što taje cijelu vječnost
Mnogi duhovnjaci prvo prođu kroz svašta lošeg, a to može uključivati i alkohol. Vole istraživati i znatiželjni su, pa je to sasvim normalno. Jednom kada shvate da to nije za njih, krenu dalje.

Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Možeš biti izvrstan klesar, ali neće ništa napraviti bez alata za klesanje.

Ljudi trebaju početi prvo s tehnikama npr. astrologija, tarot, bioenergija, čakre da bi stekli preduvjete da od Boga dobiju duhovno znanje.
Nema pravila, vjeruj mi. Postoje duhovnjaci koji se osvješćuju pomoću tehnika i pročitanog znanja. Postoje oni koji nikada nisu istraživali duhovnost, ali trenutno dožive prosvjetljenje.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 10:48   #28
yakuzza;
Quote:
Moraš najpre shvatiti jednu stvar, a to je:
Nijedna individua se ne može upoređivati u duhovnom pogledu sa drugom
To bi značilo da u našem okruženju (na duhovnom "tržištu") ne postoje šarlatani.
Da su svi torbari/"ezoterijski stručnjaci" koji pohode ove prostore, vjerodostojni.
A ljudska naivnost tek pjesnička figura kojom se plaše zločesta djeca.

Quote:
svako gradi svoju duhovnost i upoređivanje je potpuno besmileno. Upoređivanje se uglavnom čini u domenu materije, u domenu individualnosti duha ono je bespredmetna pojava, pogrešna je.
Veliš, svak bira što mu paše.
Ko u supermarketu; malo od ovog, malo od onog...iz ovog ću izbacit ovo, a zadržat ono, zanemarit ovo treće (što mi ne paše) i malo izmjenit/kastemizirat onaj dio koji mi se donekle sviđa.
Osvještena, novovjeka, individualizirno-modularna duhovnost / spiritualni inženjering.
Kolko ljudi, tolko doktrina.


Quote:
način razmišljanja...čovekov lični način mišljenja...je toliko individualan da je jedna metoda poput Biblije nedovoljna da ga obuhvati i razreši, na žalost.
Nebi se složila.
Čovjekov je način mišljenja i ponašanja, univerzalno poznat.
Ljudsko je ponašanje predvidljivo, mjerljivo i njime se može lako manipulirati.
Točno se zna što to ljude motivira, što ih muči, kako reagiraju u određenim situacijama, itd...
Time se, više nego uspješno, bavi primjenjena psihologija.
Ako malo pažljivije proučiš Bibliju, vidjet ćeš da adresira/pomaže transcendentirati obrasce ljudskog ponašanja kojima svi robujem.
Tvrditi da si izvan njezinih okvira, malo mi nategnuto zvuči.
Mislim da inzistiranje na 7 milijardi individualizirano-jedinstvenih ponašatelja, naprosto nije utemeljeno u realnosti.

Quote:
...tome nije krivo Hrostovo učenje koje smatram savršenstvom, već su krivi oni ljudi koji su vekovima kropili izvorno Učenje i u same spise ubacivali kojekava bogohuljenja.
Kakva su to bogohuljenja ubacili, odnosno duhovne istine izbacili?
I tko te je u to uputio?
Nemoj samo na temu Isusa koji je studirao u Hindustanu, kod indijskih mudraca, pručavajući Vede...podno Himalaja. Taj komični pokušaj nju ejđerskog diskreditiranja kršćanstva, više je tema za emisiju „Na rubu znanosti“, a manje za ozbiljnu/otvorenu raspravu.

Quote:
S druge strane, znam da u većini onih koji sebe drže za duhovne predstavnike ima jedan deo njih koji je svoj poziv dobio iznutra, i pomoć u inspiraciji od njih je moguće dobiti na kvalitetan način, posebno ljudi koji su za prijemčivi (kao ti), ali kod ostatka ipak to nije tako. To nije osuda već činjenica, jer da nije tako, katolička crtkva, kao i pravoslavna, kao i sve ostale, stvorili bi do sada (a imali su šansu ovih vekova) prave duhovne ljude, otvorene, dobronamerne, srdačne, ljude vrle u svakom smislu bez negativnih misli, ljude koji su srećni i puni razumevanja i za najveće zločince društva, i time bi samo hrišćanstvo stvorilo skoro milijardu svetaca.
Duhovna se vjerodostojnost ne mjeri milijardama svetaca.
Stvari ne funkcionira na taj način. Svijet u kojem živimo je kompleksna/misteriozna baja od koje zastaje dah (meni jamačno). Utjecaji kojima smo kao svjesna bića izloženi ne mogu se samo tako zanemarivati/relativizirati. Tvoja linearna projekcija, njihova je neprimjerena simplifikacija. Duhovna je borba zajebana stvar koja iziskuje puno više od površne namjere ili pak interesa.
Kršćanstvo nije izrodilo milijardu, ali jest tisuće svetaca. Pokušaj iskreno živjeti bilo koje od načela koja su njih inspirirala/slijediti njihov primjer, i garantiram ti duhovni napredak.

Quote:
Kako to nije ni približno tako, otuda moje mišljenje. I to nema veze sa idejom crkve kakva bi ona trebala da bude, kao što i ideja demokratkog društva je jedno a njena manifestacija njie ni na pola puta u toj realizaciji.
Btw; koju to doktrinu/duhovni pravac ti slijediš…s obzirom na deklarativno devalviranje vrijednosti kršćanstvo, zbog činjenice da milijardu kršćana, eto - nije sveto?
Baš me zanima?

Quote:
Ako ti vidiš crkvu kao stub duhovnog razvoja na ovom svetu, a ljude koji dolaze u crkvu kao vrhunske ljude, to je samo tvoj pogled na situaciju, ja samo vidim da stvari koje poznajem su daleko ispod tog nivoa.
Očito imaš visoke standarde.
Ipak, imaj na umu onu narodnu; „Tko visoko leti, nisko pada“.
Ne mislim pritom na intenzitet duhovnog napora/postavljene ciljeve, već poziciju s koje sudiš.

Quote:
…opet kažem, ne zbog ideje crkve ili hramova etc, već zbog toga što je individualna problematika čoveka suviše kompleksna da bi ono što neko dobije u crkvi kao propoved promenilo njegov način mišljenja i oslobodilo ga od njegovog načina mišljenja koji stvara veliki broj negativnih misli, stresnih situacija, a na sve to i hroničnih bolesti koje imaju direktne veze sa načinom mišljenja itd.
Znam, znam…crkva je na prvi pogled dosadno mjesto.
No suština duhovnog rasta nije u zadovoljavanju naše urođene gladi za tripom/trilom (znaš ono; „ja bi da mi nešto bljesne u glavi, da me zasvrbi u korjenu prkna ili mi pak astralno zasvjetluca), već u tome koliko te duboko unutra mijenja kao čovjeka, dovodi u kontakt s vlastitom savjesti i otvara prema tvojim bližnjima.

Quote:
Ne sumnjam da svugde ima plemenitih ljudi, u crkvenim redovima ili izvan njih, u hrišćanskoj religiji ili među onima koji se nazivaju ateistima, u budizmu ili hinduizmu, među naučnicima ili običnim malim ljudima.
Ne sumnjam ni ja.

Quote:
Nadam se da sam se dovoljno razgovetno objasnio povodom mog zaključka.
Jesi, hvala na odgovoru.

Quote:
Ako ti ideš u crkvu u nekom gradu gde dolaze ljudi bez svojih psiholoških problema, ljudi koji cvetaju svom životu ma kako živeli materijalno, bez prezira, ljubomore, sujete, mržnje, zasvisti, izraženih požuda, bez bola i strepnje, bez problema i patnji - daće Bog da takvih bude u svakoj crkvi, stupi, hramu i džamiji na ovom svetu, jer tako i treba da bude.
Iz tvoji usta u Božje uši; „…dođi kraljevstvo tvoje…“.
U ovom misterioznom svijetu u kojeg smo uronjeni, nije zlato sve što sije, nit je govno sve što nam smrdi. Treba imati „rendgenske oči“/otvoreno srce da bi se vidjelo lice i naličje onog što nam paše ili nas pak žulja. Pitanje je u kojoj je mjeri poželjno cvilit ze jednim, a bježat od drugog; „…budi volja tvoja…“.
__________________
* * * *

You don't get THE GOLD without THE DRAGON!

Zadnje uređivanje Della17 : 12.02.2015. at 11:28.
Della17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 13:29   #29
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
To bi značilo da u našem okruženju (na duhovnom "tržištu") ne postoje šarlatani.
Da su svi torbari/"ezoterijski stručnjaci" koji pohode ove prostore, vjerodostojni.
A ljudska naivnost tek pjesnička figura kojom se plaše zločesta djeca.
Nisi me shvatila šta govorim.
Govorim o tome da to što je Pera možda duhovno visoko razvijen a Žika guru ili šarlatan neće ni na koji način imati veze s činjenicom da je moj duhovni razvoj moja stvar ona ne zavisi ni od koga - moj duhovni razvoj ja dužnost, ja sam sebi taj koji treba da se razvija a Pere i Žike imaju svoj put kojim trebaju da tabanaju. Moj razvoj se ne može upoređivati ni sa čijim jer je to besmisleno, to je nekomparativno.
To što na svetu ima šarlatana, ljudi koji se predstavljaju kao ovo ili ono - kakve to mia veze sa mojim razvojem? Nikakve.



Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Veliš, svak bira što mu paše.
Ko u supermarketu; malo od ovog, malo od onog...iz ovog ću izbacit ovo, a zadržat ono, zanemarit ovo treće (što mi ne paše) i malo izmjenit/kastemizirat onaj dio koji mi se donekle sviđa.
Osvještena, novovjeka, individualizirno-modularna duhovnost / spiritualni inženjering.
Kolko ljudi, tolko doktrina.
Svako je gospodar svoje sreće i svog razvoja, svako unžno mora da se oslobodi onoga što je u njemu i što ga koči najpre da bude i da doživi šta to znači biti čovek kao božja kreacija. To nema veze sa tim da li veruje ili ne veruje u nešto, već kako razmišlja i kako se ponaša.


Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Nebi se složila.
Čovjekov je način mišljenja i ponašanja, univerzalno poznat.
Ljudsko je ponašanje predvidljivo, mjerljivo i njime se može lako manipulirati.
Točno se zna što to ljude motivira, što ih muči, kako reagiraju u određenim situacijama, itd...
Time se, više nego uspješno, bavi primjenjena psihologija.
Ako malo pažljivije proučiš Bibliju, vidjet ćeš da adresira/pomaže transcendentirati obrasce ljudskog ponašanja kojima svi robujem.
Tvrditi da si izvan njezinih okvira, malo mi nategnuto zvuči.
Mislim da inzistiranje na 7 milijardi individualizirano-jedinstvenih ponašatelja, naprosto nije utemeljeno u realnosti.
Znam i ja šta ih motivira i kako razmišljaju, no nisam o tome govorio o unifikaciji sadržaja mišljenja već o tome da Pera i Žika ne moraju isto razmišljati ali obojica mogu razmišljati tako da neće imati veliki broj negativnih misli i ništa jedan protivu drugog, posebno ne zbog gluposti ili svojih kulturoloških, rasnih, verskih i drugih razlika - to je po mene odraz razvijenije svesti čoveka.

Psihologija može da se bavi bilo čim kada u svom premetu baš ne nema naročitog uspeha jer svakako kao metoda nema snagu da rešava uzrok problema.

Problem nije Istina u Bibliji, već je problem onaj deo koji predstavlja vekovnu modifikaciju koja se dešavala direktno na papskim koncilima. Štaviše, i jedno poglavlje o reinkarnaciji je nekada postojalo u sklopu Biblije, pa je potrebno svakako ljudima i pojasniti teme o uzočno-posledičnim stvarima i slično ako se već bavimo Istinom, kao i tezu i večnom paklu, o Bogu koji je Ljubav i koji svoje vnajvoljenije posle tavlja na večne muke - strah od smrti i večnog progona u pakao, strah od Boga za života potpuno je pogrešna pojava, kao i sam pojam sotone - a to je sve navodno u opozitu vođenja Hristovskog života.

Svejedno, Biblija nije dovoljna svim ljudima da oni razumeju i prihvate Istinu o sebi jer bi to već dalo armije svetaca-običnih ljudi, a Istina oslobađa, a to znači da kad nekog Istina oslobodi onda on postane čovek dostojan Hristovom putu, i Hristonaličan čovek je bez zavisti, ljubomore, mržnje, straha, bez tuge i žalosti, tolerantan, bez sistematskih negativnih misli - tada čovek pročišćenog uma, bez emotivnih uslova počne percipirati stvari kakve one zaista jesu i ne gledati razlike već ono što je u ljudskoj prirodi jedno, i tada nema podela.


Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Kakva su to bogohuljenja ubacili, odnosno duhovne istine izbacili?
I tko te je u to uputio?
Nemoj samo na temu Isusa koji je studirao u Hindustanu, kod indijskih mudraca, pručavajući Vede...podno Himalaja. Taj komični pokušaj nju ejđerskog diskreditiranja kršćanstva, više je tema za emisiju „Na rubu znanosti“, a manje za ozbiljnu/otvorenu raspravu.
To ti raspravi sa njuejžerima.


Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Duhovna se vjerodostojnost ne mjeri milijardama svetaca.
Stvari ne funkcionira na taj način. Svijet u kojem živimo je kompleksna/misteriozna baja od koje zastaje dah (meni jamačno). Utjecaji kojima smo kao svjesna bića izloženi ne mogu se samo tako zanemarivati/relativizirati. Tvoja linearna projekcija, njihova je neprimjerena simplifikacija. Duhovna je borba zajebana stvar koja iziskuje puno više od površne namjere ili pak interesa.
Kršćanstvo nije izrodilo milijardu, ali jest tisuće svetaca. Pokušaj iskreno živjeti bilo koje od načela koja su njih inspirirala/slijediti njihov primjer, i garantiram ti duhovni napredak.
Kada kažem "svetac", malo sam karikirao to - no, više mislim na pravog čoveka dostojnog naziva za čoveka kao Božju kreaciju - koji je bez sistematskih negativnih misli, bez mržnje, netolerancije i netrpeljivosti svake vrste prema razlikama drugih ljudi, bez strahove, tuge i žalosti, takva osoba je raspoložena, nije nervnozna, dakle, pokazuje jednu stranu normalnosti koja nije ista kao etalon "normalnosti" u opšteprihvaćenom smislu, jer i "normalan" čovek u drštvu ima ove probleme ili neurozu, a za granične slučajeve se govori da su "devijantni".

Prava duhovnost je ona koja daje rezultate, noa ne zavisi od nekakvog spisa ili knjige već pravilnog uticaja na druge. Kad smo kod Biblije ili hiršćanstva - tako isto je Hinduizam izrodio još više duhovnih ljudi po broju, kao i Budizam.
No, ja nisam govorio o religiji već o tome da svaka osoba mora nužno pronaći način za realizovanje sopstvenog duhovnog života, duhovni razvoj pojedinca je njegova lična stvar i ne zavisi ni od Biblije, ni od Veda, niti bilo kakve dokrtrine, svakako, onaj koji je posvećenik svoje doktrine, i ako se toga drži zaista posvećeno što znači da se vodi osnovnim načelima razvoja, može se duhovno razvijati - no, organizovane relgije su najčešće, ili za najveću većinu, samo kavez.

Tvoje tumačenje Biblije je tvoja lična stvar i tebi je svojstvena, da postoji nekakav konsenzus oko toga onda ne bi bilo 40.000 sekti - a i dalje govorim o tome da je to što je Hristos govorio - Sveto slovo, ali za ovih 1700 godina se velika prašina podigla oko toga, i današnja Biblija nije ono što može čovečanstvu pomoći da se razvije u zdravo društvo, na žalost nije ma koliko mi držali da jeste jer se to ne dešava.

Što ne znači da su prave vrednosti, koje se spominju u svim velikim religijama i univerzalne su, nešto što je jedinstveno samo za Bibliju. Prave vrednosti su čoveku urođena priroda, njih je potrebno samo kultivirati, i one ne moraju dolaziti iz verovanja već iz praktične duhovnosti na koju i Hrostos ukazuje - umesto na stvar praznih i neretko sterilnih bičaja, ceremonijalnosti.

Duhovnost je lični put. Onaj koji smatra da je Hrišćanstvo jedini put, neka ide tim putem. Ja svakako ne mislim da je to lako, naprotiv, ali činjenica je da, ukoliko bi Biblija bila neokrnjena izvorna reč u poslednjih 2000 godina, tada bi ova planeta bila mnogo bolje mesto za razvoj, a ljudi bi s pravom mogli nositi naziv Čovek. Ali to nije slučaj, kao i sa drugim doktrinama koje su ranije proizišle iz duhovnosti Bogoljudi.

"Ja i Bog smo Jedno" može biti samo izjava Boga na Zemlji lično. Takvih je na Istoku više i u to nema sumnje.


Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Btw; koju to doktrinu/duhovni pravac ti slijediš…s obzirom na deklarativno devalviranje vrijednosti kršćanstvo, zbog činjenice da milijardu kršćana, eto - nije sveto?
Baš me zanima?
Ja ne devalviram vrednosti Hrišćanstva, tu si me potpuno pogrešno shvatila od samog početka. Ali sam govorio da 99% onih koji se deklarišu kao hrišćani uopšte nisu duhovno nastrojeni i ne pridaju važnost kultivisanju vrednosti čoveka (hrišćanina): da misle ispravno, da govore ispravno, da rade ispravno, da vole bližnjeg svoga i da vole Boga koji je svemu i svakome na Bogu ugodan način umesto na sebičan.

Ja nemam duhovni pravac, niti religiju, a moja doktrina su Sveta znanja ili Istina koja se realizuje kroz pridržavanje se: dobrih misli, dobrih reči i dobrih dela.



Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Očito imaš visoke standarde.
Ipak, imaj na umu onu narodnu; „Tko visoko leti, nisko pada“.
Ne mislim pritom na intenzitet duhovnog napora/postavljene ciljeve, već poziciju s koje sudiš.
Imam visoke standarde za sebe, mada bih to nazvao jednim potpuno normalnim "standardima" nazvao bih to onim što svaki čovek u sebi nosi, samo to ne koristi iz određenih razloga.

Ne sudim nikome, ali svakako razmatram iz sebe jer duhovni život nema kompromisa.


Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
Znam, znam…crkva je na prvi pogled dosadno mjesto.
Hram kao građevina je simbol čoveka i njegovih božanskih atributa "hram Božji". Nema ničeg dosadnog na tom mestu.

Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post
No suština duhovnog rasta nije u zadovoljavanju naše urođene gladi za tripom/trilom (znaš ono; „ja bi da mi nešto bljesne u glavi, da me zasvrbi u korjenu prkna ili mi pak astralno zasvjetluca), već u tome koliko te duboko unutra mijenja kao čovjeka, dovodi u kontakt s vlastitom savjesti i otvara prema tvojim bližnjima.
Slažem se. Pitam se samo zašto to ne čine ljudi, a svakako ni oni koji dolaze u crkvu, džamiju etc, jer takve ljude poznajem, ne sudim nikome samo kažem da većina jednostavno nisu duhovno nastrojeni ma koliko se krstili da su pobožni, religiozni, da su redovni u crkvi, čak i da se mole svakodnevno kad ne manifestuju to u svoj životu i nužno pate zbog mnogih stvari.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."

Zadnje uređivanje yakuzza : 12.02.2015. at 13:51.
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 21:02   #30
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Ne mislim da će ti astrologija niti tarot niti bioenergija otkriti tajne koje leže u tebi, one na to čak i ne ukazuju.
Neće, ali mogu stvoriti strast i zanimanje za duhovnost.

Neće prosvijetljenje doći ako te ono uopće ne zanima.

Quote:
"Mentor" je taj koji ti može pokazati "ključeve" ali samo pravi, no kako ga pronaći to je diskutabilno.
Ne trebaš pronaći.

Uvijek kad postaneš spreman za duhovnu nadogradnju, neki učitelj se odnekud uvijek pojavi
Kung-Lao is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 21:35   #31
Novcem je moguće kupiti duhovnost (štaviše, sve češće se pojavljuju likovi koji je prodaju ),
dok duhovnošću nije moguće kupiti novac.
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2015., 22:30   #32
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Neće, ali mogu stvoriti strast i zanimanje za duhovnost.

Neće prosvijetljenje doći ako te ono uopće ne zanima.
Cak ni to nie mora biti tako. Puno ljudi su se u istoriji prosvetlili a da nikad nisu culi za prosvetljenje. Prosvetljenje nema veze sa razmisljanjem o tome sta je duhovnost, jer je prosvetljenje iyvan misljenja, prosvetljenje zavisi od toga da li je neko postigao prirodne uslove za takav proces a sam proces je prirodan, on dolazi sam po sebi ukoliko uslovi za to postoje.


Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post
Ne trebaš pronaći.

Uvijek kad postaneš spreman za duhovnu nadogradnju, neki učitelj se odnekud uvijek pojavi
I to sto kazes.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 06:11   #33
Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post

Iskreno, ja sam debelo pozadi većine onih koji me u crkvi inspiraju.
Mislim na živuće vjernika u našem neposrednom okruženju.
Njihovu razinu ispunjenosti Duhom Svetim, i sve ono što s Njim ide u paketu (unutarnji mir/radost/nadahnuće, viđenje i shvaćanje svijeta duhovnim "očima", emocionalna i duhovna zrelost, unutarnja snaga, skromnost, ljubav prema bližnjem...itd.), rado bi i sama dosegnula.

Interesira me što to tebe u usporedbi s njima, čini superiornim?

Nebi te pitala da to sam (i direktno i indirektno) ne potenciraš kroz vlastite upise.
Svaki put me uvijek iznova fascinira činjenica kako se ego uvijek nađe direktno/indirektno pogođen/prozvan kad netko iznese svoju precepciju stvarnosti koja se u većoj ili manjoj mjeri ne poklapa s njegovom vlastitom i kako se u tom istom egu javlja snažna potreba da reagira i da brani svoj sustav uvjerenja koji on smatra ispravnim.

...a sad je li zaista ispravan ili nije tko to zna - naravno osim Boga

Stvar je naravno i obratna da se razumijemo, kad ego miluje drugi ego koji se s njim slaže i dijeli jednak sustav uvjerenja.

Možda upravo zato što bi to sve rado i sama dosegnula to ti bježi, ta želja za svim tim što vidiš u nekom drugom te odvaja od toga što je već u tebi, želiš nešto i ono ti bježi, i zato što to želiš dosegnuti ono je sve dalje... za ''dosegnuti'' to što si nabrojala prvo moraš prihvatiti u sebi sve suprotno tome, iskreno prihvatiti svoju unutranju tamu i ne tragati za onim što bi rado dosegnula.

...jer kako bi to rekao Rumi što više tragaš za smirenjem, samo nemir pronalaziš, potraži nemir i nenadano u more spokoja uranjaš.

Quote:
Della17 kaže: Pogledaj post

Veliš, svak bira što mu paše.
Ko u supermarketu; malo od ovog, malo od onog...iz ovog ću izbacit ovo, a zadržat ono, zanemarit ovo treće (što mi ne paše) i malo izmjenit/kastemizirat onaj dio koji mi se donekle sviđa.
Osvještena, novovjeka, individualizirno-modularna duhovnost / spiritualni inženjering.
Kolko ljudi, tolko doktrina.
Pa tako se Crkva (pravoslavna, katolička, protestanska, koja god..., sekte itd.) i ponašala/ponaša čitavo ovo vrijeme, i uvijek se prilagođavala/prilagođava svojem interesu i svojoj koristi.

I u čemu je sad problem kad to radi netko drugi?

Život je u svemu šarolik, pa tako i u toj famoznoj duhovnosti što god ona značila.

Supermarket, šareni artikli, kupi, prodaj, navali narode još malo pa nestalo

Dijelit ćemo se sve više, i više, i više...sve dok se opet ne vratimo Sebi.
Sve je to igra, i ovaj život je igra, smiješna tragična predivna.

Kakav si ti takav je i svemir.
Ako si otvoren i blag, i svemir je takav.
Ako si zatvoren i krut, i svemir je takav.
Ako si podijeljen, i svemir je podijeljen.
Ako si jedinstven, i svemir je jedinstven.
Tvoja istina nije nužno i moja istina.
Tvoje viđenje nije nužno i moje viđenje.
Promijeniš li kut gledanja, mijenja se i istina.
Promijeniš li istinu, evo te u drugoj stvarnosti.
Otvori oči i gledaj!
Otvori uši i slušaj!
Prihvati sve!
Odbaci sve!
Obuhvati sve!
Budi bezoblična poput vode.



Quote:
Nebi se složila.
Čovjekov je način mišljenja i ponašanja, univerzalno poznat.
Ljudsko je ponašanje predvidljivo, mjerljivo i njime se može lako manipulirati.
Točno se zna što to ljude motivira, što ih muči, kako reagiraju u određenim situacijama, itd...
Time se, više nego uspješno, bavi primjenjena psihologija.
Ako malo pažljivije proučiš Bibliju,
vidjet ćeš da adresira/pomaže transcendentirati obrasce ljudskog ponašanja kojima svi robujem.
Tvrditi da si izvan njezinih okvira, malo mi nategnuto zvuči.
Mislim da inzistiranje na 7 milijardi individualizirano-jedinstvenih ponašatelja, naprosto nije utemeljeno u realnosti.
Jedina prava i istinska spoznaja dolazi iznutra, sve ostalo je mrtvo znanje, tuđa istina koju bez prethodnog vlastitog razmišljanja prihvaćamo kao svoju.

Bildanjem intelekta ne dobivamo ništa osim što se udaljujemo od sebe jer bahato smatramo da nešto znamo iako ne znamo.

Tragati za odgovorima u izvanjskom je samo prva stepenica, i ono je nužno, ali samo zbog činjenice jer te vodi prema drugoj stepenici gdje spoznaješ da su svi odgovori već u tebi i da si ti sam Odgovor.



Quote:
Kakva su to bogohuljenja ubacili, odnosno duhovne istine izbacili?
I tko te je u to uputio?
A šta je sa svim drugim evanđeljima osim ona 4 što su smješteni u Novom Zavjetu po nalogu tadašnjeg crkvenog vrha i politike?
Šta je sa Tominim evanđeljem, knjižnicom Nag Hammadi itd.?


Quote:
Duhovna je borba zajebana stvar koja iziskuje puno više od površne namjere ili pak interesa.
Tko ti je to rekao ili te uputio u to da je zajebano?
Što je to ''duhovna borba'' i zašto/čemu uopće ''borba''?

Quote:
Kršćanstvo nije izrodilo milijardu, ali jest tisuće svetaca. Pokušaj iskreno živjeti bilo koje od načela koja su njih inspirirala/slijediti njihov primjer, i garantiram ti duhovni napredak.
Čovjek ne-svetac proglašava drugog čovjeka za sveca...uuuuu mora da je tako

Igra, sve je to samo igra...i zato je ne treba uzimati za preozbiljno


Quote:
Znam, znam…crkva je na prvi pogled dosadno mjesto.
No suština duhovnog rasta nije u zadovoljavanju naše urođene gladi za tripom/trilom (znaš ono; „ja bi da mi nešto bljesne u glavi, da me zasvrbi u korjenu prkna ili mi pak astralno zasvjetluca), već u tome koliko te duboko unutra mijenja kao čovjeka, dovodi u kontakt s vlastitom savjesti i otvara prema tvojim bližnjima.
Tko ti je to rekao, di si to pročitala da je to baš tako?

Zadnje uređivanje al_đezira : 13.02.2015. at 06:41.
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 06:19   #34
Quote:
Kung-Lao kaže: Pogledaj post

Neće prosvijetljenje doći ako te ono uopće ne zanima.
Možda baš tek tada će doći, kad si ispražnjen od svega, od svih koncepata i budalaština ljudskog uma s kojima si se natovario.

Kad jednostavno odjebeš/transcendiraš i samu ideju ''prosvjetljenja''.


Netko možda nikad nije čuo za koncept prosvijetljenja, a jednostavno živi prosvijetljenim životom tj. životom u skladu sa sobom i prirodom.



Quote:
Ne trebaš pronaći.

Uvijek kad postaneš spreman za duhovnu nadogradnju, neki učitelj se odnekud uvijek pojavi
Pa makar to bio i ''krivi'' učitelj
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 08:25   #35
^
Nema "krivi" učitelj- ima samo "krivi" učenik!
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 15:25   #36
Ustvari nema ni ''krivi'' učenik - ima samo učenik.
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 16:57   #37
i ustvari nema ni učenika - ima samo Ovo!
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 18:02   #38
Cool

a ustvari nema ni Ovog, jer sve i jest i nije ---> Sve je Ništa! Ništa je Sve!
al_đezira is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 19:51   #39

Ali ustvari, opet niti nešto kao Ništa niti nešto kao Sve NE Postoji ---> jer niti Ništa niti Sve NE Stoji.

Ali opet je samo Ovo, a sad Ovo...ali već ni baš Ovo ne postoji jer je opet neko drugo Ovo. A sada baš Ovo, jer ovo ne stoji jer se instantno mijenja u sad Baš Ovo.. Uf.. ma tko bi uhvatio i zadržao neko fiksno Ovo...
Maah nek se Sizif time bavi.
Samo Ovo postoji ali gle više ni to ne postoji, samo opet drugo Ovo...ili..
Ma vidi ti Ovo!!

aaaaAAGHh...
Ma koga briga i čemu se zamarati što postoji kad ništa ne stoji a time i ne postoji.
A možda ipak samo Ovo. Ma neka se slobodno mijenja Ovo.
Ukrotiti Ovo sigurno ne mogu.

Ali znam da ŽiOVOt postoji ali ne stoji
Happyning is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2015., 23:43   #40
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zašto se smatra da ljudi koji teže duhovnosti trebaju biti siromašni?

Uostalom, daleko gore je biti duhovno siromašan, nego pristojno bogat.
Zato jer se puno čita biblija i još neki istočni pisci. A oni kažu da će prije deva kroz ušicu igle negoli bogataš u raj. Zašto se to tako smatra ?
Zato jer novac donosi i mnoge materijalne blagodati. A onaj koji ima puno materijalnih blagodati uživa ugađajući svoje tijelo. Neki se zasite brzo, a neki kasnije. A neki spoje ugodno s korisnim, tj. meditiraju u Rols-Roysu
krena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.