Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2006., 09:21   #21
Hvala ti na trudu i odgovorima!
sara4 is offline  
Old 11.07.2006., 10:59   #22
fifti fifti

Quote:
banderas kaže:
Meni se čini da pravno ona u tim uplatama ne postoji, jer ako je on kupio stan, onda valjda i kredit glasi na njega. Čini mi se da ona njemu daje lovu za uplatu ili pola love, a ne da ona nešto službeno otplaćuje. U tom slučaju nema ama baš nikakvih prava.
Ako su u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici, sve uplate kredita bez obzira tko je nositelj kredita tj. na koga glase uplate i na koga glasi stan, od dana nastupanja navedene zajednice dijele se 50-50, naravno ukoliko ne postoji predbračni ugovor ili neki sličan dokument kojim se to uređuje drugačije. Nevažno je da li je jedan radio, a drugi se doma hladio isto kao što je nevažno da li je taj na koga kredit ne glasi ovom drugom davao pare ili ne. To se ne treba dokazivati nikakvim posebnim dokumentima, uplatnicama i sl.; samim postojanjem bračne/izvanbračne zajednice stječeš pravo na pola. Ono što reče spy je točno.

Ukoliko se razvedu (tj. ukoliko prestanu živjeti u bračnoj/izvanbračnoj zajednici) prije nego što je kredit otplaćen do kraja i ona potražuje dio stana proporcionalan iznosu kredita umanjenog za one dvije godine, onda će dobiti pravo upisa vlasništva nad nekom trećinom/petinom stana, ali dobiva i pola ostatka neotplaćenog kreditu tj. mora mu plaćati pola mjesečne rate dok se kredit ne isplati, a on je može tužiti ako isto ne čini.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is online now  
Old 11.07.2006., 12:19   #23
Quote:
Eli_jana kaže:
tako je. muž i djeca će naslijediti onaj suvlasnički dio koji je žena dobila od svoje majke.


ako majka nema muža /jer nisi ga dosada spominjala/ znači postoje samo njene dvije kćeri kojima ona nije darovala nekretninu, i ako jedna kćer koja umre ima djecu a napisala si da ima, nasljednici su živa sestra i djeca mrtve sestre/jer oni po načelu predstavljanja imaju pravo na onaj dio koji je imala njihova mrtva majka/. svi oni nasljeđuju na jednake dijelove.
kako na jednake delove? Deca mrtve sestre imaju pravo na POLA, pa sad koliko god da ih je, zar ne? I Ziva sestra nema pravo na pola kuce mrtve sestre?
lilly53 is offline  
Old 11.07.2006., 13:43   #24
Quote:
lilly53 kaže:
kako na jednake delove? Deca mrtve sestre imaju pravo na POLA, pa sad koliko god da ih je, zar ne? I Ziva sestra nema pravo na pola kuce mrtve sestre?
1. pitanje- djeca mrtve sestre dobivaju njen dio, njenu polovicu, ako ih je dvoje onda se to podijeli na dva dijela, ako ih je troje, na tri dijela
2. živa sestra nema pravo na polovicu kuće jer to nije njeno, već njene mrtve sestre koja ima svoje nasljednike a to su djeca.
Eli_jana is offline  
Old 11.07.2006., 14:41   #25
SORRY! Tako sam i mislila! Ali mi se ucinilo da je drugacije... (imam slicnu situaciju )
lilly53 is offline  
Old 11.07.2006., 17:21   #26
Quote:
Eli_jana kaže:
1. pitanje- djeca mrtve sestre dobivaju njen dio, njenu polovicu, ako ih je dvoje onda se to podijeli na dva dijela, ako ih je troje, na tri dijela
2. živa sestra nema pravo na polovicu kuće jer to nije njeno, već njene mrtve sestre koja ima svoje nasljednike a to su djeca.
A što ako mrtva sestra nema djece nego samo muža? Da li i on ima pravo nasljeđivanja?
miss_Piggy is offline  
Old 11.07.2006., 18:27   #27
i muž ima pravo nasljeđivanja jer je u 1. naslj. redu sa djecom, ali ovdje ga nismo spominjali. on će dobiti ženin suvlasnički dio, ako nema djece. ako ima djece, onda muž i djeca dijele taj ženin dio na jednake dijelove.
e sad više ne znam tko je živ a tko mrtav.
Eli_jana is offline  
Old 11.07.2006., 18:37   #28
s tim da ako umre jedan bračni drug, a nema potomaka, onda drugi bračni drug nasljeđuje sa roditeljima, ako su živi, ako nisu, onda je nasljednik samo taj br. drug.
Eli_jana is offline  
Old 02.08.2006., 11:27   #29
halo ljudi,
ako je u pitanju stambeni kredit onda ok,
ako je u pitanju gotovinski- kod razvoda bi žena morala dokazivati da je baš tim kreditom kupljen taj stan!!!!
__________________
ivaa
ivaa is offline  
Old 15.08.2006., 15:22   #30
Quote:
Vojky kaže:
Žena i ja smo stan upisali pola-pola, kako i plaćamo kredit. Tj. s obzirom da je ona dala kaparu, ja plaćam nešto više kako bih "izravnao" ulaganje.

Ne mješam ljubav i financijska ulaganja u nekretnine.
Tako slično smo i mi postupili: Uplačivanje proporcionalno dohodima. A otkad je ona prestala raditi, krajem svakog mjeseca pomičem crtu na pločicama dnevne sobe, do kuda je moje
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Old 15.08.2006., 19:06   #31
[QUOTE=Eli_jana ako ima djece, onda muž i djeca dijele taj ženin dio na jednake dijelove.
[/QUOTE]

Ne na jednake dijelove, već mužu pola djeci pola, tj ako ima dvoje djece svako dijete dobiva 1/4
qwer is offline  
Old 17.08.2006., 19:31   #32
Quote:
zrak kaže:
Trebam savjet, zanima me kako pravno izgleda slijedeća situacija:
Udajem se za dečka koji je nedavno tj. prije dvi godine kupio stan na kredit. Dakle stan je na njegovo ime i kupljen prije braka. Nije moj! Ali budući da ćemo ga skupa otplaćivati idućih 20 godina, uređivati i ostalo, zanima me imam li ja ikakva prava ako se nakon 15 god. razvedemo.
Ok, nikad to neće biti moj stan, ali da li bih ja imala pravo na pola od iznosa koji smo otplatili u braku? A da ne govorim od ulaganja u prozore, parkete i ostalo jer cijeli stan treba i renovirati?
Nadam se da do toga neće doći, ali danas se ništa ne zna.
krasno razmišljanje za početak zajedničkog života..
__________________
..slaven sam belac,
slobodni strelac..
..i dalje još uvek samo svoj..
slobodni strelac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:36.