Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2006., 23:37   #21
Draga babacha tog gada treba razvaliti, ali nisi napisala kada si dobila otkaz. Naime, po Zakonu o radu ti si dužna u roku od 15 dana od dana kada si dobila otkaz zatraziti od poslodavca da te vrati natrag na posao (tzv. Zahtjev za zasitu prava). On je duzan u daljnjem roku od 15 dana odgovoriti na tvoj zahtjev, a ako ne odgovori ili ako negativno odgovori, tek ga onda mozes tuziti (u protivnom nemas pravo na sudsku zastitu prava).
Po Zakonu o radu svinja ti moze dati otkaz za vrijeme trajanja rodiljnog dopusta, ali otkazni rok pocinje teci tek 15 dana nakon sto se vratis na posao.
Ako te gad vrati na radno mjesto, OBAVEZNO idi na bolovanje (za vrijeme bolovanja otkazni rok ne tece) i prijavi kod liječnika ozljedu na radu - pod ozljedom na radu smatra se i ozljeda koju zadobijes na putu do posla (neka ti se dogodi neka "nesreca" - npr. tramvaj je naglo zakocio i trznula si glavom pa osjecas glavobolje ili nesto slicno). Ako je ozljeda na radu razlog bolovanja tada ti se isplacuje puna placa i to na teret poslodavca (mislim prvih 42 dana).
Sada ti je najvaznija stvar naci odvjetnika, a i tu ti mogu preporuciti nekog od mojih kolega, da ne propustis rok od 15 dana za stavljanje zahtjeva za zastutu prava.
Sto se tice odgovornosti poslodavca za prekrsaj tu ti je slijedeca situacija - po ZR-u kazna za ovaj prekrsaj iznosi od 60.000,00 do 100.000,00 kn.
Trebas ga prijaviti inspekciji rada. Broj telefona si nadji na internetu ili putem telefonskih informacija, ali u tu pricu udji tek kad vidis kako ce gad reagirati na zahtjev za zastitu prava.
Nadam se da sam ti malo pomogla, a ista situacija se dogodila i meni, samo sto sam ja jako dobro upoznata sa svojim pravima.
Zelim ti puno srece i BRZO REAGIRAJ DA NE PROPUSTIS ROK OD 15 DANA!!!!
Ako trebas bilo kakav savjet ili informaciju slobodno se javi rado cu ti pomoci.
Jos nesto, kakva depra, budi sretna jer si se rijesila kretena i dobila priliku da se jos malo duze druzis sa svojim djetetom!!!
Podzrav
 
Old 08.10.2006., 09:59   #22
tu su pravni savjeti, dijelovi Zakona o radu
Kent is offline  
Old 08.10.2006., 10:06   #23
Quote:
magic blue kaže:
nisam shvatila, a zasto uopce preko njih trazis posao?
Ovako. Odeš na mojposao.net. Ponekad imaš objavljene tvrtke i radna mjesta - što je ok i logično, znaš opis radnog mjesta, a znaš i kod koga ćeš eventualno raditi.
Imaš i tvrtke koje nemaju raspisan natječaj već primaju životopise za svoju bazu podataka, pa ako im se učiniš zanimljivim/om, zovu te na intervju. To je korektno.

Međutim, postoji masa natječaja u kojima su nabrojena radna mjesta, ali ne i firme gdje će potencijalni radnici/djelatnici raditi. To je suludo. Prvo, da čovjek uopće ne zna kod koga se prijavljuje
Da bi došao uopće na razgovor kod poslodavca, moraš proći filter-testiranja u skupoj šminkerskoj firmi za predselekciju/selekciju (kako već to zovu). Dakle, dobre tvrtke plaćaju takvoj šminkerskoj da im odaberu short listu kandidata. Ne možeš ih preskočiti.

npr. www.posao.hr
pogledaj, dio su firme koje direktno traže posloprimce, a dio te šminkerske HR firme koje za klijente pronalaze radnike
Ono što je meni je da tako traže sekretarice, poslovne tajnice...hebateled ko da sami ne mogu procijeniti tko bi bio dobra tajnica.
Kent is offline  
Old 12.10.2006., 12:37   #24
babaca javi mi se na pm ako hoces pricu van. radim na telki.
uvjeravam te, cim ga nazovem, za 15 dana ce nac neki posao za tebe.
i prije je bilo tak..
a ako i dalje nece, onda ce platit kaznu od 30tak tisuca kuna..
pa neki si razmisli.
javi mi se. imaj petlje. nisi ni prva ni posljednja
sidora is offline  
Old 12.10.2006., 14:32   #25
prebacujem na pravo, tamo pokretac moze dobiti kvalitetan savjet i pomoc.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:11.