Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2012., 07:59   #6721
Quote:
mcupwr kaže: Pogledaj post
Teško da imaju 20%. Prereži cjepanicu i tada izmjeri vlagu ako imaš mjerač vlage koji mjeri direktno, ispod 30% nije sigurno. A to znam tako što su moja rezana 1-2 mjesec i imaju sad 30- 32%......
Slažem se sa time da se cjepenica prereže i da se onda unutra mjeri.

kod ovako visokih vanjskih temperatura i vlage zraka od 10 % površinski sloj se jako brzo osuši i dođe do prekida kapilarne vlage kroz traheide , a kad se taj tok jednom prekine onda više vlaga iz dubine drva ne prodire ka površini , kao da ste sa nitrolakom prefarbali čelo trupca , i svu vlagu zarobili u njemu.
ramzay is offline  
Old 28.08.2012., 10:05   #6722
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Imam jednu takvu exp posudu od 300 litara i u njoj je zračnica od traktora, na neki se način ona sama smota u osmicu
Nije mi jasno kak se poveže ventil sa vanjskom stranom posude, a da ne curi oko njega. Jel zrak u posudi, a voda u zračnici ili zrak u zračnici, a voda u posudi?
U vrijeme kad sam kupoval posudu, bilo je za kupiti i posuda marke Varem, koje imaju s gornje strane flanđu i i mijeh (balon) u kojega ide voda, no nažalost samo 200 litarskih.
Kak mi je 200lit bil premali volumen, odlučil sam se za Elbi, 300 lit, s membranom.
Zvon is offline  
Old 28.08.2012., 12:50   #6723
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kak se poveže ventil sa vanjskom stranom posude, a da ne curi oko njega. Jel zrak u posudi, a voda u zračnici ili zrak u zračnici, a voda u posudi?
U vrijeme kad sam kupoval posudu, bilo je za kupiti i posuda marke Varem, koje imaju s gornje strane flanđu i i mijeh (balon) u kojega ide voda, no nažalost samo 200 litarskih.
Kak mi je 200lit bil premali volumen, odlučil sam se za Elbi, 300 lit, s membranom.
Voda je između zračnice i limenog plašta , Ventil nije direktno u zračnici nego na prirubnici metalnoj promjera 200 mm . Dok prizdravim budem to poslikao , Prije par godina sam razradio tehnologiju izrade tekvih velikih exp posuda u kojima se lako mijenja zračnica , kroz tu prirubnicu.
ramzay is offline  
Old 28.08.2012., 13:03   #6724
cekamo slike....ja sam svoju posudu demontirao i sada cekam da vidim kako napraviti.....
spoki007 is offline  
Old 28.08.2012., 17:22   #6725
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ja bih puko horizontalnu cijev s kraja na kraj kroz obje podnice cisterne , pri samom vrhu , par centimetara od vrha . Cijev bih fleksom razrezao po dužini tako da rez gleda prema gore .

Isto samo obrnuto za povrat vode .

Tako veliki ( ogromni ) rezervoari bi trebali imati i jedan srednji spoj za povrat , tako da kad počinješ grijati uzimaš mlaku vodu sa sredine rezervoara( o tome smo puno pisali )

Ta srednja cijev ako je dobro zavarena na podnicu , ne direktno nego preko jedne međuploće promjera tridesetak centimetara i debljine desetak milimetara , može potpuno ukrutiti podnicu i nema napuhivanja , na podnicama, a ostatak - pomoz bog junaci .

Da se malo vratimo na staru temu. Treba da postavim i dve cevi za kotao na drva kojima cu dogrevati vodu u cisterni. To planiram da spojim sledece godine ali bih sad pripremio cevi da ne bih praznio cisternu i opet vario. Planiram da uzmem kotao od min 50 kw i da sa samo jednom vatrom punim cisternu. Po potrebi bih dogrejao vodu elektrogrejacima. Kotao na drva ne bih koristio za grejanje kuce. Da li u toj situaciji cev sa polaznog voda na kotlu ide u donji deo ili gornji deo cisterne. Takodje me zanima gde da izrezem cevi sa flexom.
MBranimir is offline  
Old 28.08.2012., 20:46   #6726
Quote:
Dirk_Diggler kaže: Pogledaj post
Majstor danas stiže, pa imam nekoliko pitanja da bih bio u stanju pripravnosti .

Kako funkcionira preklopni motorni ventil (pomoć za slojevito punjenje spremnika) koji se spominje na više mjesta u temi. Zer spominje dva takva ventila i punjenje spremnika na tri razine, ali ovaj vulgaris sa dvije razine, kako on "zna" odakle uzimati napojnu vodu za kotao, odnosno kamo vraćati povrat?
Na temelju čega motor vrti ventil? Nalijegajućih termometara na cijevima pred puferom, ugrađenih termometarskih patrona u ventilu ili nečeg trećeg?

Kod sustava sa modificiranom Zer-ovom shemom sa posta 4124 na način da povrat iz bojlera sanitarne vode ide direktno u spremnik umjesto razdjelnik, a spremnik ima četiri priključka, zanima me gdje je bolje ubosti cijevovode za povrate:
povrat iz bojlera sanitarne u drugi odozgora, a povrat iz centralnog u dva donja priključka ili povrat iz bojlera sanitarne u drugi odozdola? (pretpostavljam prva varijanta bolje radi).

Kako se reguliraju "pametne" alfa pumpe koje predlažete za krugove grijanja? Iz prospekata vidim da imaju frekventne regulatore, pa pretpostavljam da one mijenjaju protok medija (vode) kroz cijevi. Na koji način su one regulirane? sobni rermostat u kući (mali micek? kako se ono zvao? je li komercijaliziran, dostupan?), nalijegajući na odlaznom cjevovodu (to je za glupe on/off pumpe pretpostavljam) ili nešto treće?

Ako instaliram sustav kao sa (modificirane) Zer-ove sheme, a želja mi je imati mogućnost promjene temperature polazne vode u radijatorski krug iz stana (kotlovnica je u prizemlju) za npr noćni režim, na koji način to najlakše (jeftinije) izvesti?

Hvala

Zar nitko?

evo, da skratim

Napravio bih centralno po shemi koju je nacrtao anito tamo negdje prije pola godine ili više u postu4642. Izbacio sam dio sa solarnim i povrat u tri pozicije spremnika.



Zanima me
1. kako funkcionira motorni preklopni ventil na povratnom vodu. Koja mjerenja diktiraju njegovo otvaranje/zatvaranje odnosno gdje su smješteni termostati? Koji je to tip ventila?


2. Pretpostavljam da Alpha pumpe imaju promjenjivi protok, pa ako smanjim temperaturu na sobnom termostatu, ona ode u minimum i time štedi energiju u npr. noćnom režimu?

Hvala

Zadnje uređivanje Dirk_Diggler : 28.08.2012. at 20:51.
Dirk_Diggler is offline  
Old 28.08.2012., 22:38   #6727
Alpha regulira protok po tlaku sama. To znači ako neki termostatski ventil zatvori ona će smanjiti brzinu (protok) tak da brzina strujanja ostane ista.
Ona ima noćni mod, kojieg uključiš ručno navečer, da se uspori brzina strujanja vode, te time i buka kroz radijatore. samim time smanjiš i snagu radijatora.
Zvon is offline  
Old 28.08.2012., 23:02   #6728
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Ona ima noćni mod, kojieg uključiš ručno navečer, da se uspori brzina strujanja vode, te time i buka kroz radijatore. samim time smanjiš i snagu radijatora.
Ali onda treba silaziti u kotlovnicu zbog ručnog uključivanja. Koji je (bolji) sistem za "prebacivanje" u noćni mod iz stana?
Dirk_Diggler is offline  
Old 29.08.2012., 10:23   #6729
Quote:
Dirk_Diggler kaže: Pogledaj post
Ali onda treba silaziti u kotlovnicu zbog ručnog uključivanja. Koji je (bolji) sistem za "prebacivanje" u noćni mod iz stana?
sobni termostat je najgore riješenje , on i iskljiuči tamo nešto ako je njemu toplo i on nema pojma da je u kupaoni hladno.

Termoststski radijatorski ventili su zakon s njima reguliraš temperaturu zraka u svakoj prostoriji , a Alfica če već prema tomu koliko se vode troši znati postaviti protok da sa minimum snage i protoka održi zadane temperature .

U kotlovnici je najbolje imati uklopni sat koji če ti svaki dan u 22 prevesti na noćni režim i ujutro u 5 na dnevni. Ja ima takve satove koji imaju i tjedni raspored , Nekada je to IMP ugrađivao u ozbiljne velike kotlovnice , a danas takvih uklopnih satova imaš po dućanima tipa bau bau za stotinjak kuna

Motorni preklopni ventil sa ZER ove sheme , ne mora biti motorni , može biti ručni koji češ prebaciti nakon pol sata dok se kotao razgori. A možeš postaviti obični termostst od bojlera , negdje pri vrhu spremnika koji će nakon što uđe recimo 300 litara vrele vode u spremnik , motornim ventilom zatvoriti srednji vod i prespojiti kotao na dno spremnika.

Bilo koji 5/4 esbe troputni ventil sve zajedno sa motorom cca 100 oira.

Zadnje uređivanje ramzay : 29.08.2012. at 10:29.
ramzay is offline  
Old 29.08.2012., 10:29   #6730
Kužim.
Imam čak jedan stari uklopni sat negdje u podrumu.

Dali mi možete samo još reći prema kojim mjerenjima se ravna preklopni motorni ventil na povratnom vodu?

hvala

EDIT: izgleda da ste odgovorili dok sam ja pisao ovu poruku

Zadnje uređivanje Dirk_Diggler : 29.08.2012. at 10:44.
Dirk_Diggler is offline  
Old 29.08.2012., 10:58   #6731
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Motorni preklopni ventil sa ZER ove sheme , ne mora biti motorni , može biti ručni koji češ prebaciti nakon pol sata dok se kotao razgori. A možeš postaviti obični termostst od bojlera , negdje pri vrhu spremnika koji će nakon što uđe recimo 300 litara vrele vode u spremnik , motornim ventilom zatvoriti srednji vod i prespojiti kotao na dno spremnika.

Bilo koji 5/4 esbe troputni ventil sve zajedno sa motorom cca 100 oira.
Reći ćete da sam dosadan, ali ako dobro kužim kod ove varijante se događa slijedeće:

1. kod "predgrijavanja" kotao uzima vodu sa veće visine spremnika. Nakon što se zadovolji potreba krugova grijanja i počne punjenje spremnika nakon par sto litara vrele vode, ventil (odnosno termostat)
2. prebacuje napojnu vodu na donji priključak i vrti tako dok kotao radi.
3. Kada se kotao ugasi, grijanje i dalje radi, a temperatura na vrhu spremnika padne ispod zadane, termostat vrati ventil u početni položaj i voda iz povrata ulazi u gornju, topliju zonu.

Da li je na taj način raslojavanje temperature kvalitetno riješeno?
Možda bi u ovoj varijanti povrat iz krugova grijanja trebalo vraćati na drugu stranu spremnika, ali to je još jedan ventil i sklop viška.

EDIT: ustvari, sada vidim da nema potrebe za dodatnim sklopom.

Nema druge nego to sve pospajati, vidjeti kako radi i eventualno kasnije korigirati.
Dirk_Diggler is offline  
Old 29.08.2012., 11:04   #6732
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
sobni termostat je najgore riješenje , on i iskljiuči tamo nešto ako je njemu toplo i on nema pojma da je u kupaoni hladno.

Termoststski radijatorski ventili su zakon s njima reguliraš temperaturu zraka u svakoj prostoriji , a Alfica če već prema tomu koliko se vode troši znati postaviti protok da sa minimum snage i protoka održi zadane temperature .
sreća pa ne kupi termostat, a malo je falilo, i to onaj bežični. spremam se da u sistem dodam spremnik od 1000l. isti je na svom mjestu još ga samo treba prikopčati, a na radijatorima već imam herz termoventile. malo gledam cijene alfi i vidim da ima alfa 2 i alfa 2L. ova 2L je malo jeftinija, može li ona poslužiti svrsi i u čemu je razlika.
__________________
LAKI: "Za sve je kriva medicina. Kad čujem da je neko dobio Nobelovu nagradu iz medicine, samo mi se smuči. Kako su krenuli, naći će lek i protiv prirodne smrti".
Seoska varalica is offline  
Old 29.08.2012., 12:08   #6733
Quote:
Dirk_Diggler kaže: Pogledaj post
Reći ćete da sam dosadan, ali ako dobro kužim kod ove varijante se događa slijedeće:


3. Kada se kotao ugasi, grijanje i dalje radi, a temperatura na vrhu spremnika padne ispod zadane, termostat vrati ventil u početni položaj i voda iz povrata ulazi u gornju, topliju zonu

Nema druge nego to sve pospajati, vidjeti kako radi i eventualno kasnije korigirati.
Bolje je ne prčkati po tome kad se kotao ugasi , mogao bi poremetiti slojeve vode,

ujutro kod paljenja kotla taj ventil ručno ili motorom prebaci u položaj paljenje , a termostat neka ga prebaci nakon parstolitara vode. Tokom slijedećih sati prirodni procesi će dovesti do ravnotežnog stanja gore 70 C dolje 40 C, a ujutro će te dočekati gore 50 dolje 40 , sve zavisi od potrošnje od protoka alfice
ramzay is offline  
Old 29.08.2012., 22:06   #6734
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Nije mi jasno kak se poveže ventil sa vanjskom stranom posude, a da ne curi oko njega. Jel zrak u posudi, a voda u zračnici ili zrak u zračnici, a voda u posudi?
U vrijeme kad sam kupoval posudu, bilo je za kupiti i posuda marke Varem, koje imaju s gornje strane flanđu i i mijeh (balon) u kojega ide voda, no nažalost samo 200 litarskih.
Kak mi je 200lit bil premali volumen, odlučil sam se za Elbi, 300 lit, s membranom.
na ventil narezes fini navoj matica podloska brtva i sa vanjske strane isto zategnes i resena stvar
ili upotrebis sistem btvenja ko na kutnim ventilima za sudoper sa sa konusom i gumicom
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 29.08.2012., 22:19   #6735
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Slažem se sa time da se cjepenica prereže i da se onda unutra mjeri.

kod ovako visokih vanjskih temperatura i vlage zraka od 10 % površinski sloj se jako brzo osuši i dođe do prekida kapilarne vlage kroz traheide , a kad se taj tok jednom prekine onda više vlaga iz dubine drva ne prodire ka površini , kao da ste sa nitrolakom prefarbali čelo trupca , i svu vlagu zarobili u njemu.
Ma naravno ali ako se proces nastavi tada dolazi do pucanja drveta, te se pukotine povećavaju sa smanjenjem vlage . Kada se drvo iscjepa na sitno kao što sam ja cijepo tada se ipak osuši i rekao sam da sam mjerio sa ultrazvučnim mjeračem .Radio sam nekoliko sušara za drvo u drvnoj industriji i jako dobro mi je poznat proces sušenja ,ali je tamo bitno da se sačuva struktura drveta bez pukotina a meni je draže da je više pukotina i da se površina uplinjavanja poveća što je moguće više. Natjerali ste me da idem piliti rascijepavati i normalno da se vlažnost kod debljih komada povećaje ali kod velike većine ona je ipak oko 20-ak %.
miran18 is offline  
Old 31.08.2012., 05:54   #6736
Moje centralno je baza viadrus u22 koliko god vi kudili pec meni je zadovoljavajuca. Postovani planiram nadograditi centralno sa spremnikom tople vode da dobijem na komociji citam ovu temu i zanima me misljenje da li da kupim centrometalov cas 1500 litara ili da idem u izradu u samogradnji. Ako bi isao u samogradnju molio bi preporuku jer ja majstor nisam a ni ne znam nekoga tko bi mi to mogao napraviti. Slijedece pitanje je vezano uz kombinirani bojler adaptiramo kupaonu i planiram zamjeniti stari helios inox bojler koji me dura vec vise od 30 godina uz redovito ciscenje od kamenca. Moje pitanje je centrometal 120 litarski Inox ili obicni emajlirani tesy,koncar itd.
flexomac is offline  
Old 31.08.2012., 09:23   #6737
Pronašao sam alfu2 25-60 za 110 eura, nova, neotpakovana ali bez garancije. Pošto je ovo malo jača alfa i namijenjena je za veće stanove, da li će biti problema sa njom ako je ugradim za stan 80m2. s obzirom da ima autoadapt mislim da nebi trebalo biti problema, ali ...........
__________________
LAKI: "Za sve je kriva medicina. Kad čujem da je neko dobio Nobelovu nagradu iz medicine, samo mi se smuči. Kako su krenuli, naći će lek i protiv prirodne smrti".
Seoska varalica is offline  
Old 31.08.2012., 10:46   #6738
Pozdrav svima. Novi sam na ovom forumu, mada vec duze vrijeme citam postove. Zaista se moze mnogo ovdje nauciti. Hvala svima koji nesebicno dijele znanje koje imaju. Ovdje sam da nesto naucim.
johhny45 is offline  
Old 31.08.2012., 14:07   #6739
Quote:
flexomac kaže: Pogledaj post
..... Ako bi isao u samogradnju molio bi preporuku........
Eh, kad bi znali iz koje si selendre da te slučajno ne uputimo u Ilok, ili Pulu, možda Konavle ili......
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 31.08.2012., 16:33   #6740
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Eh, kad bi znali iz koje si selendre da te slučajno ne uputimo u Ilok, ili Pulu, možda Konavle ili......

Selendra je karlovac ali odgovara mi bilo koji grad jer dostava hp je cca 200 kn toliko su me trazili za dostavu peci iz garesnice u karlovac.
flexomac is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:48.