Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2003., 23:10   #1
Wink "L'Aikido e per il mondo intero "

Za one koji su upoznati s Aikidom* i koji se tek (ne) misle upoznati.

Aikido

No, ima li ovdje na borovitoj duhovnosti nekog tko se bavi Aikidom, budući da u posljednje vrijeme razmišljam o pohađanju Ai-a

Koliko čujem, P o r t o ima što kazati o tome......Porto, dove sei?


Aikido


aca!
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 04:39   #2
Cool

Imel sam čast upoznat Ljubu Vračarevića, ali on je izumio tzv REALNI AIKIDO...
Tu je naglasak na snazi i konkretnoj vještini koja se da uporabiti u policijskim jedinicama.
Sve kaj je meditativno i kaj se tiče "chi-ja" ili "ki-ja" onak kak se foliraju u filmovima kao što su "Ninja sa Beverly hillsa" sa predivnim i šarmantnim Chrisom Harlyjem (nažalost već pokojnim) jeste izmišljotina.
Sam pak treniram kyokushin kai karate, i o osnivaču te vještine postoje legende i to istinite. Da je živio samo na voćkama i travi ispod vodopada, da je ubio 50 bikova vadeć im srce - postoje snimke.
Ali taj je karate "tvrd", pa mislim da ne bi godio tvojoj - koliko pogađam - nježnoj prirodi.
Evo obećajem ti sajt toga Ojame Matsutasua, samo za informiranje, ali po sistemu negativne kompenzacije ili jang protiv jina, ti ne bi ni trebalo da kreneš sa aikidom; ako imaš na umu samoobranu, mislim. Samo bi se zavaravala. Idi na nešto opasno.

No da ovo je rubrika Duhovnost.
Onda preporučam :

Tai-đi-ći-kung.

Pokušat ću naći link. Ne nije ono kaj misliš Tao Či ili slično. Nekaj drugo, a duhovno.
Imaš ti prenatalni ći i postnatalni ći, koje miješaš u dijafragmi posebnim načinom disanja i riječima i vježbama koje malo liče na jogu i tao či, te se na taj način postižući takozvano "kornjačino disanje" podmlađuješ i produžavaš život...
To imam u knjizi, no link nisam zasad nisam uspio pronaći... Potrudit ću se sljedeći put.
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 04:51   #3
Cool

Osnivač kjokušin karatea Ojama Macutacu i njegovi podvizi i filozofija karatea
__________________
"This shampoo is too strong!" "I'll give you my strawberry for your appricot!"
Flemming is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 10:31   #4
Aikido; "The Art of Peace."

Essenca, ah prekrasna tema!

Drago mi je da si ju postavila upravo na duhovnost jer joj je tu i mjesto. Pisao sam vec o tome negdje po forumu pa cu se sada, za pocetak mozda malo i ponavljati. Necu pisati o samim tehnikama vec o segmentima spiritualnosti koji se prozetu kroz Aikido. Moram napomenuti da su to moja subjektivna razmisljanja i da ljudi koji nose razvoj Aikida na ovim prostorima (i po mom misljenju rade to jako dobro i predano) pomalo zaziru od mlacenja prazne slame i ispraznog filozofiranja o duhovnosti i Aikidu, vec svoj Put zive kako u sebi tako i dojou u znoju lica svoga. Ponavljam, ovo je sasvim neko moje vidjenje Aikida.

A vi cete svoje potraziti tamo gdje je pocetniku i mjesto da stupi u kontakt sa vjestinom Aikida - u dojou. Vjezbalistu. I svime sto ga sacinjava: tatami, ucenici skup sa svojim bosim nogama koje nisu vidle pedikera i ucitelj.

Kada se stupi u dojo vrlo brzo otkrijete kako vas spiritualni ego zivi nista drugo nego hrpu iluzija i samozavaranja i da istinski neznate nista niti ste tu gomilu ovakvih intelektulanih podataka ili misticnih cuvstava u stanju primjeniti u onome sto se zove REAL LIFE.

To je jedno veliko otreznjenje. Jednostavno ste primorani cijelu vasu zivotnu filozofiju sagledati u objektivnom svjetlu. Suoceni ste sa samim sobom i svjetom oko vas. Vas ego sudara se sa stvarnoscu dojo-a koja egzistira OVDJE I SADA. nema mogucnosti za muljanje i samozavaravanje, jer ako lazete vi, ako lazete i samozavaravate sami sebe, vase tijelo ne zna lagati.
Nesto poput zida koana nekog zen majstora s kojim se sudara vas linearni um i bedasto tijelo koje ga po inerciji slijedi.


Zadnje uređivanje Porto : 28.08.2003. at 15:26.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:10   #5
Sto je Aikido...

...Japanska je to vjestina, spustena u ovaj svijet preko MORIHEI UESHIBE. Spiritualni background Aikida moze se sazeti i prepoznati u elementima taozima, kineske gnoze, tantrickog budizma, shintoizma i krscanske mistike.

Jedna od osnovnih postavki Aikida je udjedinjenje uma
i tijela. Samo znacenje japanskih ideograma
DO - put,
AI - usaglašavanja,
KI - životne energije.

Medutim, to nije dovoljno da bi se pokrila sva značenja ta tri ideograma, koja oni imaju u japanskom jeziku.

Ideogram AI - relativno je jednostavan; znači udružiti, uskladiti, objediniti, usuglasiti, dovesti u harmoniju.

Ideogram KI - u okviru AIKIDO teorije otprilike znači vitalnu ili životnu energiju, no prema samim Ueshibinim ucenjima mozemo razlikovati nizi i visi oblik KI-a. KI koji vibrira na frekvenciji ove prirode i koji svojom finocom postepeno graduira do viseg oblika
prvobitne mikrokosmicke manifestacije... Ki je dakle ono sto u Indiji nazivaju Pranom, a njen visi oblik Zidovi su nazivali bozanskom Manom s neba.

DO kao zadnji (ne manje važan) ideogram može značiti: put, staza, metoda, način... Čak pri vrlo pojednostavljenoj uporabi ideograma DO u značenju "puta, metode" kako nalazimo kod Lao-Tzea, Konfucija itd dakle kod svih onih koji se bave hermetizmom ili gnozom bilo koje denominacije...

Pojednostavljeno, filozofija Akida bi se mogao prevesti kao Put harmonije i uskladjenosti sa cijelim univerzumom. Istinski Aikido je dakle jedna mogucnost da se otkloni potencijalni konflikt i prije nego sto je nastao.
Samo mogucnost.
Aikido je stoga pomoc na Putu.
Konflikt koji proizlazi prvenstveno iz nas samih (zbog neuskladjenosti sa zivotvornom energijom univerzuma) i kojeg projeciramo na svoju okolinu.
Aikido je podjednako suocenje sa samim sobom.
I mogucnost da nadvladamo prvenstveno onog istinskog protivnika.
Sebe.
Onog koji trenutno egzistira u dishamoniji sa citavom kreacijom.

Onaj koji nadvlada svog protivnika mocan je.
Ali onaj koji nadvlada sebe, jaci je od cijelog grada, kaze drevna mudrost...

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:23   #6
U zdravom tijelu, zdrav duh;)

Flemmi, hvala ti&, pogledat ću sajt.

Umh, ne nisam imala na umu samoobranu, dapače ni na zadnjoj umnoj instanci nisam imala tu namjeru

Glede opasnih vještina imala sam prilike susresti se samo s full contactom()Ah ne pitaj otkud ja tamo, no to su ipak bili neki davno prošli dani...Naime jedan zgodni mali je trenirao to isto pa sam onda ja...znaš kako to ide..sve u službu znanosti..

Što sam imala na umu?

Razmišljala sam o yogi, po preporukama i o tae-bou(dal' se to tako kaže?)....i itd..no tražim ono nešto što iziskuje disciplinu, redovitost i posvećenost istom. Naime, iako mi je namjera duhovnost, namjera mi je istovremeno i "odmak od duhovnosti" ako me možeš pojmiti.
Postoji vrijeme za intenzivno bavljenje mislima, kao što postoji i vrijeme kad to isto u mom svijetu treba prestati biti samo sebi svrha, jer se svede na lovanje svoga vlastitoga repa i vrtenje ukrug.
Misao rađa misao i prečesto se zna dogodit da ostane samo na tome.
A ja nisam samo sinonim za misao već i mnogo toga pored toga.
*
Prijatelj mi kaže da je aikido complicated te da stoga iziskuje mnogo vremena da bi se ovladalo njime.
No nisam baš sigurna da je riječ ovladati, riječ koju tražim.
Prije bih rekla da je sumiranje*riječ koju tražim, da bih putem sumiranja izražavala sebe na najjednostavniji način prema van(kao i prema unutra).

*sumiranje=higijena


Ej što ti je sila ona bikčina tamourgh
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:28   #7
Aikido

P o r t o
To je jedno veliko otreznjenje. Jednostavno ste primorani cijelu vasu zivotnu filozofiju sagledati u objektivnom svjetlu. Suoceni ste sa samim sobom i svjetom oko vas. Vas ego sudara se sa stvarnoscu dojo-a koja egzistira OVDJE I SADA. nema mogucnosti za muljanje i samozavaravanje, jer ako lazete vi, ako lazete i samozavaravate sami sebe, vase tijelo ne zna lagati.
Nesto poput zida koana nekog zen majstora s kojim se sudara vas linearni um i bedasto tijelo koje ga po inerciji slijedi.


"Da li bih bila pretenciozna kad bih rekla da sam ovo imala prilike mnogo puta doživjeti u svom Umu, no mnogo manje u Tijelu, što je i razlog zašto ovakvo nešto tražim." Mislim da ćeš razumjeti što želim reći.




Porto hvala ti, pratim te pažljivo i dalje!
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:46   #8
Harmonija sfera

Kada se promatara nekog tko prakticira Aikido, nemoguce se oteti dojmu da taj muskarac ili zena plese zajedno sa svojim napadacem/partnerom. (Aikido je obrambena vjestina, ne uce se napadacke tehnike)

Sasvim pojednostavljena priča o KI-u koja je naslijeđena od M. Ueshibe svodi se na ideju o nazočnosti jedne energije (KI) koja prožima cijeli Svemir, pa tako i čovjeka. Međutim, dok se u prirodi, kod biljaka i životinja protok te energije odvija nesmetano, kod vecine ljudi on je osjetno narusen. Putevi koji vode ponovnom vracanju covjeka u sklad sa cijelim univerzumom, savim u skladu hermetickim aksiomom kako gore tako i dolje, kao relacijom izmedju covjeka-mikrkosmosa i makrokosmosa.

To uskladjivanje sa natprirodom odvija se u spiralnom obliku kretanja za vrijeme "borbe" (u aikidu ne postoji borba, samo vjecno ucenje i transfer izmedju dva partnera, dva mikokosmosa) kojima se prate helikoidalne putanje Duha ciji se eteri spustaju u ovu prirodu. Uskladjivanje sa tim putanjama postize se harmonija sa univerzumom. Harmonija izmedju mikrokosmosa i makrokosmosa. Potpuno ista stvar kao kad Sufiji Mevlana reda plesu svoj misticni ples Semu. Tim kruznim kretanjem razbija se i dokida linernost ovoga svijeta, lineranost kojom razmislja i nas dualnoscu zbunjeni um. Prave harmonije s partnerom ili pravim napadačem neće biti dok se prethodno ne ostvari i ranije spomenuta harmonija unutar samoga sebe.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 13:55   #9
nema praznog prostora

Essenca, he he i ja sam trenirao full kontakt.

Quote:
Essenca kaže:
"Da li bih bila pretenciozna kad bih rekla da sam ovo imala prilike mnogo puta doživjeti u svom Umu, no mnogo manje u Tijelu, što je i razlog zašto ovakvo nešto tražim." Mislim da ćeš razumjeti što želim reći.
Upravo je to i kod mene bilo razlog zasto sam potrazio Aikido. Jedan veliki nesrazmjer izmedju misli, rijeci i...djela. A po djelima, a ne po odijelima se prepoznaje covjek.
U AIKIDO-u se to postiže kombiniranjem statickih ("seiza" -polozaj sjedenja) i pokretnih vjezbi (njegove praktične tehnike), te se na toj bazi izraz AIKI tumaci kao usaglasavanje vlastitih kretnji i energije sa kretnjama i energijom partnera pri treningu ili pravog napadača. Stari hermeticki aksiom naglasava da nema praznog prostora. Transfer izmedju dvaju partnera, "protivnika", mikrkosmosa odvija se u prostoru "magnestkog" polja koje cine oni sami te medjuprostora prostora izmedju njih. S vremenom, covjek koji prakticira Aikido spoznaje da ne moze ispravno izvesti tehniku, ako prije toga nije ujedinio um i tijelo i doveo ih u harmoniju sa KI-em univerzuma tako da KI moze kroz njih neometano poteci. Pri tome se potpuno gubi osjecaj vlastitog JA, a percepcija se prosiruje na sam prostor izmedju dva partnera.

tao te ching o tome govori:

Yield, and maintain integrity.
To bend is to be upright;
to be empty is to be full.
Those who have little have much to gain,
but those who have much
may be confused by possessions.
The wise man embraces the all encompassing;
he is unaware of himself, and so has brilliance;
not defending himself, he gains distinction;
not seeking fame, he receives recognition;
not making false claims, he does not falter;
and not being quarrelsome,
is in conflict with no one.
This is why it was said by the sages of old,
"Yield, and maintain integrity;
be whole, and all things come to you".
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:03   #10
"...is in conflict with no one..."

Isus je o tome govorio: Ljubi bliznjega svoga kao sebe sama.
U Aikidu se protivnik ne porazava. U Aikidu ne postoji zelja za pobjedom, za nadvladanjem. Ako nismo prazni od svega, pa i od takve zelje, nismo u stanju ispravno izvesti tehniku. Prilikom ispravnog izvodjenja tehnike ne postoji JA. Ne postoji niti konflikt jer nema mehanizma akcija i rekacija izmedju dva ega. U Aikidu se protivnikova energija iskoristena vraca njemu samom ili se skrece sve dok ne odvibrira. Aikido je prema rijecima samog Ueshibe, makako god to danas ta rijec isprano i bljutavo zvucala: Put Ljubavi prema bliznjem. Ako se ulazi u konflikt, to podrazumjeva i angazman vlastite energije.

evo opet malo tao the chinga, poglavlje 5.

Nature acts without intent,
so cannot be described
as acting with benevolence,
nor malevolence to any thing.
In this respect, the Tao is just the same,
though in reality it should be said
that nature follows the rule of Tao.
Therefore, even when he seems to act
in manner kind or benevolent,
the sage is not acting with such intent,
for in conscious matters such as these,
he is amoral and indifferent.
The sage retains tranquility,
and is not by speech or thought disturbed,
and even less by action which is contrived.
His actions are spontaneous,
as are his deeds towards his fellow men.

By this means he is empty of desire,
and his energy is not drained from him.

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:23   #11
Re: U zdravom tijelu, zdrav duh;)

Quote:
Essenca kaže:
Razmišljala sam o yogi..., prijatelj mi kaže da je aikido complicated te da stoga iziskuje mnogo vremena da bi se ovladalo njime.
No nisam baš sigurna da je riječ ovladati, riječ koju tražim.
Prije bih rekla da je sumiranje*riječ koju tražim, da bih putem sumiranja izražavala sebe na najjednostavniji način prema van(kao i prema unutra).
*sumiranje=higijena
pa aikido ti je japanska joga...elementi ki disanja i ki vjezbi su sasvim slicni. a sto se tice kompliciranosti, on je kompliciran upravo onoliko koliko je kompliciran praktikant. ni vise niti manje. on je ogledalo praktikanta. sasvim u funkciji vlastite samospoznaje. sve kvalitne stvari su jednostavne, a aikido je jednostavan i spontan. u tehnikama ne postoji niti jedan element koji se povodi snagom ili fizickom predispozicijom. (ah da ste samo mogli vidjeti veselje moje zene kad je skuzila da samnom, cicanom od 100 kg, ovaj, cistih misica moze obrisati pod ili me zavitlati preko dvorane ), ne iziskuje nikakav napor niti angazman. primjeren je svima, od 7 do 77 i sam od sebe se prilagodjava mogucnostima pojedinca.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2003., 14:55   #12
Ovaj, za one koje to zanima, treniram u
Ki Aikido drustvo "Zagreb" .

Treninzi se odrzavaju na Kineziološkom fakultetu u dvorani za Judo, a uskoro pocinje tecaj za pocetnike. Pa, evo, svi oni imaju potrebu da kroz razlicita prepucavnja po forumima provjeravaju svoja vlastita zivotna filozofska, religijska i duhovna opredjeljenja i stavove, mogu to uciniti puni ljubavi za bliznjega i u zivo. Sa stvarnim likovima od krvi i mesa umjesto avatara.

Ovdje cu ostavljati i ostale linkove koje pronadjem zanimljivim:

ki aikido:
ki aikido dojo zagreb
ki aikido klub "DONAT" Zadar

aikido:
Takemusu Aiki dojo Zagreb
Aikido klub Bonaca
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 11:46   #13
Re: nema praznog prostora

Quote:
Porto kaže:
Upravo je to i kod mene bilo razlog zasto sam potrazio Aikido. Jedan veliki nesrazmjer izmedju misli, rijeci i...djela. A po djelima, a ne po odijelima se prepoznaje covjek.
Da!
Mislim da nije ni potrebno ovo dalje pojašnjavat.

Pročitala sam sve pomno i uzela podatke. Hvala tebi i prijatelju na podacima iz PM-a

Sad mi preostaje samo da se javim i vidim da li se u tome mogu naći ili ne.

Na site-u jednog od Aikido kluba pronašla sam text koji mi se zaista svidio pa ga zbog toga i pejstam ovdje:

****************************************

Osnovni principi
- Pravovremeno i odlučno reagiranje,
- Usklađivanje akcije tijela i uma sa bićima oko sebe,
- Unutarnji mir zračiti u svoju okolinu,
- Kontrola energije tijela i uma,
- Snažne unutarnje energije koristiti samo za dobrobit svoju i svih bića na Zemlji,
- Odlučno i hrabro se zalagati za kozmičku istinu,
- Vježbe i tehnike Aikida koristiti za kvalitetno življenje
Vježbajući aikido dolazimo u takvo stanje tijela i duha kada postajemo potpuni gospodari svoga ukupnog bića, ništa se u nama ne dešava bez naše svijesti i volje.

Ne treba posebno naglašavati praktično značenje svega ovoga u svakodnevnom životu, kada smo okruženi snažnim negativnim energijama ponašanja strah, mržnja, ljutnja, bijes, egoizam), i tada nam vježbanje Aikida postaje ključem za eliminiranjem tih i sličnih energija i iz nas samih. To je pravi i realan put i kako se zaštititi od stresa modernoga vremena jer, po nama, osnovni uzrok našega stresa je u nama, a ne izvan nas.

Kada smo ljuti, ljubomorni, kada strahujemo, kada mrzimo ili smo bijesni, kada smo egoistični mi tada stvaramo u sebi, postajemo izvorom, uzrokom stanja koje se danas naziva stres.

Kozmički zakon UZROKA I POSLJEDICE kroz vježbanje Aikida postaje mnogo jasniji, razumljiviji, postajemo njega svjesni na globalnom planu i u potpunosti. Razumijevajući ovaj važan zakon i manifestacije njegovoga djelovanja, mi postajemo spremni mijenjati vlastito djelovanje, mišljenje i govor - svoju ličnost - razvijajući one pozitivne osobine NOVOGA ČOVJEKA o kojima su nas učili mudraci kroz stoljeća - ljubav, požrtvovnost, nesebičnost, unutarnji mir, poštivanje svih bića - svijest da smo, ne samo na ovoj planeti, već cijeli svemir SAMO JEDNO VELIKO JEDNO.

Da bismo ovo postigli, tko želi, aikido nam pruža svoju jedinstvenu filozofiju, metode i vježbe.
Radi lakšeg razumijevanja i usvajanja mi ćemo vježbe aikida podijeliti, općenito na:

a) Fizičke vježbe,
b) Psihomentalne vježbe
c) Ujedinjene vježbe

Čak i samo vježbanje koje se vidi kao fizičko vježbanje nije čisto fizičkog karaktera jer za vrijeme takvoga vježbanja mora postojati svjesnost o svakoj vježbi, koncentracija samo na tu vježbu, usklađeno disanje i kretanje te vizualizacija uz svaku pojedinu vježbu. Naravno, da se ovakvo fizičko kretanje odražava prvenstveno na naše tijelo ali i na naš duh (emocije i misli).

U psihomentalne vježbe uključene su vježbe: relaksacije, svjesnosti, kontrole daha, vizualizacije i koncentracije, a njihova je prvenstvena svrha djelovanje na naše mentalno tijelo ali se to neminovno, na određeni način, odražava i na naše fizičko tijelo. To je zato jer smo mi, u suštini, jedinstvo fizičkog i mentalnog dok se u našem praktičnom životu, na Zapadu, još uvijek to odvaja.

U grupi ujedinjenih vježbi nije naglašeno bilo fizičko bilo metalno već je ono podjednako zastupljeno (vježba svjesnog i opuštenog "hodanja kroz stijenu" sa snažnom vizualizacijom i osjetom).

***************************************nastavak
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 11:49   #14
***********nastavlja se**********************

Prilikom vježbanja aikida sudionici se trebaju pridržavati određenih pravila da bi mogli reći kako vježbaju aikido:

- smanjiti ili prestati sa pušenjem, pijenjem alkohola ili uzimanjem narkotika,
- vježbe raditi najmanje 2-3 sata nakon obroka,
- vježbati redovno,
- vježbe raditi u koncentrirano,
- vježbati u udobnoj odjeći i u zračnom prostoru,
- planirani program vježbi u potpunosti provesti.

Budući smo, u suštini, kozmičko biće energije, tako su stvorene i vježbe Aikida kako bi utjecale na naše energetsko biće. Naime, naše fizičko tijelo je nositelj životne energije kozmosa bez koje ono ne bi moglo, kao takvo, opstati.
Djelovanjem na energije našega bića, vježbe i tehnike Aikida djeluju na fizički dio bića tj. na onaj dio gdje su te energije dostupne našim osnovnim osjetilima. Svim tim energijama upravlja naša misao, a u tome joj pomaže sustav vježbi i tehnika aikida koje smo podijelili:

1. Vježbe i tehnike tijela (padovi, kretanje u svim pravcima, kontrole, bacanja),
2. Vježbe opuštanja,
3. Vježbe svjesnosti,
4. Vježbe vizualizacije,
5. Vježbe kontrole energija - kontrola daha,
6. Vježbe koncentracije,
7. Vježbe usklađivanja.

Vježbe i tehnike tijela (padovi, kretanje u svim pravcima, kontrole, bacanja)

Vježbe i tehnike tijela su posebna, specifična kretanja kojima se utječe na energetske tokove u pojedinim dijelovima ili čitavom tijelu. Pri tome se manifestira želja da se bude usklađen sa drugom osobom, bez obzira da li nas ona napada ili želi kvalitetnu i pozitivnu komunikaciju. Pri tome je vrlo važno pokrete uskladiti sa disanjem, biti potpuno relaksiran i mentalno - mislima, biti povezan sa onim dijelom tijela koji se vježba.
Vježbanjem padova omogućava nam sigurno i samouvjereno padanje bez ozljeda, dok nam vježbanje kretanja u svim pravcima razvija sposobnost brzog snalaženja u prostoru.
Vježbe i tehnike kontrole i bacanja su specifične za aikido i osposobljavaju nas da mogućega napadača možemo dovesti pod kontrolu ili ga baciti kako bismo mu pokazali da nemamo agresivnih namjera.
Suština ovih tehnika nije pobijediti ili poniziti već pokazati napadaču da nismo agresivni i da nema razloga napadati nas. Želimo mu pokazati da smo za mirnu komunikaciju i da nemamo ništa protiv njega.
Želimo mu pokazati da ga smatramo ravno pravnim biće sa kojim možemo biti prijatelji i pomagati jedni drugima.

Vježbe opuštanja
Da bi se naše aktivnosti obavljale što uspješnije (brzo, efikasno, trajno) nužno je postići visoki stupanj opuštenosti čitavoga tijela jer se na taj način gubi najmanje energije, izmjena tvari u organizmu je najbrža, postignuta koncentracija najduže se održava, usklađuje sa okolinom je najkvalitetnije, povećava se brzina, a umor se javlja kasnije.
Te vježbe provode se, u početku, u sjedećem ili ležećem položaju i to prilikom dubokog i sporog disanja, a kasnije se to usklađuje sa tehnikama aikida u kretanju.

Vježbe svjesnosti

Svjesnost je posebno mentalno stanje u kojem osoba točno zna što radi, kako to radi i zašto to radi, a praćena je stalnom koncentracijom samo na tu aktivnost. U takvom stanju osoba postiže najbolje rezultate ( u radu, vježbanju, učenju) sa najmanjim utroškom fizičke i psihomentalne energije.
Da bi se ovakvo stanje postiglo brzo, održavalo uspješno i pored vanjskih smetnji (buka, govor, fizički ili mentalni napad), nužno je vježbati. Neke osobe imaju tu sposobnost prirodno razvijenu međutim mnoge je trebaju razvijati kroz vježbanje.
U našem sustavu vježbanja aikida posvećuje se velika pažnja razvijanju sposobnosti "biti svjestan" i to na tijelo, emocije i misli budući je to najbrži put kako što prije ovladati tim energijama, dovesti ih pod kontrolu i koristiti ih za svoje dobro.

*******************************************
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 11:52   #15
***********************************************

Vježbe vizualizacije

Vizualizacija je sposobnost samostalnog, svakovremenog stvaranja jasnih mentalnih slika i svega što je uz to vezano (osjet, emocija, misao), a po vlastitoj volji.
Razvijena sposobnost vizualizirana ima veliko značenje za bilo koju vrstu aktivnosti, treniranja, eksperimentiranja ili istraživanja jer se, na određeni način, nastavljaju odvijati fizičke i psihomentalne aktivnosti iako nema realnog fizičkog djelovanja izvan nas (zbog bolesti, povrede ili druge spriječenosti), kao što su nužno kretanje, treniranje ili druga vježbanja, taktičke vježbe i slično.
Imati razvijenu sposobnost vizualizirana sve više se traži, i potrebno je u raznim čovjekovim djelatnostima jer mu pomaže da stvara svojevrsne projekcije programa ili projekata i čak ispituje njihovu učinkovitost i prije početka realiziranja.

Vježbe kontrole energija - kontrola daha

Nemirno i isprekidano disanje vodi nemirnom umu i nekontroliranim mislima, a uravnoteženo disanje vodi stabilnom umu i kontrolira misao. Da bi bili sposobni pravilno i efikasno realizirati tehnike aikida nužno je naučiti pravilno i usklađeno disati, odnosno, kontrolirati dah. Kontrola
daha ima za cilj usklađivanje disanja sa kretanjem kako bi tehnika imala najefikasniji učinak (brza i pravovremena primjena, mali utrošak energije, manje uložena snaga).
Najbolja metoda je potpuno, duboko i sporo disanje koje angažira čitava pluća, sve bronhije, svaki plućni mjehurić, maksimalno se koristi dijafragma, a napor pri disanju je najmanji. U početku se to vježba sjedeći dok se ne savlada tehnika, a kasnije se sve više usklađuje sa kretanjem kroz tehnike aikida.
Kontrola sveprisutne kozmičke energije u nama (KI) najefikasnije i najlakše se realizira te najprije počinje kroz kontrolu vlastitoga daha. Postajući sposobnim kontrolirati svoj dah u stanju smo kontrolirati i upravljati emocijama i mislima - snažnim kozmičkim energijama.

Vježbe koncentracije

Mnogo puta; mi smo koncentrirali sunčevu svjetlost i toplinu i namjerno je usmjerili na određeno mjesto, u jednu točku.
Koncentracija je, u našem radu, učvršćivanje pažnje samo na jednoj tehnici, emociji ili misli i što duže održavanje.
Da bismo uspješno primjenjivali koncentraciju i postizali željene i planirane rezultate, nužno se pridržavati određenih pravila:

- neophodno je vježbati svaki dan,
- nužno je izbjegavati napetost i ljutnju,
- ne boriti se sa duhom-mislima,
- ne žuriti,
- najbolje je raditi vježbe u isti vrijeme (ujutro i navečer),
- prije vježbi koncentracije treba vježbati kontrolu daha,
- ne uzimati hranu i alkohol neposredno prije vježbanja,

I ove vježbe, u početku, se rade u sljedećem položaju koristeći razvijenu vještinu vizualizirana, a kasnije se primjenjuju, u kretanju, na konkretne tehnike aikida.

Vježbe usklađivanja

Biti usklađen sa sobom, svojom okolinom i čitavim kozmosom velika je mudrost i postavlja se kao osnovni i ključni zahtjev uspješnog života, posla kao i vježbanja aikida. Biti usklađen znači svjesno, namjerno i ravnomjerno povezati fizičke i mentalne aktivnosti kod sebe kao i u komunikacijama sa svojom okolinom.
Upravo, trenirajući fizičke i mentalne tehnike aikida, to se postiže ali kroz ustrajno i koncentrirano vježbanje.
Vježbama i tehnikama usklađivanja osoba se uči i osposobljava usklađivanju fizičkog i duhovnog, vježbi tijela sa psihomentalnim vježbama, usklađivanje ritma disanja sa kretanjem tijela kroz primjenu tehnika aikida pri čemu se ostvaruje opuštenost, koncentracija i unutarnji mir i time postiže izvanredna efikasnost u primjeni tehnike.

**************************************************

*Izvor text-a>

Aikido
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 11:54   #16
Eto, lipi moji, a sada Arbeit!
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2003., 15:28   #17
e ne mogu vjerovat! Jutros razmisljam o tebi Esse i kako ne stizem natenane odgovorit na neke postove i pada mi na pamet aikido i to kako bih s jeseni mozda pocela trenirat
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2003., 21:06   #18
Treba doć', vidit i odlučit. Nema tu suvišnih prenemaganja. Ako ne štima to, štimat će nešto drugo.

Eh bipolarice moja, sjetim se i ja tebe.
Essenca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2003., 12:57   #19
my precious

Quote:
jurislav kaže:
tja, nije da nema nešto i u tome pozitivno ali u onom najbitnijem ne može pomoći.

mislim da je sve to gubljenje dragocjenog vremena.
znas kako se veli: o junace, ne kudi konja kojeg nisi jahao.
tja, krki, ovo "najbitnije" i "gubljenje dragocjenog" me malo podsjeca na Gollumove, "my precious" lamentacije izmedju Golluma i Smeagola.


i upravo je to na tragu trvenja unutar samog Pavla izmedju zemaljskog i nebeskog covjeka.

ako covjek zna sto mu je najbitnije, ako zna i prioritete pri ostvarenju najbitnijeg, tada je sve u funkciji tog najbitnijeg. tada niti jedno iskustvo na putu nije gubljenje dragocjenog vremena. pa niti bavljenje aikidom. tada je svako iskustvo doprinosi pobjedom nad samim sobom, doprinosi nadvladavanju ovozemaljskog. pa zar to nije i cilj svakog krscanina?

no ako je covjekom um konfuzan i ako robuje ogranicenjima i prohtjevima tjelesnosti, kako ce se u njemu osloboditi duh?
zar nije nase tjelo hram duha, hram bozji?
zar nije nas zadatak drzati hram bozji cistim i dobrom stanju?

dakle ako zelite biti lijepi i junacni kao Aragorn trenirajte Aikido.
Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2004., 13:32   #20
Mens sana in ...

Quote:
Porto kaže:
sve kvalitne stvari su jednostavne, a aikido je jednostavan i spontan. u tehnikama ne postoji niti jedan element koji se povodi snagom ili fizickom predispozicijom.
adriatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:18.