Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2012., 19:36   #81
Ne.

Zbroj neto plaće 6 mjeseci (bez ikakvih dodataka, a ti odbijaš nekih 200 kn??) dijeli se sa zbrojem radnih sati tih 6 mjeseci. I onda se ta dobivena osnovica množi s radnim satima u siječnju (ako si na bolovanju bio u siječnju i nikakav blagdan se ne oduzima).

I plaća ti je svaki mjesec ista, bez obzira na različit broj radnih sati?

A kažem da uopće ne moraš dobiti takav iznos (ovo je ispravan način obračuna), već možeš dobiti iznos koji ti odredi poslodavac.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:27   #82
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ako si bio 30 dana na bolovanju, poslodavac za to razdoblje ne potražuje refundaciju od HZZO-a (refundira se bolovanje nakon 42 dana).
Znači isplatit će ti plaću umanjenu za postotak određen svojim internim aktima.
a zašto ja onda svaki put i za tjedan dana bolovanja nosim doznake?
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:32   #83
A kako ćeš opravdati izostanak s posla i kako će ti se obračunati plaća?
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 20:54   #84
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
A kako ćeš opravdati izostanak s posla i kako će ti se obračunati plaća?
iz tvog sam prošlog upisa zaključila da će mi se plaća obračunati sukladno internim aktima firme u kojoj radim. sad mi je još manje jasno.
__________________
dinamo
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2012., 21:04   #85
Napisala sam kako se ispravno obračunava osnovica. A tko brani poslodavcu da odluči o % isplate bolovanja radniku? Evo, mi smo u firmi imali prije 85%, a sad je 80%, nakon 6 mjeseci pada na 70% (govorim za bolovanje do 42 dana koje se ne refundira od HZZO-a).

Taj % ne mora biti u tvojoj firmi. Znači možemo imati istu plaću i biti istovremeno na bolovanju i dobiti različitu isplatu.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 20:20   #86
Da li se u osnovicu za izračun bolovanja do 42 dana uzima neto plaća ili bruto plaća. Znam da se uzima u obzir prosjek šest mjeseci ali ne onaj mjesec u kojem je bolovanje otvoreno i da se dijeli s brojem ukupnih sati ( na obrascu postoji i neto i bruto satnica). Također znam da poneki poslodavci uzimaju u obzir bruto satnicu pa je radnik na bolovanju dobio veću plaću za vrijeme koje je proveo na bolovanju nego da radi (dodaci za nedjelje, dodaci za noćni rad,dodaci za praznik). Prosjek je uvećan bez obzira što po Kolektivnom ugovoru firme svaki radnik za vrijeme bolovanja ima umanjenu plaću za 20%.
Opaljčak is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 20:34   #87
Trebalo bi neto.
Ali kako se bolovanje do 42 dana ne refundira od HZZO-a, način obračuna, prosjek i % plaće koji se isplaćuje za vrijeme bolovanja je stvar poslodavca.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 20:14   #88
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Ne.

Zbroj neto plaće 6 mjeseci (bez ikakvih dodataka, a ti odbijaš nekih 200 kn??) dijeli se sa zbrojem radnih sati tih 6 mjeseci. I onda se ta dobivena osnovica množi s radnim satima u siječnju (ako si na bolovanju bio u siječnju i nikakav blagdan se ne oduzima).

I plaća ti je svaki mjesec ista, bez obzira na različit broj radnih sati?

A kažem da uopće ne moraš dobiti takav iznos (ovo je ispravan način obračuna), već možeš dobiti iznos koji ti odredi poslodavac.
Molba: što znači bez dodataka (porez i prirez) ili naknada za dodatak na nedjelju, blagdan, smjenski rad, minuli rad), nigdje ne mogu pronaći točan podatak kako se obračunava bolovanje do 42 dana.
Opaljčak is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2012., 22:23   #89
Ne uračunavaju se dodaci tipa regres, jubilarne nagrade i sl.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 20:15   #90
imam jedno pitanje
nedavno sam nastradao na poslu, i prema tome valjda imam 100% BOLOVANJA
i sad gledam danas isplatnu za 2 mjesec, kad tamo piše - bolovanje na teret fonda 70% - ???

šta je to? jesu li me zakinuli, ili?
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2012., 21:16   #91
Quote:
Zikomid kaže: Pogledaj post
Trebalo bi neto.
Ali kako se bolovanje do 42 dana ne refundira od HZZO-a, način obračuna, prosjek i % plaće koji se isplaćuje za vrijeme bolovanja je stvar poslodavca.
koliko je meni poznato, bolovanje na teret poslodavca se računa u brutto iznosu, poslodavac je dužan radniku isplatiti brutto plaću
neće poslodavac računat netto satnicu pa ju dizat na brutto da bi uplatio doprinose i poreze, a radnik opet dobije netto

dakle, isti princip, isplate u 6 mjeseci prije nego je nastupilo bolovanje podjeljene sa zbrojem sati u tih 6 mjeseci ... i od toga se uzme brutto satnica koja je ovisno o firmi umanjena za određeni postotak i množi se sa brojem sati koje je djelatnik na bolovanju

od te brutto isplate se najnormalnije plaćaju svi doprinosi i porezi, što nije slučaj sa bolovanjem na teret HZZO-a

na obrazcu ER-1 postoje rubrike brutto i netto baš iz razloga da HZZO ima kompletan uvid u plaću radnika koji je na bolovanju... jedno vrijeme su se čak prilagale i kopije isplatnih lista jer je očito bilo onih koji su igrali mutno... tražili su ih područni uredi iz skoro svih djelova lijepe naše, uglavnom za porodilje

vidim da još nešto nekima nije jasno

u obračun bolovanja ulazi brutto plaća sa svim dodacima na vrste rada (nedjelja, noć, praznik, blagdan, prekovremeni... ali isto tako i predhodna bolovanja na teret poslodavca ako ih je bilo u tom periodu)

u obračun bolovanja ne ulazi naknada za prijevoz, regres za godišnji, jubilarne nagrade, solidarne pomoći i sve slične naknade koje su na isplatnim listama iskazane u netto iznosu... to nije dio plaće, to je naknada

u konačnici, i naknada za bolovanje na terez HZZO-a je naknada i kao takva ne podliježe porezima i doprinosima te se kao takva ni ne računa u plaću, nema je na kraju godine u poreznoj kartici

Zadnje uređivanje Opal Zg : 20.03.2012. at 21:23.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2012., 21:12   #92
Quote:
deceiverOfFools kaže: Pogledaj post
imam jedno pitanje
nedavno sam nastradao na poslu, i prema tome valjda imam 100% BOLOVANJA
i sad gledam danas isplatnu za 2 mjesec, kad tamo piše - bolovanje na teret fonda 70% - ???

šta je to? jesu li me zakinuli, ili?
Da li ti je priznata ozljeda na radu?
Ako nije, tj. ako na tvojoj doznaci za bolovanje nema šifre za ozljedu na radu onda ti niti poslodavac to ne obračunava kao ozljedu na radu.
Postoji mogućnost da ti se to naknadno prizna, a ako do toga dođe poslodavac će ti isplatiti razliku.
Da bi se priznala ozljda na radu, osim doznake s tom šifrom, poslodavac mora dobiti i rješenje s medicine rada o tome da se ta ozljeda priznaje.

Pretpostavljam da si bio na medicini rada, da je ozljeda prijavljena i sve ostalo što ide.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 12:29   #93
ODLAZAK NA BOLOVANJE TJEKOM BOLOVANJA

Molim vas hitan odgovor,
Mogu li imati posljedice ukoliko poslodavac sazna da dolazim na posao a imam otvoreno bolovanje?
Naime, oni znaju da sam u petak imala stresnu zdravstvenu situaciju i očekivali su da ću otići na bolovanje.Ja sam otvorila bolovanje koje je min. 14 dana ali zbog straha, jer sam žrtva mobbinga, ipak dolazim na posao. Napominjem da oni ne znaju za bolovanje jer im nisam dala doznaku
U četvrtak idem na kontrolu i ako mi se situacija pogoršala tj. zakomplicirala morat ću ići u bolnicu,te da li mi vrijedi da tek tada pokažem poslodavcu istu doznaku (od petka 23.3.)?

Hvala unaprijed!
vjeje is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2012., 17:33   #94
Ako doznaku ne predaš poslodavcu i poništiš je kod izabranog liječnika onda nisi na bolovanju.
Ako se stanje pogoršalo i ideš u bolnicu, bolovanje otvori s tim datumom.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 18:24   #95
zanima me na koliko dana bolovanja ima pravo roditelj kad je na bolovanju s djetetom (njega djeteta do 7 god?)

i dali uopće ima neko ograničenje?

meni je doktorica rekla da imam pravo samo na 10 dana!!!

naime, dijete mi boluje od bolesti kod koje je oporavak dugotrajan (do 6 mj),
pa me zanima dali ja imam kao roditelj pravo da budem cijelo to vrijeme oporavka s njom na bolovanju?

Zadnje uređivanje ninči : 13.04.2012. at 18:41.
ninči is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 21:16   #96
Bolovanje radi njege osigurane osobe - djeteta do navršenih 3 godine starosti
Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.
Potrebu duljeg bolovanja određuje ovlašteni doktor HZZO-a.

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu.
Od prvog dana obračunava ju i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Bolovanje radi njege člana obitelji - djeteta od navršene 3 do navršenih 7 godina starosti
Pravo na naknadu plaće traje za svaku utvrđenu bolest najviše do 40 radnih dana.
Potrebu duljeg bolovanja određuje ovlašteni doktor HZZO-a.
Naknada plaće iznosi 70% od osnovice za naknadu.

Za oba slučaja naknadu plaće od prvog dana obračunava i isplaćuje poslodavac, ali na teret sredstava HZZO-a, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna.

Pravo na naknadu plaće ne pripada osiguraniku za vrijeme dok se nalazi na godišnjem odmoru, odnosno plaćenom dopustu.


6 mjeseci u kontinuitetu ne možeš biti na bolovanju za njegu djeteta (osim ako isto odobri ovlašteni doktor HZZO-a), ali nakon što iskoristiš maksimum dana bolovanja za dijete, možeš uzeti bolovanje za sebe (naravno ako to tvoj izabrani liječnik dopusti).
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 22:40   #97
hvala na brzom odgovoru,

znači ako sam dobro shvatila ,
meni doktorica može dati do 40 dana bolovanja zbog dijeteta?
ninči is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2012., 00:24   #98
Da.

Vidi čl. 29. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (interni pročišćeni tekst)

http://www.hzzo-net.hr/dload/zakoni/interni_01_05.pdf
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2012., 18:42   #99
Sumnja u lažno bolovanje

Dakle pitanje je kako dokazati, ili kako provjeriti sumnju u lažno bolovanje?
Komu to prijaviti?
Kakve su procedure?
Kako se zaštititi od toga?
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 16:33   #100
da li je plaća u bolovanju ista za svaki mjesec u kunu, ili se razlikuje po broju dana u mjesecu
deceiverOfFools is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:19.