Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2009., 15:34   #1
Question Uvoz voća i povrća

molim, objasnite mi - zašto Hrvatska uvozi voće i povrće?

i to za 183 milijuna dolara
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 16:11   #2
Na koga se ovom brojkom referiraš?

Treba biti svjestan kako neko voće ne uspijeva kod nas iz klimatskih razloga. To su obožavane banane, mango, ananas, avokado etc. Naravno, ovo nije opravdanje za uvoz već prisutnih kultura.

Evo prilike za pitanje za naše proizvođače, primjerice, Elzu. Uspijevaš li sve prodati nakon berbe?
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 16:26   #3
Zato što :

a) neko voce nemoze uzgajat kod nas.

b) postoji niz problema zasto uzgajivaci ne mogu povecat proizvodnju : lova, nemogucnost dolaska do zemlje , nedostatak radne snage......
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 21:23   #4
Zato i samo zato što država na granici ubere 22% PDV-ea.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:21   #5
ajd ne zajebajite. uvozimo zato jer si nismo sposobni proizvesti kolicine za vlastitu upotrebu, o izvozu voca i povrca mozemo mastati. jednostavno znam iz iskustva-imam hrpu pisama od meni totalno nepoznatih ljudi, kad rasprodam jabuku, nakom mjesec dana dolaze pisma. ljudi procitaju podatke na deklaraciji i pitaju gdje su jabuke te imam li ih jos i zasto ih nema u ducanu. e sad ga ebi.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:29   #6
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
ajd ne zajebajite. uvozimo zato jer si nismo sposobni proizvesti kolicine za vlastitu upotrebu, o izvozu voca i povrca mozemo mastati. jednostavno znam iz iskustva-imam hrpu pisama od meni totalno nepoznatih ljudi, kad rasprodam jabuku, nakom mjesec dana dolaze pisma. ljudi procitaju podatke na deklaraciji i pitaju gdje su jabuke te imam li ih jos i zasto ih nema u ducanu. e sad ga ebi.
Udvostruci proizvodnju
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:38   #7
bi da imam zemlje kak je imate vi u velikoj gorici.e malac, narucila sma novi nasad, na jesen bacam van 106-icu. nemam zemlje, joj da je imam za kupit kaj bi radila
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 22:55   #8
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
bi da imam zemlje kak je imate vi u velikoj gorici.e malac, narucila sma novi nasad, na jesen bacam van 106-icu. nemam zemlje, joj da je imam za kupit kaj bi radila
Nemres kod nas. Unajmis drzavnu zemlju da ces vocnjak podic. I taman kad ti dolaze u rod dodje drzava i sagradi ti ogromnu krizanju na sred vocnjaka.



To je garant bio najisplativiji vocnjak ikad.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 23:04   #9
pa ja bi digla seljacku bunu da mi se to dogodi. mehanizacija na cestu pa se vozite dame i gospodo. jos bi dovukla susjedov kombajn i 15 pijanaca sa kistrama pive da nam ne bu dosadno.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 23:07   #10
Quote:
teta-elza kaže: Pogledaj post
pa ja bi digla seljacku bunu da mi se to dogodi. mehanizacija na cestu pa se vozite dame i gospodo. jos bi dovukla susjedov kombajn i 15 pijanaca sa kistrama pive da nam ne bu dosadno.
Uz odstetu od 800 kuna po stablu vjerujem da nebi. Pogotovo kad si na drzavnoj zemlji.

Svje to bila jedna sretna slucajnost. Da dozupanov vocnjak izraste bas na raskrizju.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 09:25   #11
"referiram" se na članak iz jučerašnjeg večernjaka.

nego ček ček malo, vi ozbiljno hoćete reći da hrvatska nema zemlje za uzgajati voće i povrće? pa čija je ovo zemlja ak ne naša? (ne postavljam nikakva politička pitanja, samo stvarno ne kužim, pa čak i u tom članku je pisalo da većinu toga možemo proizvesti doma, a znam da se ljudi u slavoniji nemaju gdje zaposliti, pa ne kužim zašto ne sade to voće i povrće koje uvozimo i zašto ih država, umjesto da plaća uvoz, u tome ne potiče).
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 09:58   #12
Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
, a znam da se ljudi u slavoniji nemaju gdje zaposliti, pa ne kužim zašto ne sade to voće i povrće koje uvozimo i zašto ih država, umjesto da plaća uvoz, u tome ne potiče).
Ne proizvode zato sto se *ne isplati*, ja bih rekao da su lijeni i neda im se.
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2009., 23:17   #13
potpisujem shteva. bez razmisljanja. rekao si istinu, nasi ljudi bas ne vole pretjerano preznojavanje po poljima
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2009., 09:59   #14
da, ratarske kulture su manje radno intezivne po jedinici povrsine. Kazu da za 1 Ha psenice (od pripreme zemlje do berbe) treba 20 sati rada. Koliko treba za 1 Ha jabuka ce nam najbolje reci teta-elza.
A i jednom kad posadis vocnjak ne mozes bas svake godine mijenjati kulturu kao u ratarsvu, pa bih rekao da je u vocarstvu rizik neusporedivo veci.
Ja osnovni problem vidim u logici ljudi da rade ono i onako kako svi rade, a ne kako je ispravno
Smiljan_HR is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 01:15   #15
Quote:
Smiljan_HR kaže: Pogledaj post
da, ratarske kulture su manje radno intezivne po jedinici povrsine. Kazu da za 1 Ha psenice (od pripreme zemlje do berbe) treba 20 sati rada. Koliko treba za 1 Ha jabuka ce nam najbolje reci teta-elza.
A i jednom kad posadis vocnjak ne mozes bas svake godine mijenjati kulturu kao u ratarsvu, pa bih rekao da je u vocarstvu rizik neusporedivo veci.
Ja osnovni problem vidim u logici ljudi da rade ono i onako kako svi rade, a ne kako je ispravno
Vjerujem da kad imas 10 ha vocnjaka da imas posla svaki dan.....

rezidba, gnojidba, spricanja, kosnja trave, zelena rezidba, berba, sortiraje jabuke za prodaju....
shteva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 10:13   #16
Zato jer je državi lakše ubirat lovu na carini i porezu nego investirat u proizvodnju,vrlo jednostavno...
Nikola_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 13:48   #17
stvarno grijesite sto se povrca tice.


nema veze niti radna snaga a i pola ostalih stvari

najveci je problem nesredjenost trzista i neplacanje od ljudi koji otkupljuju i onda zasto bi itko davao ista.

napisat cu post veceras sada imam posla nekoga
BennyBenassiB is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2009., 17:14   #18
ja znam iz iskustva-sto sto proizvedem prodam i direktor zadruge uredno na vrijeme naplati i proslijedi mi lovu na racun. da imam 10 puta vecu proizvodnju, sve bih prodala. tuzno je sto se hladnjaca pere vec dan-dva poslije nove godine, bila bih najsretnija da imam robu od sezone do sezone. ali nema.
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2009., 19:26   #19
Pare, pare, pare...

Quote:
alapača kaže: Pogledaj post
molim, objasnite mi - zašto Hrvatska uvozi voće i povrće?

i to za 183 milijuna dolara
Sigurno neko od ključnih političara bere dobru lovu od uvoznika, njihovih dobavljača itd. Zakulisne igre su nekada jako unosne - sve dok kojim slučajem ne izbiju na svjetlo dana. Ali, to se rijetko desi - ima ona naša narodna "Ruka ruku mije" a ja dodajem "...pa prljave obadvije!"
Remtlov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.