Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.08.2009., 18:13   #141
invazivna, jak korijen... mozda da je uklonis?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2009., 20:54   #142
moze pomoc, koja je ova?
to je visine kao neko drvce, spetljano sa glogom pa pitam. mozda je i ona ljekovita.. hvalaa
http://img121.imageshack.us/img121/2972/img4465d.jpg
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2009., 22:43   #143
Na slici je obična kalina. Često se sadi kao živica. Za ljude je cijela biljka otrovna, dok ptice vole jesti njene plodove koji se prilično dugo održe u zimi, kao i npr. plodovi bršljana.
jagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2009., 18:56   #144
Thumbs up Aloe vera

Quote:
TheProvense kaže: Pogledaj post
na forumu sam prvi puta, neznam jesam li odabrala novu temu, ali ništa me ne košta ako pitam..molim ako itko zna nešto o aloe veri, kako da dođem do njenog soka i kada je najbolje vrijeme za "zarezati" ju? hvala

Ja kremu pravim ili ocistito "izgnjecito" stavim na kozu kad imam briga, kao napr. opekotinu sto mi se tesko zaleci zbog briga sa krvi i zbog leka sto pijem protiv guscenje krvi. Pomaze i protiv opekotine sunca i na sve bolesti koze.

Ali - nisam strucnjak i ne znam zasto - brane aloe veru piti, narocito za ciscenje stomaka i crevi. VRLO PAZI na to, stvarno moze biti opasno. Tko pravi taj sok i kako i zasto......

I to znam kako aloe veru gajiti, imam dve velike i vise sitnih. Stavim ujedno sve u veliki sanduk u prozor kuhinje, voli sunce i ne odvise mnogo vode, ali odvise suvu zemlju ne voli. Ispod plus 6 stepeni smrzava se.
__________________
Sto dajes to dobijes
kad ne hajes, sta proklinjes.
Anica Fujsz is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2010., 00:25   #145
Ako bi netko znao kako se zove ovo čudovište koje mi se nakotilo, bio bih mu vrlo zahvalan.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 10:25   #146
ja bih rado pomogao al.. teeesko... suvise je sitno...
da kazes gdje si to pronasao, tj. kako je dospjelo u epruvetu, mozda bi se nesto smislilo... A sto su one niti okolo? Jel to dio te 'biljke' ili? Jel ima korijenje?

trebao si eventualno prebacit to 'cudoviste' u kakvu drugu slobodnu posudu s vodom i ostavit nek raste.. kasnije bi mozda lakse bilo odredit...

sad i mene bas zanima sto je to...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 10:44   #147
ja tu biljčicu znam naći na onak močvarnom tlu, a ok, nije močvarno već samo ima puno vlage u proljeće, i to na mjestima gdje obično i mahovina vrlo dobro uspijeva. onak je jednostavno za čupnut.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 17:01   #148
molin vas da mi kazete ove biljke na hrvatskom, hvala

1.Festuca pratensis
2.Hordeum vulgare
3.Nothofagus solandri
4.Phyllitis scolopendrium
5.Cotinus coggygria
6.cornus canadensis
7.Adiantum pedatum
shtuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 00:24   #149
Quote:
shtuka kaže: Pogledaj post
molin vas da mi kazete ove biljke na hrvatskom, hvala

1.Festuca pratensis
2.Hordeum vulgare
3.Nothofagus solandri
4.Phyllitis scolopendrium
5.Cotinus coggygria
6.cornus canadensis
7.Adiantum pedatum
1. livadna vlasulja
2. obični ječam
3. pitanje da li uopće postoji naše ime, jer vrste nema u našoj flori, tako da, ne znam
4. obični jelenak
5. obična rujevina, ruj
6. nisam sigurna, jer nije naša vrsta, ali trebao bi biti kanadski drijen, po nekoj logici stvari
7. nemam pojma - isto nije naša vrsta
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 01:30   #150
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
ja bih rado pomogao al.. teeesko... suvise je sitno...
da kazes gdje si to pronasao, tj. kako je dospjelo u epruvetu, mozda bi se nesto smislilo... A sto su one niti okolo? Jel to dio te 'biljke' ili? Jel ima korijenje?

trebao si eventualno prebacit to 'cudoviste' u kakvu drugu slobodnu posudu s vodom i ostavit nek raste.. kasnije bi mozda lakse bilo odredit...

sad i mene bas zanima sto je to...
Dospjelo je unutra uz pomoć pincete i moje ruke.
(Niti su spirogirine.) Biljka je baš vodena. Donio sam je u mali akvarij iz bare gdje je bila isprepletena sa spirogirom. Stvar dosta brzo raste, napravi baš klupko. Stvara puno kisika, toliko da brzo zasiti vodu kisikom, da se on počne izdvajati u mjehurićima koji se drže listova, pa tako cijela stvar počne plutati. Evo, snimljeno prije par minuta, bilo je na temperaturi par stupnjeva iznad nule.
Trebao bih joj dati NPK, pa da vidim kako poludi.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 15:02   #151
naime, pitao sam dal ima korijenje jer sam sumnjao da je ta tvoja stvar ustvari mahovina (mikroskop je vrlo handy kad je skakljiva determinacija), a mahovine, jelte, nemaju korijenje. S ovoga sto vidim i citam moj best shot je: Fontinalis antipyretica (zaista nije zahtjevna glede rasta i pogoduje je joj niza temp.)

?

edit: imam jednu znatizelju. Da te ne kompromitiram za detalje, mozes reci samo okvirno gdje je to pronadjeno? Lokalitet?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 19:28   #152
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
naime, pitao sam dal ima korijenje jer sam sumnjao da je ta tvoja stvar ustvari mahovina (mikroskop je vrlo handy kad je skakljiva determinacija), a mahovine, jelte, nemaju korijenje. S ovoga sto vidim i citam moj best shot je: Fontinalis antipyretica (zaista nije zahtjevna glede rasta i pogoduje je joj niza temp.)

?

edit: imam jednu znatizelju. Da te ne kompromitiram za detalje, mozes reci samo okvirno gdje je to pronadjeno? Lokalitet?
Na staništu se držala kamenja. Ovo što sad imam su narasli komadi stabljika koje sam otrgnuo, jer nisam mogao otrgnuti cijelu, a nisam se ni trudio, znao sam da raste iz komada, te mi je trebalo tek nešto malo da mi drži vodu oksičnom.
Koliko se sjećam kad sam ju zadnji put mikroskopirao, radi se o jednom sloju stanica. Snimit ću je opet pa ću ti pokazati.

Gledam slike Fontinalis antipireticae i ne mogu se oteti dojmu da su biljke na njoj dosta mesnatije, gušćih i neprozirnijih listića. Ova moja je zaista tanušna.

Inače, kao što sam i pronašao za ovu, i moja lako počne odumirati, što se očituje kao crnjenje stabljike.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 19:15   #153
hm, ajd odi u google ukucaj Drepanocladus aduncus pa reci jel ovo djeluje blize onomu sto imas u tegli? (iako moze biti neki drugi Drepanocladus, cak i nesto drugo unutar porodice... dosta je ih akvaticno)

ak se zelis igrat, nabavi si prirucnik* (jedini za RH) ili ti skeniram osnovni kljuc (nekih 8str.). mikroskop imas...to je sve sto trebas... bez prereza mozes samo nagadjati koja je vrsta sudeci prema stanistu i distribuciji (sto sam i ja napravio gore u prvom odjeljku)

u RH trenutno se nitko ne bavi mahovinama, koliko ja znam... ono sto se radilo, radilo se prije 40 godina i produkt je taj jedan (ali vrijedan) prirucnik, koji je bez mikroskopa u najboljem slucaju tek poluuporabljiv

*Pavletić Z. (1968.): Flora mahovina Jugoslavije
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 20:53   #154
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
hm, ajd odi u google ukucaj Drepanocladus aduncus pa reci jel ovo djeluje blize onomu sto imas u tegli? (iako moze biti neki drugi Drepanocladus, cak i nesto drugo unutar porodice... dosta je ih akvaticno)

ak se zelis igrat, nabavi si prirucnik* (jedini za RH) ili ti skeniram osnovni kljuc (nekih 8str.). mikroskop imas...to je sve sto trebas... bez prereza mozes samo nagadjati koja je vrsta sudeci prema stanistu i distribuciji (sto sam i ja napravio gore u prvom odjeljku)

u RH trenutno se nitko ne bavi mahovinama, koliko ja znam... ono sto se radilo, radilo se prije 40 godina i produkt je taj jedan (ali vrijedan) prirucnik, koji je bez mikroskopa u najboljem slucaju tek poluuporabljiv

*Pavletić Z. (1968.): Flora mahovina Jugoslavije
Ne, čini se da nije Drepanocladus aduncus. Ona je dosta veća.
Može, nabaci sken ključa, a ja ću kad stignem pozabaviti se prerezima. Hvala na pomoći.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 20:07   #155
Zna li netko moožda koja je ovo biljka? Prije nekoliko godina sam šetala uz Dravu i skinila sam je sa debla drveta.. mislim da je neka vrsta puzavca, korova. Dosta se visoko popela. Užasno mi se svidjela, pogotovo ove bodljikave loptice. Preprošle godine je iz jedne loptice ispala sjemenka, bila je crne boje, veličine bundevine koštice. Posadila sam ju u zemlju i niknila je mala biljčica i nakon nekog vremena se samo osušila. Možda će biti neprepoznatljiva jer se skroz osušila, ali bila je takva i kada sam ju ubrala. Dakle..

http://tinypic.com/view.php?pic=23tf3ia&s=6

http://img254.imageshack.us/img254/2212/dsc01122p.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/745/dsc01124j.jpg

http://img218.imageshack.us/img218/8040/dsc01125g.jpg

Zadnje uređivanje jastučnica : 01.02.2010. at 20:13.
jastučnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 21:34   #156
Echinocystis lobata

stogod te zanima vjerojatno mozes pronaci na netu
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2010., 18:30   #157
To je to! Hvalaa
jastučnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:23   #158
koja je ovo sobna biljka? stoji mi doma u kući u džungli među ostalim biljem i sad mi je upala u oko jer je istjerala neki plod nalik na smokvu.



evo i ploda (ili pup jer nije cvjetalo prethodno), promjer je oko 4 cm
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:49   #159
Pa i meni nalikuje na smokvu, zasto ne bi i bila jedna? Naime rod Ficus... jelte... i ceste su sobne biljke

pokusaj na podforumu Vrt, vrlo moguce da jos netko ima takvu kuci pa mozda zna tocan naziv...

smijes prerezat tu 'smokvu'? volio bih vidjet sto ima unutra, ak ti nije zao?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:54   #160
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
evo i ploda (ili pup jer nije cvjetalo prethodno), promjer je oko 4 cm
ah, nisam citao ovaj tekst ranije...
onda mora da jest smokva ak je tako kako kazes... specificno je to za smokve, reprodukcija...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.