Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2010., 15:48   #21
Mi nemamo mono, ali smo isto bubani..
Bronhitis prije 15 dana, vukli ga cijeli tjedan, antibiotik, kašalj, inhalacije... Ozdravio, par dana vrtića i evo ga opet, kašlje, nosić zaštopan... Proći će, znam, ali toliko se jadničak izmuči, podočnjaci preko cijelog ličeka...
Kikac, Lali Puna... puno vibrica da mališani ozdrave ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Curica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 22:17   #22
Od bratića mali (20 mj) prije mjesec dana prebolio mononukleozu...

3 tjedna stroga dijeta(lešo povrće i lešo meso,riba lešo,piti samo vodu i čaj bez šećera,a slatkišemože u ograničenim količinama jer su kao dobri za obnavljanje jetre)....tako im u Zaraznoj rekli... Lovrek se normalno ponašao i sad je super....

i da,rekli su im da ne daju da nekoga ljubi i da ga oni što manje ljube jer je to bolest koja se prenosi isključivo slinom


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ za sve bubine
dobrica31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:00   #23
mi nismo nikakvi dijetu dobili
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 18:07   #24
I ja sam imala mono, niš strašno, osim kaj su mi jetrene probe bile loše pa su mi slijedećih godinu dana svaka 2 mj. vadili par epruveta krvi.
Mononukleoza je virusna bolest, prenosi se kapljično, nema posebne th, paracetamol, vitamin c, čaj. Ja sam radi jetre morala držati dijetu, tj. nisam smjela jesti ništa masno, niti piti alkohol. Smršavila sam 5 kg.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 23:29   #25
lali, baš danas sam tražila nešto po starim brojevima "moje dijete" časopisa pa sam naišla na članak koji preporuča homeopatiju za bebe i malu djecu s mononukleozom.

ne piše ništa konkertno, samo da su jako dobri rezultati i da se treba obratiti homeopatu individualno.


ja sam isto preboljela mono, bila sam na dijeti, mirovala, izgubila 6 kg i spala na bijednih 46. al barem sam nakon toga mogla žderati da se oporavim
__________________
All I ever wanted, all I ever needed is here in my arms...
marcipanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 10:43   #26
Imala sam ju i ja sa nekih 18-19 godina.
Lali čisto me zanima koji su simptomi bili kod Dore? Ja sam imala 2-3 dana visoku temp koja nije padala i bolila me glava, jesu i kod djece isti?
Morala sam biti na dijeti i to su mi rekli tek nakon par dana i čim sam se počela pridržavati toga temp se više nije pojavljivala (ali u tih par dana bi mi obavezno skočila nakon ručka, jer sam jela normalno a ja volim jako začinjenu hranu, a sol i bilo šta šta nije samo kuhano mi je bilo zabranjeno)
Kolko je prošlo od prvih simptoma do dijagnoze kod vas?
Lea1805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2010., 15:00   #27
Quote:
Lea1805 kaže: Pogledaj post
Imala sam ju i ja sa nekih 18-19 godina.
Lali čisto me zanima koji su simptomi bili kod Dore? Ja sam imala 2-3 dana visoku temp koja nije padala i bolila me glava, jesu i kod djece isti?
Morala sam biti na dijeti i to su mi rekli tek nakon par dana i čim sam se počela pridržavati toga temp se više nije pojavljivala (ali u tih par dana bi mi obavezno skočila nakon ručka, jer sam jela normalno a ja volim jako začinjenu hranu, a sol i bilo šta šta nije samo kuhano mi je bilo zabranjeno)
Kolko je prošlo od prvih simptoma do dijagnoze kod vas?
I ja sam par dana imala jako visoku temperaturu, natečene limfne žlijezde i bolove u mišićima.
Temperatura ti nema veze s dijetom. Jetrenu dijetu su morala držati jer mono može uzrokovatu upalu i povećanje jetre. Meni su stalno vadili krv jer su mi jetrene probe (ALT, AST i GGT) bile povećane, a pri konzumiranju masne, začinjene hrane i alkohola se dodatno otežava rad jetre i veća je mogućnost za upalu.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 10:41   #28
Quote:
Lea1805 kaže: Pogledaj post
Lali čisto me zanima koji su simptomi bili kod Dore?
temperatura, šmrkljavi nos...sve isto kao obična viroza
ne bi ni skužili da je mono da nismo išli na zaraznu gdje su joj izvadili sto doza krvi i napravili sto pretraga
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:56   #29
nakon četiri tjedna čekanja stigli nalazi dokazivanja mononukleoze. nije ju ni imala. samo je bila u kontaktu s virusom, ali ne vidi se svježa infekcija.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2010., 16:18   #30
Pozdrav, sin mi ima mononukleozu u dobi od 5 godina. Nije imao nikakve simptome osim natečenih limfnih žljezda. Pedijatrica je bila štura s riječima, rekla je da nije neznam šta opasno, da nesmije na sunce i da mora držat dijetu, pa me zanima da li netko zna zašto se nesmije na sunce i da li dijete koje jednom oboli od mono može ponovno dobit
lara32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 10:58   #31
srećom nismo se susreli sa mn. brzo ozdravljenje svima

glede imuniteta, ehinacea. ima je u raznim oblicima, sa propolisom, granule...od kako je krenula u vrić konstantno je bila šmrkava i bolešljiva, slučajno sam čula za ehinaceu, i više nema problema, tu i tamo šmrca. dobra je za podizanje imuniteta,prehlade, viroze, dišne i mokraćne puteve.
agibagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:50   #32
Quote:
lara32 kaže: Pogledaj post
da li dijete koje jednom oboli od mono može ponovno dobit
ne može
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 21:16   #33
Mom suprugu je nakon otprilike tri tjedna temperature i puno pretraga konačno potvrđena mononukleoza. Sad mene zanima da li se beba od 7 i pol mj može zaraziti od njega , dakle da ga izbjegavamo ili se ponašamo donekle normalno, naravno bez poljubaca? Kakve mjere poduzeti, premda je L već bio s tatom svo to vrijeme dok nismo znali da ima mononukleozu? Hvala svima
Nespavalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 21:23   #34
Quote:
Nespavalica kaže: Pogledaj post
Mom suprugu je nakon otprilike tri tjedna temperature i puno pretraga konačno potvrđena mononukleoza. Sad mene zanima da li se beba od 7 i pol mj može zaraziti od njega , dakle da ga izbjegavamo ili se ponašamo donekle normalno, naravno bez poljubaca? Kakve mjere poduzeti, premda je L već bio s tatom svo to vrijeme dok nismo znali da ima mononukleozu? Hvala svima
Pa prenosi se kapljično, tak da pretpostavljam da je do sada i mogao dobiti ali nasreću nije, pa ne znam koliko ima smisla da ti suprug sada nosi masku. Radije samo još neko vrijeme izbjegavati kissanje, neka pazi kada kašlje i kiše, redovito pranje ruku. Ništa specijalno zapravo.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 23:05   #35
Tako sam otprilike i mislila, hvala ti na odgovoru, nadam se da nije do sada pokupio i da neću ni ja
Nespavalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2011., 09:12   #36
Evo i nas u klubu oboljelih

Nakon želučane viroze odjednom mu se povećali jako limfe na vratu. Imao je naslage na grlu, pedica odma rekla da je vjerojatno mono. Nalaz jučer potvrdio (jetrene probe).
Pedica rekla da ne mora ležati smo nek nije jače fizički aktivan. Ne masno, prezačinjeno, i ne gazirano.

Koliko dugo je on zarazan za druge?
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 10:29   #37
Pozz svima!
Od kumova sin (12g) obolio od mono ima povećanu slezenu i jetru opće stanje mu je super nije umoran nema temp. , e sad zanima nas ta prehrana jedan dr. govori nesmije ovo drugi govori smije to .. ljudi su zbunjeni na netu se nude različite informacije o tome nigdje niša slično niti isto..sad me zanima jel netko od Vas bio u toj situaciji uglavnom dijete je gladno jer neznaju točno šta smije jesti ...dal da uvedu neke vitamine ili ne

Hvala svima!
__________________
!?
tindlbel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 15:53   #38
Nama je rečeno (dijete je imalo 4 god) da smije sve namirnice jesti, samo ne napravljeno premasno, prezačinjeno i prženo.
Slatkiši nisu zabranjeni, ali opet ne pretjerivati.
Strogo zabranjene slane grickalice, zapravo čipsevi su najgori, gazirana pića i kofein. U principu treba se zdravo hraniti.
Smanjiti tjelesnu aktivnost. Smije se dijete nromalno kretati ali bez trčanja, uspinjanja i sl aktivnosti gdje se opterećuje jetra.

Nisam uvodila nikakve dodatke prehrani, jeo je sve kao i prije (i tako kuham većinom variva i jela sa puno povrća bez puno soli, masnoća itd...pržim jako rijetko a i tad to ne dajem uvijek klincima).
Kontrolirali krv svaka 2 tj i čekali da prođe.
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 13:00   #39
bokić svima.... Več 2sata tu čitam o toj boleštini... Strašno, evo imam sina koji ide u jaslice i ... naravno, pojavila se mononukleoza kod jednog dječaka iz skupine u kojoj ide i moj sin... Prvo, roditelji nisu obavješteni, jer kao navodno, dok je samo jedan slučaj, ovi iz epidememiologije su rekli ravnateljici da ne treba širiti paniku.... Ma da tu se ne slažem... kakva panika?? Treba se napraviti sastanak sa roditeljima, čisto da se zna nešto više o toj bolesti, te da malo pratimo više situaciju i da se eventualno napravi test krvi ... to su ipak djeca od 1godine do 3godine.... Nema veze kako sam ja to saznala. Roditelji imaj pravo znati, bar po meni.... E sad imam pitanje , šta se tiče "mutacije" negdje piše od 3tjedna do 8tjedana, negdje od 40 do 80 dana.... ali mene zanima, pošto je taj dječak od prošloga tjedna kući sa mononukleozom, da li ja recimo ako idem za jedno 10ak dana vaditi krv mojem djetetu , da li se može odmah ustanoviti ili bi trebala pričekati da prođe recimo 1mjesec??? iiii ako osoba koja je vadila krv, a nalazi su bili pozitivni, da li se može spriječiti da se razvije bolest ili se jednostavno čeka da ona dođe i treba se preboljeti?
saska111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2012., 19:41   #40
Poštovana,

Pretpostavljam da ste pod "mutacija" mislili na inkubaciju, tj. vrijeme od trenutka zaraze do pojave simptoma i znakova bolesti, koja uobičajeno kod infekcije EBV-om (najčešći uzročnik sindroma infektivne mononukleoze) iznosi 4-8 tjedana (negdje se nađu i drukčiji podaci), a naravno da može biti i kraće.

U ranoj dječjoj dobi najveći dio infekcija prolazi nezamjetljivo (čak 90% prema literaturi), odnosno klinička slika je uglavnom blaga.

Ništa ne možete učiniti kada se osoba zarazi da biste spriječili pojavu bolesti jer učinkovitog antivirusnog lijeka još nema.

Sama pojava infektivne mononukleoze u jasličkoj skupini mislim da nije indikacija za bilo kakvo testiranje (serologiju) zdrave djece iz iste skupine te mi nije poznato da bi se to radilo i da bi Vas netko uopće uputio da testirate zdravo dijete samo zato jer je boravilo u istoj skupini.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.