Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2017., 22:39   #61
Pozdrav, nadam se da sam pogodila temu i usput unaprijed zahvaljujem na pomoci.
Nedavno sam saznala da moj otac i njegova sestra imaju zemlju u Pristini(Kosovo). Teta je ziva ali moj tata nije, a zemlja je na njegovo ime. Dobila sam info da bih ja trebala prebaciti to na svoje ime. Naime sad se na tom zemljistu planira graditi stambena zgrada. Svi koji imaju nwkog udjela su pristali a trebale bi i nas dvije. Objasnili su mi kako bi svaka od nas na temelju toga imala pravo na stan ili jedan veci ili dva manja koja kasnije mozemo prodati ili zadrzati sto nas je vec volja. Za prebacivanje zemlje meni treba medjunarodna amrtovnica i moj rodni list kao dokaz da sam mu kcer. Moram li ja negdje to prijaviti kod nas kad to prijedje u moje vlasnistvo? Mozda mi netko moze malo pojasniti taj dio koje su moje obveze prema nasoj drzavi? Znaci nakon cca 2 god ja cu imati u vlasnistvu stan u pristini do tad ne znam zapravo akko ce se voditi. Stan planiram svakako prodati. Unaprijed hvala.
__________________
Tajne su tu zato da ih neko nasluti...
rani_mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 13:59   #62
Quote:
rani_mraz kaže: Pogledaj post
Pozdrav, nadam se da sam pogodila temu i usput unaprijed zahvaljujem na pomoci.
Nedavno sam saznala da moj otac i njegova sestra imaju zemlju u Pristini(Kosovo). Teta je ziva ali moj tata nije, a zemlja je na njegovo ime. Dobila sam info da bih ja trebala prebaciti to na svoje ime. Naime sad se na tom zemljistu planira graditi stambena zgrada. Svi koji imaju nwkog udjela su pristali a trebale bi i nas dvije. Objasnili su mi kako bi svaka od nas na temelju toga imala pravo na stan ili jedan veci ili dva manja koja kasnije mozemo prodati ili zadrzati sto nas je vec volja. Za prebacivanje zemlje meni treba medjunarodna amrtovnica i moj rodni list kao dokaz da sam mu kcer. Moram li ja negdje to prijaviti kod nas kad to prijedje u moje vlasnistvo? Mozda mi netko moze malo pojasniti taj dio koje su moje obveze prema nasoj drzavi? Znaci nakon cca 2 god ja cu imati u vlasnistvu stan u pristini do tad ne znam zapravo akko ce se voditi. Stan planiram svakako prodati. Unaprijed hvala.
Treba najpre videti na koga se vodi to zemljiste u katastru Kosova.
Ako je na vaseg oca, onda treba da obavite ostavinsku raspravu pred javnim beleznikom u Pristini.
Beleznik ce vam svakako reci sta vam treba od dokumenata za ostavinsku raspravu, a vi ste vec pomenuli smrtovnicu i vas izvod iz maticne knjige rodjenih.
Onda treba da se na osnovu ostavinskog resenja upisete u katastar kao suvlasnici nad zemljom, i tek onda imate jake argumente da pregovarate sa investitorom oko gradnje.

Pazite da se ne desi da se drugi dogovore bez vas, i da investitor ne pocne da gradi, a vi ostanete kratkih rukava..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 22:46   #63
Hvala na odgovoru! Zemljiste se vodi na mog tatu i njegovu sestru. Dobila sam na uvid izvod iz katastra, a uskoro bih ga trebala dobiti i na adresu. Vise ljudi se vodi uz njih, neki su me vec i kontaktirali. Ima se vec i investitor i sve i sad vec i znam tko je. Ja iz Hr trebam smrtovnicu od tate i svoj rodni list, a od naseg javnog biljeznika moram uzeti potvrdu da sam ja jedini nasljednik tatinog dijela i onda bih s njegovom sestrom trebala ici tamo da se sve to rijesi. Da se moj dio uknjizi pod mojim imenom i kad se to obavi da onda damo potpis kako pristajemo da se gradi zgrada na nasem zemljistu u zamjenu za stan, odnosno dva stana, jedan tatinoj sestri jedan meni.

Nadam se da ce sve proci u redu s tim, koliko sam shvatili oni nase potpise trebaju jer bez toga ne mogu nista i zapravo je dosta hitno da se to rijesi i da mi odemo tamo.
__________________
Tajne su tu zato da ih neko nasluti...
rani_mraz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 23:04   #64
Quote:
rani_mraz kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru! Zemljiste se vodi na mog tatu i njegovu sestru. Dobila sam na uvid izvod iz katastra, a uskoro bih ga trebala dobiti i na adresu. Vise ljudi se vodi uz njih, neki su me vec i kontaktirali. Ima se vec i investitor i sve i sad vec i znam tko je. Ja iz Hr trebam smrtovnicu od tate i svoj rodni list, a od naseg javnog biljeznika moram uzeti potvrdu da sam ja jedini nasljednik tatinog dijela i onda bih s njegovom sestrom trebala ici tamo da se sve to rijesi. Da se moj dio uknjizi pod mojim imenom i kad se to obavi da onda damo potpis kako pristajemo da se gradi zgrada na nasem zemljistu u zamjenu za stan, odnosno dva stana, jedan tatinoj sestri jedan meni.

Nadam se da ce sve proci u redu s tim, koliko sam shvatili oni nase potpise trebaju jer bez toga ne mogu nista i zapravo je dosta hitno da se to rijesi i da mi odemo tamo.
Ne vidim nigde problem u svemu tome, mozda jedino daljina, ali dovoljno je doci do Beograda, iz Beograda imate redovnu liniju za Gracanicu (to je srpska enklava dole), i autobus prolazi i kroz Pristinu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 08:56   #65
Poštovani, čitao sam postove vezano na ovu temu, ali vidim da je prošlo par godina, pa reko da se nije zakon promjenio. Bolje da pitam sad

Ovakva je situacija, moja mama je naslijedila ostavinu svog djeda, kuću, račune u banci, itd. Nedavno smo dobili informaciju da postoji grobno mjesto na Mirogoju, također u vlasništvu pokojnog. Sad me zanima koji je postupak pokretanja naknadno pronađene imovine? Zahvaljujem Vam se unaprijed.
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2017., 09:09   #66
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Poštovani, čitao sam postove vezano na ovu temu, ali vidim da je prošlo par godina, pa reko da se nije zakon promjenio. Bolje da pitam sad

Ovakva je situacija, moja mama je naslijedila ostavinu svog djeda, kuću, račune u banci, itd. Nedavno smo dobili informaciju da postoji grobno mjesto na Mirogoju, također u vlasništvu pokojnog. Sad me zanima koji je postupak pokretanja naknadno pronađene imovine? Zahvaljujem Vam se unaprijed.
Pravac beleznik..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 09:17   #67
hvala ccaterpillar

malo čitam zakone pa me strah ovoga da nakon 10 godina ne plaćanja obaveza vezano za čišćenje groba i to, izgubis pravo na grob?
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 10:05   #68
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
hvala ccaterpillar

malo čitam zakone pa me strah ovoga da nakon 10 godina ne plaćanja obaveza vezano za čišćenje groba i to, izgubis pravo na grob?
Treba videti sta stoji u ugovoru sa JKP Groblja ili kako se to vec zove tamo. NAjlakse je da ih zovete telefonom i da trazite da vam kazu kako stvari stoje.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 17:32   #69
Quote:
Azuro19 kaže: Pogledaj post
Poštovani, čitao sam postove vezano na ovu temu, ali vidim da je prošlo par godina, pa reko da se nije zakon promjenio. Bolje da pitam sad

Ovakva je situacija, moja mama je naslijedila ostavinu svog djeda, kuću, račune u banci, itd. Nedavno smo dobili informaciju da postoji grobno mjesto na Mirogoju, također u vlasništvu pokojnog. Sad me zanima koji je postupak pokretanja naknadno pronađene imovine? Zahvaljujem Vam se unaprijed.
Pravac sud, a ne biljeznik. Sud ce na temelju vaseg prijedloga za ponovno provodenje ostavinskog postupka radi naknadno pronadene ostavinske imovine poslati isti biljezniku koji je i vodio ostavinu, a on ce na temelju sudskog rjesenja provesti ostavinski postupak radi naknadno pronadene imovine, i to je to.

Morate prvo na sud jer sud je taj koji povjerava ostavinske predmete biljeznicima pa ako odete s prijedlogom prvo biljezniku koji je vodio prvu ostavinu iza pokojnog, on ce vas isto uputiti na sud jer se bez suda ne moze nista.
__________________
You can have anything you want if you are willing to give up the belief that you can’t have it.
Chocolate_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 10:44   #70
Iza smrti bake 2005. godine održana je ostavinska rasprava kod javnog bilježnika.
Predmet ostavinske rasprave bio je samo stan, obzirom da nismo donijeli papire / dokumente o zemlji koju je baka posjedovala. Zakonske nasljednice smo sestra i ja.
Kakav je sada postupak za upisati zemlju na mene i sestru?
Tobynho is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 14:50   #71
Da li je netko imao situaciju u kojoj osoba koja se odriče prava na bilo kakvu imovinu živi u nekoj stranoj zemlji? Kod nas je u pitanju tetka koja je u Kanadi i zanima me koja je procedura s tom izjavom o odricanju...
zevidmar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 15:18   #72
Quote:
zevidmar kaže: Pogledaj post
Da li je netko imao situaciju u kojoj osoba koja se odriče prava na bilo kakvu imovinu živi u nekoj stranoj zemlji? Kod nas je u pitanju tetka koja je u Kanadi i zanima me koja je procedura s tom izjavom o odricanju...
Imao sam takav slucaj, treba da se da izjava pred nadleznim organom u toj zemlji, mada mislim da moze i u nasem, tj. hrvatskom konzulatu.

Onda ti osoba posalje tu izjavu, a ti je pokazes na ostavinskoj raspravi.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 14:24   #73
Molim savjet

Pozz svima...ovakva je situacija: pradadeda je umro joj 1973 i sad se ustanovilo da nisu napravili ostavku za grobno mjesto koje glasi na njega....s obzirom da je imao puno braće isestra moja mama je sad jedan od 12 nasljednika ali s obzirom da su u familiji pohlepni vrše pritisak da se odrekne svog dijela u korist jednog od nasljednika kojeg ćemo ovdje zvati A...znaci A i i njen mužu(sin od pradede-vec pokojan)su plaćali grobnu naknadu godinama i smatraju da imaju pravo na grob i žele da se mama odrekne u njihovu korist.od 12 nasljednika njih 9 se odrekli u korist A....a mi ne želimo...također jedan od nasljednika koji se odrekao u korist A tvrdi da ima račun da je on kupio i ako se ne odreknemo u korist A kažu da će tražiti od moje mame da im isplati dio od toga koliko su platili grob...mogu li oni to ako su se odrekli svog dijela? Može li moja mama imati kakve troškove ako dobije pravo korištenja groba s njima?i na što točno ima pravo?hvala
martazg26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 23:11   #74
Quote:
martazg26 kaže: Pogledaj post
Pozz svima...ovakva je situacija: pradadeda je umro joj 1973 i sad se ustanovilo da nisu napravili ostavku za grobno mjesto koje glasi na njega....s obzirom da je imao puno braće isestra moja mama je sad jedan od 12 nasljednika ali s obzirom da su u familiji pohlepni vrše pritisak da se odrekne svog dijela u korist jednog od nasljednika kojeg ćemo ovdje zvati A...znaci A i i njen mužu(sin od pradede-vec pokojan)su plaćali grobnu naknadu godinama i smatraju da imaju pravo na grob i žele da se mama odrekne u njihovu korist.od 12 nasljednika njih 9 se odrekli u korist A....a mi ne želimo...također jedan od nasljednika koji se odrekao u korist A tvrdi da ima račun da je on kupio i ako se ne odreknemo u korist A kažu da će tražiti od moje mame da im isplati dio od toga koliko su platili grob...mogu li oni to ako su se odrekli svog dijela? Može li moja mama imati kakve troškove ako dobije pravo korištenja groba s njima?i na što točno ima pravo?hvala
Joj, s tim grobovima uvijek problema. :/ Ima neki emotivni razlog zašto se mama ne želi odreći? Ako nema, onda može ona od njih (ja bih tako u ovoj situaciji) tražiti isplatu, ono, dogovorno da joj isplate dvanaestinu od cijene ustupa tržišne.
To s grobnim mjestima je pat-pozicija - osim što se zaboravljaju u rješenjima o nasljedjivanju, često teret plaćanja padne samo na jednog (jer nitko to baš ne prenaša uredno).
U vezi toga da li oni imaju pravo; pa realno imaju, jer ipak su plaćali pravo za svih 12/12, a Vaša majka nije uopće plaćala; no, to bi se trebao pokrenuti postupak pred sudom koji ne samo da ne bi bio tak brzo gotov nego bi i koštao više od dosadašnje ukupno plaćene naknade, tak da to neće napraviti.
Ali kod Vaše majke nije jasno kako ona uopće ima nešto kad koliko sam shvatila osnivač groba je netko od djece pradede, a koji nije vaš deda. PO toj logici Vaša majka uopće nema pravo na ništa u tom grobu jer ona nije osnivač već xy koji je brat od A, a sin od pradede.
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 19:44   #75
Pozdrav, nakon smrti oca pronašli smo još neku imovinu koju bi trebalo podijeliti između mene, sestre i majke. Koliko sam shvatio za tu naknadno pronađenu imovinu pišemo pismo OPćinskom sudu i pozovemo se na ostavinsku raspravu koja je bila iza oca, je li tako? Zanima me može li mama vlastoručno napisati da se odriče te imovine u korist mene i sestre? ili se to ovom prilikom ne radi? I, mora li se takva izjava potvrditi kod javnog bilježnika?
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 21:36   #76
Quote:
ostoja kaže: Pogledaj post
Pozdrav, nakon smrti oca pronašli smo još neku imovinu koju bi trebalo podijeliti između mene, sestre i majke. Koliko sam shvatio za tu naknadno pronađenu imovinu pišemo pismo OPćinskom sudu i pozovemo se na ostavinsku raspravu koja je bila iza oca, je li tako? Zanima me može li mama vlastoručno napisati da se odriče te imovine u korist mene i sestre? ili se to ovom prilikom ne radi? I, mora li se takva izjava potvrditi kod javnog bilježnika?

Zapravo da, vi sad zapravo dopunjavate,tj. pokrečete ga prijedlogom za donošenje dopunskog rješenja naknadne ostavinske rasprave.

Pravovaljanim dokazima o vlasništvu ostavitelja - zk izvatkom, podnosite sudu prijedlog za dopunu dopunskog rješenja za ostavinsku.

Vaša majka mora prije te ostavinske naravno takvu izjavu ovjeriti kod javnog bilježnika.
__________________
🐾🌞
duxi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2019., 21:48   #77
Zar ne bi bilo bolje da na ročištu da izjavu da se odriče imovine u korist dece, mislim što bi išla kod beležnika?
Vladislavsrb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2019., 12:57   #78
Quote:
duxi kaže: Pogledaj post
Zapravo da, vi sad zapravo dopunjavate,tj. pokrečete ga prijedlogom za donošenje dopunskog rješenja naknadne ostavinske rasprave.

Pravovaljanim dokazima o vlasništvu ostavitelja - zk izvatkom, podnosite sudu prijedlog za dopunu dopunskog rješenja za ostavinsku.

Vaša majka mora prije te ostavinske naravno takvu izjavu ovjeriti kod javnog bilježnika.

Hvala, probat ćemo tako.
ostoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2021., 11:07   #79
Otac je umro prije nekoliko godina. Brat i ja smo sve prepustili majci na ostavinskoj. Naknadno se ispostavilo da postoji nekoliko stotina kuna u nekom mirovinskom fondu ali se majci nije dalo ništa poduzimati. Sada je došla obavijest HPB-a da je baka, očeva majka, imala nekoliko stotina kuna na računu. Očito se nije znalo za taj račun na ostavinskoj pa otac to nije naslijedio. Ima li smisla išta poduzimati, hoće li troškovi biti veći od svega?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2021., 23:30   #80
Pozdrav,cisteci stari ormar nadoh neki dokument koji glasi na baku,iskreno nemam pojma sta je pa da vidim jel se ko susreo s tim ikad..

Ugl.na dokumentu pise Uvjerenje o dodatnoj placi pripadnika oruzanih snaga hr h-b
Dokument je izdan u mostaru 1996 god.
Na njemu su osobni podaci te iznos place u DM
ajmoplavi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:34.