Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.10.2011., 17:21   #61
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Zašto vi svi brkate znanstvenike i filozofe, to nisu sinonimi
Evo ti onda citat jednog stvarno utjecajnog i poznatog znanstevnika

I too, felt that kind of wonderment and awe in my early days, along with an intense wish to understand everything, not only in detail but also in wholeness. I learned later that many of my fundamental interests were what other people called philosophical and that scientists tended to look down on philosophy as not being very serious. This created a problem for me, as I was never able to see any inherent separation between science and philosophy. Indeed in earlier times, science was called 'natural philosophy' and this corresponded perfectly with the way I saw the whole field. At university, I had a few friends who approached the subject in the same way and we had many discussions in a spirit of friendship and common inquiry. However, in graduate school, I found that there was a tremendous emphasis on competition and this interfered with such free discussion. There was a great deal of pressure to concentrate on learning formal techniques for getting results. It seemed that there was little room for the desire to understand in the broad sense that I had in mind. Neither was there a free exchange and the friendship that is essential for such understanding. Although I was quite capable of mastering these mathematical techniques, I did not feel that is was worth going on with, not without a deeper philosophical ground and the spirit of common inquiry. You see, it is these very things that provide the interest and motivation for using mathematical techniques to study the nature of reality.


Radi se dakle o Davidu Bohmu: http://en.wikipedia.org/wiki/David_Bohm

Ovje se također i spominje termin "natural philosophy", na kojeg je gore prolaz-nick referirao. itd.

Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Haha, sarkazam
Kakav sarkazam?
__________________
"Things are not what they seem, nor are they otherwise."
soadfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 21:51   #62
Dakle, to što je meni Tesla bio svojevrsni filozof je bilo prisutno otprije u društvu? Pa to je divno, laknulo mi je

Nego, razglabah kratko o korisnosti filozofije s mojom prijateljicom, a ona je izvanredna poznavateljica filozofije i na moje pitanje, "je li i koliko je filozofija korisna" je kao iz puške mene pitala:

"a je li glazba korisna i može li se utvrditi koliko je korisna čovječanstvu?"

Hmmmm, koje protupitanje!

Kada DeusExMachina napiše: "Ja kažem da filozofija nije nikako korisna, kako filozofu tako ni ostatku svijeta", pa onda mjesto imenice filozofija ubacim glazba, to izgleda ovako:

"Ja kažem da glazba nije nikako korisna, kako glazbeniku tako ni ostatku svijeta."

???
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 23:21   #63
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Nego, razglabah kratko o korisnosti filozofije s mojom prijateljicom, a ona je izvanredna poznavateljica filozofije i na moje pitanje, "je li i koliko je filozofija korisna" je kao iz puške mene pitala:

"a je li glazba korisna i može li se utvrditi koliko je korisna čovječanstvu?"
...i time je prijateljica elegantno prokazala glupost pitanja koje stoji u naslovu ove teme.
Dominicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 23:58   #64
Quote:
schmokljan kaže: Pogledaj post
Korisna u odnosu na što?

Treba ju staviti u odnos s nekim drugim rezultatom ljudskog promišljanja. Kotač ili filozofija, recimo. No i sam kotač je filozofija. Filozofija u pokretu, kako sam kotač definirao na jednom skupu filozofa, na jal manje dovitljivih, a to su gotovo svi, ako smijem napomenuti.

Stoga, kako nam sam kotač ukazuje, filozofija je korisna ako drugim produktim ljudskog promišljanja daje viši smisao. No sama po sebi i za sebe rezultira u hipertrofiranja ideja, što će reći da završava kao intelektualno opravdanje totalitarnih sustava.
Nije to lijepo.
Pazi, ako filozofiju posmatraš slično kao umjetnost, kroz generiranje ideja, tj. brainstorming, onda je ne smiješ ograničiti na korisnost; samim ograničavanje gušiš kreativnost i lišavaš filozofiju (ili umjetnost) njihovog višeg smisla. Filozofija u službi društva, umjetnost u službi korisnosti; pobogu, pa ne možemo sve podjarmiti sirovoj diktaturi primjenjivosti. Upravo zbog toga je napisan roman Jevgenija Zamjatina "Mi". Ne može se sve izračunati. I ne treba. Pustite apstraktnost da diše na miru.
Fat Mosquito is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 00:24   #65
Quote:
lišavaš filozofiju (ili umjetnost) njihovog višeg smisla
Ne samo viseg, nego bilo kakvog. Ako ljudska razmisljanja nemaju smisla, nista sto se moze zakljuciti razmisljanjem isto nema smisla.
Ima pobornika i ovog apsurda.
Incidence.Co is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 02:30   #66
1. Da je filozofija korisna već bi se do sada svi složili da je ? Nismo pa onda njena korisnost ostaje upitna

2. Da svi zvanični "filozofi" , ljubitelji mudrosti, nestanu sada ovog trena život za 6 milijardi ljudi se NE BI PROMIJENIO. Zašto je to tako ?
Osvrnite se oko sebe i nabrojite par stvari koje vidite i 100% ste sigurni da su izašli iz kakvog filozofskog industrijskog pogona.
Nemojte zaboraviti ni na sve misli, programe,videa i muziku pohranjene na računalu. Provjerite iz kojeg su industrijski filozofskog pogona oni izašli.
Pročitajte Neku knjigu Nekog filozofa - sada pročitajte Zločin i kazna ( Filozofski roman, ali ga nije napisao naš "filozof - ljubitelj mudrosti" ) pa recite koji je bolji ?
Na kraju svega, stanite i promislite ( da nevejrovatno odoše filozofi - ljubitelji mudrosti ali racionalni um ostadoše u svakog čovjeka )
Ipak ostaje riječ "filozofija" koja se u svakodnevnici korist kao sinonim za načelo, princip rada ( nečija "životna filozofija", općenito neka "filozofija poslovanja"), kad rješimo i tu uvriježenu praksu onda smo se stvarno riješili pojma filozofije i shvatili da kritičko razmišljanje postoji u svakoga od nas te da nam filozofija nije ključna u rješavanju naših problema, a one svjeske ionako ne može riješiti jer..

3. Filozofija je "MAKRO" znanost,a mi nekako danas volimo kad nam je sve MIKRO
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 10:21   #67
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
1. Da je filozofija korisna već bi se do sada svi složili da je ? Nismo pa onda njena korisnost ostaje upitna
Ako ja kažem da je 2+2=937 znači da je upitno koliko je 2+2. Šta to dokazuje?

Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
2. Da svi zvanični "filozofi" , ljubitelji mudrosti, nestanu sada ovog trena život za 6 milijardi ljudi se NE BI PROMIJENIO. Zašto je to tako ?
Zato jer bi se filozofijom nastavili baviti oni koji nisu zvanični filozofi. Isto tako, da svi zvanični matematičari nestanu, ostali ljudi bi nastavili koristiti matematiku pa svijet ne bi stao. Teta na kiosku bi znala zbrojiti cijenu pljugi i novina.

Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Ipak ostaje riječ "filozofija" koja se u svakodnevnici korist kao sinonim za načelo, princip rada ( nečija "životna filozofija", općenito neka "filozofija poslovanja"), kad rješimo i tu uvriježenu praksu onda smo se stvarno riješili pojma filozofije i shvatili da kritičko razmišljanje postoji u svakoga od nas te da nam filozofija nije ključna u rješavanju naših problema, a one svjeske ionako ne može riješiti jer..
To je kao da kažeš da svi mi imamo prste na rukama i nogama pa nam ne treba matematika da bi zbrajali. No, zbrajanje na prste je također matematika, baš kao što je i "kritičko razmišljanje koje postoji u svima nama" filozofija. Ti ostavljaš dojam da je za tebe filozofija neki poseban način razmišljanja za koji trebaš imati neki poseban certifikat i odobrenje. Vidiš, nije, jer filozofija se bavi svakakvim idejama i načinima razmišljanja. I ovo tvoje razmišljanje spada u filozofiju premda ti nemaš certifikat da si filozof.

Filozofija se bavi idejama, načinima razmišljanja i zaključivanja, klasificiranjem ideja, znanja, činjenica i načina razmišljanja i zaključivanja.... To kada ti misliš da filozofija nije korisna, to je tvoje mišljenje. Kada želiš druge uvjeriti da je tvoje mišljenje ispravno, ti se baviš onime čime se bavi filozofija. Općenito, kada bilo koje dvije osobe diskutiraju o nečemu i pokušavaju utvrditi valjanost ili istinitos neke činjenice, ideje ili misli, oni rade upravo ono čime se zvanični i nezvanični filozofi bave.

Sad, ako ti stvarno misliš da filozofija nije korisna onda i
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 11:24   #68
Quote:
SaintJimmy kaže: Pogledaj post
Mislite li da je filozofija korisna ili beskorisna, ako ovo prvo, koliko? Jesu li filozofi bili pametni ljudi ili im je samo bilo jako dosadno (naravno, ne svi, ima iznimaka)?
Svatko tko razmišlja je filozof.
Razmišljanje o tome; jeli razmišljanje korisno ili beskorisno i tebe čini filozofom.
Problem je u tome što je natjecateljski sustav iznjedrio par filozofa pobjednika,
a sve ostale filozofe omalovažio.

Bez obzira što si ti kao filozof(tj. onaj koji razmišlja), u natjecateljskom sustavu
vrednovanja obezvrijeđen, nisi prastao biti filozof(tj. onaj koji razmišlja).

Dakle, procijeni dali je tvoje razmišljanje tebi korisno ili beskorisno, bez
uspoređivanja sa korisnošću tuđih razmišljanja.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 12:19   #69
Ja i dalje ne vidim kakve koristi od pitanja filozofa koliko je filozofija korisna.
Filozofija kao znanost( upamtite to prije nego što počnete filozofirat) nije korisna a VI BRKATE filozofiranje i filozofiju.
Svatko od nas je sposoban filozofirat, i ne trebaš biti filozof da bi filozofirao.
Potpuno je apsurdno pomislit da bi filozofiranje nestalo ako nestanu svi filozofi.
Ako nestanu svi glazbenici ne bi nestala i glazba, kao i da nestanu svi vojnici bilo bi i dalje ratova.

Istina je danas stvar dogovora- ako više ljudi kaže da je filozofija beskorisna onda ona je i time se vraćam na prvu rečenicu.
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 12:48   #70
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Istina je danas stvar dogovora- ako više ljudi kaže da je filozofija beskorisna onda ona je i time se vraćam na prvu rečenicu.
Zar stvarno misliš da će nešto postati istinito ako veliki broj ljudi to misli?
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 15:24   #71
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Ja i dalje ne vidim kakve koristi od pitanja filozofa koliko je filozofija korisna.
Zašto ne vidiš? Nije li to standardno propitkivanje? Jel to nešto novo? Pitaš li se ti koja je svrha tvog sudjelovanja pod ovom temom? Koji je smisao toga i koliko je to tebi KORISNO?
Quote:
Filozofija kao znanost( upamtite to prije nego što počnete filozofirat) nije korisna a VI BRKATE filozofiranje i filozofiju.
Kako za koga nije korisna. Tebi nije, nekom drugom JE. Meni je filozofija draga jer mi je dala masu odgovora na moja pitanja ili mi je makar dala, naslutila smijer kojim trebam ići...

Filozofija nastaje filozofiranjem, zar ne? Bi li filozofija uopće postojala da je netko nije stvorio svojim umom i razmišljanjem, traženjem odgovora na pitanja?
Quote:
Svatko od nas je sposoban filozofirat, i ne trebaš biti filozof da bi filozofirao. Potpuno je apsurdno pomislit da bi filozofiranje nestalo ako nestanu svi filozofi.
filozofija ne bi nestala, ali bi se osiromašila za onaj dio populacije koji je intenzivnije stvara ili razumije, komparira saznanja i sl. To bi bio velik korak UNATRAG. Zbog toga bi najvjerojatnije povijest morala ići ponovno po već utabanoj stazi. Filozofija nastaje procesom razmišljanja, čuđenja i pokušavanja shvaćanja svijeta u kojem egzistiramo. Filozofije će postojati dok bude ljudskog propitkivanja sebe i svijeta u kojem postoji. Filozofiranje STVARA filozofiju kao što bauštelac zidajući stvara zgradu.
Quote:
Ako nestanu svi glazbenici ne bi nestala i glazba, kao i da nestanu svi vojnici bilo bi i dalje ratova.
Kada bi nestali svi glazbenici, par dekada bi morali čekati na nove koji bi unjeli svježinu, novu i do tada neotkrivenu glazbu... Do tada bi se morao zadovoljiti snimkama na CD-ima i sl., a možda bi i sam pokušavao odsvirati neku simfonijsku stvar tj. bio bi u situaciji savršeno izvesti skladbu svirajući pedesetak instrumenata gotovo istovremeno. Kada bi nestali svi glazbenici, to bi jednako snažno osiromašilo ljudsku civilizaciju kao i nestanak svih onih kojima mozak vidi dalje od prsta pred nosem.
Quote:
Istina je danas stvar dogovora- ako više ljudi kaže da je filozofija beskorisna onda ona je i time se vraćam na prvu rečenicu.
Je li i tebi ISTINA stvar dogovora???

Dogovoriš li se i ti s nekim da će danas istina glasiti ovako, a neki drugi dan, onako... kako se već vi dogovorite???

Možda je tvoje stajalište ono od kojeg se polazi kada se ukidaju ljudske slobode, etiketiraju drugačiji ili, oni koji misle svojom glavom i imaju drugačije mišljenje od tvog. Pitaš li se ikad, nemaš li neku autoritativnu (radikalnu) crtu u svom karakteru? Što si se zapravo nafurio na filozofiju i filozofe, sve one koji se pitaju razna pitanja...!? U čemu je tvoje ogorčenje?
Bivša cura ti je bila filozof ili sl?
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 16:25   #72
Da filozofi vladaju državama svijet bi bio pravedno i ugodno mjesto za svakog pojedinca.
__________________
I sve je tako kako treba biti, a ono sto bude bit ce... tetovirana jesen, i sanjiva do zore.. kao mrtav delfin sto sanja usnulo more..
moon girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 16:30   #73
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Ja i dalje ne vidim kakve koristi od pitanja filozofa koliko je filozofija korisna.

Istina je danas stvar dogovora- ako više ljudi kaže da je filozofija beskorisna onda ona je i time se vraćam na prvu rečenicu.
1. TI ne vidiš. Drugi vide.
2. Većina ljudi na svijetu je srednje inteligencije koja ide prema nižoj. Zato svijet i jest takav, zato što ga vode prosječni ljudi koji se mogu lako uklopiti u većinu. Čast iznimkama.
3. U svom odgovoru imaš TOLIKO logičkih pogrešaka da mi ih se ne da ni ispravljati.

Sretno i uživaj u svom neznanju.
__________________
I sve je tako kako treba biti, a ono sto bude bit ce... tetovirana jesen, i sanjiva do zore.. kao mrtav delfin sto sanja usnulo more..
moon girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 20:59   #74
Quote:
moon girl kaže: Pogledaj post
1. TI ne vidiš. Drugi vide.
2. Većina ljudi na svijetu je srednje inteligencije koja ide prema nižoj. Zato svijet i jest takav, zato što ga vode prosječni ljudi koji se mogu lako uklopiti u većinu. Čast iznimkama.
3. U svom odgovoru imaš TOLIKO logičkih pogrešaka da mi ih se ne da ni ispravljati.

Sretno i uživaj u svom neznanju.
Svijet vode prosječni ljudi zato što oni pametni i odgovorni obično bježe od odgovornosti jer znaju koliki je to teret. Tvoje Znanje nije ništa bolje od mog Neznanja, sve je to stvar perspektive.
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 22:32   #75
Quote:
moon girl kaže: Pogledaj post
Da filozofi vladaju državama svijet bi bio pravedno i ugodno mjesto za svakog pojedinca.
Kao npr. Rusija za vrijeme filozofa Lenjina
Lachen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 22:41   #76
Quote:
moon girl kaže: Pogledaj post
Da filozofi vladaju državama svijet bi bio pravedno i ugodno mjesto za svakog pojedinca.
Znači političari nisu neka vrsta "filozofa", hvala to sam i ja govorio, NISU SVI LJUDI KOJI MISLE SVOJIM MOZGOM FILOZOFI
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 22:48   #77
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Zar stvarno misliš da će nešto postati istinito ako veliki broj ljudi to misli?
Dobrodošao u stvarnost, takva je danas istina, sve je stvar dogovora, od vrijednosti novca do teorije evolucije i postanka života
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 23:37   #78
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
Dobrodošao u stvarnost, takva je danas istina, sve je stvar dogovora, od vrijednosti novca do teorije evolucije i postanka života
Eto, sada znaš kako i zašto je filozofija korisna.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 00:25   #79
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Eto, sada znaš kako i zašto je filozofija korisna.
ipak taj krug ljudi ostaje jako malen pa onda niškoristi od toga EPIC FAIL
__________________
Rat je funkcija koja preslikava skup živih u skup mrtvih i ne mora biti bijekcija!
DeusExMachina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 08:28   #80
Quote:
DeusExMachina kaže: Pogledaj post
ipak taj krug ljudi ostaje jako malen pa onda niškoristi od toga EPIC FAIL
Dovoljno je da postoji barem jedan.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:39.