Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2003., 10:27   #1
Smile "Sihr z vrhnjem"- etno magija

Ovaj thread započinjem donekle inspiriran prošlogodišnjom posjetom vrlo zanimljivom predavanju profesora Radoslava Katačića.

Naziv predavanja bio je "Kovač groma", a tema je bila rekonstrukcija Slavenske mitologije i religije iz elemenata usmene pedaje...

Mitologiju i religiju bih u ovome threadu stavio malo na stranu i pozvao bih zainteresirane na čakulu o pučkoj magiji, vrađbinama i vještičarstvu.
Naime, mnogo toga je prof.Katačić , zapravo drugi istraživači koje je citirao otkrio upravo iz tekstovapučkih vrađbina, bajalica i čarolija.

Molio bih inkviziciju i (gnostike ) da ne skoče odmah sa osudama kako je to krivo i kako se ne poklapa sa višnjim zakonima...ovdje ne bih da govorimo o tome koliko je taj fenomen prav ili kriv, već bi mi bilo drago ako bismo mogli formirati svojevrsni mali cyber-muzej o nadnaravnim praksama i težnjama naših predaka

Molim zainteresirane da razmisle o temi, a ja ću za to vrijeme malo prokopati po svojim "arhivama".
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 20:38   #2
Neke definicije

Poslužio bih se klasičnim djelom koje se među ostalime, bavi i tim pitanjima da dam neke definicije magije koje smatram naročito pogodnim za ovu raspravu.

" The Golden Bough" Jamesa Frazera govori o dva principa u načinu razmišljanja na kojima se magija temelji.

Prvi je uvjerenje da sličan uzrok daje slične posljedice , odnosno da su slične stvari na neki način povezane i iste.
Učinak se postiže imitacijom onoga što želimo postići.

Drugi je mišljenje da stvari koje su jednom bile u dodiru i dalje nastavljaju međusobni utjecaj, čak i kada je fizički kontakt prekinut.



On je te principe nazvao Zakonom sličnosti i Zakonom dodira

Za čarolije utemeljene na Zakonu sličnosti predložio je naziv
Homeopatična ili Imitativna magija

Za čarolije koje koriste predmete koji su bili u dodiru daje naziv
Kontaktna magija (contagious magic u originalu...ne znam kako su taj termin riješili u HR prijevodu te knjige koji se pojavio nedavno)

Sam autor očito ne vjeruje u magiju, i ove načine razmišljanja smatra krivim, međutim te zakone je pronašao univerzalnim u svojim dugogodišnjim istraživanjima vjerovanja i mitova širom svijeta i kroz povijest.
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 20:41   #3
To be continued...
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 22:27   #4
Re: Neke definicije

Quote:
Copernick kaže:
Poslužio bih se klasičnim djelom koje se među ostalime, bavi i tim pitanjima da dam neke definicije magije koje smatram naročito pogodnim za ovu raspravu.

" The Golden Bough" Jamesa Frazera govori o dva principa u načinu razmišljanja na kojima se magija temelji.

Prvi je uvjerenje da sličan uzrok daje slične posljedice , odnosno da su slične stvari na neki način povezane i iste.
Učinak se postiže imitacijom onoga što želimo postići.

Drugi je mišljenje da stvari koje su jednom bile u dodiru i dalje nastavljaju međusobni utjecaj, čak i kada je fizički kontakt prekinut.



On je te principe nazvao Zakonom sličnosti i Zakonom dodira

Za čarolije utemeljene na Zakonu sličnosti predložio je naziv
Homeopatična ili Imitativna magija

Za čarolije koje koriste predmete koji su bili u dodiru daje naziv
Kontaktna magija (contagious magic u originalu...ne znam kako su taj termin riješili u HR prijevodu te knjige koji se pojavio nedavno)

Sam autor očito ne vjeruje u magiju, i ove načine razmišljanja smatra krivim, međutim te zakone je pronašao univerzalnim u svojim dugogodišnjim istraživanjima vjerovanja i mitova širom svijeta i kroz povijest.
Inace se ovaj drugi princip naziva i pars pro toto
To bi znacilo da dio stoji za citavu stvar... Igra (uostalom) veliku ulogu kod zrtvovanja.

Prvi je, mislim, simpateticka magija (od simpatikusa)...

Biblijsko: Kako sijes, tako zanjes.

*

Jos bih spomenuo onaj: Kako gore, tako dolje... sto bi znacilo da se razlicite sfere/nivoi kozmosa ponasaju na isti nacin, tj. da se izvjesni principi manifestiraju na mikro, midi i maksi nivou.

(Podjela ima mali milijun, ovisno o kulturi - jer su donekle proizvoljne)

Samo nastavi - gutam te
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2003., 23:11   #5
Samo piši

A ja hitno trebam jedan magijski savjet....bilo tko......??????!!!!
 
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 00:40   #6
Wink

Lame, samo se raskomoti...kolko čujem o tebi ziher sam da ćeš uskoro uletit s nečim dobrim. Ja sam ipak amater u području
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 09:07   #7
Quote:
Coprenick:
Molio bih inkviziciju i (gnostike ) da ne skoče odmah sa osudama kako je to krivo i kako se ne poklapa sa višnjim zakonima...
No no, nemoj tako... nista nije krivo ako je u funkciji Logosovog plana i ako je nekome potrebno takvo iskustvo u procesu samospoznaje. U datom momentu, sva iskustva su dobra, ma kakva bila...

I "etno" magija slijedi neke univerzalne principe i tezi uspostavljanju prirodne ravnoteze kako u okolini tako i u covjeku.
Pazljivi promatrac moze i u njoj primjetiti daleke odjeke Univerzalnog ucenja, koji su ostali sacuvani unutar pojedinog magijskog sistema. Etno magija predstavlja prekrasan izolirani sistem, svojevrsnu vremensku kapsulu koja je reper povjesnog tranutka u kojem se razvila. Tko zna kada se svi takvi razbacani fragmenti istine mogu kod nekoga poklopiti u Spoznaju.

Samo vi pisite

Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 09:47   #8
Simpatetika

"I "etno" magija slijedi neke univerzalne principe i tezi uspostavljanju prirodne ravnoteze kako u okolini tako i u covjeku."
.... upravo je to bio bitan lajtmotiv u Katačićevim primjerima, ali o tome nešto malo kasnije.

********

Pod pojmom simpatetičke magije Frazer obuhvaća i imitativnu i kontaktnu magiju.
Dalje naglašava kako imitativna magija može biti prakticirana sama za sebe, dok će kontaktna magija općenito imati uključene principe imitativne.

Što to znači ?

Uzmimo za primjer one famozne lutkice.
Napravivši lik osobe na koju se želi djelovati, magičar/ka svoj efekt na osobu postiže djelovanjem na taj lik.
Djelovati se može na dobronamjerne ili zlonamjerne načine...sada tu ulazi pitanje motiva, ali o etici možemo raspravljati i negdje drugdje. Ovaj thread sam zamislio da bude posvećen tehnici.

Lijepim ili ružnim postupanjem prema lutkici, navodno se postiže povoljan ili štetan efekt na osobu koja je tom lutkicom predstavljena.

Ako se u magiji koristi dijelove tijela osobe na koju se želi imati utjecaj...to su već elementi kontaktne magije.
Pod dijelove tijela mislim na kosu, nokte, krv ili druge tjelesne tekućine...svaki vrač valjda već ima neki svoj recept što je najbolje za koju svrhu.

Zadnje uređivanje Copernick : 05.03.2003. at 13:35.
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:48   #9
dragi moji etno sir i vrhnjicari
nemojte mi se sad izgubiti u objasnjenjima mehanizama imitativne i kontaktne magije...jer imam jedno sasvim konkretno pitanje za vas, pazite vamo:

zanimaju me etnomagicarski elementi Kaldejskih magova i njihovog nasljedja utkani u obicaje i praksu nasih prostora te naravno...poslastica...
elementi keltske kulture i druidske magije u Podravini..??!


Porto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 09:54   #10
Thumbs up

To bi i mene jako zanimalo ....nisam ni mislil dalje pisati o mehanizmima koje spominje Fraser, to je bilo to- nekoliko teorijskih definicija koje će cijeloj stvari pridati malo ozbiljnosti koju ta tema zaslužuje...
Dati ću još malo teorije iz drugih izvora...a slobodno se i drugi pridruže prilozima .

Nakon toga: ajmo kolo !!!!
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:38   #11
Kopernice

Woah !

Nisam bas prisan s obicajima nasih (sirih) prostora, jedino poznajem neke price i slucajeve iz djetinjstva, tako da bih mogao tad i tad uskociti i pokazati prstom na paralele s ponasanjem kod nas, na rituale i praznovjerje "modernog", urbanog covjeka. Ili na SKROZ primitivne kulture

ono...vezni igrac, sa sedmicom na ledjima i metvicom iza uha
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:44   #12
...nekidan sam malo polupao loncice, pa zamijenio pojmove kod Frazera.

Iako je sakupio dosta dobrih primjera maginih cinova, mislim da nije bas adekvatno "mjerilo". Nikada nije bio na terenu, a znate i sami da svjetla radne sobe znaju malo prejako probuditi fantaziju.

Inace se mnogi ti istrazivaci-interpretatori ponasaju po onom cesto spominjanom principu: Kad bih bio konj, ne bi mi se svidjala trava.

I njegovo poimanje animizma bilo je krajnje naivno i kao sto ste primjetili - izmehanizirano.

A vile npr. nisu mehanicke

tako...
vidimo se

Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 16:49   #13
I da...umalo zaboravih.

Bilo bi intersantno kad bi netko rekao rijec dvije o bacanju sihri. Jedan prijatelj iz sarajeva mi je pricao o "nanama" i prosirenosti koristenja njihovih usluga. Kako prica kaze, najteze ih je skinut kad ih baci neka casna iz hercegovine

Ajde, ako zna tko, nek rekne rijec dvje, ako boga znade
Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 20:30   #14
Lame Deer:
Ajde, ako zna tko, nek rekne rijec dvje, ako boga znade


delija: mislim da ti je najbolje da procitas ovdje:
http://www.saffbih.com/arhiva/2001/a...sasejtanom.htm
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 20:31   #15
evo nećeg domaćeg-Sator formula (u hrvata):

S A T O R
A R E P O
T E N E T
O P E R A
R O T A S

Sator formulom napisanom na papiru, korici kruha i sl. domaći vračevi su liječili bjesnoću i bolove u glavi. U hrvatskim se krajevima sator formula obično javlja u nepotpunom obliku.
U Otoku se koristi na ovaj način:
Ako je velik oganj, da bolesnik mlogo bunca, kažu, da su mučeni duovi u glavi. Onda mu vežu na vrat velik zapis, ne bi li bolovi odustali. Zapis mu veže čisto dite...

Zapis izgleda ovako:

Ovi su D A J M U bolovi
---------L A K Š I
---------T E R E T
---------I Š K A L
mučeni U M J A D duovi

-----------u glavi
__________________
muahahaha...
Kalahan mcp. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 20:47   #16
evo još iz iste knjige- za zmijske ugrize:

U glagoljskom rukopisu iz 15. stoljeća (mislim da je iz Like) je naveden opis lječenja od zmijskog ugriza koje traži da se oko desnog stopala ujedenog čovjeka na zemlji nacrta krivulja (odnosno oblik stopala) pa se potom u nju upiše sljedeča magijska formula:

Karo karuce,
karo in kruce
sanom reducet
---------------
imreducet sanom
Imanuel Paraklitus
---------------
omo vivens
serpens morietur
---------------
+v ime + oca
+ i sina + i duha
+ svetoga
+ amen +

Nakon toga ide određen broj očenaša i zdravomarija, a poslije toga:
I kad jure bude pisano, i postrži one slova, tr postavi v krilo onome človeku, na ku stran je ujila, skroz košulju procidi i daj popiti.

knjiga se zove Narodna medicina
ima još toga i opuštanju krvi
i o nabacima (sihirima, jel)tj. urocima
i mnogim ostalim čudesima
__________________
muahahaha...
Kalahan mcp. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 20:59   #17
Quote:
Lame Deer kaže:
...nekidan sam malo polupao loncice, pa zamijenio pojmove kod Frazera.

Iako je sakupio dosta dobrih primjera maginih cinova, mislim da nije bas adekvatno "mjerilo". Nikada nije bio na terenu, a znate i sami da svjetla radne sobe znaju malo prejako probuditi fantaziju.

Inace se mnogi ti istrazivaci-interpretatori ponasaju po onom cesto spominjanom principu: Kad bih bio konj, ne bi mi se svidjala trava.

I njegovo poimanje animizma bilo je krajnje naivno i kao sto ste primjetili - izmehanizirano.

A vile npr. nisu mehanicke

tako...
vidimo se

I mislil sam da buš bolje upućen

Međutim, iako je principe koje sam napisao, odnosno koje je on uveo smatrao krivima, iako je "Teoretsku magiju" (kako dalje klasificira) nazvao iskvarenom znanošću, a "Praktičnu magiju" iskvarenom umjetnošću, mislim da je dobro opisao riječima način razmišljanja koji stoji iza svih tih vrađbina.

On sam kaže da je taj način razmišljanja pogrešan.
"Prosvjetljeno" i novo-izmehanizirano vrijeme u kojemu je živio nije se drugačije niti moglo odnositi prema tim fenomenima.
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:05   #18
Arrow Sad malo Katačića...

Na predavanju nisam baš bio uvjeren da je Katačić vidio puno terena, bar što se magije tiće.
Uostalom, ako sam dobro skužio on je lingvist.

Naveo je, među ostalim, primjere koje je iz močvara Polesja, u Bjelorusiji, blizu granice s Ukrajinom iskopao Nikita Ilič Tolstoj. Za taj kraj se smatra da je u njemu vrlo dobro sačuvan praslavenski način života, mentalitet i duhovnost.
(Lijepih primjera takvih mitskih pričica bilo je obilje iz naših krajeva, ali ne i magijskih...)
Tako navodi primjer jedne skazke , odnosno bajke, za koju se zapravo postavlja pitanje je li to zapravo je bajka ili nešto dublje..

(Tao sve je lijepo napisan i u jednoj knjizi nedavno izdanoj kod nas...a koja je to knjiga ?...otkrijte sami )

Razgovarali se Ilija i Vrag.

Ilija: "Ja ću te ubiti !"
Vrag: " Je ? A kak ? Baš bi to rado videl !"
Ilija: "Ubit ću te ! !"
Vrag: "Pa ja se bum sakril !"
Ilija: " A kam bi se ti sakril ?"
Vrag: "Pod čovjeka !"
Ilija: "Ja ču zatuč čovjeka, oprostiti mu grijehe i poslat ga u Raj,
a tebe ću ubit !!!"
Vrag: "Onda se bum sakril pod konja !"
Ilija: "Ja ću ubit konja, platit gazdi odštetu, i onda ću ubit tebe !!!"
Vrag: "Onda se bum sakril pod kravu !"
Ilija: "Pa ja bum postupil isto !!!"
Vrag: "Onda bum se skril ispod kuće !"
Ilija: "Ma koju kuću, ja ju zrušim, i opet te ubijem !!!"
Vrag: "Onda se sakrijem ispod drveta !"
Ilija: "E jesi blentav ....ja ti onda kao niš nemrem ?"
Vrag: "E, pa onda se ja sakrijem u vodu, ispod klade !!!"

Ilija: "E vidiš, tamo ti je mjesto, pa tamo i budi !!!!"



Vrag je time "ubijen" - naime, vraćen je tamo gdje mu je i mjesto .
Cijelo ovo natjeravanje zapravo je bilo zato jer se "Vrag" nije držao svoga mjesta koje mu prema pretpostvljenom pravilnom kozmičkom poretku stvari i pripada !

(Još ću se malo zadržati na pričicama ovoga tipa, a onda idemo istražiti kakve to veze ima s magijom.)
Molim komentare
Copernick is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2003., 22:11   #19
Ajmo dalje.....

Magija i magijski rituali jednako su prisutni u sadašnjem životu čovjeka, kao što su bili i prije. Ali naravno, u malo drukčijem obliku
Ako vas zanimaju detalji, samo recite...
 
Odgovori s citatom
Old 16.03.2003., 13:40   #20
Quote:
Solaris kaže:
Ajmo dalje.....

Magija i magijski rituali jednako su prisutni u sadašnjem životu čovjeka, kao što su bili i prije. Ali naravno, u malo drukčijem obliku
Ako vas zanimaju detalji, samo recite...
Pa pričaj! No ovo se previše otegnulo
__________________
muahahaha...
Kalahan mcp. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:55.