Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2012., 12:06   #81
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Mudra osoba je ona osoba koja promišljeno postupa u cilju vlastite dobrobiti. To uopće se ne mora podrazumijevati dobrobit drugih.
Ne, to je 'svinja od čovjeka'.

Quote:
Mislim da mudar zločinac mnogo opasniji od onog koji je "samo" inteligentan.
Mudar zločinac je oksimoron.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 12:07   #82
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post


ja bih rekla da je mudro uopće ne doći u situaciju kad moraš pokazivati rogove.
Čovjek nemože birati baš uvjek situaciju u kojoj će se nalaziti,neke situacije mu bivaju i nametnute.
Evo zanimljivog primjera iz vojne strategije:
"U ratu je najbolje napasti umove,ne gradove;psihološki rat je bolji od borbe oružjem.
Sljedeći, napasti saveze.
Sljedeći, napasti vojske.
I posljednji i najniži oblik ratovanja je napasti gradove.
Ratovanje opsadom je zadnje utočište".
Kao što vidimo iz navedenog prva dva oblika su psihološka,vođenje bitke bez da se uopće upuštamo u boj.
Znači što sam ja htio reći kad sam rekao:"a što se tiče drugog djela znači kad pokažemo rogove e tad nastupa mudrost, te upravo pobjeđuju rogovi između kojih se krije veća mudrost".
Nisam nužno mislio da se treba boriti agresijom, već umom. Zato sam i rekao da pobjeđuje onaj između čijih se rogova krije veća mudrost.
__________________
Amat victoria curam
Cao Cao is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 12:15   #83
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Teško da se cijela nacija može proglasiti nemudrom?
Cijela nacija nije bila pronacistička, a izmanipulirane mase, zacijelo, nisu bile mudre.

Quote:
Mislim da primjer nije dobar u kontekstu rasprave o mudrosti i inteligenciji.
I ja mislim da nije dobar, sad mi se čini da je odličan.

Quote:
Tražio si primjer osobe koja je donijela mudru odluku, a da istovremeno ista nije bila etična. Ja sa ti ga dao.

To što taj čovjek nije Robinson Crusoa ne znači ništa. Mogao sam i njega navesti, međutim čitao sam ga prije četrdesetak godina tako da se više ne sjećam pojedinh detalja.
Ja sam se nadovezao na tvoj upis, a nisam kriv za to što si ti knjigu, koja je vezana uz tvoj vlastiti primjer, čitao prije 40 godina, pa sadržaj zaboravio.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 13:42   #84
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne, to je 'svinja od čovjeka'.
Bi li okarektizirao mudrom, odluku čovjeka da ne pojede meso već mrtvog prijatelja zbog svojih etičkih principa, ako mu od te odluke ovisi preživljavanje?

S druge strane, ako taj isti čovjek odluči da pojede meso umrlog prijatelja kako bi se održao na životu, misliš li da je on svinja od čovjeka?

I da, možeš li mi objasniti kako se proračunatost uklapa u etički koncept koji navodiš kao osnov za mudrost (s obzirom na to da se slažeš da bez proračunatosti nema mudrosti)?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 13:57   #85
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Bi li okarektizirao mudrom, odluku čovjeka da ne pojede meso već mrtvog prijatelja zbog svojih etičkih principa, ako mu od te odluke ovisi preživljavanje?

S druge strane, ako taj isti čovjek odluči da pojede meso umrlog prijatelja kako bi se održao na životu, misliš li da je on svinja od čovjeka?

I da, možeš li mi objasniti kako se proračunatost uklapa u etički koncept koji navodiš kao osnov za mudrost (s obzirom na to da se slažeš da bez proračunatosti nema mudrosti)?
To ti nije dobar primjer, upravo zbog nemogućnosti da nađeš adekvatniji, posegnula si za primjerom s lešom, a ne živim ljudskim bićem.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:00   #86
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
To ti nije dobar primjer, upravo zbog nemogućnosti da nađeš adekvatniji, posegnula si za primjerom s lešom, a ne živim ljudskim bićem.
Možeš li odgovoriti na postavljena pitanja?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:02   #87
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Možeš li odgovoriti na postavljena pitanja?
Ne vidim potrebe za odgovaranjem na pitanja koja smatram kontekstualno promašenima.

(Dakle, ne u okviru ove teme.)
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:09   #88
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ne vidim potrebe za odgovaranjem na pitanja koja smatram kontekstualno promašenima.
Postavila sam pitanje i o proračunatosti, ali ni na njega nisi odogovorio. Misliš da je i to "kontekstualno promašeno"?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:14   #89
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Postavila sam pitanje i o proračunatosti, ali ni na njega nisi odogovorio. Misliš da je i to "kontekstualno promašeno"?
Ne, baš sam planirao opcijom edit pridodati odgovor na taj dio, ali si me ovim upisom pretekla...

Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
I da, možeš li mi objasniti kako se proračunatost uklapa u etički koncept koji navodiš kao osnov za mudrost (s obzirom na to da se slažeš da bez proračunatosti nema mudrosti)?
Ali ne slažem se. Kada kažemo za nekoga da je proračunat čovjek, onda time želimo reći da je sebičan, a ne da je mudar.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:19   #90
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ali ne slažem se. Kada kažemo za nekoga da je proračunat čovjek, onda time želimo reći da je sebičan, a ne da je mudar.
Na prethodnoj stranici napisao si da ne vidiš kako bi neko bez promišljenosti i proračunatosti mogao biti mudar. Dakle, i proračunatost si svrstao u osobine koje čine mudru osobu. Sad mi reci kako onda osoba koja gazi sve pred sobom da bi postigla svoj cilj, a koja je promišljena i proračunata, nije mudra?
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:20   #91
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Na prethodnoj stranici napisao si da ne vidiš kako bi neko bez promišljenosti i proračunatosti mogao biti mudar.
Ja da sam tako nešto formulirao?
A gdje?

(Izgleda da si pobrkala nešto.)
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:34   #92
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
Ja da sam tako nešto formulirao?
A gdje?

(Izgleda da si pobrkala nešto.)
Čini se da si upravu i da sam ja jednu tvoju rečenicu pogrešno shvatila, pa sam nastavila da odgovaram u tom kontekstu. Dakle, pogrešno sam ti odgovorila - ne, ne smatram da osjećaj raspoznavanja "dobra i zla" čine mudrog čovjeka. To može biti jedna od osobina koje čine mudrog čovjeka, ali nije jedna od osnovnih kakateristika, tj. nije uvjet. Uostalom, ko to može u svim uvjetima reći šta je "dobro", a šta "zlo"? Dobro i zlo nisu univerzalne kategorije, pa da možeš tvrditi da to može biti osnovna karektiristika onoga ko je mudrac. Zato sam te i pitala o nekim etičkim načelima i moj primjer uopće nije bio van konteksta.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:35   #93
Quote:
Cao Cao kaže: Pogledaj post
Čovjek nemože birati baš uvjek situaciju u kojoj će se nalaziti,neke situacije mu bivaju i nametnute.
Evo zanimljivog primjera iz vojne strategije:
"U ratu je najbolje napasti umove,ne gradove;psihološki rat je bolji od borbe oružjem.
Sljedeći, napasti saveze.
Sljedeći, napasti vojske.
I posljednji i najniži oblik ratovanja je napasti gradove.
Ratovanje opsadom je zadnje utočište".
Kao što vidimo iz navedenog prva dva oblika su psihološka,vođenje bitke bez da se uopće upuštamo u boj.
Znači što sam ja htio reći kad sam rekao:"a što se tiče drugog djela znači kad pokažemo rogove e tad nastupa mudrost, te upravo pobjeđuju rogovi između kojih se krije veća mudrost".
Nisam nužno mislio da se treba boriti agresijom, već umom. Zato sam i rekao da pobjeđuje onaj između čijih se rogova krije veća mudrost.
shvaćam ja što si ti želio reći primjerom s rogovima. ali, dopusti mi jedno pitanje koje je, po mom mišljenju, prispodobivo tvom primjeru: misliš li da je za pobjedu u šahu presudna mudrost ili inteligencija?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 14:59   #94
Potpuno se slažem sa Sizifom kako mudrost obuhvaća i etičnost, što inteligencija nužno ne čini. Mudar će čovjek promišljati o učincima i posljedicama svoga čina dugoročnije, dok će inteligentan biti usredotočen na trenutačno najučinkovitije savladavanje situacije.

Recimo u slučaju pustog otoka, uzmimo da na njemu ima i jedna životinja koja nemre odletiti ni otplivati. Inteligentan će čovjek uhvatiti životinju s namjerom da je pojede i tako si neko vrijeme omogući preživljvanje. Mudar će promisliti kako mu ta jedna životinja i tako neće dugo odagnati glad, a može od nje imati dugoročniju korist, em neće biti sam, em može od nje naučiti kako ona uspjeva opstati na otoku, pa je neće ubiti.
U konačnici, ako ih nitko u dogledno vrijeme ne spasi, mudri će barem imati društvo dok ne umre.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 15:06   #95
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Može, ali takva odluka može biti puka slučajnost. U mudrosti nema spontanosti, tj. obično ono što napravimo spontano, u brzini ili iz strasti nije uopće mudro.
Ali što ima veze kako je donešena odluka? Brzo, sporo, spontano......itd. Valjda se mudrost ogleda u rezultatima donešene odluke?
Kako ćemo znati da je nešto mudro ako ne poznajemo posljedicu?
Inače, po mom mišljenju, mudrost je samo kolokvijalni izraz (narodski) osobine koju ima čovjek koji temeljem nekih kriterija donosi, u većini slučajeva, ispravne odluke za sebe ili i za druge.
Da bi donio mudru odluku on neupitno mora biti inteligentan. Izraz inteligentan jednostavno nije narodski izraz. To je izraz znanosti, intelektualizma i težnje čovjeka da raščlani čin donošenja odluke. Ustvari cijela grčka filozofija ne poznaje taj izraz, pa ipak, nadam se da ćeš se složiti, funkcionira.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 15:10   #96
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Potpuno se slažem sa Sizifom kako mudrost obuhvaća i etičnost, što inteligencija nužno ne čini. Mudar će čovjek promišljati o učincima i posljedicama svoga čina dugoročnije, dok će inteligentan biti usredotočen na trenutačno najučinkovitije savladavanje situacije.

Recimo u slučaju pustog otoka, uzmimo da na njemu ima i jedna životinja koja nemre odletiti ni otplivati. Inteligentan će čovjek uhvatiti životinju s namjerom da je pojede i tako si neko vrijeme omogući preživljvanje. Mudar će promisliti kako mu ta jedna životinja i tako neće dugo odagnati glad, a može od nje imati dugoročniju korist, em neće biti sam, em može od nje naučiti kako ona uspjeva opstati na otoku, pa je neće ubiti.
U konačnici, ako ih nitko u dogledno vrijeme ne spasi, mudri će barem imati društvo dok ne umre.
OK. Ali postavlja se onda pitanje da li se može donijeti mudra odluka koja ne sadrži odnos prema nekom živom biću? Inače u načelu, u najširem smislu te riječi, normalno da svaki ljudski odnos sadrži određenu etiku. U slučaju pustog otoka to je odnos prema samom sebi. Bez uspostave takvog odnosa ne bi mogli ni znati da je odluka mudra.
Međutim, kantvski, svaki odnos čovjeka prema sebi i prema drugome je moralni odnos, a samim tim i etički.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 15:59   #97
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ali što ima veze kako je donešena odluka? Brzo, sporo, spontano......itd. Valjda se mudrost ogleda u rezultatima donešene odluke?

Kako ćemo znati da je nešto mudro ako ne poznajemo posljedicu?
Radi se o tome da brzopleti i burni potezi, koji su vođeni strašću, obično nemaju za posljedicu najbolje rješenje. Evo, recimo u onom Liqovom primjeru sa moderatorom, osoba koja misli da joj je nanesena nepravda dobivenim kartonom, reagirat će tako što će pokušati argumentirano navesti razlog zbog kojeg nije trebala dobiti karton. Ta reakcija može biti i burna, jer ljude uglavnom boli nepravda. Naravno, takvom reakcijom, neće postići ništa - osim što će možda dobiti još jedan karton. Dakle, to sigurno nije mudra odluka. Međutim, ako malo promisli, sigurno će donijeti mudru odluku - da šuti.

Quote:
Inače, po mom mišljenju, mudrost je samo kolokvijalni izraz (narodski) osobine koju ima čovjek koji temeljem nekih kriterija donosi, u većini slučajeva, ispravne odluke za sebe ili i za druge.
Da bi donio mudru odluku on neupitno mora biti inteligentan. Izraz inteligentan jednostavno nije narodski izraz. To je izraz znanosti, intelektualizma i težnje čovjeka da raščlani čin donošenja odluke. Ustvari cijela grčka filozofija ne poznaje taj izraz, pa ipak, nadam se da ćeš se složiti, funkcionira.
Evo ti drugi primjer, da ti lakše objasnim na koji način razlikujem ova dva pojma. Žene su tokom historije bile uglavnom u podređenom položaju. Na koji način su preživljavale i izvlačile korist za sebe? Tako što su bile lukave, a meni je kolokvijalno mudrost mnogo bliža pojmu lukavosti nego pojmu inteligencije. Inteligentne žene, koje su javno obznanjivale svoju inteligenciju, uglavnom su bile linčovane. Dobro su prolazile one mudre, prepredene.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 16:40   #98
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ali postavlja se onda pitanje da li se može donijeti mudra odluka koja ne sadrži odnos prema nekom živom biću?
Teško, jer svaka odluka, bila mudra ili ne, u konačnici ima nekakvu posljedicu za neko živo biće.

Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Međutim, kantvski, svaki odnos čovjeka prema sebi i prema drugome je moralni odnos, a samim tim i etički.
Moralni odnos ne podrazumijeva odmah i etičnost. Npr. moralno bi bilo da sud donosi odluke u sklopu pozitivnih zakonskih propisa, no one ne bi nužno bile i etične. Što kad sudac zna da je okrivljeni kriv, ali mora donijeti oslobađajuću presudu obzirom da je pravosudna procedura skroz poštovana, ali eto, dokazi nisu u potpunosti potvrdili krivnju?
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 17:07   #99
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Čini se da si upravu i da sam ja jednu tvoju rečenicu pogrešno shvatila, pa sam nastavila da odgovaram u tom kontekstu. Dakle, pogrešno sam ti odgovorila
Nema problema...

Quote:
- ne, ne smatram da osjećaj raspoznavanja "dobra i zla" čine mudrog čovjeka.
Ali to opet nije moja formulacija.

Quote:
To može biti jedna od osobina koje čine mudrog čovjeka, ali nije jedna od osnovnih kakateristika, tj. nije uvjet. Uostalom, ko to može u svim uvjetima reći šta je "dobro", a šta "zlo"? Dobro i zlo nisu univerzalne kategorije, pa da možeš tvrditi da to može biti osnovna karektiristika onoga ko je mudrac. Zato sam te i pitala o nekim etičkim načelima i moj primjer uopće nije bio van konteksta.
Ne postoji ni 'formula' po kojoj ćeš nekoga smatrati glazbenikom... ipak, glazbeni sluh i osjećaj za ritam su neophodni, a bez sluha ili bez osjećaja za ritam nema pravog glazbenika.

Meni je jednako tako nepojmljivo da bi netko tko je neinteligentan ili netko tko je neetičan (netko tko je npr 'sebična svinja od čovjeka') mogao biti smatran mudrim.

Naravno, ne mogu te spriječiti da ti nekog inteligentnog zločinca smatraš mudrim, no, ja ga sasvim sigurno neću smatrati takvim.

(Mislim, živimo u vremenu kada na estradi imamo profesionalce bez sluha, a smatra ih se pjevačima... uz dovoljno niske kriterije svašta je moguće.)

Zadnje uređivanje - Sizif - : 10.02.2012. at 17:12.
- Sizif - is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 18:59   #100
Quote:
mimma7 kaže: Pogledaj post
shvaćam ja što si ti želio reći primjerom s rogovima. ali, dopusti mi jedno pitanje koje je, po mom mišljenju, prispodobivo tvom primjeru: misliš li da je za pobjedu u šahu presudna mudrost ili inteligencija?
Za pobjedu u šahu su mi potrebne i mudrost i inteligencija,znači ono što od početka tvrdim jedno bez drugoga ne ide. Znači za pobjedu u šahu mi je potrebna inteligencija za pomicanje sljedećeg poteza, a mudrost mi je potrebna za procjenu protivnika,procjenu njegovih sljedećih poteza,te svoje obrane u slučaju napada. Mislim da se i dalje jedan dio forumaša bazira na procijeni i uspoređivanju između inteligentne osobe i mudre osobe, a to je po meni pogrešan put, jel opet kažem i inteligencija i mudrost se vežu jedna na drugu.
__________________
Amat victoria curam
Cao Cao is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:05.