Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2013., 08:50   #1
Bog i rat

Ponukan jednim upisom na "Političkom" dijelu foruma, koji je glasio točno ovako;

Quote:
Genije Foruma kaže:
Mojsije kome je Bog dao ploču sa 10 zapovijedi je također dobio i moći kojima je, uz božji blagoslov, masakrirao egipatsku vojsku.

Dakle, jasno je da Bog odobrava ubijanje u ratu. Toliko o tvom tumačenju kako vojnici i ubijanje u ratu nisu kompatibilni sa vjerom.
Postavljam svima redom, popovima, i publici Crkve, par kratkih pitanja koja su me zanimala odavno.

1) 6. Božja Zapovijed: Ne ubij.
2) Vojni ordinarijat/vojna biskupija

Može mi netko to objasniti?

I može molim bez nadobudnih dušebrižnika/štovatelja Crkve koji skaču uvrijeđeni na svakog tko se usudi postaviti jedno jedino pitanje.

Hvala.
MacAnony is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 08:58   #2
Quote:
MacAnony kaže: Pogledaj post
1) 6. Božja Zapovijed: Ne ubij.
U Njemačkoj je osnovana neka sektica prošlog stoljeća koja se protivi ubijanju čak i ako ti je život ugrožen, rekao bih da je ona jedna od rijetkih u povijesti religija koja su se držala strogo primjera iz Biblije. Katolički katekizam izričito dopušta ubijanje u samoobrani.

Quote:
2) Vojni ordinarijat/vojna biskupija
Uveo Benito Musolini prigodom pakta s Vatikanom. Mada su pape kroz povijest poznavale i veći utjecaj na vojnu i drugu silu.
__________________
UPOZORENJE: Gledanje ovog sadržaja može dovesti do povećanja kamatnih stopa na vašim stambenim kreditima!
pavaogc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 09:03   #3
Dakle, Božja zapovijed je "ne ubij" ( po mom nekom shvaćanju, poprilično kratko i poprilično jasno) a katekizam je uveo asterisk klauzulu "može ako je samoobrana". Od čega? Jel mora bit 10 ljudi koji mi prijete, 100 ljudi, ili može bit susjed koji me "ugrožava"? Dosta trosmisleno ako se uzme u obzir da pričamo o ljudskom životu i "prava" oduzimanja istog.
MacAnony is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 09:12   #4
Bog ne odobrava ubojstva, dakle ni ratove... crkva poznaje pojam pravednog rata...

http://www.ewtn.com/expert/answers/just_war.htm

vojni ordinarijat i kapelani su tu da pruže duhovnu podršku vojnicima... kako se ono kaže: u rovovima nema ateista...

http://www.youtube.com/watch?v=f5c2wMSc-g4
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 09:19   #5
Quote:
MacAnony kaže: Pogledaj post
Dakle, Božja zapovijed je "ne ubij" ( po mom nekom shvaćanju, poprilično kratko i poprilično jasno) a katekizam je uveo asterisk klauzulu "može ako je samoobrana". Od čega? Jel mora bit 10 ljudi koji mi prijete, 100 ljudi, ili može bit susjed koji me "ugrožava"? Dosta trosmisleno ako se uzme u obzir da pričamo o ljudskom životu i "prava" oduzimanja istog.
ne mora bit samoobrana, možeš i u napad do istrebljenja ako to bog traži ili dopusti a možeš npr. i likvidirat homiće, one koji te nagovaraju na obožavanje drugog boga, one koji ne obrezuju klince itd.

uskoro će nam bog opet poslat svoje sjajne anđele na nebeskim konjima koji će poklat krivovjerne kao što su makabejcima pomagali klat sirijske i egipatske grke nakon alexandra makedonskog al ovaj put će valjda napokon sredit i luciferove nevidljive legije.

u tom klanju će im naravno moć pomoć i pravi židovi sa ilijom i mojsijom na čelu kad nam ponovo dolete, kršćani sa sinom božjim ili muslimani sa dvanaestim imamom, ovisno već kako jahve odluči čija je vjera prava.

Zadnje uređivanje ursamajor : 06.02.2013. at 09:34.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 09:23   #6
Pročitao sam link o "pravednom ratu" i mogu reć da izgleda kao da ga je pisao nekakav hibridni hipi, koji za razliku od običnog hipija nema skroz ugrađen pacifizam. Sve stavke i pravila navedeni su utopijski, bacam napamet iz glave ali mislim da nikad nije postojao period od 50 godina mira na ovoj Zemlji, 50 godina. Ja mislim da nije, možda se varam.

Quote:
there must be serious prospects of success
Veoma maglovito pravilo, kad čovjek malo razmisli.
MacAnony is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 09:26   #7
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
ne mora bit samoobrana, možeš i u napad ako to bog traži a možeš npr. likvidirat homiće, one koji te nagovaraju na obožavanje drugog boga, one koji ne obrezuju klince itd.

uskoro će nam bog opet poslat svoje anđele koji će poklat krivovjerne kao što su grke za makabejaca al ovaj put će napokon sredit i luciferove nevidljive legije.

u tom će im naravno pomoć pravi židovi sa ilijom na čelu, kršćani sa sinom božjim ili muslimani sa dvanaestim imamom, ovisno kako jahve bude odlučio.
Malo si se zaletio, ali shvatio sam, kužim.

Dosta...tužno, pogotovo kad pogledaš da smo u 2013. godini i ljudima možemo ugraditi srce na baterije...a i dalje prolazi ovako opskurna i jeftina demagogija. Demigogija
MacAnony is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 10:38   #8
Quote:
MacAnony kaže: Pogledaj post
Ponukan jednim upisom na "Političkom" dijelu foruma, koji je glasio točno ovako;



Postavljam svima redom, popovima, i publici Crkve, par kratkih pitanja koja su me zanimala odavno.

1) 6. Božja Zapovijed: Ne ubij.
2) Vojni ordinarijat/vojna biskupija

Može mi netko to objasniti?

I može molim bez nadobudnih dušebrižnika/štovatelja Crkve koji skaču uvrijeđeni na svakog tko se usudi postaviti jedno jedino pitanje.

Hvala.
Ratovanje je nešto što nema veze s religijom; ratovanja je bilo od samih početaka homo sapiensa, dok još nisu bili uspostavljeni bilo kakvi zakoni. Tako da u tom smislu ne možemo govoriti o religiji kao uzroku ratovanja, ali možemo govoriti o kontradikcijama unutar sadržaja npr. Biblije. Na stupnju razvoja civilizacije u kojem je Biblija pisana (znači oko tisučljeća pr. Kr. nadalje) ratovanje je bila svakodnevica gotovo SVIH naroda; na današnjem stupnju civilizacije ratovanje je također svakodnevica mnogih naroda - vrlo često najciviliziranijih, poput NATO-a ili SAD-a. Nije zato pravedno očekivati da bi Biblija u vrijeme svog nastanka zanemarila ili odbijala svaki vid ratovanja, jer je religijska zbilja samo jedna od zbilja čovjeka. No, to je tako, općenito.

O kontradiktornosti unutar same Biblije i o praksi ranih Izraelaca možemo čitati, primjerice, u Brojevima itd.... općenito, Bog neposredno pomaže Izraelcima (pa i u ratovanju) ako su vjerni, i uskraćuje im pomoć ako zaborave na njega. Poznato je kako i Allah stoji uza svoje osvajače tisućljeće i pol nakon Jahvine intervencije... Ako misliš na to, onda se slažem da nešto ne štima u temeljima religije, no treba razlikovati uzroke od neposredne stvarnosti i političko-društvene karte tog vremena.
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 12:50   #9
Quote:
Echoe kaže: Pogledaj post
Ratovanje je nešto što nema veze s religijom; (cut)

Nije zato pravedno očekivati da bi Biblija u vrijeme svog nastanka zanemarila ili odbijala svaki vid ratovanja, (cut)
"Nije pravedno očekivati?" da bi Biblija "Zanemarila ili odbijala svaki vid ratovanja?"

Kako teološki uvijeno uljepšano lepršavo opisano.

Ali činjenica je da Bog Biblije naređuje ratovanje, i najbrutalnije metode u tom ratovanju.
Ako pođeš u rat na svoje neprijatelje te vidiš konje, kola i narod brojniji od sebe, ne boj ih se! Ta s tobom je Jahve, Bog tvoj, koji te izveo iz zemlje egipatske. Prije boja neka svećenik istupi i govori narodu. Neka im kaže: 'Čuj, Izraele! Danas polazite u boj na neprijatelje svoje. Neka vam srca ne klonu! Ne plašite se! Ne bojte se! Ne dršćite pred njima! Ta Jahve, Bog vaš, ide s vama da se bori za vas protiv vaših neprijatelja i da vas spasi.'
Ponovljeni zakon 20
Riječ koju Jahve uputi proroku Jeremiji protiv naroda:

Pripremite štitove i oklope! Naprijed, u boj! Upregnite konje! Na kola, vozači! Postavite se pod kacigama! Naperite koplja! Navucite oklope! Što vidim? Zaprepašteni, uzmiču? Junaci njihovi, poraženi, u bijeg udariše glavom bez obzira! Užas odasvud - riječ je Jahvina. Ni najbrži ne umače, ni najhrabriji ne uteče! Na sjeveru, na obali Eufrata, posrću i padaju.
...riječ je Jahvina - jer ja sam s tobom. Zatrt ću narode među koje te prognah, a tebe neću sasvim uništiti: ali ću te kaznit' po pravici, ne smijem te pustit' nekažnjena."
Proročanstvo protiv Moaba:
Ovako govori Jahve nad Vojskama, Bog Izraelov:
"Moab je smlavljen!" čuje se vrištanje mališa njegovih.
Quote:
"Na zemlju meratajimsku! Kreni na nju i na stanovnike Pekoda, zatri ih do temelja, uništi iza njih sve - riječ je Jahvina - izvrši sve kako ti zapovjedih!" Ratna se vika čuje u zemlji, poraz strašan.
...zatrite Babilon kletim uništenjem, da od njega ne ostane ništa. Pokoljite svu junad njegovu, u klaonicu neka siđu! Jao njima, došao je njihov dan, vrijeme kazne njihove!

Malj Jahvin i gora golema

Ti si mi bio malj, oružje ratno. Pomlatih tobom narode, razmrskah tobom kraljevstva. Pomlatih tobom konja i konjanika, pomlatih tobom bojna kola i vozača. Pomlatih tobom čovjeka i ženu, pomlatih tobom starca i dijete. Pomlatih tobom mladića i djevojku, pomlatih tobom pastira i stado. Pomlatih tobom ratara i zapregu njegovu, pomlatih tobom namjesnike i upravljače.

Jahvina osveta:
Kad se ugriju, priredit će im pijanku, napojiti ih da se provesele, da zaspe vječnim snom, da se više ne probude - riječ je Jahvina. Odvest ću ih k'o janjce na klanje, kao jarce i ovnove."
Toliko o Bogu koji "ne želi rat, nego samo mir i dobro".

Quote:
O kontradiktornosti unutar same Biblije i o praksi ranih Izraelaca možemo čitati, primjerice, u Brojevima itd.... općenito, Bog neposredno pomaže Izraelcima (pa i u ratovanju) ako su vjerni, i uskraćuje im pomoć ako zaborave na njega.
A to nije Bog Isusov? Taj "izraelski" Bog nema baš ništa s Isusom i kršćanstvom?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 12:53   #10
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Bog ne odobrava ubojstva, dakle ni ratove...
lol Čitaj (svoju) Bibliju.

Quote:
... kako se ono kaže: u rovovima nema ateista...
Zna se tko to kaže, ali taj laže.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 12:59   #11
zašto kršćani ubijaju ikoga?

Quote:
MacAnony kaže: Pogledaj post
Dakle, Božja zapovijed je "ne ubij" ( po mom nekom shvaćanju, poprilično kratko i poprilično jasno) a katekizam je uveo asterisk klauzulu "može ako je samoobrana". Od čega?
Jako dobro pitanje. Zato je fanatik Isus rekao da okreneš drugi obraz.

Pitanje je: zašto bi istinski kršćanin ubijao nekog čovjeka u samoobrani?

Prvo: taj kršćanin ide u raj ako je očistio grijehe svoje.

Drugo: taj ubojica ide u vječni pakao na škrgut zubiju.

Treće: zločinci su tu da bi nas kušali koliko imamo povjerenje u Boga i njegova obećanja.

Dakle, nema nikakva razloga zašto bi kršćanin ikojeg čovjeka ubio iz bilo kojeg razloga.


U samoobrani ili zaštiti obitelji ili kod napada osvajača, dakle, ubijaju samo ateisti.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:01   #12
Quote:
MacAnony kaže: Pogledaj post
Ponukan jednim upisom na "Političkom" dijelu foruma, koji je glasio točno ovako;



Postavljam svima redom, popovima, i publici Crkve, par kratkih pitanja koja su me zanimala odavno.

1) 6. Božja Zapovijed: Ne ubij.
2) Vojni ordinarijat/vojna biskupija

Može mi netko to objasniti?

I može molim bez nadobudnih dušebrižnika/štovatelja Crkve koji skaču uvrijeđeni na svakog tko se usudi postaviti jedno jedino pitanje.

Hvala.
Neki ljudi vode agresivne ratove, a vjerniku je dozvoljen (po nekoj logici stvari) obrambeni rat.

Obrambeni rat je nešto čime se sprječava agresija.

Kao što policajci u svom poslu koriste oružje i na taj način bližnjima omogućuju normalan život, zamisli kada nebi bilo policajaca, vrlo brzo bi dobili divlji zapad s revolverašima i bandama.

U Meksiku i Brazilu stradavaju djeca pri obračunu bandi, naravno da takva ljudska smeća treba tamaniti, neznam što je tu kontradiktorno.

Užasno bi bilo da se nitko ne protivi nasilju legalnom silom, nego nekakvim zapisnicima.

A vojska služi i za odvraćanje od rata, npr, ak neka država ima uvježbanu vojsku, onda je to garant da neće biti rata.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:05   #13
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
"Nije pravedno očekivati?"
...
Toliko o Bogu koji "ne želi rat, nego samo mir i dobro".

Očito obojica polazimo od teze da su Bibliju pisali ljudi, bez ikakve božanske intervencije (u smislu u kojem teologija to naučava). Zbog toga ne vidim kako bi ti isti ljudi izmislili Boga koji bi im rekao nešto poput 'nemojte ratovati, nek vas svi gaze, ljubav ovo, ljubav ono itd.'. To je nepravedno (ili bolje rečeno 'nepošteno') očekivati od ljudi toga doba. I o tome ja govorim; ne tumačim Bibliju iz nje same, nego iz društvenog i svakog drugog konteksta tog vremena. Također sam rekao da postoji niz kontradikcija sa konceptom kršćanskog Boga - a i tu se, pretpostavljam, opet slažemo

Samo što sam možda oprezniji i nešto manje agresivan po pitanju religije
Echoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:12   #14
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
lol Čitaj (svoju) Bibliju.
čitam, ali za čitanje nije dovoljno znat slova i ustima uobličavat zvukove, treba čitat s razumijevanjem...

mladi, siromašni i obespravljeni židovi su u americi kreirali strip o supermanu...

prognani i obespravljeni židovi su u babilonskom progonstvu kreirali priče o bogu koji uništava čitave narode...

trebam li vjerovati u supermana i tog boga?

čitati s razumijevanjem...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2013., 13:28   #15
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
čitam, ali za čitanje nije dovoljno znat slova i ustima uobličavat zvukove, treba čitat s razumijevanjem...

mladi, siromašni i obespravljeni židovi su u americi kreirali strip o supermanu...

prognani i obespravljeni židovi su u babilonskom progonstvu kreirali priče o bogu koji uništava čitave narode...

trebam li vjerovati u supermana i tog boga?

čitati s razumijevanjem...
Super si to usporedio, isti tako kako je superman nastao , nastala je i biblija, jer nemoze biti malo ovog malo onog, ovo citaj sa razumijevanjem,a ono drugo doslovno i tkao u krug
__________________
Success is never final. Failure is never fatal. It’s courage that counts
Ndreca is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 20:31   #16
Quote:
MacAnony kaže: Pogledaj post
Ponukan jednim upisom na "Političkom" dijelu foruma, koji je glasio točno ovako;
Postavljam svima redom, popovima, i publici Crkve, par kratkih pitanja koja su me zanimala odavno.
1) 6. Božja Zapovijed: Ne ubij.
2) Vojni ordinarijat/vojna biskupija
Može mi netko to objasniti?
I može molim bez nadobudnih dušebrižnika/štovatelja Crkve koji skaču uvrijeđeni na svakog tko se usudi postaviti jedno jedino pitanje.
Hvala.
Postoji SZ i NZ.
Ima izmjena u NZ.
U SZ Herem - pobiti sve - od djece do stoke.
Ali - to su sve nevjernici - kontrabošci.
To se odnosilo samo za njih - i to onda kada je to tako
Bog Jahve naredio.

U NZ - Isus jasno kaže -

Matej 5,38 "Čuli ste da je rečeno: Oko za oko, zub za zub!
Matej 5,39 A ja vam kažem: Ne opirite se Zlomu! Naprotiv, pljusne li te tko po desnom obrazu, okreni mu i drugi.
Matej 5,40 Onomu tko bi se htio s tobom parničiti da bi se domogao tvoje donje haljine prepusti i gornju.
Matej 5,41 Ako te tko prisili jednu milju, pođi s njim dvije.
Matej 5,42 Tko od tebe što zaište, podaj mu! I ne okreni se od onoga koji hoće da mu pozajmiš.
Matej 5,43 "Čuli ste da je rečeno: Ljubi svoga bližnjega, a mrzi neprijatelja.
Matej 5,44 A ja vam kažem: Ljubite neprijatelje, molite za one koji vas progone
Matej 5,45 da budete sinovi svoga oca koji je na nebesima, jer on daje da sunce njegovo izlazi nad zlima i dobrima i da kiša pada pravednicima i nepravednicima.
Matej 5,46 Jer ako ljubite one koji vas ljube, kakva li vam plaća? Zar to isto ne čine i carinici?
Matej 5,47 I ako pozdravljate samo braću, što osobito činite? Zar to isto ne čine i pogani?
Matej 5,48 "Budite dakle savršeni kao što je savršen Otac vaš nebeski!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 21:00   #17
To je, navodno, Matejeva interpretacija Isusovih učenja.

To je prvo.


A drugo, koliko ja znam, hebrejsko pismo nije nikad do kraja "dekodirano", čak se ne tako davno spoznalo da u njihovo vrijeme, nije baš bio običaj pisati brojeve, nego se slovo A koristilo i kao broj.

Ima brdo nejasnoća oko tog pisma, pa stoga blog kojeg je Matej pisao uzimam sa rezervom, te i dalje smatram najvećim apsurdom Crkve, upravo taj vojni odsjek.

Blagosloviti mitraljez ili cijev od tenka je možda najbizarnija slika koju je "civilizirani" čovjek sebi priuštio.
MacAnony is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 21:04   #18
Je li isus ratovao
Rocky-Jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 21:27   #19
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
čitam, ali za čitanje nije dovoljno znat slova i ustima uobličavat zvukove, treba čitat s razumijevanjem..
Isto tako ni samo gristi jezik za vrijeme pisanja nije dovoljno, ako smo već kod toga...


Quote:
mladi, siromašni i obespravljeni židovi su u americi kreirali strip o supermanu...
O...
Quote:
prognani i obespravljeni židovi su u babilonskom progonstvu kreirali priče o bogu koji uništava čitave narode...
Ah...
Quote:
trebam li vjerovati u supermana i tog boga?
Znači, ne vjeruješ?


Quote:
čitati s razumijevanjem...
U tome i jest problem. Ako se taj tvoj post pročita s razumijevanjem, i ako se i tvoj opus na ovom pdf ("Religija") pročita s razumijevanjem... onda


Ali ajde, ostanimo samo na tom tvom postu (pročitanim s razumijevanjem, naravno):

Jahve po tebi ne postoji, i s tim:
- Marija je ili lagala, ili ju je "osjenio" neki ne-abrahamski bog;
- Isus, iako je možda božji sin, nije sin Jahvin;
- Sveti Duh ne postoji (ili postoji neki takav, koji nema nikakve veze s Jahvom)
- Sveti trojstvo ili ne postoji, ili je to zajednica u kojoj nema ni Jahve, ni sina Jahvinog, poznatog kao Isus, ni s Jahvom povezanog Svetog Duha...
- ...
- ...
...
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2013., 21:36   #20
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
...

Jahve po tebi ne postoji, i s tim:

...
čitanje s razumijevanjem nema veze s pravljenjem strawmana, a to ti radiš...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.