Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2013., 18:45   #41
Dobro dokumentiran odgovor. Zaista rizici uzgoja crnog oraha su manji nego u velikoj većini poduzetništva. Osim toga simpatično je da je zarada rezultat rada a ne nekih špekulativnih financijskih shema gdje dobitak jednog znaći gubitak drugog. Ne podnosim "kruh bez motike" mentalitet. Još nešto, kad čovjek bolje promisli ne treba čekati 30 godina jer je moguće nasade crnog oraha prodati.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.

Zadnje uređivanje glosa : 17.06.2013. at 18:51.
glosa is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:00   #42
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Ni korijen mlade šljive nije velik, možda 10 cm u širinu/duljinu. Stvar je u tome da biljka na početku razvoja intenzivno razvija podzemni dio, a ne nadzemni. I tu je ključ da zemlja u krugu od 1 metra širine/dubine/duljine mora biti rahla, prozračena, nagnojena, idealne kiselosti itd.
Sadnja je najbitniji korak pri uzgoju bilo koje kulture. Ako tu zezneš, džabe ti sav kasniji trud
Nekako mi je promakao ovaj post pa da ponovim još jednom sa zakašnjenjem.
Primjetio sam da sporije shvaćaš pa ću ovaj put probati biti što jasniji:

1. Zemlja je preorana, vlažna i rahla (kao što sam već i napisao, druga stvar je što tebi baš čitanje ne ide).
2. Korijen je širine kažiprsta (ne 10 cm u širinu osim ako imaš kažiprst širok 10 cm pa je tu nastao nesporazum).
3. Koja je svrha kopati 50x50 cm rupu za korijen dužine 10 cm i širine 1-1.5 cm u preoranoj (40cm), vlažnoj i rahloj zemlji koju nakon sadnje moraš utabati?
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 22:09   #43
ajmo malo hrvatskom zbiljom.
dodje mi ludjak u polje i iz ko zna kojih razloga(svadja,ljubomora,oholost...itd) mi popila moje orahe.
gledajuci hr situaciju policija ga nikad nece naci.
koliko kosta godisnje osiguranje jedne sadnice oraha od toga da je ludjak ne ispila ili pošprica nečime čime bi umrla?????
revo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 12:36   #44
Pitanje za Miroslawa
Znaš li kako blizina crnog oraha utječe na razvoj masline?
Koliko visoko može crni orah izrasti?

Pozdrav
__________________
Đakovština
sour007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2014., 12:40   #45
Quote:
sour007 kaže: Pogledaj post
Pitanje za Miroslawa
Znaš li kako blizina crnog oraha utječe na razvoj masline?
Koliko visoko može crni orah izrasti?

Pozdrav
Nemojmo zaboraviti na kojem smo podforumu.
Probaj pitati tu
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2014., 14:37   #46
Posadiš orah i onda ti se jednog dana sve smrzne i polomi popola zbog neke vremenske nepogode kao što je trenutno stanje u Gorskom kotaru. S obzirom na klimatske ekstreme i katastrofe koji ovih godina haraju svijetom velik je rizik ulagati u tako nešto.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 21:50   #47
Može li mi netko reći gdje je tržište za Paulovniju? Predpostavljam da je najbolje plasirati u Europu, ali zanima me koje su to tvrtke (kupci) konkretno. Najmanji je problem uložiti u nešto ako znaš da za to što proizvodiš, u ovom slučaju tehničko drvo paulovnije, imaš tržište, a nigdje nisam našao konkretnu informaciju o tome. Isto tako bi molio ako netko može potvrditi koje se cijene stvarno postižu po m3 tehničkog drva (naravn za koju kvalitetu). Za cijene sam isto tako čitao da se postižu od 100 eur/m3 do 1200 eur/m3 pa bi molio neke konkretnije informacije.
Hvala unaprijed!
mavic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 19:50   #48
Quote:
mavic kaže: Pogledaj post
Može li mi netko reći gdje je tržište za Paulovniju? Predpostavljam da je najbolje plasirati u Europu, ali zanima me koje su to tvrtke (kupci) konkretno. Najmanji je problem uložiti u nešto ako znaš da za to što proizvodiš, u ovom slučaju tehničko drvo paulovnije, imaš tržište, a nigdje nisam našao konkretnu informaciju o tome. Isto tako bi molio ako netko može potvrditi koje se cijene stvarno postižu po m3 tehničkog drva (naravn za koju kvalitetu). Za cijene sam isto tako čitao da se postižu od 100 eur/m3 do 1200 eur/m3 pa bi molio neke konkretnije informacije.
Hvala unaprijed!
koliko 10000-setaka tisuča tona prodaješ.ako imaš manje od 10000-setak tisuča tona tada prodaješ u svojoj okolici kao biomasu za pelete.a ako imaš 10000-setak tisuča tona tada platiš oglas na alibabi ipridužiš se sumi od 100-tisuča drugih tvrtki koji to prodaju.amerikanci koji su sadili prije 20-30 godina na farmama od 1000+ha su se obogatili i niko više na svijetu se s tom kulturom neče obogatit.
kupci paulovnije nisu u EU nego u Japanu,koreji i kini.
more is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2014., 19:11   #49
koliko se m3 dobije po crnom orahu nakon nekih 20ak godina?
__________________
Prije će bankari i zelenaši uništiti san slobodne Hrvatske nego svi vojnici Europe - Ante Starčević
Kiki114 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2016., 18:56   #50
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
znam da je post star mjesec i pol, ali kad već nitko ne reagira:

volumen prva 4 metra trupca fi 30cm:
4m x 0,3x0,3m x pi /4=0,2826m3 - neka je 0,3m3
150 stabala x 0,3m3 x 1500kn/3=67500kn

Za izvornu računicu potreban je promjer debla 60cm.

Inače, mislim da je sadnja OK.
Nope.

Dobro je Miroslaw izračunao.
r2 x pi x h -> 0.3 x 0.3 x 3.14 x 4 = ~1.13m3

Sa promjerom 0.4, već je na 2m3.. Ti si dijelio sa 4 iz nekog razloga..


No, da oživim temu.


Da li je ikako moguće prenamjeniti poljoprivredno zemjište u šumsko?
Imam točno 1ha zemlje uz cestu, u selu. 1000m2 prvih je građevinsko, 9000m3 iza je poljoprivredno.
Ako se to ne može, da li ja svejedno mogu tu posaditi to, pa rušiti kad dođe vrijeme?


Dobio sam broj iz Savjetodavne službe za kontakt, pa ću gospodina izrešetati sa pitanjima sljedeći tjedan i javiti se ovdje, ali me prije toga zanima, da ne budem skroz nespreman.


Mislim da običan orah mogu posaditi kao eko i dobiti poticaje, praktički da me ništa ne izađe početno ulaganje. Ali mi je tlaka onda kasnije kupiti taj plod i sve. Htio bih baš kao što je Miroslaw u prvom postu rekao, za mirovinu. Sada imam 30 godina, dok ja budem išao u mirovinu imat ću 70 (moramo računati da će se rok pomaknuti). Za 40 godina, taman će unuci biti možda srednja škola ili pred fakultet, a ja ću htjeti ići na kruzere i putovati. Dobro bi došlo.

Također, zanima me, za košnju.. Kako kositi ako je razmak samo 1.5x2? Tu ne može proći traktorska kosilica. Trebalo bi barem 3x3 ići?

Nisam pun love, ali imao bih i za napraviti i bez poticaja sve po ps-u, ali nisam ni u situaciji da mogu to lagodno učiniti. Oko 4000€ bi bilo sa svime.
Dok je za običan orah daleko manje, uz poticaj.

Svakako planiram kad tad taj crni posaditi, ali za nagodinu možda ipak ne, ako država kaže da ništa ne mogu dobiti.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2016., 16:28   #51
ulozite u trgovanje cigarama u africi
nadjite nekog ko ima dozvolu akciynu ya rad sa cigarama i kupujte do mile volje
zaimbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 13:02   #52
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Nope.

Dobro je Miroslaw izračunao.
r2 x pi x h -> 0.3 x 0.3 x 3.14 x 4 = ~1.13m3

Sa promjerom 0.4, već je na 2m3.. Ti si dijelio sa 4 iz nekog razloga..

Površina kruga je r^2 * pi, ali r je RADIJUS(dakle polumjer), a ne promjer. Dakle, ako uzmeš u obzir i koru, promjer mora biti blizu 70, za tu tvoju računicu.
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2016., 17:05   #53
Quote:
rocket86 kaže: Pogledaj post
Površina kruga je r^2 * pi, ali r je RADIJUS(dakle polumjer), a ne promjer. Dakle, ako uzmeš u obzir i koru, promjer mora biti blizu 70, za tu tvoju računicu.
Fak, ispeci pa reci. Hvala
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2018., 19:55   #54
I kakva je situacija danas?

Ima li netko pozitivna iskustva sa prodajom šume/trupaca?
Svi tvrde da transport i obrada pojedu svu zaradu, ali kao laiku, volio bih nečiju potvrdu?

Uzmimo idealni slučaj..

Ako se po hektru zemljišta kvadratnog oblika 33x300 za 30 godina može dobiti 220 stabala (4 x 40, finalni razmak 8x6) r=20 i visine trupca 5, neka je 0.5 m3 po trupcu bez kore.. To je 110 m3. Neka je po cijeni 2000 kn/m3
= 220 000 kn ~ 30 000€

Ako se transport za npr montažne kuće plaća 1500€+PDV Zagreb-Split /kamion, koliko može biti trupci sa utovarom (odmah uz cestu je zemlja npr) i istovarom? Našao sam podatak da se u prosjeku vozi 25 m3 po kamionu. To je 5 kamiona. Ako je ista cijena npr, to je 10 000€ već za prijevoz.

Gdje sve ostalo.. Neka ostane i 10 000€, za 30 godina, to je 333€ godišnje..
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2018., 21:47   #55
Koliko sam ja čitao o tome, za 30 godina paulovniju posječeš već 6 puta, jer joj do komercijalne veličine treba 5 godina. Navodno da je i jako tražena, pogotovo za izradu instrumenata
chucky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:25.