Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2014., 18:16   #221
Zamijenite bicikle, tako ti ćeš najprije dobit odgovor koliko bicikl utječe. Što se ostalih parametara tiče, ti boje ubrzavaš zbog toga što otpor zraka manje utječe na tebe(osim ako ti napadna površina nije puno veća od njegove ) i zbog toga što trenje između osovina i kotača vjerojatno ne ovisi toliko( pod time mislim linearno) o tvojoj masi što opet znači da manje utječe na tvoju akceleraciju.
Wronski is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 22:48   #222
otpor zraka je očito zanemariv jer je riječ o relativno malim brzinama (do 25 km/h). pokušali smo i tako da se ja potpuno uspravim, a on "legne" na upravljač, opet ja bolje idem.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 23:33   #223
Eto, onda je glavna stvar u trenju između osovina i kotača.
Wronski is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 15:02   #224
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
kolega i ja imamo paradoks. znači, sjednemo svaki na svoj bicikl i puštamo se s brijega. bez okretanja pedala, početna brzina je 0, isti brijeg. ja sa svojih 110 kg žive vage evidentno :vlaović: bolje ubrzavam od njega sa svojih 85 kg.
imam li toliko bolji bicikl ili stvar ima fizikalno objašnjenje?
A niste se sjetili probati zamijeniti bicikle?
__________________
Human
Human1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 15:42   #225
Quote:
Human1 kaže: Pogledaj post
A niste se sjetili probati zamijeniti bicikle?
pitanje nije bilo empirijske prirode
zanimalo me jednostavno postoji li fizikalno objašnjenje zbog kojeg bi tijelo veće mase ubrzavalo bolje pod djelovanjem iste sile, a da nije stvar u biciklu (a očito je)
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2014., 22:25   #226
Treba mi misljenje mikrobiologa ili nekoga tko je imao slicno iskustvo o jednoj dosta bizarnoj stvari.
Imam problem s ružičastim rucnikom rucnik za ruke koji koristim vec 4 godine je odjednom na sebi dobio jarko ruzicaste mrlje, nijansa kao vanish npr. Miris je prilicno neugodan, ja bih rekla da je neka plijesan ili gljiva (a mozda i nije?). Drugi dan je mrlja bilo jos vise. Oprala ga na 90, kao i uvijek i kad je opet dosao na red, opet se isto dogodilo nakon par dana! Iste mrlje, isti smrad. Bacila sam ga u smece, a onda primijetila par mrljica na jednom drugom za ruke koji se susio i cekao da ide u masinu.
Ima li tko ideju sto je to i zasto se odjednom pojavilo?

Ako ovo nije mjesto, modovi pls premjestite na neko prikladnije.
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 18:44   #227
Quote:
HarveyNorman kaže: Pogledaj post
Treba mi misljenje mikrobiologa ili nekoga tko je imao slicno iskustvo o jednoj dosta bizarnoj stvari.
Imam problem s ružičastim rucnikom rucnik za ruke koji koristim vec 4 godine je odjednom na sebi dobio jarko ruzicaste mrlje, nijansa kao vanish npr. Miris je prilicno neugodan, ja bih rekla da je neka plijesan ili gljiva (a mozda i nije?). Drugi dan je mrlja bilo jos vise. Oprala ga na 90, kao i uvijek i kad je opet dosao na red, opet se isto dogodilo nakon par dana! Iste mrlje, isti smrad. Bacila sam ga u smece, a onda primijetila par mrljica na jednom drugom za ruke koji se susio i cekao da ide u masinu.
Ima li tko ideju sto je to i zasto se odjednom pojavilo?

Ako ovo nije mjesto, modovi pls premjestite na neko prikladnije.
Bakterija Serratia marcescens.

Probaj ovo, nije provjereno.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2014., 19:18   #228
Bravo, hvala!
Sad sam u panici. Imam malu bebu koju svakodnevno kupamo u toj kupaonici i nije mi jasno sto bih ja to sve trebala bleach-ati, sav namjestaj?? i cetkice mi stoje taman ispod mjesta gdje visi rucnik, bakteriofob u meni bi najradije iskocio iz svoje koze. uf, koje sranje. da mi je znati otkud je dosla.. i na jos jednom rucniku koji se susi prije pranja sam je maloprije uocila :gah:
__________________
A rabbit a day keeps the doctor away.
HarveyNorman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 19:32   #229
Kako se zna da je BigBang početak space-timea? Je li to po općoj relativnosti? Nešto sam čitao da jednadžbe dobivaju odgovarajuća rješenja pri T=0. Kako točno to ide?
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2014., 22:14   #230
Quote:
NOD14 kaže: Pogledaj post
Kako se zna da je BigBang početak space-timea? Je li to po općoj relativnosti? Nešto sam čitao da jednadžbe dobivaju odgovarajuća rješenja pri T=0. Kako točno to ide?
Zapravo se ne zna da li je BB početak u apsolutnom smislu. Ono što se zna je da jednadžbe GTR ne mogu opisati stanje 'prije' BB ako takvo što postoji.

Kakva bi to rješenja bila pri t=0 ne znam, ali bi zakrivljenost prostora prema FLRW metrici bila beskonačna. Ta nula je limit za GTR.

Singularnosti poput BB nisu nužno konačne definicije, vjeruje se da se oko njih može raditi s boljim alatima, npr kvantnom teorijom gravitacije.

Poklonici LQG teorije tvrde da već mogu bez problema zaobići singularnost, ali sve što oni dobiju je de facto Big Bounce.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:20   #231
Ima li tko kakvu stranicu ili nekakvu ideju nečeg vezanog uz elektropneumatiku? Trebam odrediti temu za maturalni rad no teško mi je pronaći išta konkretno na internetu osim običnih cilindara, motora i eventualno pušaka.Evenetualno nekakav most, stroj za štancanje ili bilo što slično.
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2014., 20:24   #232
Quote:
LeteciPrsut kaže: Pogledaj post
Ima li tko kakvu stranicu ili nekakvu ideju nečeg vezanog uz elektropneumatiku? Trebam odrediti temu za maturalni rad no teško mi je pronaći išta konkretno na internetu osim običnih cilindara, motora i eventualno pušaka.Evenetualno nekakav most, stroj za štancanje ili bilo što slično.
upisi na google elektropneumatika ili electropneumatics?
ft442211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 15:08   #233
Quote:
ft442211 kaže: Pogledaj post
upisi na google elektropneumatika ili electropneumatics?
Pa da je tako jednostavno ne bih ni pitao
LeteciPrsut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2014., 22:05   #234
Quote:
LeteciPrsut kaže: Pogledaj post
Pa da je tako jednostavno ne bih ni pitao
Knjižnica ili probaj doznati u kojoj literaturi/udžbeniku ne engleskom se to spominje pa potraži knjigu na torrentu, ja tako nađem većinu knjiga za medicinu.
__________________
I think we're like fire and water, I think we're like the wind and sea, you're burning up, I'm cooling down, you're up, I'm down, you're blind, I see...
NOD14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 16:02   #235
kako izračunati protok kroz neku cijev?

Q=A*v


Nije mi jasno koja se tu brzina uzima? Recimo da imam gornji bazen na 15 m i donji bazen na 0 m. Računam da je to slobodni pad pa dobivam iz s=1/2*at^2 vrijeme potrebno da fluid prostruji kroz cijev. Iz v=gt dobivam tu brzinu na 0 m ?

Banalno, ali ako bih išao računati snage takve hidroelektrane, promjer cijevi 0.3m, dobivam P=7341 kW što mi je fascinantno puno.

Molio bih znalca da me ispravi na svakom polju

Hvala!
rune88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:03   #236
Quote:
rune88 kaže: Pogledaj post
kako izračunati protok kroz neku cijev?

Q=A*v


Nije mi jasno koja se tu brzina uzima? Recimo da imam gornji bazen na 15 m i donji bazen na 0 m. Računam da je to slobodni pad pa dobivam iz s=1/2*at^2 vrijeme potrebno da fluid prostruji kroz cijev. Iz v=gt dobivam tu brzinu na 0 m ?

Banalno, ali ako bih išao računati snage takve hidroelektrane, promjer cijevi 0.3m, dobivam P=7341 kW što mi je fascinantno puno.

Molio bih znalca da me ispravi na svakom polju

Hvala!


Nerazumijem tacno sta upravo zelis izracunat?
Ali evo ovdje http://www.ifm.com/ifmde/web/berechnung.htm
na njemackaom je ali jednostavno.
Pokusaj pa javi ako steka!
Strömungsgeschwindigkeit = brzina protoka (m/sec)
Durchflußmenge = iznos protoka (l/sec)
Rohrinnendurchmesser = cijev unutarnji promjer

Zadnje uređivanje Simunonuno : 28.10.2014. at 22:08.
Simunonuno is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:30   #237
vezano uz zvuk.. moze li mi itko pojasniti na kojoj udaljenosti od npr. puske moram biti da bih cuo zvuk pucnja prije nego me metak probije.

ako zrno ima pocetnu brzinu 800m u s. koliko bih daleko morao biti.

vrijedi li pravilo da u ratu npr. ako si cuo pucanj ne moras se bacat jer da je metak isao u tebe pogodio bi te prije nego bi zvuk stigao.

ne znam kako tocno ali ipak mislim da postoji odredjena udaljenost na kojoj ce zvuk prestici zrno ali nije mi bas jasno kako tocno da se to dogodi osim ako je zrno ispaljeno visoko u zrak pa da pada slobodnim padom. pricam o tome da je zrno ispaljeno ravno?
rampart is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 22:50   #238
Quote:
rampart kaže: Pogledaj post
vezano uz zvuk.. moze li mi itko pojasniti na kojoj udaljenosti od npr. puske moram biti da bih cuo zvuk pucnja prije nego me metak probije.

ako zrno ima pocetnu brzinu 800m u s. koliko bih daleko morao biti.

vrijedi li pravilo da u ratu npr. ako si cuo pucanj ne moras se bacat jer da je metak isao u tebe pogodio bi te prije nego bi zvuk stigao.

ne znam kako tocno ali ipak mislim da postoji odredjena udaljenost na kojoj ce zvuk prestici zrno ali nije mi bas jasno kako tocno da se to dogodi osim ako je zrno ispaljeno visoko u zrak pa da pada slobodnim padom. pricam o tome da je zrno ispaljeno ravno?
Evo jednako pitanje:
Ako se jedno auto giba 800m/s, a drugo 300m/s i krenu s istog mjesta u isto vrijeme, na kojoj udaljenosti će auto koje se giba 300m/s prestići ono koje se giba 800m/s?

Doduše, metku treba neko vrijeme da ubrza na tu brzinu, ali je to zanemarivo malo, reda veličine milisekunde.
Wronski is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 23:08   #239
Quote:
rampart kaže: Pogledaj post
vezano uz zvuk.. moze li mi itko pojasniti na kojoj udaljenosti od npr. puske moram biti da bih cuo zvuk pucnja prije nego me metak probije.

ako zrno ima pocetnu brzinu 800m u s. koliko bih daleko morao biti.

vrijedi li pravilo da u ratu npr. ako si cuo pucanj ne moras se bacat jer da je metak isao u tebe pogodio bi te prije nego bi zvuk stigao.

ne znam kako tocno ali ipak mislim da postoji odredjena udaljenost na kojoj ce zvuk prestici zrno ali nije mi bas jasno kako tocno da se to dogodi osim ako je zrno ispaljeno visoko u zrak pa da pada slobodnim padom. pricam o tome da je zrno ispaljeno ravno?
Vjerojatno podrazumijevaš da će tane usporavati, a zvuk ići konstantnom brzinom. U tom slučaju račun je jednostavan, trebaš odrediti silu otpora i akceleraciju. Možda tane prije toga padne na zemlju. Pozdrav.
Braco11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 23:15   #240
ova usporedba sa autima mi nista ne govori. sporij auto ga nece stici. po tome u ratu nema straha jer sve sto cujes te nece ubiti osim minobacaca (razlika u putanjama)

ako zrno ide 800m u sekundi a ja se nalazim na km tada ga vjerojatno necu cuti nego osjetiiti. o tome se radi.

da postavim pitanje drugacije.. dal ranjenik u ratu prije cuje ili osjeti?

uzmimo u obzir normalne udaljenosti a ne one od 5 km nego one do recimo km tj one do kojih gadjatelj gadja a ne da ouca po nebu pa di padne.

isto recimo da te iz pistolja netko rokne sa 20m u celenkum mislite li da ste mrtvi u tisini bez da ste ista culi?
rampart is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:51.