Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2013., 10:03   #1
Thumbs down "Dušebrižnici" tuđih bračnih statusa

Brak, izvanbračna zajednica, ozbiljna veza, veza bez obaveza, seks za jednu noć, u čemu je razlika za liberalne i konzervativne?

Juče sam čitala neku raspravu na Forum.hr i primjetila da se neki čude kako to da su dvije forumašice (oba dvije na slovo H) u trećem braku a tako konzervativne da ne bi želile im je sin gay.

Ja neznam kako je do tog došlo pa ću napisati primjer koji znam:
Moja susjeda se udala sa 18 godina i nakon mjesec dana muž joj pogine u ratu. Sa nekih 30 se opet udala i ovaj nakon par godina umro od neke bolesti. Sada je poželila opet ući u brak i nedo joj Bog da tu napiše istinu. Razapeli bi ju "dušebrižnici". A žena se ne seksa izvan braka. Konzervativna je valda više nego neki biskupi.

Moj lični primjer:
Polazim od teze: nitko se ne ženi da bi se rastao.
Ja sam rastavljena. Muž me ostavio zbog ljubavnice.
Sada sam sama i nadam se novome braku. Ako mi se posreći dali ću morati šutiti o tome da sam nekada imala još jedan brak? Dali će me ljudi pljuvati kako to ja tako konzervativna a u drugom braku? Šta ako se taj drugi bude propio, mlatio me, ostavio ili mu se nešto dogodi? Dali imam pravo na treću sreću kako neki kažu? Tko je taj koji sebi dopušta da nekome to spočitava? Dali je to netko u braku kojeg čuva po svaku cjenu a brak mu ništa ne valja i onda ga frustrira kada vidi da je netko drugi sretan ili je to netko tko uopće ne vjeruje u brak pa se ševi na sve strane sa svakim sa kim god stigne a ima obraza druge komentirati zato jer su imali više od 2 osobe u životu a da nezna zašto? Šta onda ako netko to želi da radi samo u braku? Šta ako netko drži samo do crkvenog braka a drugi su za njega samo u statusu ozakonjene veze? U čemu je razlika između osoba koje imaju bračni status i osoba koje ga nemaju a žive sa nekim, po pitanju kako se gleda na njihovu konzervativnost?

Otvorila sam ovu temu podstaknuta sa tom temom od juče pa bih željela da se uključite u raspravu na pitanje: Kako gledate na osobe koje su takozvani serijski monogamisti, dali su zbog toga za vas liberalniji od onih koji žive izvanbračno i nisu podpisali neki papir u općini ili od onih koji svaki mjesec promjene po dva, tri partnera pod predpostavkom da neznate ništa o razlozima zašto se netko ženio više puta.
Moje je razmišljanje da je konzervativnoj osobi stalo do braka a ako se on zbog nečega ne može održati da ona nije zato manje konzervativna.
Najviše bih voljela da ovu temu komentiraju one osobe koje to ne razumiju (one koje su se juče iščuđavale pa i vrjeđale te osobe) ali isto tako i one osobe koje su razumne i znaju da život nosi sa sobom razne sitvacije i da se ne može sve predvidjeti.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:05   #2
Quote:
tajci-sok kaže: Pogledaj post
Moje je razmišljanje da je konzervativnoj osobi stalo do braka a ako se on zbog nečega ne može održati da ona nije zato manje konzervativna.
ma problem je sto dosta ljudi u brakove ulaze kao u veze.

sad, ako se zbog toga smatraju ozbiljnijima, neka im.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:05   #3
Moj stav je da svako ima prava da živi kako želi. Ako si odabrao/la pogrešan stil života, sam si kriv i tebi će to jednom skočiti na nos. Ovdje mislim općenito na sve ljude. No, bez žiotnih greški ne može, ja to zovem iskustvom.

Ljudi će uvjek naći materijala za priču, pa makar se radilo i o samom svecu. Ja odavno na to ne pridajem važnost. Stalo mi je do mišljenja samo meni dragih ljudi, a takvi mi govore sve u lice i ne hrane se pričama.

Tvoja sreća je tebi najpreča i niko do tebe ne može živjeti tvoj život. Svi smo rođeni jednaki pred Bogom, imamo ista prava, a kako ćeš ti svoj posložiti, tvoja stvar. Solo, u drugom, trećem, n-tom braku, totalno nebitno. Bitno da je čovjek srećan i ispunjen i naravno da ostane čovjek.
Mrvica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:27   #4
Iskreno, ne vidim da je brak ili broj brakova pokazatelj kvalitete dotične osobe.
Brak i razvod su situacije između dvoje ljudi i svako može procijeniti sam za sebe, dušebrižništvo u tom slučaju mi je čista demagogija.

Osobno sam u braku. A kada je brak bio u krizi i kada sam razmišljala o razdvajanju, bila sam sigurna da više nikada ne bih ulazila u novi brak. Neki bedasti princip, da li je oblikovan zbog emocija prema partneru ili je tako po difoltu, ne znam. Nema veze s religijskim opredjeljenjem niti ičim sličnim.

Ove dvije curke na H ne poznajem uživo, ali na temelju pisanja sam ih obje doživjela ko kvalitetne osobe.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:27   #5
Quote:
4fun kaže: Pogledaj post
ma problem je sto dosta ljudi u brakove ulaze kao u veze.

sad, ako se zbog toga smatraju ozbiljnijima, neka im.
Kako netko može ući u brak kao u vezu? Brak se sklapa nakon veze kada se ljudi zaljube i zavole. Šta je tu neozbiljno po tebi? Dali misliš da postoji neki vremenski period koji mora proći od upoznavanja do sklapanja braka?

Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Tvoja sreća je tebi najpreča i niko do tebe ne može živjeti tvoj život. Svi smo rođeni jednaki pred Bogom, imamo ista prava, a kako ćeš ti svoj posložiti, tvoja stvar. Solo, u drugom, trećem, n-tom braku, totalno nebitno. Bitno da je čovjek srećan i ispunjen i naravno da ostane čovjek.


Ovo si jako lijepo napisala.

Quote:
Petra369 kaže: Pogledaj post
Iskreno, ne vidim da je brak ili broj brakova pokazatelj kvalitete dotične osobe.

Ove dvije curke na H ne poznajem uživo, ali na temelju pisanja sam ih obje doživjela ko kvalitetne osobe.
Slažem se sa tobom. I ja sam stekla isti dojam o njima ali kada sam vidila neke komentare, pomislila da bih se i ja isto mogla naći u takvoj sitvaciji da me netko proziva zbog toga i jako sam se nabrijala da otvorim ovu temu
Svakome se to može dogoditi. Dobro, brak biramo ne događa nam se ali ono što usljedi nam se događa a na to često ne možemo utjecati.

Zadnje uređivanje tajci-sok : 07.06.2013. at 11:32.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:40   #6
Quote:
tajci-sok kaže: Pogledaj post
stekla isti dojam o njima ali kada sam vidila neke komentare, pomislila da bih se i ja isto mogla naći u takvoj sitvaciji da me netko proziva zbog toga i jako sam se nabrijala da otvorim ovu temu
Svakome se to može dogoditi. Dobro, brak biramo ne događa nam se ali ono što usljedi nam se događa a na to često ne možemo utjecati.


Meni apsolutno nije jasno kakve veze ima rastava braka sa stavom o homoseksualcima.

Da li to znaci da ljudi koji su se vise puta vjencli po difoltu moraju biti pro gay?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:53   #7
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Meni apsolutno nije jasno kakve veze ima rastava braka sa stavom o homoseksualcima.

Da li to znaci da ljudi koji su se vise puta vjencli po difoltu moraju biti pro gay?
U pravu si ti, samo šta to ne kažem ja nego oni koji su me potaknuli na ovu temu. Netko kaže da je konzervativan na temi o gay osobama a više puta se vjenčavao pa s time laže da je konzervativan, takav je njihov zaključak.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 11:57   #8
Quote:
tajci-sok kaže: Pogledaj post
U pravu si ti, samo šta to ne kažem ja nego oni koji su me potaknuli na ovu temu. Netko kaže da je konzervativan na temi o gay osobama a više puta se vjenčavao pa s time laže da je konzervativan, takav je njihov zaključak.
Aha.
Znaci, ja ako ne volim norvesko tradicionlano jelo lutefisk sam konzervativna, a ako kazem da se topim u skampima na buzaru onda lazem?
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:04   #9
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Aha.
Znaci, ja ako ne volim norvesko tradicionlano jelo lutefisk sam konzervativna, a ako kazem da se topim u skampima na buzaru onda lazem?
Ovisi dali su po njima škampi na buzaru tradicionalno jelo. Ali sam sigurna da bi im lagala kada bi rekla da voliš medaljone od jastoga u umaku od dingača.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:12   #10
Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Moj stav je da svako ima prava da živi kako želi. Ako si odabrao/la pogrešan stil života, sam si kriv i tebi će to jednom skočiti na nos. Ovdje mislim općenito na sve ljude. No, bez žiotnih greški ne može, ja to zovem iskustvom.
Onaj zadnji dio šta si ga napisala sam ti rekla da je jako lijepo. Ali ovo bih rekla da je predrasuda. Zašto je netko kriv? Napisala sam u uvodu da je ženi poginuo muž. Zašto se uvjek polazi od predpostavke da je neka njegova greška po srijedi? To su meni predrasude. Dva tri braka i eto ti etiketa kriv pogriješio. Nitko ako mu se nije reklo nemože znati dali je netko pogrješio ili je imalo nesreću.

Quote:
Mrvica7 kaže: Pogledaj post
Ljudi će uvjek naći materijala za priču, pa makar se radilo i o samom svecu. Ja odavno na to ne pridajem važnost. Stalo mi je do mišljenja samo meni dragih ljudi, a takvi mi govore sve u lice i ne hrane se pričama.
Sa time se isto slažem. Mislim da ti šta sude o drugima imaju puno svojih problema pa tako na njih malo zaborave
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:17   #11
Quote:
tajci-sok kaže: Pogledaj post
Mislim da ti šta sude o drugima imaju puno svojih problema pa tako na njih malo zaborave
Da, ali u ovom trenu si upravo ti ta koja sudi o drugima.
__________________
Unfuck yourself
Nausikaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:20   #12
Quote:
nausikaja123 kaže: Pogledaj post
Da, ali u ovom trenu si upravo ti ta koja sudi o drugima.
Ne sudim. Oni šta sude oni to tvrde. Ja samo tako mislim I tako ih u sebi pravdam.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:22   #13
Ako se netko udaje kod matičara a ne u crkvi, jer ne bi baš sakrament braka s tom osobom nego sljedećom, ili onom nakon, meni je to malo.. malo... malo... ovaj. Da.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:26   #14
Ja poštujem različitosti. Sve da neko ima i rogove na glavi ne obilježava ga to kao čovjeka, već karakter. Šta vrijedi ako je nekoVila Ravijojla ako u srcu nema ljudskosti?
Prihvatila bi da je i moje dijete u pitanju. Jer svoju djecu volim bezrezervno i najviše na svijetu. Da su zdrave, zadovoljne i srećne-ma gdje bile, ma skim bile-za mene ne bi bilo veće sreće.
Mrvica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:27   #15
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ako se netko udaje kod matičara a ne u crkvi, jer ne bi baš sakrament braka s tom osobom nego sljedećom, ili onom nakon, meni je to malo.. malo... malo... ovaj. Da.
Vjenčala sam se kod matičara. Ako se ikad razvedem, neću više ulaziti u brak.

Da li je odluka o ulasku u brak bolja/važnija/mjerodavnija ako je potvrdi pop?
Nije.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:29   #16
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ako se netko udaje kod matičara a ne u crkvi, jer ne bi baš sakrament braka s tom osobom nego sljedećom, ili onom nakon, meni je to malo.. malo... malo... ovaj. Da.

Kada bi se usporedilo ono šta se izgovara kod matičara sa onim šta se izgovara pred oltarom, vidi se velika razlika a neki se ne žele zakuniti na stvari za koje nisu sigurni. Bolje to nego da se zeznu i poslje kaju. Mnogi se kasnije vjenčaju i u crkvi kada osjete potrebu za tim. Ako ju nemaju onda su licemjeri i lažno se kunu.
Imaš i onih koji to ne mogu napraviti zato jer im je partner već bio vjenčan pa su time to izbjegli a onda su upoznali nekoga sa kime su to mogli ostvariti.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:30   #17
Quote:
Petra369 kaže: Pogledaj post
Da li je odluka o ulasku u brak bolja/važnija/mjerodavnija ako je potvrdi pop?
Nije.
Ja uopće nisam kršćanka. Al da jesam, i da se prvo dvaput udam kod matičara a treći put u crkvi jer mi prva dva puta to nije bilo to, <misao vrijedna kartona>.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:31   #18
Jako, jako sam se potrudio, ali nisam uspio shvatiti o čemu govori ova tema.

Na čemu ljudi uopće smiju temeljiti svoje mišljenje o drugim ljudima, ako uopće smiju?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:33   #19
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ja uopće nisam kršćanka. Al da jesam, i da se prvo dvaput udam kod matičara a treći put u crkvi jer mi prva dva puta to nije bilo to, <misao vrijedna kartona>.
Ne znam za takav slučaj.
Ali nije za isključiti mogućnost da je osoba s vremenom postala vjernik i promijenila stav.

Bokte.. viš.. takvu opciju ću kod sebe staviti na listu never tu du.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:34   #20
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ja uopće nisam kršćanka. Al da jesam, i da se prvo dvaput udam kod matičara a treći put u crkvi jer mi prva dva puta to nije bilo to, <misao vrijedna kartona>.
To je dovoljno da ne shvaćaš. Ali zašto onda osuđuješ? To mene zanima.
tajci-sok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.