Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Pogledaj rezultate ankete: Odrzavete li stalnu ili povremenu kontemplativnu praksu?
Da - vipassana ili zen tradicija 23 17.42%
Da - budisticka mantra, bud. joga, bud. tantra itd 18 13.64%
Da - istocna nebudisticka praksa 20 15.15%
Da - krscanska kontemplativna praksa 12 9.09%
Da - ostalo 28 21.21%
Ne 45 34.09%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 132. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2008., 16:26   #801
Htjedoh ti odgovoriti majstore i priupitat nešto, ali budući je Fazlija napisao da je ovo skretanje sa teme budizma (šta je istina), a ti da "laješ u prazno" (šta pretpostavljam da znači da misliš da te se ne sluša,ne čuje ili ne razumije) ja ću se suzdržati dok ne otvoriš "majstorizam"......
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 16:30   #802
Quote:
Dušan kaže: Pogledaj post
Ne možeš ti bez svog -izma? Pa bi i istinsko učenje stavio u -izam? Smeta ti kada netko argumentirano iznosi svoje stavove kontra budizma?
Ovaj majstor Ivan što govori, doista je učenje živog Bude, a ne mrtvog - prepričanog i naknadno zapisanog po sjećanju.
pun si saznanja vidim ja..argumenti o argumentima....
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 22:05   #803
Nemoguće je to, monasi, ne može biti, da onaj ko poseduje ispravno razumevanje bilo koju uslovljenu stvar (sankhara) smatra trajnom. Takav slučaj nije moguć. Ali je moguće, monasi, da neuk čovek (puthujjano) tu uslovljenu stvar smatra trajnom. Takav slučaj jeste moguć.

Nemoguće je to, monasi, ne može biti, da onaj ko poseduje ispravno razumevanje bilo koju uslovljenu stvar smatra izvorom sreće. Takav slučaj nije moguć. Ali je moguće, monasi, da neuk čovek tu uslovljenu stvar smatra izvorom sreće. Takav slučaj jeste moguć.

Nemoguće je to, monasi, ne može biti, da onaj ko poseduje ispravno razumevanje za bilo koju pojavu (dhamma) smatra da poseduje sopstvo (atta). Takav slučaj nije moguć. Ali je moguće, monasi, da neuk čovek za tu stvar smatra da poseduje sopstvo. Takav slučaj jeste moguć.

Buda, AN I, 268-270

sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2008., 22:41   #804
Mozda je nas Majstor pacceka buddha, pa nema dara, iako prosvjetljen (u sto se usudjujem dvojiti) za poducavanje drugijeh. Najbolje da on otvori svoj majstorizam, a ovdje ogranici opseg operacija.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 01:18   #805
Pročitala sam danas "Dijamantsku sutru". Evo jedan mali izvadak o prosvjetljenju (s njim bi se mislim i Ivan složio....)

22. Subhuti ponovno upta: "Blaženi kad si postigao potpuno probuđenje, da li su i duhu spoznao da ništa novo nisi naučio?".
Buddha je odgovorio: "Tačno tako, Subhuti. Kad sam dostigao potpuno probuđenje nisam u svom duhu osetio ni jednu neosnovanu predstavu o duhovnoj istini, ni najmanju. Čak su i reči "potpuno probuđenje" samo puke reči."

23. "Osim toga, Subhuti, to što sam dosegao potpunim probuđenjem, isto je ono što i svi imaju. To je nerazlučivo, ne smatra se ni uzvišenim ni niskim stanjem, nego je sasvim nezavisno od bilo kojih određenih i neosnovanih koncepcija o sopstvu, biću, duši i i idnividuama."
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 18:47   #806
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Ovo zadnje je prevoditeljski propust, oprobaj opet.
@Sati, moram priznat da ni meni nije jasan prijevod. Zar nije samo 'oslobođenje srca i razuma' (cetovimutti, pannavimutti)?
crazy person is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 19:48   #807
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Pročitala sam danas "Dijamantsku sutru". Evo jedan mali izvadak o prosvjetljenju (s njim bi se mislim i Ivan složio....)

22. Subhuti ponovno upta: "Blaženi kad si postigao potpuno probuđenje, da li su i duhu spoznao da ništa novo nisi naučio?".
Buddha je odgovorio: "Tačno tako, Subhuti. Kad sam dostigao potpuno probuđenje nisam u svom duhu osetio ni jednu neosnovanu predstavu o duhovnoj istini, ni najmanju. Čak su i reči "potpuno probuđenje" samo puke reči."

23. "Osim toga, Subhuti, to što sam dosegao potpunim probuđenjem, isto je ono što i svi imaju. To je nerazlučivo, ne smatra se ni uzvišenim ni niskim stanjem, nego je sasvim nezavisno od bilo kojih određenih i neosnovanih koncepcija o sopstvu, biću, duši i i idnividuama."
O budizmu mozemo...

Dakle, Subhutijevo neznanje je oprostivo; on niti je probudjen, niti tvrdi da je probudjen.

Budino pak nije oprostivo, posto on tvrdi da je probudjen. Buda se igra s neistinom "postizanja" i "dosezanja". Svojim odgovorom potice Subhutija, te i sve svoje sljednike daljnjih dvadesetipet stoljeca, na uznosenje samosvjesnog, citaj "samodjelatnog" sebstva. Potonje budiste upucuje na samovoljni napor i "slobodnu volju".

Iz samo nekoliko rijeci razvidno je da je Buda probudjenoscu proglasio najnizi mentalni proces i uvid, "postignut" introspekcijskom (samo)raschlambom, dumanjem i trapljenjem. Stoga je Budina probudjenost neuvjerljiva.

Onaj koji hoce vaziti kao "ucitelj covjecanstva" mora dokazati nadnaravnost "urucivanja" vlastitog budjenja. Mora iskusiti jasan osjetilni i usudni odmak od Datosti cetiri-dimenzije. Toga u Bude nema. Poducavati stoga moze tek pocetnike.

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 21.02.2008. at 21:12.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 21:22   #808
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
O budizmu mozemo...
Buda se igra neistinom "postizanja" i "dosezanja". Svojim odgovorom potice Subhutija, pa redom i sve svoje sljednike daljnjih dvadesetipet stoljeca, na uznosenje samosvjesnog, citaj "samodjelatnog" sebstva. Potice potonje budiste na samovoljni napor i "slobodnu volju"..
7. Šta misliš Subhuti da li Tathagata postigao išta što se može da opiše kao potpuno probuđenje? Da li ti je ikada preneo takvo učenje?

Subhuti odgovori:"Koliko ja razumem učenje blaženog, ne postoji takva stvar kao potpuno buđenje niti je moguće Tathagati da podučava ma kakvu posebnu duhovnu istinu. Zašto? zato što je sušitnska priroda onog što podčava Tathagata neshvatljivo i nedokučivo; to nije ni postojeće ni nepostojeće, to nije ni pojavno ni spoznajno. Šta to znači? To znači da buddhe i bodhisattve nisu postigli probuđenje pomoću koncepata i učenja, nego direktnom spoznajom, spotnatno i prirodno.



Quote:
Iz ovih par rijeci razvidno je da je Buda probudjenoscu proglasio najnizi mentalni proces i uvid, "postignut" dumanjem i trapljenjem, po obrascu introspekcijske (samo)raschlambe. Stoga je Budina probudjenost plitka.
Ne, to se ne da zaključiti iz ovih par riječi....Iz tih par riječi se da zaključiti da ono što je doživio je savršeno prirodno i prazno. Kaže: Osim toga, Subhuti, to što sam dosegao potpunim probuđenjem, isto je ono što i svi imaju....
Što to znači? Spontano, prirodno, svi imaju ..... prosvjetljenje ..... Gdje je tu napor i dumanje...

Ako se pažljivo čitaju stihovi vidi se koliko je buddha bio oprezan da ne stvara drugima mentalne predodžbe i koliko se ogradjivao zbog nezgrapnosti riječi.

To se vidi i kad želi objasniti da se ograđuje od bilo kakvog "sistema svog učenja" ..... skoro kao i ti.....

21.Blaženi je onda upozorio Subhutija rekavši: "Subhuti, ne veruj da Tathagata ikada ovako misli: "Ja treba da prestavim sistem učenja duhovne istine. NIkada ne treba da imaš takvu misao. Zašto? Zato što ako neko tako misli, ne samo da je pogrešno razumeo učenje Tathagate nego će također biti i klevetnik. Osim toga, ono na šta se ukazuje kao na "sistem učenja" nema izričitog značenja, jer se istina nemože saseći na komadiće i složiti u sistem. Reči se mogu koristiti samo kao govorene figure."
Quote:

Onaj koji kani biti "uciteljem covjecanstva" mora dokazati nadnaravnost "urucivanja" vlastitog budjenja. Mora iskusiti jasan i usudni osjetilni odmak od
cetiri-dimenzionalne Datosti. Toga u Bude nema. Poducavati stoga moze
tek pocetnike
Nadnaravnost i Buddhine siddhije o kojima je pričao možeš naći na ovom linku
THE SIX SUPERNATURAL POWERS OF BUDDHA
http://web.ukonline.co.uk/buddhism/tinhla01.htm


i onda please kad sam ti sve ovo ovako lijepo razložila i dokazala da je imao siddhije aj daj ti kakav kredit Buddhi, ako nećeš budizmu .
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 21:55   #809
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
[COLOR="Navy"]7. Šta misliš Subhuti da li Tathagata postigao išta što se može da opiše kao potpuno probuđenje? Da li ti je ikada preneo takvo učenje?

Subhuti odgovori:"Koliko ja razumem učenje blaženog, ne postoji takva stvar kao potpuno buđenje niti je moguće Tathagati da podučava ma kakvu posebnu duhovnu istinu. Zašto? zato što je sušitnska priroda onog što podčava Tathagata neshvatljivo i nedokučivo; to nije ni postojeće ni nepostojeće, to nije ni pojavno ni spoznajno. Šta to znači? To znači da buddhe i bodhisattve nisu postigli probuđenje pomoću koncepata i učenja, nego direktnom spoznajom, spotnatno i prirodno.
Drombuljanje, plitko i proturijecno - kako i moze biti drugacije je li od neprobudjenoga?

"Nepostojece potpuno budjenje"; znaci li to da je "budjenje" samo djelimicno moguce, hm?
Kako onda to receno "neshvatljivo i nedokucivo" moze biti i shvaceno i dokuceno iz "nepotpune probudjenosti(sic!?

Koncepti i ucenja budizma izravna su Tathagatina zasluga; s njima je skochio sam sebi u zdrijelo. Nije mu znala desna sto mu cini lijeva.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Ne, to se ne da zaključiti iz ovih par riječi....Iz tih par riječi se da zaključiti da ono što je doživio je savršeno prirodno i prazno. Kaže: Osim toga, Subhuti, to što sam dosegao potpunim probuđenjem, isto je ono što i svi imaju....
Što to znači? Spontano, prirodno, svi imaju ..... prosvjetljenje ..... Gdje je tu napor i dumanje...
"Napor i dumanje" je ocevidno u iskazu neposrednog doticnog iskustva; Buda rabi izricaje "postigao" i "dosegao"; to su tvrdnje samosvjesnosti i osobne volje, ni traga smjernosti spram urucujuce sile koja jedina i iznosi potpuno budjenje. Ni naslute o izvanjskom pokretacu njegova (do)nositelja .

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Ako se pažljivo čitaju stihovi vidi se koliko je buddha bio oprezan da ne stvara drugima mentalne predodžbe i koliko se ogradjivao zbog nezgrapnosti riječi.
Opreznost ne znaci i punu spoznaju...

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
To se vidi i kad želi objasniti da se ograđuje od bilo kakvog "sistema svog učenja" ..... skoro kao i ti.....
To tako vidis ti, ali ne i MAJSTOR.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
21.Blaženi je onda upozorio Subhutija rekavši: "Subhuti, ne veruj da Tathagata ikada ovako misli: "Ja treba da prestavim sistem učenja duhovne istine. NIkada ne treba da imaš takvu misao. Zašto? Zato što ako neko tako misli, ne samo da je pogrešno razumeo učenje Tathagate nego će također biti i klevetnik. Osim toga, ono na šta se ukazuje kao na "sistem učenja" nema izričitog značenja, jer se istina nemože saseći na komadiće i složiti u sistem. Reči se mogu koristiti samo kao govorene figure."
Hm, "pogresno razumjeti ucenje"; ovo je vrijedno stotinu udaraca kandzijom po golim plecima, a ne budistickoga bogostovlja. "Pogresno ucenje", dakle, moze biti samo ono koje nije Tathagartino, dakle opet ucenje, iznova "sistem", "koncepti", "osmorostrukosti", "cetveromudrosti"...

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Nadnaravnost i Buddhine siddhije o kojima je pričao možeš naći na ovom linku
THE SIX SUPERNATURAL POWERS OF BUDDHA
http://web.ukonline.co.uk/buddhism/tinhla01.htm

i onda please kad sam ti sve ovo ovako lijepo razložila i dokazala da je imao siddhije aj daj ti kakav kredit Buddhi, ako nećeš budizmu .
Istinski MAJSTOR smjeska se na icije nadopuhane "sidije", dokle god se kroz iskaz "probudjenog" provlace majanske povrsnosti i sebeljubljivost.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 23:02   #810
Quote:
crazy person kaže: Pogledaj post
@Sati, moram priznat da ni meni nije jasan prijevod. Zar nije samo 'oslobođenje srca i razuma' (cetovimutti, pannavimutti)?
Jeste, u pravu si Crazy za cetovimutti, to je oslobađanje uma. Moj previd.

paññāvimuttī međutim ipak ostaje oslobađanje uvidom.

Naime Buddhadattin "Concise Pali-English Dictionary" kaže:
cetovimutti [f.] = emancipation of heart
paññāvimutti [f.] = emancipation through insight

Zanimljiv je s ovim u vezi i odlomak koji sam našao kod Gunaratane (A Critical Analysis of the Jhanas):

When cetovimutti and paññāvimutti are joined together and described as “cankerless” (anāsava), they can be taken to indicate two aspects of the arahat’s deliverance. Cetovimutti signifies the release of his mind from craving and its associated defilements, paññāvimutti the release from ignorance:

“With the fading away of lust there is liberation of mind, with the fading away of ignorance there is liberation by wisdom.”

“As he sees and understands thus his mind is liberated from the canker of sensual desire, from the canker of existence, from the canker of ignorance”.

– here release from the first two cankers can be understood as cetovimutti, release from the canker of ignorance as paññāvimutti.

In the commentaries cetovimutti is identified with the concentration factor in the fruit of arahatship, paññāvimutti with the wisdom factor: By the word ‘mind’ the concentration concomitant with the fruit of arahatship is meant, by the word ‘wisdom’ the concomitant wisdom is meant. The concentration there is called ‘liberation of mind’ because it has liberated the mind from lust, the wisdom is called ‘liberation by wisdom’ because it has liberated the mind from ignorance.


U svakom slučaju, hvala i Ivanu i tebi za korekciju. Jedna greška manje
sati is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2008., 23:39   #811
Imam dva problema s Ivanovim tvrdjnjama. Prvi je taj da on ocekuje od Buddhe neka nadnaravna cudesa kao potvrdu prosvjetljenja, kao i neko prosvjetljenje koje bi doslo izvana, od neke vanjske sile?!

To je posve bespredmetno i govori o tome da Ivan ne razumije pravu prirodu probudjenja. Probudjenje je stanje svijesti, uvid u stvarnost. Gdje je tu mjesto nadnaravnostima? Zar je trebao letjeti zrakom, hodati po vodi ili dijeliti ribu gladnima? Pa nije on pilot, splavar ili kuhar?! Buddha je jasno rekao da je posve ravnodusan prema svim svojim nadnaravnim mocima (a imao ih je nekolicinu istini za volju) te da cijeni samo jednu od njih - dar poducavanja drugih. Gdje je tu mjesto necemu izvanjskome, kada izmedju vanjskog i unutrasnjeg nema razlike? Od kuda bi prosvjetljenje trebalo doci ako ne iz nutrine same osobne svijesti kojoj je sustinski pripadno? Trebala se mozda pojaviti munja na nebu i opaliti Buddhu u celo, trebala se otvoriti kisa lopocevih latica, pa da se Buddha prosvjetli? Kojeg li plitkog, izvanjskog i praznovjernog (ne)razumijevanja duhovnog dozivljaja?!

Druga stvar je naravno vrlo sporedna, ali znakovita. Ne cudi da osoba takvog plitkog i pogresnog razumijevanja duhovnog iskustva sama sebe proziva MAJSTOROM?! Koje li umisljenosti, vrijedne sazaljenja?!
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 01:17   #812
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
"Nepostojece potpuno budjenje"; znaci li to da je "budjenje" samo djelimicno moguce, hm?
Kako onda to receno "neshvatljivo i nedokucivo" moze biti i shvaceno i dokuceno iz "nepotpune probudjenosti(sic!?).
Lonna pažljivo čita što Majstor piše, pogledaj ovo sa str 32 šta si reka:

Quote:
Nije tako da probudjeni tad pateticno neprobudjeno priziva zadnje "utrnuce"; jednostavno se ne buni protiv jedine smislenosti koja je jos preostala - iscezavanja njegova i tvarnog i duhovnog tijela iz opstojnosti. Toliko um jos moze pratiti ovu nezgodnu stvar.

Da li i sto Kozmologos ima na pameti s nama nakon isceznuca ne mozemo razumjeti sve kad bismo to i znali.
Nije li Buddha kad je govorio o "nepotpunoj probudjenosti" govorio o istoj stvari, tj parinirvani, odnosno o krajnjoj nirvani koju je moguće doseći tek nakon smrti, ne prije ....?

Quote:
"Napor i dumanje" je ocevidno u iskazu neposrednog doticnog iskustva; Buda rabi izricaje "postigao" i "dosegao"; to su tvrdnje samosvjesnosti i osobne volje, ni traga smjernosti spram urucujuce sile koja jedina i iznosi potpuno budjenje. Ni naslute o izvanjskom pokretacu njegova (do)nositelja.
Što je (ili tko je) izvanjski pokretač?

Quote:
Hm, "pogresno razumjeti ucenje"; ovo je vrijedno stotinu udaraca kandzijom po golim plecima, a ne budistickoga bogostovlja. "Pogresno ucenje", dakle, moze biti samo ono koje nije Tathagartino, dakle opet ucenje, iznova "sistem", "koncepti", "osmorostrukosti", "cetveromudrosti"...
Evo što o sistemima i konceptima kaže sam Buddha u Dijamantskoj sutri:

Kada Tathagata u svom podučavanju koristi koncepte i ideje, ljudi treba da budu svesni nerealnosti takvih koncepata i ideja. Treba da znaju da Tathagata, koji poučava duhovnim istinama, uvek koristi takve pojmove kao što se koristi splav za prelazak preko reke. Kada se pređe reka, splav više nije od koristi, i zato treba da se odbaci.

Quote:
Istinski MAJSTOR smjeska se na icije nadopuhane "sidije", dokle god se kroz iskaz "probudjenog" provlace majanske povrsnosti i sebeljubljivost
Čekaj, rekao si da nije imao siddhije i da nije o njima govorio i da je to znak da je bezveznjak. Ja sam ti dala informaciju da ih je imao i da je govorio o njima. Ne razumijem zbog čega mu sad predbacuješ površnost, sebeljublje i napuhanost? Ovo je s nivoa olajavanja a ne argumenata.
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 06:57   #813
Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Imam dva problema s Ivanovim tvrdjnjama. Prvi je taj da on ocekuje od Buddhe neka nadnaravna cudesa kao potvrdu prosvjetljenja, kao i neko prosvjetljenje koje bi doslo izvana, od neke vanjske sile?!
Ti si tek Trazitelj Istine, sugovornice. Jos nisi uocio niti to da si rob slikovnice i uobrazilje koja ti iz dana u dan teshe i potkracuje i tu snovidjensku usredotocenost, a zove se budizam. Toliko o Budinu odbijanju svakog koncepta i sustava.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
To je posve bespredmetno i govori o tome da Ivan ne razumije pravu prirodu probudjenja. Probudjenje je stanje svijesti, uvid u stvarnost. Gdje je tu mjesto nadnaravnostima? Zar je trebao letjeti zrakom, hodati po vodi ili dijeliti ribu gladnima? Pa nije on pilot, splavar ili kuhar?!
Otkad to prosjecni Trazitelj Istine moze ista znati o
"pravoj prirodi budjenju". Tocnije, po kojem i cijem TUDJEM "konceptu i sustavu" mlatis susjedovu slamu, sugovorniche?

Ti o nadnaravnosti, koju MAJSTOR Ivan zasad dotiche tek ovlash, znas upravo koliko i Buda.
Da si pozoran bio bi opazio da je MAJSTOR vec dva puta istaknuo presudnu odrednicu velikih ucitelja. "Ucitelja svijeta", lijepo ti pise.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Buddha je jasno rekao da je posve ravnodusan prema svim svojim nadnaravnim mocima (a imao ih je nekolicinu istini za volju) te da cijeni samo jednu od njih - dar poducavanja drugih. Gdje je tu mjesto necemu izvanjskome, kada izmedju vanjskog i unutrasnjeg nema razlike? Od kuda bi prosvjetljenje trebalo doci ako ne iz nutrine same osobne svijesti kojoj je sustinski pripadno?
Postavljas pitanja koja ni sam Buda niti je postavljao, niti je na njih odgovarao. To jedino znaci da nikad nije sreo MAJSTORA s iskustvom nadnaravnoga, a ti evo jesi, Trazitelju Istine.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Trebala se mozda pojaviti munja na nebu i opaliti Buddhu u celo, trebala se otvoriti kisa lopocevih latica, pa da se Buddha prosvjetli? Kojeg li plitkog, izvanjskog i praznovjernog (ne)razumijevanja duhovnog dozivljaja?!
Zesce od "munje", i jace od groma ima biti to "izvanjsko" kad se prosvjetljuje veliki ucitelj. Letenje bez krila, hodanje po vodi i udjeljivanje riba gladnima, spram iluminacijskog praska "ucitelja svijeta" tek je goli inscenirani Hollywood, Trazitelju Istine.

Quote:
Fazlija kaže: Pogledaj post
Druga stvar je naravno vrlo sporedna, ali znakovita. Ne cudi da osoba takvog plitkog i pogresnog razumijevanja duhovnog iskustva sama sebe proziva MAJSTOROM?! Koje li umisljenosti, vrijedne sazaljenja?!
Puno je zalosnije kad Trazitelj Istine s uvidima svog ucitelja rukuje kao s licnim mlatilom s gumna.

Zadnje uređivanje MAJSTOR Ivan : 22.02.2008. at 07:30.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 07:21   #814
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Lonna pažljivo čita što Majstor piše, pogledaj ovo sa str 32 šta si reka:

"Nije tako da probudjeni tad pateticno neprobudjeno priziva zadnje "utrnuce"; jednostavno se ne buni protiv jedine smislenosti koja je jos preostala - iscezavanja njegova i tvarnog i duhovnog tijela iz opstojnosti. Toliko um jos moze pratiti ovu nezgodnu stvar.

Da li i sto Kozmologos ima na pameti s nama nakon isceznuca ne mozemo razumjeti sve kad bismo to i znali."

Nije li Buddha kad je govorio o "nepotpunoj probudjenosti" govorio o istoj stvari, tj parinirvani, odnosno o krajnjoj nirvani koju je moguće doseći tek nakon smrti, ne prije ....?
Buda vam obecava produzetak, MAJSTOR potpuno isceznuce. Koji je od obojice probudjen? Koji je od obojice ispunio karmu?

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Što je (ili tko je) izvanjski pokretač?
Kozmologos. Udara na um i na osjetila izvana.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Evo što o sistemima i konceptima kaže sam Buddha u Dijamantskoj sutri:

"Kada Tathagata u svom podučavanju koristi koncepte i ideje, ljudi treba da budu svesni nerealnosti takvih koncepata i ideja."
Buda ne zna svoju unutarnjost do kraja, pa ne zna niti ichiju drugu. Ne poima nuznost ljudskog poistovjecivanja sa chim bilo. Covjek i jest POISTOVJECIVANJE.

Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Treba da znaju da Tathagata, koji poučava duhovnim istinama, uvek koristi takve pojmove kao što se koristi splav za prelazak preko reke. Kada se pređe reka, splav više nije od koristi, i zato treba da se odbaci. [/B]
Rijeka i splav su slikovnice za zabashurivanje Istine. Alatke za odgadjanje Datosti po sebi.


Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Čekaj, rekao si da nije imao siddhije i da nije o njima govorio i da je to znak da je bezveznjak. Ja sam ti dala informaciju da ih je imao i da je govorio o njima. Ne razumijem zbog čega mu sad predbacuješ površnost, sebeljublje i napuhanost? Ovo je s nivoa olajavanja a ne argumenata.
Sidije, istichu, ima i Velecasni Sudac.
MAJSTOR na Budine sidije, sve i da jesu, samo odmahuje rukom. Sto ce drugo uchiniti ako su mu sidiji u neskladu sa spoznajom ?
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2008., 20:43   #815
Quote:
MAJSTOR Ivan kaže: Pogledaj post
Buda vam obecava produzetak, MAJSTOR potpuno isceznuce. Koji je od obojice probudjen? Koji je od obojice ispunio karmu?
Smrt je jedina koja ovdje zvuči obećavajuće. Budha kaže da tek onda se ulazi u mahaparinirvanu jer se s napuštanjem tijela može otpustiti 5 skandhi, Majsotr Ivan da tek sa smrću iščezava JA i nekakav Užas utjelovljenja ....

Quote:
Kozmologos. Udara na um i na osjetila izvana.
Izvana Majstore? Nije li taj i iznutra i ne-različit od nas? Ili stoji u relaciji s našim pravim Ja kao Paramatman u odnosu na Atman u Vedanti?

Quote:
Buda ne zna svoju unutarnjost do kraja, pa ne zna niti ichiju drugu. Ne poima nuznost ljudskog poistovjecivanja sa chim bilo. Covjek i jest POISTOVJECIVANJE.
Ja sam te stihove shvatila upravo suprotno, budući se čovjek poistovjećuje sa svime što mu kroz glavu prolazi Buddha na više mjesta navodi da su koncepti, sistemi, riječi koje iznosi samo pomoćna sredstva. ( cit.... Kada Tathagata u svom podučavanju koristi koncepte i ideje, ljudi treba da budu svesni nerealnosti takvih koncepata i ideja...)
Vidiš to je problem sa riječima, može ih se tumačiti....

Quote:
Rijeka i splav su slikovnice za zabashurivanje Istine. Alatke za odgadjanje Datosti po sebi.
Hm..... odgađanje ..... da, to me zbunjuje....

Quote:
Sidije, istichu, ima i Velecasni Sudac.
MAJSTOR na Budine sidije, sve i da jesu, samo odmahuje rukom. Sto ce drugo uchiniti ako su mu sidiji u neskladu sa spoznajom
Naveo si da bi nadnaravne sposobnosti bile znak da je prosvjetljen. Sad odjednom to nije znak jerbo ih i Sudac ima? Nadnaravne sposobnosti se uvijek smatraju "nusproizvod" prosvjetljenja. Osim toga mogu ih imati i oni koji nisu prosvjetljeni. Zašto si u prethodnim postovima inzistira na njima, a sad ih tako omalovažavaš? Tvojim riječima:

Quote:
Onaj koji hoce vaziti kao "ucitelj covjecanstva" mora dokazati nadnaravnost "urucivanja" vlastitog budjenja. Mora iskusiti jasan osjetilni i usudni odmak od Datosti cetiri-dimenzije. Toga u Bude nema. Poducavati stoga moze tek pocetnike.
Da li je majstor Ivan dokazao ili igdje spominjao svoje siddhije ili opisivao svoj "osjetilni usudni odmak od Datosti četiri dimenzije". I ako nije zašto nije. Ako je gdje?
Lonna Imzadi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 04:19   #816
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Naveo si da bi nadnaravne sposobnosti bile znak da je prosvjetljen. Sad odjednom to nije znak jerbo ih i Sudac ima? Nadnaravne sposobnosti se uvijek smatraju "nusproizvod" prosvjetljenja. Osim toga mogu ih imati i oni koji nisu prosvjetljeni. Zašto si u prethodnim postovima inzistira na njima, a sad ih tako omalovažavaš?
Kakve "nadnaravne sposobnosti", pobogu?
MAJSTOR je to jasno izrekao ovako:

"Onaj koji hoce vaziti kao "ucitelj covjecanstva" mora dokazati nadnaravnost "urucivanja" vlastitog budjenja.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 04:27   #817
Quote:
Lonna Imzadi kaže: Pogledaj post
Ja sam te stihove shvatila upravo suprotno, budući se čovjek poistovjećuje sa svime što mu kroz glavu prolazi Buddha na više mjesta navodi da su koncepti, sistemi, riječi koje iznosi samo pomoćna sredstva. ( cit.... Kada Tathagata u svom podučavanju koristi koncepte i ideje, ljudi treba da budu svesni nerealnosti takvih koncepata i ideja...)
Vidiš to je problem sa riječima, može ih se tumačiti....
Ti kao i Buda ne znas da covjek i JEST iskljucivo "koncept i ideja". Ako je tako onda je posve svejedno koji 'koncept" i koja "ideja".
Zbog ovoga neznanja Buda poducava plitko i jalovo, Traziteljice Istine.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 04:53   #818
ne zna Budha, ne zna Muhammed, ne znaju forumaši... pa, tu ispada da nitko ništa ne zna, osim vas, Ivane. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 05:16   #819
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
ne zna Budha, ne zna Muhammed, ne znaju forumaši... pa, tu ispada da nitko ništa ne zna, osim vas, Ivane. Pozdrav
Prije ispada da su lopuze i neznalice zacinjale "religije" po osobnoj mashti i slobodnom nahodjenju. Da nije tako globus zemaljski bi drugacije titrao. Zasad je sve gore i gore. Zasto, ako i drugi i znaju, i ZNALI SU, a ne samo MAJSTOR Ivan?

Valja nas spashavati od nas samih pod hitno. Ti bi to jamacno po svojoj "svetoj knjizi" i eto nas smjesta na kraju pameti i povijesti.
MAJSTOR Ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2008., 06:30   #820
ah, pa svi maštamo i nečemu se nadamo! I lopuže i pošteni! I svako od nas bi volio da sazna istinu. Ponetko od nas je nadje negdje - a onda mu vi to rušite time da osoba koju najviše cijeni nije imala pojma. Konkretno, ovdje na topicu posvećenom Budizmu vi udarate po Budhi. Ja se slažem se sa vama u ocjeni da je u svijetu sve gore i gore, te u osudi da veliku odgovornost za to ima kler mnogih religija! I moje isto tako! Ali, Ivane, čak i kada biste vi bili u pravu što alarmirate da se netko davi, pa trebamo li ga u tom slučaju gurnuti dublje, da skroz potone? Nije li bolje da mu damo ruku podrške da se izvuče, a ne mu iz ruke trgamo slamku spasa za koju se trenutno drži. Valjda to tako ide. Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:05.