Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2015., 17:29   #1
Lazi, namjere i odgovornost

Opcenito se smatra negativnim kad je netko neiskren u svojim stavovima i ponasanju. Pa se takve ljude pogrdno naziva pozerima, licemjerima, bleferima itd. No sta nisu svi politicari upravo takvi? I nije li glumljenje neke socijalne uloge svojstveno svim ljudima? Gdje je granica izmedju laznog i iskrenog ponasanja? I da li nas u moralnom smislu dobra namjera tj. ljubav prema onome kome lazemo/stetimo oslobadja odgovornosti ili je povecava? Da li u tom smislu kraljestvo nebesko o kojem govori Isus predstavlja moralnu transcendentalnost ljubavi i oslobodjenje od grijeha ili ne? Ovo zadnje pitam kao laik.
LowWord206 is offline  
Old 21.08.2015., 18:06   #2
Quote:
LowWord206 kaže: Pogledaj post
Opcenito se smatra negativnim kad je netko neiskren u svojim stavovima i ponasanju. Pa se takve ljude pogrdno naziva pozerima, licemjerima, bleferima itd. No sta nisu svi politicari upravo takvi? I nije li glumljenje neke socijalne uloge svojstveno svim ljudima? Gdje je granica izmedju laznog i iskrenog ponasanja? I da li nas u moralnom smislu dobra namjera tj. ljubav prema onome kome lazemo/stetimo oslobadja odgovornosti ili je povecava? Da li u tom smislu kraljestvo nebesko o kojem govori Isus predstavlja moralnu transcendentalnost ljubavi i oslobodjenje od grijeha ili ne? Ovo zadnje pitam kao laik.
Iskrenost je sloboda izražavanja vlastitog mišljenja bez straha od osude, tuđe reakcije.
ISkrenost je ljudska potreba, oni koji nisu iskreni nisu svjesni bremena koje nose.
Vi morate biti njihova utjeha i pržuiti takvim ljudima oslonac , gdje mogu bit ono što jesu.

Nemoral, laž, podmiklost. NIje to toliko strašno. Sve je to dio naše prirode.
Ali moramo prihvatiti u našu prirodu i kod nas samih, i od drugih.

Svi smo i isti.
religula is offline  
Old 21.08.2015., 19:31   #3
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
Iskrenost je sloboda izražavanja vlastitog mišljenja bez straha od osude, tuđe reakcije.
ISkrenost je ljudska potreba, oni koji nisu iskreni nisu svjesni bremena koje nose.
Vi morate biti njihova utjeha i pržuiti takvim ljudima oslonac , gdje mogu bit ono što jesu.

Nemoral, laž, podmiklost. NIje to toliko strašno. Sve je to dio naše prirode.
Ali moramo prihvatiti u našu prirodu i kod nas samih, i od drugih.

Svi smo i isti.
Zapravo se veli 'smo smo mi različiti'.

Kakva je korist iskrenom čovjeku davati podršku licemjernom čovjeku? U tome da će licemjeran napredovati u licemjernosti a iskren s vremenom postati i sam licemjeran.
I ko je onda tu na 'dobitku'?
Pravi Život is offline  
Old 21.08.2015., 21:27   #4
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zapravo se veli 'smo smo mi različiti'.

Kakva je korist iskrenom čovjeku davati podršku licemjernom čovjeku? U tome da će licemjeran napredovati u licemjernosti a iskren s vremenom postati i sam licemjeran.
I ko je onda tu na 'dobitku'?
pa ne treba davati nikome podršku.
Razumjevanje i podrška nisu iste stvari.
Razumjevanje je vezano uz tebe.

Kad razumješ nekoga onda nemaš brigu , teret, osudu, mržnju, čuđenje , razočarenje, zavist prema tim osobama.

To nikako ne znači da treba tolerirati te iste stvari.

Onaj tko tolerira sve te negativne stvari, ujedno je i sudionik u njima.

.
religula is offline  
Old 21.08.2015., 21:35   #5
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
pa ne treba davati nikome podršku.
Razumjevanje i podrška nisu iste stvari.
Razumjevanje je vezano uz tebe.

Kad razumješ nekoga onda nemaš brigu , teret, osudu, mržnju, čuđenje , razočarenje, zavist prema tim osobama.

To nikako ne znači da treba tolerirati te iste stvari.

Onaj tko tolerira sve te negativne stvari, ujedno je i sudionik u njima.

.
Pitanje je što je u kom slučaju 'razumijevanje', jer u nekim prilikama je i 'tapšanje po ramenu' podrška onom kome nije trebala bit udjeljena.

Odgovornost. Piše u naslovu teme (kaj komad ne smije ispast iz vidokruga).
Pravi Život is offline  
Old 21.08.2015., 22:17   #6
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Pitanje je što je u kom slučaju 'razumijevanje', jer u nekim prilikama je i 'tapšanje po ramenu' podrška onom kome nije trebala bit udjeljena.

Odgovornost. Piše u naslovu teme (kaj komad ne smije ispast iz vidokruga).
Razumjevanje je samo to, da ti razumješ.

Da razumješ ljudsku prirodu, motive, emocije, razloge.

Prihvatio je ti ili ne, svi smo mi ipak isti .....

A licemjer misli da je drugačiji..... to ga zapravo i čini licemjerom..... to je i definicija licemjerja.....


podržavao ga ti ili ne....to je tvoja stvar.....

Iskrenoj osobi licemjer se ne može sakriti......tako da sve samo od sebe dođe na svoje...


.
religula is offline  
Old 21.08.2015., 22:48   #7
Quote:
LowWord206 kaže: Pogledaj post
Opcenito se smatra negativnim kad je netko neiskren u svojim stavovima i ponasanju. Pa se takve ljude pogrdno naziva pozerima, licemjerima, bleferima itd. No sta nisu svi politicari upravo takvi? I nije li glumljenje neke socijalne uloge svojstveno svim ljudima? Gdje je granica izmedju laznog i iskrenog ponasanja? I da li nas u moralnom smislu dobra namjera tj. ljubav prema onome kome lazemo/stetimo oslobadja odgovornosti ili je povecava? Da li u tom smislu kraljestvo nebesko o kojem govori Isus predstavlja moralnu transcendentalnost ljubavi i oslobodjenje od grijeha ili ne? Ovo zadnje pitam kao laik.
onom do koga nam je stalo ne lažemo, ako lažemo onda za tu osobu zapravo niti volimo, niti ju poštujemo...
inace, koliko imam prilike primijetiti, laž je svojstvena ljudima koji su nezadovoljni sobom, punim kompleksa..itd, isto kao i zloca...
i nekako smatram da tu niti nemreš povuci granicu, ili smo skloni istini ili laži...nema dobre namjere u laži...jer ti lažima navodiš nekog na krivi put, daješ mu lažnu nadu, informaciju koja ce ga kasnije koštati puno više.
tanita is offline  
Old 21.08.2015., 23:15   #8
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
onom do koga nam je stalo ne lažemo, ako lažemo onda za tu osobu zapravo niti volimo, niti ju poštujemo...
inace, koliko imam prilike primijetiti, laž je svojstvena ljudima koji su nezadovoljni sobom, punim kompleksa..itd, isto kao i zloca...
i nekako smatram da tu niti nemreš povuci granicu, ili smo skloni istini ili laži...nema dobre namjere u laži...jer ti lažima navodiš nekog na krivi put, daješ mu lažnu nadu, informaciju koja ce ga kasnije koštati puno više.
Poneke laži su od veće pomoći nego činjenice. Kada je reč o ljudskim odnosima i pričama, teško mi je govoriti o pojmu "istina", više je u pojmu "u skladu sa situacijom" a da se ipak u nekim situacijama više doprinese određenom vrstom laži nego pukim činjenicama na koje neko prsto nij u stanju da reaguje bez suvišnih štetnih pojava.

U principu se naravno slažem s tobom, kada je reč o ovoj situaciji u kojoj ti govoriš, kada se ne radi o sagledavanju određene situacije i ublažavanju rekacija, koliko o prikrivanju sebičnosti bilo koje vrste.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Old 21.08.2015., 23:48   #9
Quote:
LowWord206 kaže: Pogledaj post
Opcenito se smatra negativnim kad je netko neiskren u svojim stavovima i ponasanju. Pa se takve ljude pogrdno naziva pozerima, licemjerima, bleferima itd. No sta nisu svi politicari upravo takvi? I nije li glumljenje neke socijalne uloge svojstveno svim ljudima? Gdje je granica izmedju laznog i iskrenog ponasanja? I da li nas u moralnom smislu dobra namjera tj. ljubav prema onome kome lazemo/stetimo oslobadja odgovornosti ili je povecava? Da li u tom smislu kraljestvo nebesko o kojem govori Isus predstavlja moralnu transcendentalnost ljubavi i oslobodjenje od grijeha ili ne? Ovo zadnje pitam kao laik.
Laž je laž, istina je istina. I malo dijete zna razliku, a odrasli se prave da je ne kuže. Odgovornost imaš za svako ponašanje, pa i za namjeru. Krivnja... e to je već nešto drugo. Ali katolična crkva nudi instituciju instant-oprosta. Tu možda leži njezina privlačnost. Za neke.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 22.08.2015., 00:11   #10
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Poneke laži su od veće pomoći nego činjenice. Kada je reč o ljudskim odnosima i pričama, teško mi je govoriti o pojmu "istina", više je u pojmu "u skladu sa situacijom" a da se ipak u nekim situacijama više doprinese određenom vrstom laži nego pukim činjenicama na koje neko prsto nij u stanju da reaguje bez suvišnih štetnih pojava..
ne bih se složila, ne postoji situacija u kojoj ce laži biti od vece pomoci...ponekad, mi možda imamo dojam da na taj nacin nekome pomažemo al, to je samo naša zabluda koja je u konacnici jako štetna, ne toliko za nas koliko za osobu koju kvazi štedimo...
a, ako se vec bojimo kako ce netko odreagirati, onda je bolje prešutiti nego izreci laž...bar za mene
tanita is offline  
Old 22.08.2015., 00:30   #11
Quote:
LowWord206 kaže: Pogledaj post
Opcenito se smatra negativnim kad je netko neiskren u svojim stavovima i ponasanju. Pa se takve ljude pogrdno naziva pozerima, licemjerima, bleferima itd. No sta nisu svi politicari upravo takvi? I nije li glumljenje neke socijalne uloge svojstveno svim ljudima? Gdje je granica izmedju laznog i iskrenog ponasanja? I da li nas u moralnom smislu dobra namjera tj. ljubav prema onome kome lazemo/stetimo oslobadja odgovornosti ili je povecava? Da li u tom smislu kraljestvo nebesko o kojem govori Isus predstavlja moralnu transcendentalnost ljubavi i oslobodjenje od grijeha ili ne? Ovo zadnje pitam kao laik.
A vidi, svir'o ja kod Pirije, na Stupu, u Esmeraldi. I, trebala Zorica Brunclik da gostuje preko vikenda, a zaboravio sam datum i godinu jer duže vrijeme ne sviram.
Šta se dešava? Zorica zove Pirketa, stelefonem, da mu kaže da neće moći da nastupa jer se sorgala neđe u endek pored puta, one stvari po njoj, pa je razval'le stvari...sa stvarima je odnjelo u bol'ncu.

Pirke, jadan, čupa kose, ne zna dal' ga Zoka dribla il' se fakat sjebala...gosti čekaju, nervoza...

I sve se to riješilo tako što je Pirija rek'o: "Ne mogu duše griješit', al' jebem joj mater za svaki slučaj! ".
Et'...
Šabović Adis is offline  
Old 22.08.2015., 03:23   #12
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ne bih se složila, ne postoji situacija u kojoj ce laži biti od vece pomoci...ponekad, mi možda imamo dojam da na taj nacin nekome pomažemo al, to je samo naša zabluda koja je u konacnici jako štetna, ne toliko za nas koliko za osobu koju kvazi štedimo...
a, ako se vec bojimo kako ce netko odreagirati, onda je bolje prešutiti nego izreci laž...bar za mene
Ne redi se o bojazni, već jasnoći da će se osoba veoma uzbuditi - dok je relna situacija potpuno bezazlena, dakle, bez posebnog razloga.

Jedno je stvarati lažnu predstavu iz određenog cilja sebičnosti, a potpuno je drugo, a svakodnevno među ljudima, da se određene bezazlene situacije zaokrenu kako se ne bi "od mrava stvorio slon", u toj situaciji laž je od daleko manje štete nego suva činjenica koja i tako ne čini nikakvu posebnu razliku - to je naravno stvar lične interpretacije situacije, no svakako i takva vrsta situacije postoji.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Old 22.08.2015., 10:40   #13
Iskrenost je, kako je netko gore već napisao, sloboda. I tu slobodu teško mogu usporediti s nečim drugim, toliko me ushićuje. Ta vrsta iskrenosti ti daje osjećaj autentičnosti, da živiš onako kako bi trebao, da si "u pravom trenutku na pravom mjestu", da je to - to. Jedan jako dobar osjećaj. Tako ja to doživljavam.

Isto tako se slažem s time što je gore već napisano - da onaj tko te laže, pogotovu ako te puno laže, te ustvari ne poštuje. Smatra te dovoljno glupim da ćeš popušiti sve te laži. I u tome ljudi griješe, po meni, jer većina ljudi OSJEĆA da ih se laže, samo nekad zatvaraju oči na to, zbog brojnih razloga. Ili zato što intelektom ne mogu to shvatiti ili objasniti, ali u sebi OSJEĆAJU da ih se laže.

Uglavnom, ja osjetim kad me ljudi lažu, ali na to više ne obraćam pozornost. Prije me to jako smetalo, ali u zadnje vrijeme počinjem usvajati strategiju da to nije važno i da je moj život, moj život, a oni neka rade što god žele. Nisam još do kraja usvojila, još se nerviram, ali nadam se da ću evoluirati.
papajacro is offline  
Old 22.08.2015., 11:41   #14
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
A vidi, svir'o ja kod Pirije, na Stupu, u Esmeraldi. I, trebala Zorica Brunclik da gostuje preko vikenda, a zaboravio sam datum i godinu jer duže vrijeme ne sviram.
Šta se dešava? Zorica zove Pirketa, stelefonem, da mu kaže da neće moći da nastupa jer se sorgala neđe u endek pored puta, one stvari po njoj, pa je razval'le stvari...sa stvarima je odnjelo u bol'ncu.

Pirke, jadan, čupa kose, ne zna dal' ga Zoka dribla il' se fakat sjebala...gosti čekaju, nervoza...

I sve se to riješilo tako što je Pirija rek'o: "Ne mogu duše griješit', al' jebem joj mater za svaki slučaj! ".
Et'...
Iskrenost na djelu. Ti si moj guru.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 22.08.2015., 12:25   #15
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Iskrenost na djelu. Ti si moj guru.
Hjooooj...ne znam ti ja to gurovanje, bona......znam se samo družit'...i zajebavat'.
Šabović Adis is offline  
Old 22.08.2015., 13:11   #16
Quote:
LowWord206 kaže: Pogledaj post
I da li nas u moralnom smislu dobra namjera tj. ljubav prema onome kome lazemo/stetimo oslobadja odgovornosti ili je povecava?
imas primjer za takvo sto?



postojala dobra namjera, ali nesto u procesu krenulo drugacije ili na koncu ispalo drugacije? neku istinu si sakrio da bi mozda zastitio osobu do koje ti je stalo... etc etc??

(pa da, em ta osoba bi onda trebala ustvari oprostiti, em s moralne strane i iz tvog ugla se cini OK).

ocenito govoreci i u teoloskom smislu ako postoji dobra namjera i ako se netko iskreno kaje onda mu je oprosteno. sve. druga osoba u pitanju isto tako bi trebala dati oprost jel, ako ne onda se ona racuna kao odgovorna za to, ne ti.

a ako se ne kajes i ne zalis (uz saznanje da su ti namjere bile dobre) jer ti do osobe mozda nije stalo, onda pretpostavka je da neces niti razmisljati previse o tome valjda, jel tako.

po krscanskoj teologiji grijeh je grijeh samo kada je svjestan i namjeran. pa ako si nekoga nesvjesno i bez namjere mozda povrijedio onda ti nisi odgovoran za to...a druga osoba je onda jednako tako odgovorna za svoje mozebitno 'nedavanje' oprosta (tebi) jel.

btw ako je to zadnje slucaj odvoji se od takve osobe i prekini kontakt pa barem privremeno to bilo jer zadnje sto ikome valjda treba u zivotu je da mu netko nabija krivicu tamo gdje krivice prakticki niti nema.

Zadnje uređivanje Grazia : 22.08.2015. at 13:44.
Grazia is offline  
Old 22.08.2015., 13:30   #17
Quote:
religula kaže: Pogledaj post
Prihvatio je ti ili ne, svi smo mi ipak isti .....

A licemjer misli da je drugačiji..... to ga zapravo i čini licemjerom..... to je i definicija licemjerja.....
To nije definicija licemjerstva.

Što bi uopće predstavljala jedna takva definicija obzirom da ovdje su neki zaobišli autorovo pitanje za 'kraljevstvo nebesko' i prave se da nisu uočili autorovo pa mu onda time ni nemaju što definicijama ponuditi.

Vidiš sad detalj?

Da li su ljudi stvarno svi isti? Jer veli se svi smo isti ispod kože, u prijevodu: svi imamo krvna zrnca.
Dalje od tog dijele nas karakterne osobine, boja kože, misli, uvjerenja, vjera, pa čak i ono produhovljen čovjek nije isto što i neproduhovljen, pa čak i ono neki pojedinci imaju srčani organ na desnoj strani tijela.

To su samo neki od primjera zbog kojih znamo da nismo svi isti, kako već i vidiš da moj odgovor tebi nije ono što ti u svojim mislima imaš u odnosu na ono što imam jA u svojim mislima.
Pravi Život is offline  
Old 22.08.2015., 13:37   #18
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Hjooooj...ne znam ti ja to gurovanje, bona......znam se samo družit'...i zajebavat'.




.
Grazia is offline  
Old 22.08.2015., 13:42   #19
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post


guru Adis.
Nije istina!
Šabović se usr'o... a Adis će ti nogu prebit' za ovo...ka'te stigne neđe na ulici.
Et'...
Šabović Adis is offline  
Old 22.08.2015., 16:11   #20
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To nije definicija licemjerstva.
Je...

Licemjerje ili hipokrizija je čin kojim se osuđuje ili poziva na osuđivanje drugoga dok je kritičar i sam kriv za ono za što osuđuje drugoga. (iz wikipedije)


.
religula is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:35.