Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2011., 18:08   #1
Od poroda niz zdravstvenih problema

bok svima! Možda ću malo upeglati sa pisanjem, ali očajna sam i molim vašu pomoć..
Imam 29 godina i dvoje djece. Nakon drugog poroda-sekcija, prije 8 mjeseci, moj se život srozao na doktore i pretrage. Prvo visok tlak, pa se to normaliziralo sa terapijom kardiologa. Od poroda pa nadalje konstantan šum u ušima kao tv kad nema programa, vrti mi se onako iz očiju, kao da sam nestabilna pogotovo kada okrečem glavom, a u zadnje vrijeme su me počeli hvatati neki kao napadi- lupanje srca, otežano i ubrzano disanje, osjećaj nestajana, trešnja kroz cijeli organizam, znojenje dlanova, čujem tren preglasno tren preslabo,hvata me panika, strah. Tlak je svo vrijeme ok. Počela sam se radovati isključivo odlasku u krevet i spavanju.Konstantno su mi znojni dlanovi i lagano otežano disanje. Nemam volje ni za čim, ništa me ne raduje, uvijek strah od napada. Uz sve,sada mi i mjesečnica kasni, trudnoća isključena. Napravljen mi je ct po pitanju plućne embolije-ok, magnetna rezonanca glave- ok, krvna slika + željezo, hormoni štitnjače-ok, rtg vratne kralježnice u granicama normale, mjesec i pol prije svega ovog ginekološki pregled i papa test -ok... na oko pucam od zdravlja, ali samnom nešto debelo ne štima.. više ne znam jesam li normalna osoba, svega se bojim, htjela bi da sve bude NORMALNO kao prije ali mene nešto "jede" iznutra a bojim se i promisliti na psihijatra.
Molim vas za savjet, da li je netko imao slično iskustvo i jeli moguće vratiti sve u normalu.. hvala unaprijed..
moniqe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 18:39   #2
Jeste li provjerili ostale hormone? Pitam zato jer vidim da mjesečnica kasni, a vrlo lako tu neki disbalans može biti.
Ginekolog je mogao napisati uputnicu za vađenje hormona, a možda, ovisno o rezultatima, da odete i kod endokrinologa.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:02   #3
Moniqe

Možda se radi o kroničnoj iscrpljenosti, tj kroničnom umoru...govorim ovo s obzirom da imaš dvoje djece i da je dnevni ritam zaista naporan...(ovo govorim iz iskustva, a ja imam još samo jedno)

Meni ovi simptomi vuču najviše na anksiznost sa elementima paničnih ataka jer ovi simptomi koje navodiš su karakteristični za to stanje...

Iako prije toga bi bilo još dobro kontrolirati hormonalni status i štitnjaču da se otklone svi organski uzroci....a onda provjeriti ima li psiha udjela u tim simptomima.
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:06   #4
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Jeste li provjerili ostale hormone? Pitam zato jer vidim da mjesečnica kasni, a vrlo lako tu neki disbalans može biti.
Ginekolog je mogao napisati uputnicu za vađenje hormona, a možda, ovisno o rezultatima, da odete i kod endokrinologa.
ne, nisam provjerila hormone, planirala sam kod ginekologa u ponedjeljak, i.. iskreno kod psihijatra.
moniqe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:28   #5
Prvo svakako provjeriti hormone. Vidim da je štitnjača OK a jako bi dobro došla slika i ostalih. Nekad nismo ni svjesni što nam sve tijelo može izbaciti iz takta, a nerjetko je to i ubrzan ritam, stres i sve ostalo što se bitno mijenja u našoj okolini. Možda sam tempo života i način prehrane. To se zna direktno odraziti na naše hormone, a samim time je pod utjecajem i ženin ciklus. Dobro je ponekad se i opustiti malo, masaže, vježbe, naći malo vremena za sebe. Ali jedno po jedno.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:39   #6
Ja sam prvo posumnjala na vratnu kralježnicu jer si točno opisala tegobe koje ja imam, u tom dijelu, ali napisala si da je rtg u granicama normale. E sad, što ti to znači u granicama normale? Jer za rtg nema referentnih vrijednosti . Što su ti napisali kao dijagnozu? Ništa ili?
U detalj si opisala moje simptome (ove što se tiče vrtoglavice, nestabilnosti i slično), a meni su odmah na rtg-u napisali: cervikobrahijalni sindrom. Možda su tvoje promjene tek na početku, ali meni to svejedno miriši na vratnu. S tim da i ja imam visoki tlak, dakle, i u tome smo iste. E sad, ovo sa mjesečnicom i slično...to ne znam.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 19:49   #7
Opis odgovara anksioznosti, odnosno paničnom poremećaju (napadi panike sa svim pratećim tjelesnim simptomima).
Naravno, prvo se isključuju mogući ostali uzroci, koji su već navedeni.
Ukoliko je panični, isti se uspješno liječi, farmakoterapijom, psihoterapijom ili kombinacijom navedenog.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 20:15   #8
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Ja sam prvo posumnjala na vratnu kralježnicu jer si točno opisala tegobe koje ja imam, u tom dijelu, ali napisala si da je rtg u granicama normale. E sad, što ti to znači u granicama normale? Jer za rtg nema referentnih vrijednosti . Što su ti napisali kao dijagnozu? Ništa ili?
U detalj si opisala moje simptome (ove što se tiče vrtoglavice, nestabilnosti i slično), a meni su odmah na rtg-u napisali: cervikobrahijalni sindrom. Možda su tvoje promjene tek na početku, ali meni to svejedno miriši na vratnu. S tim da i ja imam visoki tlak, dakle, i u tome smo iste. E sad, ovo sa mjesečnicom i slično...to ne znam.
NALAZ I MIŠLJENJE RADIOLOGA -vratna kralješnica

"uredna koštana struktura i mineralizacija, očuvana visina trupova kralješaka i širina i.v. prostora, izravnata fiz.lordoza s formiranim dorzalnim gibusom na nivou C4 - C5. Očuvana stražnja interkorporalna linija. Kalcifikacije uz gornju i donju konturu atlasa."

Zadnje uređivanje Silvery : 01.01.2011. at 21:10. Reason: quote
moniqe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 20:20   #9
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Jeste li provjerili ostale hormone? Pitam zato jer vidim da mjesečnica kasni, a vrlo lako tu neki disbalans može biti.
Ginekolog je mogao napisati uputnicu za vađenje hormona, a možda, ovisno o rezultatima, da odete i kod endokrinologa.
kako se radi ta pretraga-vađenjem krvi? i koji su to hormoni?

Zadnje uređivanje Silvery : 01.01.2011. at 21:10. Reason: quote
moniqe is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 20:47   #10
Quote:
moniqe kaže: Pogledaj post
NALAZ I MIŠLJENJE RADIOLOGA -vratna kralješnica

"uredna koštana struktura i mineralizacija, očuvana visina trupova kralješaka i širina i.v. prostora, izravnata fiz.lordoza s formiranim dorzalnim gibusom na nivou C4 - C5. Očuvana stražnja interkorporalna linija. Kalcifikacije uz gornju i donju konturu atlasa."
Uf, ništ ne razmem, naravno . Jer me ni baš piše nalaz, pa onda par redova o C4, C5, C7 i na kraju baš piše:

Dijagnoza: cervikobrahijalni sindrom.

A kod tebe dijagnoze nema.

Zadnje uređivanje Silvery : 01.01.2011. at 21:10. Reason: quote
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 20:58   #11
Imaš tipične simptome poremećaja rada štitnjače.
Na tvom mjestu bih ponovila te pretrage, čak bih napravila i UZV štitnjače. Slažem se sa prijedlogom da si napraviš kompletnu sliku hormona.
Još mi pada na pamet i pregled hipofize.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 21:22   #12
Quote:
moniqe kaže: Pogledaj post
kako se radi ta pretraga-vađenjem krvi? i koji su to hormoni?
Da, rade se pretragama krvi.
Isto tako bih ti usput, kao i Ivanicapeca, savjetovala za svaki slučaj ponovo da provjeriš štitnjaču.

Govorim ti iz vlastitog iskustva jer me je promijenjeno stanje, stres i način života doveo do manje-više istih simptoma, a prvo se počelo odražavati na sam ciklus, nismo zapravo (posebno žene) ni svjesne što nam hormoni sve mogu uzrokovati, a upravo ih se može lako zamijeniti za skroz druge poremećaje.

Dakle, hormone koje bi trebala provjeriti su: FSH (folikulostimulirajući hormon), LH (luteinizirajući hormon), testosteron, totalni testosteron, estradiol, prolaktin, DHEAS, androstendion i trebalo bi ponovno vidjeti TSH (štitnjača) i još uz to T3, T4.

Ako se tu pojavi koja povišena ili snižena vrijednost ili ako pojedini hormoni nisu u dobrom omjeru za pojeinu fazu ciklusa onda će se ići s nekakvom terapijom ili već nečemu što će doktor savjetovati. Uputnicu ti može napisati ginekolog ili endokrinolog.

Ako bude sve u redu, onda bi trebalo nastaviti s još detaljnijim pretragama, možda odmah nakon toga MR hipofize.

Edit: zaboravih ti reći da ćeš hormone morati vaditi točno određeni dan ciklusa, 3dc ili neke pak oko 21. ili 22. dana. Ovisno što će ti reći ginekolog/endokrinolog.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 22:00   #13
Spolni hormoni se vade od 3-5 dana menstrualnog ciklusa (provjereno) i to svi koje je navela Silvery.

Što se tiče štitnjače vjerovatno znaš činjenicu da hormoni unutar referentnih vrijednosti ne znače da je sve u redu s njom.
Kod vađenja hormona trebalo bi vaditi i frakcije hormona, znači osim F3 i F4 i fF3 i fF4.
Obavezno napraviti kompletnu obradu štitnjače, posebno uzv.

Ali meni i dalje to najviše vuče na anksioznost....
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 22:12   #14
Ne bi joj šumilo u ušima, kasnila menga i sl. da je riječ samo o paničnima.

Meni ovo zvuči kao da je nešto sa hormonima.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2011., 23:50   #15
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ne bi joj šumilo u ušima, kasnila menga i sl. da je riječ samo o paničnima.

Meni ovo zvuči kao da je nešto sa hormonima.
Sa spolnim hormonima sigurno nema veze, eventualno sa štitnjačom, a menga se može poremetiti ili izostati u raznim stanjima stresa bez da postoji hormonalni problem.
__________________
Everything happens for a reason...
luna_lana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 00:09   #16
Ili je postporođajna depresija. evo simptomi:



Među znakove postporođajne depresije, osim osnovnih simptoma – tuge, depresije i gubitka energije spadaju:

- osjećaj razdraženosti ili nemira
- tuga i često plakanje
- pomanjkanje energije
- glavobolje, bolovi u prsima, lupanje srca, hiperventilacija
- nemogućnost spavanja ili jaki umor ili oboje
- gubitak apetita i mršavljenje ili prejedanje i debljanje
- nemogućnost fokusiranja, pamćenja i donošenja odluka
- pretjerana briga oko djeteta ili nepostojanje interesa za dijete
- osjećaj krivnje i bezvrijednosti
- strah od ozljeđivanja djeteta ili sebe
- nezainteresiranost za aktivnosti, uključujući seks.

Majka može osjećati tjeskobu nakon poroda, no to ne mora značiti da boluje od PPD-a. Može se raditi o postporođajnom tjeskobnom ili paničnom poremećaju. Znakovi ovog stanja uključuju jak osjećaj tjeskobe i straha, brzo disanje, brzo kucanje srca, valove hladnoće ili vrućine, bol u prsima i vrtoglavicu. Ako imate neki od ovih simptoma odmah se javite svom liječniku.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 12:36   #17
Quote:
Silvery kaže: Pogledaj post
Da, rade se pretragama krvi.
Isto tako bih ti usput, kao i Ivanicapeca, savjetovala za svaki slučaj ponovo da provjeriš štitnjaču.

Govorim ti iz vlastitog iskustva jer me je promijenjeno stanje, stres i način života doveo do manje-više istih simptoma, a prvo se počelo odražavati na sam ciklus, nismo zapravo (posebno žene) ni svjesne što nam hormoni sve mogu uzrokovati, a upravo ih se može lako zamijeniti za skroz druge poremećaje.

Dakle, hormone koje bi trebala provjeriti su: FSH (folikulostimulirajući hormon), LH (luteinizirajući hormon), testosteron, totalni testosteron, estradiol, prolaktin, DHEAS, androstendion i trebalo bi ponovno vidjeti TSH (štitnjača) i još uz to T3, T4.

Ako se tu pojavi koja povišena ili snižena vrijednost ili ako pojedini hormoni nisu u dobrom omjeru za pojeinu fazu ciklusa onda će se ići s nekakvom terapijom ili već nečemu što će doktor savjetovati. Uputnicu ti može napisati ginekolog ili endokrinolog.

Ako bude sve u redu, onda bi trebalo nastaviti s još detaljnijim pretragama, možda odmah nakon toga MR hipofize.

Edit: zaboravih ti reći da ćeš hormone morati vaditi točno određeni dan ciklusa, 3dc ili neke pak oko 21. ili 22. dana. Ovisno što će ti reći ginekolog/endokrinolog.
radila sam MR mozga, sve ok, pa se nadam da nema potrebe ponoviti MR hipofize?
a što se tiče vađenja hormona u određene dane ciklusa, kako ih odrediti sada kada nisam dobila menstruaciju?
moniqe is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 13:07   #18
Monique, kad dobiješ menstruaciju, onda na njen 2., 3. ili 4. dan vadiš krv. S tim da te vrlo vjerojatno može poslat za progesteron da ga vadiš 21. dan ciklusa (standarnizirano za, doduše, normalni menstrualni ciklus).
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 13:29   #19
Quote:
moniqe kaže: Pogledaj post
Od poroda pa nadalje ...
ja sam do poroda bila (ako izuzmemo kroničnu upalu sinusa) zdrava. nakon poroda osjećala sam se, mjesecima, upravo isto kako ti opisuješ. bila sam sigurna da ću poluditi i završiti u ludnici i pozlilo bi mi svaki put kad bi netko spomenuo psihijatra jer sam bila uvjerena da bi me taj psihijatar sasvim sigurno zatvorio i nikad me više ne pustio čak ni u dvorište...
naravno, nije bilo konkretnog razloga za vjerovati u takvo što, ali ja sam vjerovala.
ali sam isto tako bila sigurna i da će većina tih problema nestati čim se maknem iz stana i od izolacije u kojoj sam tad prvi put u životu bila (sama sa djetetom), pa sam skratila porodiljni i doslovno pobjegla u posao i među ljude.
usput sam saznala da imam autoimunu bolest štitnjače (moguće je da sam ju imala i prije trudnoće, ali do poroda se nije ni na koji način manifestirala), a malo kasnije sam dobila i ulcerozni kolitis.
hoću reći, moja me trudnoća rasturila totalno, i psihički i fizički. nekome su trudnoća i porod prirodno i nadasve pozitivno iskustvo, a meni je to bio ogroman stres od kojeg se još uvijek oporavljam. moja kćer sad ima 2,5 godine.
ostaju mi dvije prekrasne bolesti (do kraja života), tijelo TOTALNO drugačije od onoga s kojim sam ušla u trudnoću, i nemogućnost da izađem sama s mužem jer mi nema tko čuvati dijete ali TEK SAD nije sve crno i depresivno i tek sad se mirim polako sa svime što me snašlo.
nakon dvije i pol godine
kad sam vidjela naslov teme pomislila sam - viđe, i nekome se još dogodilo isto što i meni a svoje sam ti iskustvo napisala zato da i ti pomisliš isto

btw, poznajem ženu koja je tijekom poroda skoro umrla i nikad se više nije od toga potpuno oporavila a znam i jednu drugu koja je nakon druge trudnoće ošla k vragu psihički i nikad se nije od toga potpuno oporavila, tak da... ta eksplozija hormona je totalno zajebana i mislim da je nepošteno da nam to nitko ne kaže prije trudnoće. ili su vama rekli a samo meni ne?
__________________
B612
alapača is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2011., 15:18   #20
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Imaš tipične simptome poremećaja rada štitnjače.
Na tvom mjestu bih ponovila te pretrage, čak bih napravila i UZV štitnjače. Slažem se sa prijedlogom da si napraviš kompletnu sliku hormona.
Još mi pada na pamet i pregled hipofize.
I meni je izglednije upravo ovo sa stitnjacom. I nije lose uraditi kako kazes pregled hipofize.
Organizmu je potrebno ipak vise vremena da se stabilizira poslije trudnoce.
A zena je nakon poroda izlozena stresu i umoru vise nego inace.
Kada je malom bilo 3 godine tek sam onda ulovila i pocela malo redovnije spavati ipo danu (dok ga je neko cuvao).
A sve te simptome sam imala ali sam drukcije reagirala, isla sam se relaksirati u kadu punu vode, dugo setala po sumi (u prirodi), bavila se tjelovjezbom, i, prezivjela sve cari materinstva.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:13.