Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2008., 19:28   #1
Modul stišljivosti tla - kako se računa?!?!

Quote:
Šljunak je prirodne granulacije, bez većih količina zemlje i mulja. Zbijanje se recimo izvodi strojnim putem, vibracijskim pločama, uz dodatak vode do modula stišljivosti M=60 MN/m2.
Površina objekta je 1280 m2. Debljina na koju se on zbija je u prosjeku 40 cm. U troškovniku piše da ide oko 850 m3 šljunka.


Kako da ja znam izračunati recimo koliko će mi se slijegati određena količina šljunka? Jer je već sada na gradilištu dovezeno oko 580 m3 šljunka a nije ni pola nabijeno. Ugrubo će trebati još 500 da bi se "pokrio" ostatak "visine"...


Kako se računa modul stišljivosti za šljunak (može i za neku drugu vrstu tla)
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 08:57   #2
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
Površina objekta je 1280 m2. Debljina na koju se on zbija je u prosjeku 40 cm. U troškovniku piše da ide oko 850 m3 šljunka.


Kako da ja znam izračunati recimo koliko će mi se slijegati određena količina šljunka? Jer je već sada na gradilištu dovezeno oko 580 m3 šljunka a nije ni pola nabijeno. Ugrubo će trebati još 500 da bi se "pokrio" ostatak "visine"...


Kako se računa modul stišljivosti za šljunak (može i za neku drugu vrstu tla)
Koja ti je podloga za šljunak? Zemlja ili kamen ili kakva kombinacija? Ako je zemlja, bilo bi dobro izmjeriti nosivost koja bi trebala biti cca 20mn/m2, a ako nije toliko, treba izvaditi loše dijelove i zamijniti je "zdravom" zemljom i sve skupa uvaljat!
A to se mjeri tako da se metalna ploča kružnog profila utiskuje u ispitivani sloj i manometrima (3 komada) prati koliko tone nakon čega se uzme srednja vrijednost.
Za tehnički pregled će ti vjerovatno trebati atest GI-a o nosivosti tamponskog sloja šljunka!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 00:40   #3
Podloga je zemlja. Ne mogu izmjeriti nosivost zemlje jer je šljunak već nasut po cijeloj površini.
Danas su bili iz Konstruktora (mislim) pa sam vidio uređaj i kako se radi sa njime. Nisam ostao da čujem koliko su izmjerili jer sam morao ići.


P.S.
Htio sam ti odgovoriti već jučer, ali se nisam mogao ulogirat na forum!! Hvala ti na odgovoru.

Poz
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 22:53   #4
Quote:
bosanac2 kaže: Pogledaj post
Podloga je zemlja. Ne mogu izmjeriti nosivost zemlje jer je šljunak već nasut po cijeloj površini.
Danas su bili iz Konstruktora (mislim) pa sam vidio uređaj i kako se radi sa njime. Nisam ostao da čujem koliko su izmjerili jer sam morao ići.


P.S.
Htio sam ti odgovoriti već jučer, ali se nisam mogao ulogirat na forum!! Hvala ti na odgovoru.

Poz
...tu si se zajeba...
krule is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 01:40   #5
Što nisam izmjerio nosivost zemlje? Ili što nisam ostao da čujem koliko su izmjerili?
Izmjerili su 90 MN/mm2 a treba 60 (o podlozi šljunka govorim).
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 12:15   #6
Odlično, još malo pa možeš i autocestu na to postavit!
Da su mjerili na zemlji i na pola šljunka, mogao si uštediti par_sto kubika!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2008., 23:02   #7
Na uštedu misliš, kad bi na zemlji i prvom nabitom sloju izmjerio zbijenost, vidio bih da se dobro nabija. Pa bi onda trebalo manje šljunka dovesti?
bosanac2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 22:13   #8
Baš tako, tebi treba određena nosivost, u ovom slučaju bi je dobio sa manjom količinom šljunka!
__________________
More je slano, zašećerimo ga!!
foggyhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2008., 00:33   #9
Ta mjerna naprava zove se kružna ploča.Radio sam sa njome pa znam o čemu se radi.sa ovim izmjerenim opterečenjem možeš dvije lesnine stavit jednu na drugu na to tvoje zemljište ili zgrade takvih performansi.
bricki is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.