Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.03.2007., 15:40   #201
Kad pripremam umak od lignji i slicnih krakatih stvorova zagrijem malo maslinovog ulja, stavim komad prepolovljenog cesnjaka i komadic feferona (susenog, ovo ne moras staviti ako ne volis ljuto), kad cesnjak zazuti izvadim ga, dodam lignje rezane na trake, par puta okrenem kuhacom, dodam malo bijelog vina, kad ispari ili svjezu nasjecaknu rajcicu ili dva zgnjecena pelata i ostavim nekih 10 minuta na laganoj vatri. U medjuvremeu se skuhala tjestenina, pomijesam i pospem s malo sjeckanog persina. Jednostavno da jednostavnije ne moze.
Ovo je recept ako volis tjesteninu na talijanski nacin, dakle ne "pliva" u umaku.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 17:50   #202
evo rekli su ti vec gore. ja obozavan sug od lignjuna na spagete!
na maslinovom ulju zazuti kapulu, kad uvati boju dodaj luk i lignjune, to par minuta misaj (bez soli!). onda dodaj pasirane pelate (ilijos bolje ako imas friskih poma isickanih na komadice), dec- dec ipo bilog vina, papar i zlicu konserve. kad di ispari visak tekucine, tj. kad se zgusne dodaj soli i petrusimul ili murtilice... mljac!!!!! uslast!
javi kako je proslo

he he cini se da svi imamo slicne recepte- to bice jer su tako najbolji!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 18:51   #203
da, i ja sam zaboravio malo bijelog vina gore - s lignjama obvezno!!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 18:55   #204
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post

jel to istarski jezik?

Ni, to je dugootočka čakavica, saljska točnije
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 18:59   #205
Fala svima ovo sve zvuci ukusno :P , provacu nesto od ovoga iako mi je ovako nekako u biti i bilo napamet (sa pomidorima spremati).

nego misli san bi li se moglo nekako bez pomidorov načiniti šug?
ka su vec recete u djiru, da prodjemo celu materiju .
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 19:16   #206
Quote:
Aramengo kaže: Pogledaj post
nego misli san bi li se moglo nekako bez pomidorov načiniti šug?
ka su vec recete u djiru, da prodjemo celu materiju .
bi, al meni baš i ne valja. zalit dinstane lignje vinom, podlijevat vodom, zgusnut s malo brašna, dodat češnjaka i mirodija. al s tijestom to nije fino - tak nešt samo sa slanim krumpirom
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 23:20   #207
Ne znam koliko ce ti se dopasti, ali lignje se mogu napraviti i bez rajcice : na malo malsinovog ulja zazutiti 2 reznja cesnjaka, izvaditi ih, staviti lignje rezane na kolutice, proprziti ih i zaliti ih sokom od jednog limuna, dodati i ribanu koricu limuna (nespricanog naravno), posuti sjeckanim persinom, dodati kuhanu tjestinu (spaghetti ili linguine) i to je to.

Za sve koji koriste vino - vino se dodaje nakon sto se proprze lignje i na jakoj vatri se mora ispariti, tek poslije se dodaje rajcica. Ali, ako netko voli da prevlada okus alkohola ...
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 15:34   #208
Quote:
Aramengo kaže: Pogledaj post
Fala svima ovo sve zvuci ukusno :P , provacu nesto od ovoga iako mi je ovako nekako u biti i bilo napamet (sa pomidorima spremati).

nego misli san bi li se moglo nekako bez pomidorov načiniti šug?
ka su vec recete u djiru, da prodjemo celu materiju .
ja ih radim s crvenim vinom i puno luka, ali ne uz špagete nego uz palentu ili kuhani krumpir ;
na 1/2 kile lignjica (isto radim i muzgavce) - očišćenih i samo razdvojenih na vrečicu i rukice
ide jedan veliki ili dva srednje velika luka, 3-4 češnja češnjaka
sitno kosani luk i na listiće rezani češnjak zastakle se na maslinovom ulju, doda sol i papar i lovorov list (ili ko voli vegeta) , podlije s mrvicom vode i poklopi, kad voda otpari dodaju se lignjice, kad ove puste vodu doda se 1 dl crnog vina, kad se sve reducira na pola tekučine doda se nakosanog pešinovog lišća ...ko voli gušće može dodati žlicu krušnih mrvica

bitno je da se lignje kuhaju jako kratko - najviše 20 minuta
i kad radim s paradajzom, prvo napravim umak dopola pa tek onda dodam lignje, nikad ih ne pržim direktno na ulju
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 24.03.2007. at 17:59.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 15:59   #209
Uf, dobro je ispalo

dakle,
Zafrizi san manju kapulu, na to hiti rasicene kockice uligne,
doda malo beloga vina,
kad je to iskuhalo vec se pocela stvarati neka smjesica od šuga pa san doda i pola onoga pomidora u kartelici (ono od po litre),
hiti zrno cukra da ubije kiselinu i malo soli.
i doda jos malo petrosimula, bosiljka(je to murtela?) i kopra iz kartelic,
ispalo je odlicno, sug je bi gust kako triba i bas san se dobro nai
pozdrav!
Aramengo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2007., 16:03   #210
a bas mi je drago!!!! nisam ni ja to davno ila pa bi mogla za koji dan spremit... je murtilica ti je bazilika ili bosiljak ili....
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 15:24   #211
murtela, murtila, bosiljak , bazilik, basilico
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 21:56   #212
jadranska lignja

koji vrag je jadranska lignja? u čemu je razlika jadranske lignje od kalifornijske, japanske, sredozemne, antarktičke ili bilo koje druge lignje? zašto je triput skuplja od ostalih?
prije 15 godina tata je kupovao povoljno svježe ulovljene lignje od ribara po ok cijeni, a danas ta jadranska lignja stoji pravo bogatstvo. u čemu je fora?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2007., 23:17   #213
to ti je lijepa naša domoljubna, hrvatska, katolička, samostalna, za to smo se borili, useljeno - hrvat lignja!

a treba neko platit i stipendije djeci u splitu koja se školuju za ribare, ae!

a tek kad ta djeca završe škole, pa kad oni krenu lovit lignje, e te će bit još skuplje, koje ulove akademski ribari!
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 14:48   #214
Jadransku lignju nabavljam na Malom Lošinju,ali u proljeće,jer tada joj je cijena normalna oko 80kn.I vrijedi svaku kunu.U isto vrijeme uzimam i hobotnicu,isto
Moram priznati da nikada u restoranu nisam dobila lignju te kvalitete,a platila sam je masno.
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 15:08   #215
Kupi jednu jadransku i jednu španjolsku pa ih pojedi, pa mi onda ti reci koja je razlika.
Jedina strana koja mi je po šmeku donekle ko naša, je novozelandska
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 16:58   #216
ali još mi nitko nije suvislo odgovorio u čemu je razlika
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 17:03   #217
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
ali još mi nitko nije suvislo odgovorio u čemu je razlika
Kako nije ? Pa u šmeku i kvaliteti. Možeš li uzeti u opservaciju kako je lignja uhvaćena u čistom moru bolja od one uhvaćene u prihvatljivo zamazanom moru?
Osjeti se u okusu itekako.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 20:24   #218
khm, pa ne bih se baš kladio da je uvala zvana Jadransko more baš toliko čišća od oceanskih bespuća
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 21:47   #219
Quote:
x-type kaže: Pogledaj post
koji vrag je jadranska lignja? u čemu je razlika jadranske lignje od kalifornijske, japanske, sredozemne, antarktičke ili bilo koje druge lignje? zašto je triput skuplja od ostalih?
prije 15 godina tata je kupovao povoljno svježe ulovljene lignje od ribara po ok cijeni, a danas ta jadranska lignja stoji pravo bogatstvo. u čemu je fora?

Iz istog razloga iz kojeg se uvozi hrpa voća i povrća - nekonkurentnost i nesposobnost domaćih proizvođača. Da ne spominjem vino, to je valjda još i najgori primjer.

Uglavnom, teža je glupost da su npr. španjolske lignje lošije od jadranskih. Možda ove najjeftinije koje možeš kupiti po Getroima i jesu, ali to je skroz besmislena usporedba. Lignja koju dobiješ u Španjolskoj u restoranu ili ribarnici definitivno nije.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2007., 23:48   #220
Sve uvozne lignje su bile smrznute, lignja koja se transportira u hlanjači uvijek gubi na kvaliteti (taj glavonožac je pun vode a smrzavanjem mu se struktura mesa jako mijenja). Nezahtjevniji kupci, pogotovo oni koji ih vole pržene u brašnu ili pohane teško prepoznaju razliku, ali na roštilju, punjene ili pečene bez brašna - razlika je velika.

Također postoji nekoliko varijeteta ove vrste, i to se isto osjeti pod jezikom.

Najbolji savjet je kupi jednu i koristi one koje inače koristiš, pripremi ih jednako i probaj.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:00.