Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.08.2004., 09:30   #161
Quote:
skeptik kaže:
Cp.tar, spominjes da ti nije problem nogom udariti u glavu. Pretpostavljam da ti to nije iz wing chuna. Ili?
Nije; to sam učio na nabudou.

Ne kažem da je udarac nogom u glavu praktičan, iako mogu ustvrditi da je, ako ga uspiješ izvesti, koristan .

Mda.

Uglavnom, traperice su stvarno davež, ne samo za borilačke vještine, nego i općenito... Nekad se nisam micao iz njih, danas ih jedva podnosim.

Inače, većina ljudi se na ulici potuče nezagrijana... iako adrenalin radi svoje... zagrije, osnaži, ubrza, fokusira...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2004., 19:48   #162
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Gospodo!

Nisam stigao procitati sve odgovore ali sam procitao po nekoliko na svakoj strani. Mislim da bi prvo trebali rascistiti s terminima koji se koriste. Velika je razlika izmedju borilackih vjestina i borilackih sportova.
Judo, kendo, iaido (i ostali "do" sistemi u Japanu), brazilski jiu jitsu (koji nema veze s jujutsuom, vec je pljunuti pred olimpijski judo na parteru), grcko-rimsko hrvanje, hrvanje slobodnim stilom, tae kwon do, tajlandski boks, savate, kickboxing, boks, full contact, shotokan karate, kyokushin karate, seidokaikan karate.... To su sve borilacki SPORTOVI i bitno se razlikuju od borilackih vjestina. Smisao borilackih sportova je natjecanje u borilistima, a ne ulica ili bojno polje, sto ne znaci da su neefikasni ili da se uz pooc borilackih sportova nije moguce obraniti na ulici. No primarna namjena borilackih sportova nije realna borba. Takodjer svi borilacki sportovi su limitirani s vise ili manje pravila. Zanimljuvo je ako primjerice pogledate nova UFC pravila mozete vidjeti da je UFC isto kao i Pride postao potpuno limitiran pravilima i izgubio svaku realnost.
Za razliku od borilackih sportova, borilacke vjestine kao primjerice japanski odnosno samurajski jujutsu, kenjutsu, iaijutsu, shaolin, goju-ryu karate, muay boran... kreirane su za realnu borbu i ne poznaju pravila borbe. Ubodi prstima u oci, grlo, udarci u prepone, lomljenje kostiju konacni su cilj borilackih vjestina.
Hmm.... ... ne bih se baš sasvim složio....

Koliko znam, "do" označava put dok "jutsu" označava sistem borenja čiji je jedini cilj nadvladati i skršiti protivnika. Za razliku od "jutsu" vještina, "do" ima kao cilj usavršavanje vlastite osobnosti i vještine vježbača.

Pojam borilačke vještine i borilačkog sporta se razlikuje u tome što je borilački sport, da se tako izrazim, zapravo borilačka vještina s elementom natjecanja. Npr: Aikido je "do" borilačka vještina, a nema natjecanja. S druge strane postoje natjecanja u ju-jutsu..... Neke vještine/sportovi osim elementa natjecanja koje ih čine borilačkim sportom imaju i duhovnu dimenziju (npr. meditacija itd), cilj usavršavanja vježbača psihički i fizički..... Primjer takve vješine je Nanbudo..... S druge strane neke vještine/sportovi nemaju apsolutno nikakvu "duhovnu" dimenziju i pozadinsku filozofiju, već se sastoji od skupa čisto fizičkih tehnika (boks, kick box....)....

....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 14:06   #163
Quote:
Toco1980 kaže:
...S druge strane neke vještine/sportovi nemaju apsolutno nikakvu "duhovnu" dimenziju i pozadinsku filozofiju, već se sastoji od skupa čisto fizičkih tehnika (boks, kick box....)....

....
Nije istina. Mislim da je duhovna dimenzija kreirana u našim glavama i ona nas određuje kakvim mi ustvari jesmo u svakom aspektu našeg života. Neke vještine koje su dugog vijeka mogu jednostano ubrzati taj proces odrastanja i traženja nekih odgovora. A to što netko trenira neku duhovnu vleštinu ne znaći da je on na većem stupnju od nekog boksaća ili kick-boxera. "Pozadinska filozofija" kako kažeš se može naučiti ali se ona mora stvarno i razumjeti.
Ricky is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2004., 15:30   #164
Quote:
Ricky kaže:
Nije istina. Mislim da je duhovna dimenzija kreirana u našim glavama i ona nas određuje kakvim mi ustvari jesmo u svakom aspektu našeg života. Neke vještine koje su dugog vijeka mogu jednostano ubrzati taj proces odrastanja i traženja nekih odgovora. A to što netko trenira neku duhovnu vleštinu ne znaći da je on na većem stupnju od nekog boksaća ili kick-boxera. "Pozadinska filozofija" kako kažeš se može naučiti ali se ona mora stvarno i razumjeti.
Naravno da upotreba vještine koju netko zna ovisi samo o tome kada će je i zašto ta osoba upotrijebiti. To ovisi o samoj osobi, je li ona više ili manje agresivna ili pak miroljubiva itd. Ja ne tvrdim da je neka vještina bolja od druge, stvar je samo u ljudima.....

...Bila je mislim jedna rasprava na temu koja je najkorisnija borilačka vještina. Smatram da je to ona vještina koja osobi pruža zadovoljstvo (i fizičko i psihičko) dok ju trenira (bez obzira koja to vještina bila), a ne ona za koju su nekakvi znalci, a i oni koji to uopće nisu, rekli da je najbolja ili superiorna drugima iz nekakvog samo njima znanog razloga....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 02:46   #165
Pozdrav skeptik!

Odlicno si primjetio to s treningom, no samo da dodam da ono sto se zove slobodni sparing (znaci puni udarci...) u borilackim sportovima postoji vec stoljecima u borilackim vjestinama. Ustvari borilacki sportovi su se razvili iz sparinga u borilackim vjestinama. Primjerice u judu uhvatis sparing partnera u polugu i stanes s stezanjem poluge prije no sto mu slomis ruku. U tajlandskom boksu imas slobodni sparing ali je limitiran s pravilima. Zastitna oprema, nema napadanja dok je protivnik na podu, nema udaraca u ledja, medju noge, u jaja... Ista stvar je i u ninjutsuu ili jujutsuu za vrijeme sparinga. Odrede se pravila i to je to.

Razlika je jedino sto primjerice u judu poluga je kraj tehnike a u borilackim vjestinama to je tek polovica tehnike.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 03:03   #166
Pozdrav Afrofeet!

Smrtonosne tehnike nije lako izvesti, ne zbog same tehnike vec zbog rezultata. mislim hices li nekoga ubiti zato sto te je isprovocirao ili cak udario. Hoces li mu iskopati oci zato sto te gurnuo. Ma cask i ako te zeli opljackati bolje da ti sve uzme nego da ga nosis na dusi do kraja zivota.

Za UFC mi je sasvim razumljivo da niti jedna borilacka vjestina ne prolazi. UFC, Pride, Vale Tudo... su bazirani na totalno laznoj reklami koja se samo ponavlja i ponavlja. Primjerice ako usporedis pravila UFCa ili Pridea s tajlandskim boksom vidjeti ces da su pravila u tajlandskom boksu mnogo okrutnija (ne i K-1). Primjerice od boksa je umrlo oko dvije tisuce ljudi samo u dvadesetom stoljecu, a nikada nitko u preko pedeset godina Vale Tudoa (koji ima najliberalnija pravila od tri spomenute organizacije).

Sva ta pravila koja se motaju po ringovima ubijaju vjestinu i ona postaje neefikasna sto je i cilj celnika tih organizacija koji se trude progurati brazilski jiu jitsu, tako da nikada neces vidjeti dobrog majstora borilackih vjestina u ringu, samo neke anonimce.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 16:27   #167
Pa Shinobi,
boks sam po sebi je brutalniji zbog onih rukavica kojima se lupaju nekad i po 12 rundi!! To UBIJA moždane ćelije. Normalno da će neko na kraju umrt od dugoročnih poslijedica. Kad usporediš recimo one male rukavice u UFC-u - uradiš ga u glavu slomiš nos i pobijediš borbu al nema dugoroče poslijece za borca. Za mjesec dana zaraste i ko nov si. Nema bubanja 12 rundi po mozgu. ili ako budeš nokautiran borba je gotova, nema brojanja pa onda opet bubanja po mozgu.
A ono za reklamiranje brazilskog jiu jitsua je totalna glupost. Jel i mirko majstor brazilskog jiujitsua? A on je u najpopularniji tamo u japanu. Fedor?? NE!!!!

Quote:
tako da nikada neces vidjeti dobrog majstora borilackih vjestina u ringu, samo neke anonimce.
-Ne možeš reć da oni koji su odlični u BJJ da nisu majstori borilačke vještine. Znači BJJ nije vještina? Jel se sjećaš ko je pobjeđivo u ranim UFC-ima u kojima nije bilo pravila?
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 16:35   #168
BTW Japanci guraju Japance u Prideu, Amerikanci guraju amerikance u UFC-u. niko od njih ne trenira BJJ.
I to što su pravila okrutnije u MuayThaiu ništa ne znači. Dođe MT borac (a da nije treniro borbu na tlu) u UFC i nađe se na podu i počne tapkat na polugu.
Afrofeet is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2004., 21:26   #169
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Pozdrav Afrofeet!

Smrtonosne tehnike nije lako izvesti, ne zbog same tehnike vec zbog rezultata. mislim hices li nekoga ubiti zato sto te je isprovocirao ili cak udario. Hoces li mu iskopati oci zato sto te gurnuo. Ma cask i ako te zeli opljackati bolje da ti sve uzme nego da ga nosis na dusi do kraja zivota.

Za UFC mi je sasvim razumljivo da niti jedna borilacka vjestina ne prolazi. UFC, Pride, Vale Tudo... su bazirani na totalno laznoj reklami koja se samo ponavlja i ponavlja. Primjerice ako usporedis pravila UFCa ili Pridea s tajlandskim boksom vidjeti ces da su pravila u tajlandskom boksu mnogo okrutnija (ne i K-1).




Po čemu su "okrutnija", i zašto je to dobro?


Quote:

Primjerice od boksa je umrlo oko dvije tisuce ljudi samo u dvadesetom stoljecu, a nikada nitko u preko pedeset godina Vale Tudoa (koji ima najliberalnija pravila od tri spomenute organizacije).

Sva ta pravila koja se motaju po ringovima ubijaju vjestinu i ona postaje neefikasna sto je i cilj celnika tih organizacija koji se trude progurati brazilski jiu jitsu, tako da nikada neces vidjeti dobrog majstora borilackih vjestina u ringu, samo neke anonimce.


Vidio sam Marka Kerra. Vidio sam Marka Colemana. Vidio sam Kevina Randlemana. Vidio sam Matta Lindlanda. Taj je čak uzeo srebro na olimpijskim igrama. Vidio sam Matta Hughesa.

Vidio sam Ricarda Aronu. Vidio sam Hidehika Yoshidu. Vidio sam Naoyu Ogawu. Srebrni i zlatni s olimpijskih igara. Vidio sam Kazushija Sakurabu. Vidio sam Ricksona Gracieja. Vidio sam Mirka, vidio sam Lebannera. Čak se i Trevor Berbick okušao pod stare dane:

A ti mi kažeš, neću vidjeti "dobrog majstora borilačkih vještina"?

Meni se čini da je to zato jer nemaju muda ući u ring s ovima gore.


- Stipe -
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 15:30   #170
Quote:
A ono za reklamiranje brazilskog jiu jitsua je totalna glupost. Jel i mirko majstor brazilskog jiujitsua? A on je u najpopularniji tamo u japanu. Fedor?? NE!!!!
Mirko nije majstor B. jiu jitsua, ali ga redovito trenira, premda je stand up borac.
Fedor ne koristi b. jiu jitsu ali koristi sambo i judo tehnike. b. jiu jiutsu ima 99% judo tehnika a sambo 80% judo tehnika. Tako da ti na kraju dodje sve to na isto.


Quote:
Ne možeš reć da oni koji su odlični u BJJ da nisu majstori borilačke vještine. Znači BJJ nije vještina? Jel se sjećaš ko je pobjeđivo u ranim UFC-ima u kojima nije bilo pravila?
B. jiu jitsu nije borilacka vjestina, to je cisti sport. Postoje natjecanja i postoje pravila, prema tome B. jiu jitsu je sport a ne vjestina. Ista stvar je i s judom na primjer. I judo i b. jiu jitsu su razvijeni iz Japanskog jujutsua, znaci iz borilacke vjestine. U pocetku je judo i imao elemente borilackih vjestina, no kada je postao olimp. sport izgubio ih je. Danas je judo cisti sport isto kao i brazilski jiu jitsu koji se razvio iz judoa.
U prvim UFC borbama pobjedivali su samo oni koji su trenirali braz. jiu jitsu, i to je ono upravo ono o cemu sam govorio kada sam rekao da je UFC cista reklama za B. jiu jitsu. kada je dosao vrhunski majstor borilackih vjestina u ring protiv nekoga iz BJJ? Oni su doveli u ring vrhunske borce iz BJJ protiv anonimaca iz svih mogucih borilackih vjestina, lupili im pravila i ovi su normalno popusili. Tada su krenule price on tome kako je BJJ najefikasnija borilacka vjestina. Ma to su gluposti. Ako su toliko dobri zasto Rickson ili Royce bore iskljucivo pod Gracie pravilima. Zasto je Helio popusio borbu s Judasem ako je toliko dobar? Prvo je izazvo nekog Judo anonimca i nalupao ga, onda se poceo hvaliti kako je B. jiu jitsu superiorniju od judoa. Kada ga je izazvao faca u judou ovaj je prihvatio borbu i judas ga je nalupao ko nekog balavca, polomivsi mi ruku.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 15:40   #171
Quote:
Po čemu su "okrutnija", i zašto je to dobro?
pravila su okrutnija po broju i vrsti ozljeda. Afrofeet je odlicno napisao usporedbu UFC i boksa. E ovo je isto tako slicno.

Ne kazem ja da je to dobro ili lose, ko voli nek izvoli. Akko zelis u UFC, sretno ti bilo, ako zelis u boks opet ti sretno bilo, meni je svejedno. Jedino sto ja zelim reci je da su one reklame za Pride, UFC, Vale Tudo... o najokrutnijim borbama, dva ulaze jedan izlazi, borbe bez pravila... obicna glupost koja sluzi samo za dizanje novaca.

Quote:
Vidio sam Ricarda Aronu. Vidio sam Hidehika Yoshidu. Vidio sam Naoyu Ogawu. Srebrni i zlatni s olimpijskih igara. Vidio sam Kazushija Sakurabu. Vidio sam Ricksona Gracieja. Vidio sam Mirka, vidio sam Lebannera. Čak se i Trevor Berbick okušao pod stare dane:
A ti mi kažeš, neću vidjeti "dobrog majstora borilačkih vještina"?
Tako je jer su svi nabrojani u borilackim sportovima a ne borilackim vjestinama. Sve su to odlicni borci i odlicni sportasi, ali oni se ne bave borilackim vjestinama, oni se bave borilackim sportovima.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.