Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.12.2009., 23:02   #21
Quote:
basrak kaže: Pogledaj post
Sigurno je jeftinije, cilje je dakako isto, ali rezultati su drastično različiti. Dizajn interijera nije samo slika već je vrlo bitan i izbor materijala, tehnička rješenja i način izvedbe, detalji... Čak ako ti vizualno neki prostor savršeno osmisliš bez dobre tehničke razrade ništa od toga. Nivo tehničkog crtača sa srednjom školom koji definitivno zna nacrtati tehničke nacrte i ništa više od toga nije ono što se traži za kvalitetne interijere. Stoga ti opet treba netko tko izvrsno poznaje materijale i moguća tehnička rješenja da bi se to izvelo kako spada. U našem školsko/obrazovno/znanstvenom sustavu to su ili produkt dizajneri ili arhitekti. Ali kako ne postoji nikakva zakonska regulativa tko smije raditi takve poslove isto je moguće i da netko samouk uz naravno puno volje, truda i učenja postane izvrstan dizajner interijera.

No da ne dužim, već pokušam pomoći na prvo pitanje, nisam upoznat da li kod nas postoji studij dizajna interijera. Vani je to dosta čest studij, a ovdje prvi put čujem za takvo nešto u Rijeci. U Zagrebu je situacija takva da je najbolji izbor ili Arhitektonski fakultet ili Dizajn na Arhitektonskom fakultetu i to smjer produkt dizajna. Iskreno rečeno je bih preporučio čistu arhitekturu jer ti daje puno šire predznanje (i ja sam prije dosta godina imao istu dvojbu), a onda se kasnije sam kroz karijeru usmjeriš na interijere. Što se tiče krajobraznog uređenja postoji smjer Krajobrazne arhitekture na Šumarskom fakultetu, a na arhitekturi ćeš također dobiti neko osnovno predznanje o uređenju vrtova ali zaista elementarno te ćeš opet morati sam uložiti dosta truda kako bi se specijalizirao za takvo što.
1. bold - da to je istina. mislim ja nisam upoznat sa stilovima niti bilo cemu drugome. znaci kod mene se radi po zeljama klijenta sa nekim manjim utjecajem mojih ideja, mislim vizual samo, znam citat nacrte pa tu i tamo kad nekome nesto zatreba nije problem odraditi kako gradjevinskom sektoru tako i ovom drugom. a ovo za tehnicara, slazem se ali eto ja do sada nisam imao problema, tojest nitko kome sam radio vizual kad je proslijedio ga tehnicaru nije imao problema. jer da tehnicaru bude lakse saljem mu 3d elemente plus zicanu strukturu cijelih modela koje moze onda u autocadu ocitati i dobro promotriti pa prilagoditi model dimenzijama, ili napraviti neke minorne promjene. ali definitivno se slazem da se ja a niti tehnicar ne mozemo mjeriti sa dizajnerom interijera jer ipak dizajner interijera ima vecu podlogu kako teoretskog tako i prakticnog znanja i ono najvaznije upoznat je sa stilovima i procesom bolje nego 3d dizajner.

2. bold - sto se tice obrazovanja, eto ja znam samo za srednju gradjevinsku smjera dizajn i tu neku kao visu, strukovnu u Rijeci koja je ono rekoh 35000kn 3 godine. ne znam kak se zove jer relativno davno sam informiran o tome. a inace kod nas jos uvijek prevladavaju opci smjerovi kako na arhitekturi tako i na građevini ali ako se zelis specijalizirati u dizajnera interijera mozda ti je najbolje upisat to negdje vani gdje su opci smjerovi razbijeni i gdje mozes se specijalizirati u jednom pravcu kroz manje godina pohadjanja.

Zadnje uređivanje Loonatic : 28.12.2009. at 23:08.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:03   #22
Smile dizjner interijera

...u Kanadi se specijaliziras kroz rad a ne kroz fakultet. Kroz fakultet student uci razna podrucja interior dizajna ali ni u cemu ne specijalizira. Broj godina studija ne ovisi o tome u cemu ces ti specijalizirat nego kako je program napravljen u toj ustanovi. Ovdje postoji strucni ispit koji se polaze sa sedam godina sudjelovanja u struci. Ako si studirao tri godine poslije cetiri godine imas pravo ici na taj ispit, ako si studirao cetiri godine sa jos tri godine rada ti mozes ici polagat taj ispit. Poslije tog ispita imas pravo sebe zavati Interior Designer sa svim pravima i privilegijama. Najvise beneficija od tog ispita imaju oni koji otvaraju svoje vlastite firme ali ima tu jos svakakvih detalja...
Da, u interior dizajnu detalji su kljucni. Po detaljima se dizajneri razlikuju... bolji od losijih ili top dizajneri. Treba konstantno ucit, ici na razne seminare, design shows da budes u korak sa svijetskim trendovima i izumima itd. itd, ali to je mozda i neka druga tema...
suprnova06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 08:02   #23
e kad hrvatsko skolstvo ne bi stagniralo zadnjih 20 godina mozda bi se i dalo nesto slicno i kod nas skrojiti. ovako kao sto rekoh, inozemstvo je jedini uvijet za kvalitetno i strucno obrazovanje.
Loonatic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 21:20   #24
Hrvatska ima odlične grafičke dizajnere, ali interijera baš i ne. Otvoriš li bilo koji strani časopis, sumnjam da su "naši" radovi neka evolucija. Prije bih rekao copy-paste.

Prema tome, završiš li faks, morat češ se dobrano "guzit" okolo možda potegnut koju vezu za In Magazin ili ajd Red Carpet. Konstantno češ se morati također truditi da izlaziš barem jednom mjesečno u tiskanim izdanjima.Slike koje če sve To pratiti, obvezno trebaju sadržavati osobe iz javnoga života, kojima si naravno nešto i radio.

Živiš zdrav život, ideš u teretanu, odijela ti šivaju po mjeri, vegetarijanac si.

O sebi pričaš samo superlative, radio si u NY-u za najjače. Oni su samo Tebe u ateljeu oslovljavali imenom, ostali pripravnici su bili ljubomorni radi toga. Vratio si se jer ne vole strance, i normalno da ih je inspekcija pitala: " zašto ste zaposlili stranca a ne nekoga našeg."

Suma sumaru, postaješ faki*ing IN. Svi te zovu, pare na lopate. Sve ovo bi bila dobra priča u zajebanciji, samo da nije istinita.

Ak trebaš PR, zovi prijatelju .... postotak, pod normalno ....
maler & CO. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 12:05   #25
Supernova.... vidi se da su te nešto i naučili u Kanadi.
Mislim da nitko ne može reći da ne stoje tvoje riječi, vidim da si i upoznata s poslom. Jesi prek neke stipendije išla tamo studirati ili?
Da li radiš sad u Hrvatskoj u nekoj firmi i kako to ovdje sve skupa izgleda???
tonkag222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 22:20   #26
..po novom programu(bologna) na arhitektonskom fakultetu nakon tri godine u masteru(treći semestar) možeš odabrati radionicu interijera u kojoj detaljno obrađuješ navedenu tematiku o kojoj si do tada slušao na nekim predavanjima..
Sretno!

______________
http://www.majabilusic.comlu.com
majARH is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 22:24   #27
Quote:
djaparatic kaže: Pogledaj post
a i opet... da li imam više prilike kao arhitekt ili dizajner u HR?
Kao arhitekt bez daljnjeg...
Vesper Lynd is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 10:39   #28
kao prvo..netko je napisao da je dizajner interijera izmisljeno zanimanje-nije,samo kod nas nije toliko cijenjeno i trazeno kao vani...
postoji li skola za to,da,ali srednja skola,ne fax...traje 4 godine,funkcionira kao i sva umjetnicka zanimanja,u 1 razredu je opci smijer likovna umjetnost i dizajn,a u 2 razredu se opredjeljujes za smijer koji zelis...zahtijeva puno rada truda i ucenja,a poslije mozes na fax-ako zelis...
u radnu knjizicu se upisuje kao dizajner interijera iako je zanimanje zapravo dizajner unutrašnje arhitekture...
nazalost..ljudi koji su zavrsili ovo zanimanje (4 godine danonocnih crtanja,nakon kojih funkcioniras kao zombi) vecinom nisu zaposleni u svojoj struci,jer se na ta mjesta zaposljavaju ljudi koji obicno zavrse neki 3 mjesecni tecaj,a zapravo neznaju najjednostavnije boje posloziti ni neku skicu napraviti,a o bilokakvoj vizualizaciji i osjecaju za prostor da ne govorim.ni o poznavanju tehnicke strane posla (materijali,nosivost zidova..zapravo najobicnije citanje nacrta im predstavlja problem.)..svaka cast iznimkama..
a i za vecinu takvih poslova zaposleni su arhitekti,ali (iz osobnog iskustva) oni bas i nemaju osjecaj za funkcionalnost..

Zadnje uređivanje s_s_sara : 03.03.2011. at 10:50.
s_s_sara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2011., 18:09   #29
Quote:
tonkag222 kaže: Pogledaj post
Supernova.... vidi se da su te nešto i naučili u Kanadi.
Mislim da nitko ne može reći da ne stoje tvoje riječi, vidim da si i upoznata s poslom. Jesi prek neke stipendije išla tamo studirati ili?
Da li radiš sad u Hrvatskoj u nekoj firmi i kako to ovdje sve skupa izgleda???
Hvala. Nisam koristila stipendiju za studiranje. Zivim i radim u Kanadi vise od
20 godina. Ne znam tocno kako je u Hrvatskoj biti u ovoj struci ali predpostavljam.
suprnova06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2011., 22:43   #30
Quote:
s_s_sara kaže: Pogledaj post
kao prvo..netko je napisao da je dizajner interijera izmisljeno zanimanje-nije,samo kod nas nije toliko cijenjeno i trazeno kao vani...
postoji li skola za to,da,ali srednja skola,ne fax...traje 4 godine,funkcionira kao i sva umjetnicka zanimanja,u 1 razredu je opci smijer likovna umjetnost i dizajn,a u 2 razredu se opredjeljujes za smijer koji zelis...zahtijeva puno rada truda i ucenja,a poslije mozes na fax-ako zelis...
u radnu knjizicu se upisuje kao dizajner interijera iako je zanimanje zapravo dizajner unutrašnje arhitekture...
nazalost..ljudi koji su zavrsili ovo zanimanje (4 godine danonocnih crtanja,nakon kojih funkcioniras kao zombi) vecinom nisu zaposleni u svojoj struci,jer se na ta mjesta zaposljavaju ljudi koji obicno zavrse neki 3 mjesecni tecaj,a zapravo neznaju najjednostavnije boje posloziti ni neku skicu napraviti,a o bilokakvoj vizualizaciji i osjecaju za prostor da ne govorim.ni o poznavanju tehnicke strane posla (materijali,nosivost zidova..zapravo najobicnije citanje nacrta im predstavlja problem.)..svaka cast iznimkama..
a i za vecinu takvih poslova zaposleni su arhitekti,ali (iz osobnog iskustva) oni bas i nemaju osjecaj za funkcionalnost..
potpisujem, uz to, 99% ljudi koji namjestaju stan/kucu ne traze nikakvo savjetovanje u vezi uredenja prostora iz nekoliko razloga, a to su vecinom, financijska strana jer ipak treba nekoga platiti za to, a s druge strane oni kao znaju sto zele pa opet ispadne svasta, eventualno se rade neki projekti kuhinja
Orchide is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 00:27   #31
znam da je stara tema, ali evo sada sam nedavno gledala predmete u toj srednjoj školi za dizajn interijera, pa sam malo zbunjena....

Popis predmeta kroz 4 razreda srednje škole - nekako mi je to malo previše stvari koje nemaju veze sa dizajnom interijera ili možda griješim?Ispravite me...

peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 01:03   #32
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
znam da je stara tema, ali evo sada sam nedavno gledala predmete u toj srednjoj školi za dizajn interijera, pa sam malo zbunjena....

Popis predmeta kroz 4 razreda srednje škole - nekako mi je to malo previše stvari koje nemaju veze sa dizajnom interijera ili možda griješim?Ispravite me...

Gdje je to? Na primjenjenoj? Ovaj stručni dio nema veze sa smjerom dizajna unutrašnje arhitekture
Nacrtna, projektiranje itd. kao glavni predmeti tog smjera uopće nisu navedeni.
Vjerojatno si pomješala nastavni program s nekim drugim smjerom na primjenjenoj
M. Laševska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 09:04   #33
Quote:
M. Laševska kaže: Pogledaj post
Gdje je to? Na primjenjenoj? Ovaj stručni dio nema veze sa smjerom dizajna unutrašnje arhitekture
Nacrtna, projektiranje itd. kao glavni predmeti tog smjera uopće nisu navedeni.
Vjerojatno si pomješala nastavni program s nekim drugim smjerom na primjenjenoj
http://gogss.hr/programi/umjetnicka-...e-arhitekture/

evo linka sa stranice Škola za dizajn, grafiku i održivu gradnju u Splitu, kliknem na ovo nastavni plan i program i izbaci te predmete.

Baš me zbunilo

a nastavni plan i program na Primjenjenoj umjetnosti u Zgu uopće ne mogu nigdje naći.

Možda sam jednostavno čorava.

Konkretno gledam predmete koji se uče na tom smjeru, pokušavam prikupiti informacije koje softvere je nužno znati koristiti za takvo zanimanje.
Gledala sam ove razne prekvalifikacije za to zanimanje, pa čisto da usporedim.

Zadnje uređivanje peachwoman : 07.06.2013. at 09:10.
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 16:20   #34
Quote:
peachwoman kaže: Pogledaj post
Možda sam jednostavno čorava.


Evo, na ovom prvom linku su ti predmeti koje imaš zajedno s ostalim smjerovima
http://i.imgur.com/OY6tmsS.jpg

A ovdje su baš predmeti za unutrašnju arhitekturu koje imate samostalno
http://i.imgur.com/tzcPJTy.jpg
M. Laševska is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 21:58   #35
Bokić
Ovako, uskoro završavam srednju školu i unatoč mojim pretragama po internetu i svim živim stranicama nisam našla ništa pretjerano korisnog vezano uz dizajnere interijera.

Jako mi se sviđa opcija o studiranju u Kanadi pa me zanima, kako doći do toga? Hoće li me to puno koštati? Ovisi li moj odlazak o srednjoj školi (ekonomska sš) i ocjenama iz srednje?

Uglavnom zanima me cijela procedura pa ako neka dobra duša zna nešto više o tome...
Carmenka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 09:45   #36
Quote:
M. Laševska kaže: Pogledaj post


Evo, na ovom prvom linku su ti predmeti koje imaš zajedno s ostalim smjerovima
http://i.imgur.com/OY6tmsS.jpg

A ovdje su baš predmeti za unutrašnju arhitekturu koje imate samostalno
http://i.imgur.com/tzcPJTy.jpg
Ipak sam čorava
Jel znaš možda koje softvere moraš savladati za dizajn interijera?
Hvala ti puno!
peachwoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 17:52   #37
Ne znam kak je sad, al u moje vreme () to su bili programi tipa Photoshop, CorelDRAW i najbitniji AutoCAD. U biti, to je individualno od škole do škole, osim ovog potonjeg
M. Laševska is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 02:14   #38
Quote:
M. Laševska kaže: Pogledaj post


Evo, na ovom prvom linku su ti predmeti koje imaš zajedno s ostalim smjerovima
http://i.imgur.com/OY6tmsS.jpg

A ovdje su baš predmeti za unutrašnju arhitekturu koje imate samostalno
http://i.imgur.com/tzcPJTy.jpg
teorija oblikovanja
johnnie-walker is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 13:29   #39
Zašto?
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 18:54   #40
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Zašto?
A pusti ga zeza tu srednjoškolce s temom koja nema veze s ovom
M. Laševska is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.