Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Stvaranje glazbe

Stvaranje glazbe Glazbena oprema, note, tablature, poduka, bendovi forumaša...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.01.2007., 12:33   #61
Quote:
Mlaz kaže: Pogledaj post
Gle ako čemo o mom osobnom ukusu draže su mi drvene tipke a jednako dobro se snalazim i na plastičnim,drugo Cubase koristim ali uglavnom radim u Nuendu koji je vrlo sličan Cubaseu.A što se tiče tvoji "visokih kriterija i performansi";u studiu imam klavijature i s drvenim i plastičnim tipkama i 80% glazbenika(pogotovo onih samoukih)želi svirati na plastičnima i sigurno zvuči bolje nego da su svirali na teškim tipkama jer bi zavukli i dinamika bi bila manja itd..(znam iz iskustva).Daj mi još samo reci da Hammond sviraš na klavirskoj tipki i onda mi je sve jasno.Nije mi jasno ako si 7 god svirao po mekanoj tipki kako to da nisi naučio svirat na njoj kad ti to što si snimio nije valjalo?I nije mi jasno zašto recimo radiš midi u Cubaseu i onda to snimaš u Cool Editu?Daj mi reci što misliš o Pro Toolsima očeš i njih popljuvat?Mislim da još puno toga moraš povezat.I to sa kriterijima je vrlo relativno,nekome tvoji visoki kriteriji mogu biti vrlo niski.
Ma, joj, sori, bezveze sam te napao ... Ma, stoji sve što si napisao, ali ja se bavim orkestralnom glazbom i izvodim ručno svaku dionicu na klavijaturi, pa mi je teška tipka nužnost. 7 godina sam se mučio s tankim plastičnim tipkicama i to je bilo grozno. Takve stvari se ne mogu naučit svirat na tankim tipkama jer je izražajnost i kontrola jako mala.

Ma, super je i u Cubaseu obrađivat waveforme (pogotovo u SX3), ali ja sam oduvijek na cool editu pa sam se privikao, pa mi je svejedno. A i nekako mi je, ne znam, ergonomičniji za obradu audia od Cubasea. Iako ću ih uskoro počet obrađivat u Cubaseu jer će mi bit prekomplicirano prebacivat stalno.

Pro toolsi su mi isto super, al ipak mi je Cubase bolji.
atmajian is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 22:37   #62
Pomoć za početnika - klavijature

Evo ovako rado bi malo svirao ali nema me tko naučit a imam jaku volju već duže vrijeme.
Trebao bih ako netko ima durove i molove za klavijature (da bude po mogućnosti nacrtano, jer sam toga za gitaru vođao puno a za klavijature ne...), i ako ima netko neke početničke vježbe... a voljan je podjeliti...
Eto zahvaljujem vam se svima, i nadam pomoći

(možda je i bilo ovakve teme ali forum je velik )
somekindofmonster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 22:56   #63
dobro sam raspoložen pa ću objasnit. dakle, pazi vamo: C valjda znaš gdje je. ako ne znaš - i to ćemo objasnit. dakle, imaš crne tipke "grupirane" u skupine od po dvije i od po tri. C je bijela tipka neposredno prije ove skupine od dvije crne tipke.
e sad smo naučili C. dalje tonovi idu ovak (samo bijele tipke): (C)DEFGAH i opet C. C-dur kvintakord (u nastavku C) je: CEG. možeš raditi obrate, nije sad bitno kak se oni zovu, to te ne zanima. obrati su kad malo ispremiješaš poredak tonova u kvintakordu, dakle EGC, GCE. poslušaj kako zvuče. možeš raditi i četveroglas: CEGC, EGCE, GCEG.
sad pazi ovo: ovaj razmak C-E se zove velika terca. dobiješ je tako da od prvog tona (tipke) brojiš 5 polutonova (5 tipaka) uključujući i taj prvi i naravno crne tipke. dakle, C C# D D# E. vidiš da ih je 5. ok.
ovaj razmak E-G se zove mala terca. ista priča kao i kod velike, samo nije 5 tipaka, već 4. pogledaj: E F F# G. 4 su.
zašto su nam bitne velika i mala terca? zato što dur kvintakord dobiješ tako da na osnovnom (početnom) tonu napraviš prvo veliku tercu i onda na tu veliku tercu staviš još malu tercu. i to je sva mudrolija!
moždaš i ovako: razmak C-G se zove čista kvinta. to je razmak od 8 tipaka. ako ti je lakše, kvintakord tvoriš tako da na osnovni ton (npr C) prvo staviš veliku tercu (C-E) i čistu kvintu (C-G). dobiješ dur kvintakord (C-E-G).

idemo dalje: G-dur. dakle: na G staviš veliku tercu (G-H) i čistu kvintu (G-D). dobiješ G-H-D. i sad ga vrtiš u obrate: GHD, HDG, DGH.

tako si dalje tvoriš na D (pazi, tu će ti se pojaviti crna tipka!), pa na A, E, H, FIS (prva crna tipka iza F), CIS i tu je kraj. e nije. idemo još na tonalitete sa snizilicama (to mi se ne da objašnjavat što je). opet krećemo od C, pa dalje ide F, B (ili HES, to ti je sniženi ton H, odn. prva crna tipka PRIJE H), ES, AS, DES, GES i CES (koji je zapravo isto što i H). nemoj se zamarati nišim više od DES.

i sad olovku i papir u ruke i crtaj si to! vrlo sam slikovito objasnio tak da si sam omožeš napravit to. molovi slijede!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2007., 23:07   #64
mol-kvintakord se tvori tako da na osnovni ton staviš najprije malu tercu, pa na nju veliku tercu (ili na osnovni ton staviš malu tercu, pa još čistu kvintu). pogledajmo:
uzmimo A za osnovni ton. napravit ćemo a-mol kvintakord (u nastavku a - primijeti da durske akorde označavamo velikim, a molske malim slovom). dakle, osnovni ton A, mala terca (4 tipke) A-C i čista kvinta (8 tipaka) A-E. dobijemo A-C-E. i sad vrtiš obrate: CEA, EAC. jednostavno, jelda?

idemo dalje - sljedeći je e-mol. dakle, osnovni ton je E, mala terca E-G, čista kvinta E-H. EGH, GHE, HEG.

dalje redom molovi idu: (a,e), h, fis, cis, gis, dis, ais. ne zamaraj se dalje od cis. sa snizilicama idu ovako: (a), d, g, c, f, b, es, as. dalje od f ili b se ne zamaraj.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 19:48   #65
Mislim da sam skužio... što se tiče durova, dakle osnovni ton + 5 i 8 tipka udesno zar ne...
Nekužim ono sa obratima jel to za vježbu malo jer durovi idu zajedno...
Može još nekih vježbi... bilo čega, samo za početnike!
inače hvala!
somekindofmonster is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 19:59   #66
Quote:
somekindofmonster kaže: Pogledaj post
Nekužim ono sa obratima jel to za vježbu malo jer durovi idu zajedno...
gle, uzmimo opet C-dur. dakle - sastoji se od tonova C, E i G, to smo gore objasnili. te tonove možeš poslagati bilo kojim redoslijedom, uvijek će to biti C-dur. daklem neovisno da li ih poslažeš C-E-G, E-G-C ili G-C-E. svaka od tih kombinacija je C-dur. C-E-G se zove kvintakord (i to se uzima kao nekakvi najjednostavniji akord, recimo osnovni akord), E-G-C se zove sekstakod, G-E-C se zove kvartsekstakord. ali ti nazivi ti nisu bitni. bitno ti je samo percipirati da se C-dur akord sastoji od tonova C, E i G, nebitno o količini i redoslijedu. dakle C-G-E-C-G-G-E će isto biti C-dur. jasno?
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 20:17   #67
daj reci jesi probao odsvirati malo ovo što sam ti napisao i da li zvuči na nešto? ono, valjda čuješ kad neki akord dobro zvuči, a kad ne.
jesi probao na drugim tonovima brojati i tvoriti akorde? broji tipke kako sam ti rekao, uzmi bilježnicu i nacrtaj si ih.
ajde da te odmah još nešto naučim. vjerojatno si primijetio da se neki tonovi zovu FIS, CIS, odn. neki se zovu B, ES, AS... što je to?
uzmimo ton F, dakle 4. bijela tipka od C (nadesno naravno, uvijek sve govorim prema desnoj strani). prva sljedeća tipka je ova crna poslije F i ta se zove FIS. kažemo da smo povisili F za pola tona. isto tako, povisimo li C, dobijemo CIS (prva crna tipka iza C). povišene tonove označavamo povisilicom, tj. #. dakle, #F ili F# bi bilo isto što i FIS. primjer: idemo tvoriti D-dur. uzmimo, dakle, za osnovni ton D i idemo brojati tipke (5, pa 8), dakle, dobit ćemo: D-FIS-A, jel tako? ili idemo tvoriti h-mol: H-D-FIS.
a što su onda ovi B, ES, AS...? to su sniženi tonovi! uzmimo ton E. snizimo ga za pola tona (to znači prva tipka prije E) i dobit ćemo ES. iznimka kod nazivlja je B. dakle, snizimo li ton H, dobit ćemo B. ponekad se zove i HES, ali vrlo vrlo rijetko. primjer: ES-dur. ES-G-B. ili c-mol: C-ES-G. štima?
ti nazivi su ti jednostavni: povišenim tonovima daješ nastavak -IS, sniženima -S ili -ES (iznimka: B).

vrlo ti je važno na početku naučiti kako se koji ton zove na klavijaturi. dakle, vježbaj. kreni od C, to samo ti gore napisao kako se bijele tipke dalje zovu. s crnima to izgleda ovako: C, CIS, D, DIS, E, F, FIS, G, GIS, A, AIS, H, C... ili silazno (prema lijevo): C, H, B, A, AS, G, GES, F, E, ES, D, DES, C... nekako imamo uobičajeno pravilo da kad nabrajamo tonove uzlazno, koristimo povisilice, a silazno snizilice (iako ovo silazno zapravo nisam pravilno napisao, ali da sam pravilno napisao jako bi te zbunilo).

objasnit ću ti i najčešće akorde u pojedinim tonalitetima, ali za to te moram naučiti ljestvice, a to mi se sad ne da. podsjeti koji drugi put.
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 17:26   #68
Ok, hvala sad ima preko vikenda šta otkrivat!
somekindofmonster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 21:28   #69
Ovo mješanje tonova jel se to odnosi na ono da npr. u C - molu osnovni ton C i ton E budu iz jedne oktave, a ton G iz oktave niže... itd?

Tonalitete sa snizilicama radim tako da uzmem neku snizilici kao osnovni ton i njegov dur određujem velikom tercom + čistom kvintom...
a tonalitete sa povisilicama zanemaujemo jer se koriste sa snizilicama što je isto samo je razlika u imenu, ili je potrebno i obraditi i sa povisilicama!


evo nekoliko primjera durova i molova koje sam odredio pa da vidimo jel točno!

D - dur: D,F#;G
G - dur: G,H,D
A - dur: A,C#,E
...

c - mol: C,D#,G
e - mol: E,G,H
...

Jel sam na dobrom putu???

Puno hvala na trudu!
somekindofmonster is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 16:54   #70
Question Evo ovako...[riječ je o klavijaturama]

prvo bih se ispričao svima koji imaju problem sa mnom i sa mojim temama...Ali ova mi je tema jako važna.Molio bih sve koji se razumiju u klavijature da mi pomognu. Namjeravam kupiti klavijature po prvi put. Početnik sam. Ne mislim puno novaca davat za klavijature a tek su mi prve. Jedna mi je ženska ponudila polovne yamaha psr-220(meni su onak solidne i dobre su mi) klavijature po cijeni:1,500kn(koštale su 2,500 kad su ih kupili), brat mi je danas rekao da neki tip iz njegovog raz. prodaje klavijature od starog(koji svira u bendu) a klavijature su neke roland (nešt kx7,rx7 il tako nešt...) a prodaje ih po istoj cijeni kao i ona ženska yamaha klavijature...A kod nas u music shopu imaju jedne isto tak solidne klavijature orla(bože marke)kx3 koje su onak za početak dobre a koštaju 1.300kn...I sad ja ne znam šta da kupim...molim vas pomažite...Bog vas blagoslovio
__________________
Svake noći tvojih uzdaha me doziva hor da se vratim i shvatim da sam samo tvoj.
Ja više nikad neću biti svoj.
raven_nw is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 19:49   #71
eo ovako .... ne razumijem se baš previše u klavijature al možda ti mogu pomoć kad mi kažeš za šta bi ti klavijature služile? ako bi ti služile samo za kućnu upotrebu tj za vježbanje i slično .. onda su ti dosta neke jeftinije klavijature... ... al ako misliš sa tim klavijaturama svirat u bendu .. i tako nešto e onda ćeš trebat nešto više novaca izdvojit za klavijature... a ja mislim da ti je bolje počekat dok skupiš nešto više novaca pa kupit bolje klavijature nego sad kupit neke od 1500-2000 kn .. pa nakon 2 mjeseca kad shvatiš da su shit ... i da ti ne koriste za svirku u bendu ... onda nove kupovat jer ćeš duplo para potrošit
cocoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 22:10   #72
ovo definitivno nije mjesto za ovo pitanje... možda da probaš na Glazbenoj opremi...
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 16:11   #73
Selim na Glazbenu opremu.
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2007., 17:48   #74
e. kaka glazba, glazbeno iskustvo, ukusi....
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 01:56   #75
možda kasnim, ali jebiga novi sam pa gledam forum.
Prvo ću te pitat par pitanja, na ostala nemoraš odgovarat ako je prvo pozitivno, dakle:

1. Jesi li kupijo klavijature?
2. Koju bi vrstu glazbe svirao na njima?
3. Treba li ti klavijatura za One Man Bend (svatovi, zabavne večeri...) ili ti treba za bend?

Pozdrav, Uživaj!
Deny(s) is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 13:43   #76
Ja imam Yamahu YS 200 i sviram na njoj vec cetiri godine. Kupila sam je polovnu, bez zvucnika i pojacala i za nju sam dala 450 eura! Sviram na njoj u bendu i moze da zameni bilo koji instrument, a ima i efekte vetra, kise, grmljavine & Co. Ako jos nisi nista kupio, predlazem ti tu Yamahu ili Ronalda.
__________________
Fuck you, I won't do what you tell me!
IvanaScar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 19:17   #77
ja bih preporučio da si odmah kupiš malo bolje klavijature ako misliš da te svirka neće proć za godinu dana. barem je to kod mene bio problem što sam si kupio dobre klavijature za kućnu uporabu i onda mi je bilo glupo prodavat ih ispod cijene, a nisu bile za neku svirku
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 19:20   #78
pa ak ćeš za kod kuće yamaha ti je super,
imam ja psr270 i ok je skroz, a mogla bi bit i bolja što se tiče nekih stvari,

pa gledaj šta ti je bitno,
ne znam, najbitnije ti je da su tipke osjetljive na dodit, da su glasnije kad jako stisneš i bla bla,
npr moj prvi sint to nije imo,
to nije to, ono..bezevze,, sam za dječije sviranje

i super je ako možeš u pratnji isključiti neke instrumente ili stišat i tak, (to na psr 220 nema, ja milsim, na mom 270 nema),.
a u ove druge marke se ne kužim
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 21:27   #79
jel postoji neki izraz 'idiot-klavijatura', kao što ima za fotić ?
meni su te grozne još ako ima ugrađene zvučnike

osim ako se radi o nekom totalnom dječjem trešu
haddock is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2007., 21:29   #80
Quote:
haddock kaže: Pogledaj post
jel postoji neki izraz 'idiot-klavijatura', kao što ima za fotić ?
meni su te grozne još ako ima ugrađene zvučnike

osim ako se radi o nekom totalnom dječjem trešu
casiotone
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.