Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2003., 13:14   #1
Posvajanje i udomljavanje djece

Sestri su mi ustanovili neplodnost, definitivnu i konačnu. Suprug je za usvajanje djeteta, ona se još nada čudu.... Zna li netko od kuda (koje ustanove) se krene kad se želi usvojiti dijete, koje su dobne granice, uvjeti.... ima li neka web stranica posvećena toj tematici? Hvala za svaku informaciju
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 15:48   #2
Znam da razlika između usvojenika i usvajatelja ne smije biti veća od 30 (ili 35) godina. Znači da samo 30-otogodišnjaci mogu posvojiti novorođenče, ostali mogu stariju djecu (npr. usvajatelj od 40 g može usvojiti dijete od 5 godina)
Ne znam od kuda se kreće, ali znam da u Domu u Nazorovoj u ZG možeš dobiti informacije (tamo žive i djeca koja se mogu posvojiti).
Nisam ti puno pomogla, ali eto, to je ono što znam.
Bilo bi lijepo da tvoji usreće jedno ili dvoje djece.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 15:51   #3
Quote:
duda kaže:
Bilo bi lijepo da tvoji usreće jedno ili dvoje djece.


bilo bi lijepo kad bi sto vise ljudi ovako napravilo
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:04   #4
Quote:
luca kaže:


bilo bi lijepo kad bi sto vise ljudi ovako napravilo
...problem je u tome što ljudi na sve moguće i nemoguće načine pokušavaju ipak dobiti "svoje" dijete (što u neku ruku i razumijem) ali kada je već diagnosticirana 100%-tna neplodnost, i tada se ljudi teško odlučuju na usvajanje... pa se odlučuju na posvojenje tek u 40-tim godinama i žele usvojiti novorođenče, ali tada to više ne mogu... pa nastaje problem s usvajanjem starije djece.
Nakon moje prve trudnoće koja je završila spontanim pobačajem, bila sam uvjerena da neću moći imati više djece (psihička trauma) i znala sam da ću u tom slućaju posvojiti djecu. Hvala Bogu danas imam dvoje djece, ali da ih nisam imala ne bih se nikada dvoumila oko usvajanja djeteta.
Što čovjek u životu može ljepše napraviti od toga da usreći dijete.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:06   #5
Quote:
duda kaže:
Što čovjek u životu može ljepše napraviti od toga da usreći dijete.
(ja bih radije imala posvojeno nego vlastito dijete, ali necemo o tome jer nije tema topica a i ljude uglavnom zivcira taj moj stav... )
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:09   #6
Quote:
luca kaže:
(ja bih radije imala posvojeno nego vlastito dijete, ali necemo o tome jer nije tema topica a i ljude uglavnom zivcira taj moj stav... )
Ja bih ipak radije imala svoje dijete nego posvojeno. U slucaju kada bih bila neplodna (sto nisam, a niti moj izabranik ), onda bih naravno posvojila. Ovaj stav ne nervira vecinu ljudi.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:14   #7
Quote:
FFE kaže:
Ja bih ipak radije imala svoje dijete nego posvojeno. U slucaju kada bih bila neplodna (sto nisam, a niti moj izabranik ), onda bih naravno posvojila. Ovaj stav ne nervira vecinu ljudi.
ne tvoj koji je normalan za razliku od mog koji se karakterizira kao nenormalan
uvijek je ljudima primarno njihovo potomstvo. meni nije...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:14   #8
Quote:
luca kaže:
(ja bih radije imala posvojeno nego vlastito dijete, ali necemo o tome jer nije tema topica a i ljude uglavnom zivcira taj moj stav... )
kako nije tema topica??? tema je opcenito stavovi o usvajanju
a tvoj je malo radikalan, pa bas me zanima (ne nervira me) zbog cega ?
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:16   #9
Quote:
luca kaže:
ne tvoj koji je normalan za razliku od mog koji se karakterizira kao nenormalan
uvijek je ljudima primarno njihovo potomstvo. meni nije...
Nije tvoj stav nenormalan. Ne bih rekla da je potomstvo bas toliko primarno, ali, hm, ja si ipak ne mogu zamisliti zivot bez ovoga. Na kraju ipak moramo nesto iza sebe ostaviti.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:20   #10
Quote:
Septembar kaže:
kako nije tema topica??? tema je opcenito stavovi o usvajanju
a tvoj je malo radikalan, pa bas me zanima (ne nervira me) zbog cega ?
mislila sam da je tema: konkretna pomoc i podaci oko usvajanja u Hrvatskoj...

zato sto mi je uzasno znati i zivjeti s tim da postoje djeca koja nemaju nikoga, koja pate i kojima bi zivot bio daleko bolji da ih netko voli, a ja da biram (iz obicne sebicnosti?) stvoriti novu bebu koja jos ne postoji... moja ljubav moze nekome pomoci i mozda spasiti zivot, ali ne, ja radije stvaram nove ljude, a oni koji su vec ovdje (nimalo svojom krivnjom) neka pate...

jednostavno, nepravda koju osjecam u tom konceptu je tolika da se meni sada (i godinama vec) cini neprihvatljiva.

naravno, to je moj stav za moj zivot. nikome ga ne bih nametala.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:21   #11
Quote:
FFE kaže:
Nije tvoj stav nenormalan. Ne bih rekla da je potomstvo bas toliko primarno, ali, hm, ja si ipak ne mogu zamisliti zivot bez ovoga. Na kraju ipak moramo nesto iza sebe ostaviti.
nisam mislila da je potomstvo primarno, nego vlastito potomstvo
ja ne mislim da imam ista (bioloski) ostaviti svijetu...
radije bih da svijetu ostane covjek koji je kao klinac vec bio "osudjen", ali na kraju je ipak sretan i voljen...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:27   #12
Usvajanje je vrlo plemeniti cin i ja ga podrzavam. Zalosno je jedino sto pritom veliku prepreku igraju administracija i novci, tako da si obican par bez dobrih financija i ne moze ovako nesto "priustiti".

Luco, zasto ne usrecis onda jednoga slatkoga Kenijca ili npr. Indijku?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:33   #13
Quote:
FFE kaže:
Luco, zasto ne usrecis onda jednoga slatkoga Kenijca ili npr. Indijku?
za sad nemam uvjete ni za psa ili macku drzati
jednom kad budem normalna i sredjena, pokusat cu

nedavno su jedni kolege usvojili curicu s Madagaskara: trajalo je godinama, a oni su idealni par (oboje mladi, obrazovani, on znanstvenik, ona psiholog, dobrostojeci, stabilan brak, stvarno divni i normalni ljudi...). uzasno je dugo trajalo, kostalo puno novaca i bilo komplicirano... drago mi je i zbog njih i zbog njihove kceri da su izdrzali
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:34   #14
Luca, i usvojeno djete je u socijalnom smislu potomstvo, obzirom da odgojem i vlastitim primjerom prenosis svoj vrijednosni sistem na djete. Nije potomstvo u genetskom smislu, ali je blizu tome.

Da sam neplodan, radije ne bi uopce imao djecu. Valjda zato sto sam musko, a za zene imati djete ima neko vece znacenje.

Uostalom, cak se i Ivan Pavao II izjasnio pozitivno prema usvajanju ("dokaz ljubavi").
__________________
formular bez potpisa
Secundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:38   #15
Za usvajanje se treba obratiti u Centar za socijalnu skrb. Sva usvajanja i tako moraju ici preko Centra.
Posvojiti moze osoba od 21-35 godine, starija od djetea najmanje 18 godina. Najveca dopustena razlika je 40 godina.
Moze se posvojiti dijete do 18 godina.
Postoje sad tu jos neke razlike, npr. srodničko i roditeljsko posvojenje, ovisno o godinama djeteta i pravnim posljedicama jedne i druge vrste posvojenja, al mislim da to sad, za prvu informaciju nije toliko bitno.
Nadam se da će informacije bit korisne.
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:39   #16
kad ne bih mogao imati djece prirodnim putem,sigurno bih usvojio jedno,vjerovatno i dvoje djece.
ovako imam svojih 3.
kad kažem svojih,ne mislim da usvojeni ne bi bili moji nego mislim genetski svojih.
a opet,možda i nisu genetski moji.
draga?
Drums In The Deep is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 16:51   #17
Da, nešto sam črčkala po stranicama Ministarstva rada i soc. skrbi, pa sam tamo pročitala podatke o dobi posvajatelja. Šta nije smiješna ta granica od 21 do 35 godina? Pa tko još usvaja dijete s 21 godinom??? A danas ima hrpa friških majki s 40 i kojom godinom, o očevima da i ne govorimo!!!! Uostalom prirodno je da parovi nastoje do djeteta doći prvo prirodnim putem , a to se zna i vremenski otegnuti... Ako me sjećanje ne vara neke su saborske zastupnice inicirale promjene zakona (u smislu pomaka dobne granice do 40 ili čak i 45 god. za usvajanje bebe), ne znam da li se što pomaklo?
Meni se čini grozno da se proces posvajanja tako komplicira, čitam da ljudi čekaju po 2 - 3 godine da "prođu" administraciju, a netko je gore spomenuo i ogromne financijske izdatke. Pa zar se posvajanje plaća? Sad, naravno, govorimo o posvajanju hrvatske djece (malo mi se čini perverzno "ići po dijete" u Kinu ili na Madagaskar...)
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 17:10   #18
Moguće je da su se tu dogodile neke promjene - smetnula sam s uma da je bila još jedna izmjena Obiteljskog zakona otkad sam se zadnji put tikme bavila.
Do sad je bilo da ljudi iznad 35. samo iznimno mogu posvojit djecu. Slažem se da je to glupost.
Inače se najviše komplikacija ima s tim što se prije posvojenja biološki roditelj mora sasvim odreći prava na dijete ili mu ta prava moraju biti oduzeta, što su opet vrlo osjetljive situacije, a u kombinaciji s iznimno sporom administracijom desi se da dijete odraste u domu čekajući da se oni koji su za njega odgovorni dogovore i smisle.
Tužno
Za to vrijeme nekome tko je zaista želio posvojiti dijete prođe taj neka dobna granica.
I opet tužno.
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 18:03   #19
FFE kak znas da ste sto posto plodni?Imate dijete?Ako ne onda ti nis nije zagarantirano
Mislim da bi se svi trebali potrudit i promjenit taj glupi zakon koji komplicira postupak posvojenja,a ne ici u egzoticne zemlje po djecu.Imamo mi i pre vise nase djece koja pate po domovima.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2003., 18:07   #20
Nije toliko problem u zakonu, koliko u neučinkovitosti organa i institucija koji bi trebali primjenjivat zakone.
U većini institucija državne uprave treba 3-4 potpisa da bi smio prenijet kompjuter iz podruma na prvi kat, možeš si samo mislit koji je to labirint odluka kad su u pitanju djeca.
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:35.