Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2013., 00:00   #41
Quote:
agrokor kaže: Pogledaj post
Da, zanima me koliko vam je potrebno za cijeli mjesec novaca, čemu odmah nervoza
Sad trenutno ne mogu ušparat niti 1000 kuna mjesečno.Kad sam tek počeo radit i kad sam živio sa roditeljima mogao sam bez problema ušparat 3000-4000 kuna mjesečno.Sad me doslovno "ubija" koliko moram trošit mjesečno i ne mogu ništa ušparat, pa zato pitam kakvo je stanje kod vas?
pitala sam te zato da vidim koje vec teme imamo, pa da nastavis....
dalje, moram vidjeti dal ovo ima ili nema veze sa Ridom.

ja kad sam zivjela sa roditeljima sam uzasno puno stedila.
onda sam odselila, i bila skro pa rastrosna (bez djeteta) i sada sa djetetom umjereno stedljiva

stvar prioriteta.

al sa druge strane, mislim da su troskovi zivota bili manji npr. 2007,nego danas
i da je bilo lakse stediti.

(i nije isto dal si svoju placu trosio sam na sebe ili sada trosis i na zenu i na dijete)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 12:11   #42
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ne čudim se ništa, samo kažem da mi se čini prosječan dvadesetčetverogodišnji, recimo, Belgijanac, ili Danac, ili Irac ipak nema riješeno stambeno pitanje i plaću s kojom mu je kupovna moć ekvivalent onoj koju imaš ti s deset tisuća kuna u Hrvatskoj. Možda griješim, ne znam.

Da, deset tisuća za tročlanu obitelj nije užasno puno novca, nije da možete njime gađat prolaznike, al baš da je užasno teško i grozno i jadni ljudi koji s 24 zarađuju 10000 mjesečno i imaju vlastitu nekretninu, mi smo svi zaboravili šta je srednja klasa, onako, sori, not.
Za stambeno pitanje necu komentirat iako je napisao da je dio sam napravio tj. popravio, na onom sto je dobio - dakle neka sredina.

Ali ovo za plaće, prosječna stanarina u Beču je izmedu 5500-6000kn i to nista luksuzno, nikakav luksuzni kvart - prosjeno. Kad zbroje sve - gorivo, hranu, kavu - cigarete ( molim vas da se ne hvatate na ovo, svi imaju svoje gluposti) dode preko 10000 znaci samo za osnove, a di je sad jos sve ostalo - tako da ovo s placama nije tako imaju oni uredne place.

Plus vožnja je uvijek dobro placena upravo zbog stresa, velike odgovornosti, konstantne odsutnosti od doma - to se valjda zna.
__________________
...I've been misunderstood for all of my life...
pjesnik_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2013., 14:37   #43
Quote:
pjesnik_zg kaže: Pogledaj post
Kad zbroje sve - gorivo, hranu, kavu - cigarete ( molim vas da se ne hvatate na ovo, svi imaju svoje gluposti) dode preko 10000 znaci samo za osnove
Pričala sam o iznosima koji bi bili usporedivi s obzirom na to koliko se za njih može kupiti, ne o apsolutnim vrijednostima.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 00:05   #44
imamo cca 11k kn mjesecno. oboje radimo, ja VŠS, mm SSS
nemamo kredite; za sad, ali smo u gradnji kuce i ako je mislimo zavrsiti dok su nam djeca jos djeca, bez kredita nece ici - a istog nas je jako strah..
jednako tako, imamo jedno dijete, i na drugo se, unatoc zelji, ne usudimo ici jer znamo da nemamo kud s njim. zajebite vi sad to sto su mnoge tkoznakolikoclane obitelji prezivljavale u 30 kvadrata, mi smo sebicni roditelji koji sebi i svojoj djeci zele vise od pukog prezivljavanja

zato cemo podici nenamjenski kredit i otici u inozemstvo



ne, zbilja, trenutno smo u procesu trazenja ikakve sanse za emigraicjom, bjezimo odavde na koji god nacin mozemo (a da je siguran, na blef ne bih isla nikako, a kamoli s malim djetetom).
pun nam je kurac vise cekanja da bude bolje, i osjecaja nemjerljive zahvalnosti samo zaato sto uopce imamo ikakav posao . na stranu sad to sto radimo k'o idijoti i sto smo debelo potplaceni za nas rad, jel, pobuni se pa ces na burzu, ima 'ko ce sutit' i radit'
thanks, but no, thanks.

idemo mi di cemo radit' ali i bit placeni za to
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 07:51   #45
Ja sam VSS i ne radim,jer ne nalazim posao, samo molbe saljem no dajem instrukcije. Muz SSS radi kao poslovoda i super mu je,placa redovna+stimulacija oko 8000Kn mjesecno + moje od instrukcija, imamo nesto kredita, al provlacimo se. Dok sam zivjela kod svojih, nije bilo ove krize, trosila sam ne nenormalno sad ipak ne
Suncana 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 08:57   #46
svi smo mi imali više, dok smo bili sa roditeljima, ali sada u braku, sa otplatom kredita na 30 godina, sa bolovanjem 6 g, nama još super ide,
svaki mjesec se odvaja 1900 kn za režije, po ljeti manje, i opet nam ostaje 400-300 kn do sljedeće plače.

Nema izlazaka, nema g odmora u smislu putovanja, nemamo auto, kupuje se samo ono što je najpotrebnije
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 12:43   #47
Moja frendica ima plaću 15 tisuća kn. Ali u odnosu na to koliko vremena provede na poslu i kakav joj je posao ne bih se mijenjala s njom.

Mislim da muž i ja potrošimo skoro isto (recimo 9000 u prosjeku). S razlikom što plaćamo stan a nemamo auto. Međutim, obzirom da oboje radimo možemo uštediti. Da ne radimo oboje i ja bih se pitala gdje mi odlaze "toliki" novci i kako to da ne mogu ništa uštediti a drugi ljudi žive sa sićom.
Međutim, hrpica ljudi zaboravi spomenuti kontekst, bitne detalje. Kao npr. svoje sitne poroke na koje im odlazi hrpa love pa onda kmeče da nemaju.
pipi21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 13:35   #48
Mi oboje radimo i imamo od 12-15 (do porodiljnog, naravno).
Muz (28), dvoje djece (4 i 2), trece na putu i ja (31).

Zivimo u kuci mojih djeda i bake, na katu, u stanu od 70 kvadrata.

A placamo:
1.600 kn grijanje na plin (stara neizolirana kuca, zimi rata bude i po 3.000)
1.400 kn struja, voda, telefon, komunalno, mobiteli
1.200 kn vrtic
3.800 kn kredit za adaptaciju kuce (jos 8 godina)
1.500 kn benzin i pokaz

Cak i malo stedimo:
1.000 kn (svakom djetetu po 400, zivotno 200)

Imamo auto star 6 godina.
Povremeno odemo van pojest.
Povremeno odemo u kino.
Povremeno odemo bakama na ručak

Sve sto ostane potrosimo na speceraj. I odjecu i obucu - za djecu uglavnom. Rastu ko gljivice

I opet mi se nekad cini da smo jedva prezivjeli mjesec. I onda se sjetim da smo svojevremeno zivili s 5.000 kn. I shvatim koliko imamo. Zbilja. Nije luksuz. Ali imamo dovoljno. Nismo nezadovoljni. Ne smijemo biti.
I, da, nestaju novci samo tako.
Ali... naucili smo - sto vise imas, vise ces i trositi. I obrnuto.
A da je uvijek teze s konja na magarca... nesumnjivo.
__________________
QuadMummy - Velkili, Princeza na zrnu graska, Zvrkica i Gremlincica
JednoTamburasko is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 03:45   #49
Quote:
JednoTamburasko kaže: Pogledaj post
Mi oboje radimo i imamo od 12-15 (do porodiljnog, naravno).
Muz (28), dvoje djece (4 i 2), trece na putu i ja (31).

Zivimo u kuci mojih djeda i bake, na katu, u stanu od 70 kvadrata.

A placamo:
1.600 kn grijanje na plin (stara neizolirana kuca, zimi rata bude i po 3.000)
1.400 kn struja, voda, telefon, komunalno, mobiteli
1.200 kn vrtic
3.800 kn kredit za adaptaciju kuce (jos 8 godina)
1.500 kn benzin i pokaz

Cak i malo stedimo:
1.000 kn (svakom djetetu po 400, zivotno 200)

Imamo auto star 6 godina.
Povremeno odemo van pojest.
Povremeno odemo u kino.
Povremeno odemo bakama na ručak

Sve sto ostane potrosimo na speceraj. I odjecu i obucu - za djecu uglavnom. Rastu ko gljivice

I opet mi se nekad cini da smo jedva prezivjeli mjesec. I onda se sjetim da smo svojevremeno zivili s 5.000 kn. I shvatim koliko imamo. Zbilja. Nije luksuz. Ali imamo dovoljno. Nismo nezadovoljni. Ne smijemo biti.
I, da, nestaju novci samo tako.
Ali... naucili smo - sto vise imas, vise ces i trositi. I obrnuto.
A da je uvijek teze s konja na magarca... nesumnjivo.
Poštovanje, eto morao sam je i ja priključit u ovu raspravu, rođak mi je dao
dozvolu da pišem preko njegovog računa.

Zena,ja i dvoje djece(15 i 13) imamo primanja oko 12-13t kuna.Mi živimo u vlastitoj kući u primorju koja ima oko 80m2.Što se tiče troškova ja to ovako rješavam:

Grijanje: mi se grijemo na drva tako da me to ništa ne košta jer ja sam pripremim u par dana tih 5 metara, zašto plaćat drva kad živim blizu šume i mogu otić po njih kad god želim U sobi ja i žena nemamo grijanje jer
ja ne mogu spavat kad je toplo u sobi tako da mi je idelna temp u sobi oko 12-14c.Cure u sobi imaju malu grijalicu koja minimalno troši, i zabranio sam im da postove temperaturu veću od 23c na termostatu. To je već dobra ušteda što se tiče grijanja.

Struja,tv,mobiteli,telefon,komunalno plaćam oko 1000 kuna.

Benzin oko 2000 kuna, jači auto preko 200ks.

Hrana i ostale kućne potrepštine oko 3000 kuna.

Kratki obiteljski izlet tijekom vikenda, koja kavica itd.. to me izađe oko 1000
kuna.

Onda škola i nepredviđeni troškovi+ nekakve sitnice, pa cigarete, slavlje sa ekipom(roštilj,peka,vikendica) to me sigurno još mjesečno izađe oko 2000kuna.

Odjeća i obuća to me sigurno izađe nešto manje 2000 kuna i sami znate kakve su cure u teen godinama, al dobro to nije baš svaki mjesec.

Većinom mi ostaje oko 2000-3000 kuna svaki mjesec i to uštedim za skijanje i ljetovanje, ali ne uspijem baš svaki mjesec.

Recimo u 9 mjesecu sam napravio servis na autu, to me je izašlo 2000 kuna.Onda u listopadu registracija+osiguranje 5500 kuna+4000 kuna gume.

Nije loše mogu reć da sam zadovoljan.
mazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 08:31   #50
Super je otić u šumu po drva ak je šuma tvoja.
Ak nije tvoja onda nekome kradeš drva
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 10:09   #51
Quote:
Francesca kaže: Pogledaj post
Super je otić u šumu po drva ak je šuma tvoja.
Ak nije tvoja onda nekome kradeš drva
Baš htjedoh napisati .

Mislim da ja ne bih znala kud s novcima da su nam mjesečna primanja 12-13 tisuća kn. Ovako nemam taj problem, pokrijemo se koliko nam je pokrivač dugačak, rastegnemo, baš i ne štedimo (ako ne računamo bacanje sitniša u kasicu ).

Žalosno je što u našoj državi nismo adekvatno plaćeni za svoj posao (rijetko tko jest) pa nas to ždere. Morali bi i mi u šumu po drva
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2014., 12:16   #52
Pričekaj da se Mazz javi pa odi tam di on ide
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 15:50   #53
ovo s drvima mi je super

a ja budala, zivim u gorskom kotaru (gdje nam treba barem 20 metara za zimu) i kupujem drva na sumariji koje potom muz ispila i iscijepa. a sume oko mene ko u prici.
kad se vrati s posla, budem mu rekla da drva vise ne kupujemo. i ustedit cu 5000-6000kn

kod nas je vako:
mjesecno imamo oko 8000kn. muz, ja i dijete.
prije nekog vremena, imali smo puno vise, pa smo uspjeli kupiti kucu koju smo obnovili,tako da barem stanarinu ne placamo. ali ostao nam je manji kredit, jos godinu i pol. a trodkovi idu ovako:

1200 kredit
2500 rezije (da ne pisem svaku stavku posebno)
1500 benzin
Sto ostane, ide na hranu i odjecu.
plus, jednom godisnje drva 5000kn (nazslost mi se nismo sjetili otic po njih u sumu )
plus reg za dva auta 6-7000kn.
dakle i to moramo usparat negdje.

sve u svemu, imali smo prije bolju situaciju, ali i ovako nekako ide. u biti nam nista ne fali, za sad.

a za luksuz ionak vise nemamo vremena otkad nas je troje
ali na drugo dijete u ovakvoj situaciji ne pomisljam.
ishtvanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 20:30   #54
ja ne znam zakaj vam je tak smiješno to sa šumom i drvima? moj deda živi u zagorju i čitav život ide u šumu po drva. i tako svi u selu, a vjerovatno i šire. ima neka fora da svako ima svoj komadić šume koji mogu eksploatirati, valjda do neke mjere. ne znam kak je to prije bilo i kak je sad i stvarno ne znam niš detaljnije o tome, ali eto, postoji i ta opcija.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 22:12   #55
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ja ne znam zakaj vam je tak smiješno to sa šumom i drvima? moj deda živi u zagorju i čitav život ide u šumu po drva. i tako svi u selu, a vjerovatno i šire. ima neka fora da svako ima svoj komadić šume koji mogu eksploatirati, valjda do neke mjere. ne znam kak je to prije bilo i kak je sad i stvarno ne znam niš detaljnije o tome, ali eto, postoji i ta opcija.
bilo nekad prije davno, vise nije. zato nam je cudno. i zakonski kaznjivo.
recimo, moji starci imaju sumu s kojom se sam na papiru mogu hvaliti jer potpada pod park Medvednica i zasticena je. nis ne mogu s njom osim - geldat ju. da skrse koju bukvu, hjooooooj
brijem da nit ovima koji imaju sume po nezasticenim podrucjima vise nije samo "ja dos'o, srusijo drvo i to je to", nego da i oni moraju pisati dopise, zhatjeve, placati pristojbe i sl - edabi srusili svoje drvo nisam sad 100% sigurna, ali nesto takvo sam nacula.
zato je skorz kul kak se ekipa hvali uokolo da si cepa drva za dzabalesku.. jer to zakonski NIJE dozvoljeno.
mogu i ja ne placat vrtic i hvalit se time uokolo, jer kao, kaj mi moreju, nikom nist, ionak nije potreban dokaz o podmirenom dugu da bi se dijete upisalo u skolu; ali to NIJE legalno i to nije usteda!
pamet u glavu, ljudi.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2014., 23:26   #56
o drvima znam sve, pa zivim u SUMI!

da, LaLuna je u pravu.
cak i ako imas svoj komadic sume, ne mozes samo doc i rusit drva jer je tvoje. cak i ako nije zasticeno.
moras trazit dozvolu, pa lugar izadje na teren i oznaci drva koja ces rusit, tek kad sve to obavis, mozes rusit.
a i to sve kosta- plati zahtjev, plati lugara, pa jos izlazak na teren..

ugl, whatever.

kod nas pada snijeg ko lud, evo da to mogu prodat, imala bih koju tisucicu vise
ishtvanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 11:09   #57
Da se i ja malo priključim raspravi,imamo dvoje dj. 2god.i 14 god.
Suprug samo radi i ima plaču minimalac + dječiji.
Živimo u jednom vikend naselju u vikendici,kučica ima 60 kvadrata od kojih se koristi samo 30 kvadrata jer nemožemo ostalo grijati (živim tik do šume) ali nažalost nesmijem ni drvo uzeti.
Podrazumjeva se da se grijem na drva.
telefon i internet 120 kn
struja 350 kn (vodovod na hidropak) kad god upalim vodu on se upali
voda 130 kn imamo cisternu u koju nam dovoze vodu i imamo ju jednom mj. pravo naručiti.
Prvi dučan 7 kilometra od kuče,prva autobusna stanica 5 km od kuče, prvi veči grad 25 km od kuče
na benzin nemoram ni pisati koliko mi treba.
Za hranu,higijenu,pelene....ako izdvojim 500 kn sretni smo.
Nemam živine jer nemamo sa čime napraviti gdje bih ih mogla držati
Telefon mi je potreba jer nemam u blizini susjeda i ako nam se što desi da imam bar koga nazvati a internet mi je uračunat u račun sa telefonom,i to nam je druženje sa ljudima(vjerovatno bi poludjela da toga nema).
Da ne govorim di su ostali sitni troškovi.
Robu uredno žicam da nam ljudi poklone a i ponekad i hranu .
Moji roditelji umrli a od supruga mama nje u mogučnosti pomoči.
Sin ide pješice do školskog autobusa 3 kilometra(šuma,mrak,itd),prijatelja nema a i curica je željna djece,kad vidi djecu poludi.
A živimo 25 kilometra od Zagreba
Pa sad recite koliko vam je teško....
sunce007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 13:13   #58
Nas je troje, Equi, Astrolet (4,5) i ja.

Mjesečna primanja su nam 13 000. Stan je malen, ali naš ili naš, ali malen, kako se kome više sviđa.

Za egzistenciju, odnosno, golo održavanje potrebno nam je:

- 2700 kn kredita za adaptaciju stana (još dvije godine),
- 2000 kn režija (ugrubo),
- 650 kn vrtić.

Ostalo se sklanja kako može i u to ide sve, hrana, odjeća, hobiji, štednje. Kombinira se. Ima perioda gdje stvarno puno možemo odvojiti, pa onda ima perioda gdje ne možemo (trenutno je takav )...neću se coprat.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2014., 10:33   #59
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
bilo nekad prije davno, vise nije. zato nam je cudno. i zakonski kaznjivo.
recimo, moji starci imaju sumu s kojom se sam na papiru mogu hvaliti jer potpada pod park Medvednica i zasticena je. nis ne mogu s njom osim - geldat ju. da skrse koju bukvu, hjooooooj
brijem da nit ovima koji imaju sume po nezasticenim podrucjima vise nije samo "ja dos'o, srusijo drvo i to je to", nego da i oni moraju pisati dopise, zhatjeve, placati pristojbe i sl - edabi srusili svoje drvo nisam sad 100% sigurna, ali nesto takvo sam nacula.
zato je skorz kul kak se ekipa hvali uokolo da si cepa drva za dzabalesku.. jer to zakonski NIJE dozvoljeno.
mogu i ja ne placat vrtic i hvalit se time uokolo, jer kao, kaj mi moreju, nikom nist, ionak nije potreban dokaz o podmirenom dugu da bi se dijete upisalo u skolu; ali to NIJE legalno i to nije usteda!
pamet u glavu, ljudi.
Quote:
ishtvanna kaže: Pogledaj post
o drvima znam sve, pa zivim u SUMI!

da, LaLuna je u pravu.
cak i ako imas svoj komadic sume, ne mozes samo doc i rusit drva jer je tvoje. cak i ako nije zasticeno.
moras trazit dozvolu, pa lugar izadje na teren i oznaci drva koja ces rusit, tek kad sve to obavis, mozes rusit.
a i to sve kosta- plati zahtjev, plati lugara, pa jos izlazak na teren..

ugl, whatever.

kod nas pada snijeg ko lud, evo da to mogu prodat, imala bih koju tisucicu vise

Joj ljudi, vi se isto bezveze sekirate.

Bez brige rušim drva iz svoje šume godinama, tako je i moj otac i tako radi i pola susjeda svake godine, nekima čak i pustimo da ruše u našem, zašto ne ako možemo pomoć prijateljima a drva ima kao u priči. Nikad nitko nije zbog toga bio kažnjen, a u blizini smo jednog od tri najveća hrvatska grada, dakle ne radi se o nekoj selendri.
Dajte malo razuma, pa nećemo valjda dozvolit da nas pelješe i za neke tamo lugare da bi mi rušili u svojoj šumi. Još samo fali da mi i porez na zrak naplate. Ili porez na korištenje vlastitog wc-a

Ću zvat lugara i kad trebam čistit svoju šumu? Nek se gone u tri pm i država i lugari :balkanacuduši:

Da ne budem offtopic, moje mišljenje je da je sa zajedničkim primanjima ispod 10 tisuća kuna jako teško imati neki pristojan život, pogotovo sa djecom. Još jedno dijete nekako, ali više od toga bi bilo spajanje kraja s krajem, što baš i nije život za poželjeti, pogotovo ako takvo razdoblje neimaštine traje nešto duže.
Kažem na osnovu toga što vidim da bi ženi i meni i sada dok smo još bez djeteta sve manje od toga već bilo dosta zeznuto (ako govorimo o nekom normalnom životu gdje ne moramo gledati hoćemo li jedan dan jesti nešto kvalitetniju ribu ili meso a ne uvijek ono što je najjeftinije).
Planinar36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2014., 23:30   #60
Došao sam na ovaj pdf pronaći odgovor na pitanje o deterdžentu za bebinu odjeću i naletio na ovu temu. Sad mi je lakše.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:07.