Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2018., 15:57   #1
Dugoročno nerizično ulaganje - indeksni fondovi, AI

Želim dugoročno uložiti u nešto niskog rizika. Malo sam istraživao i najboljim opcijama mi se čine ideksni fondovi ili robot investitor, ali koliko sam čuo, kod nas još nema dostupnih AI investitora, a kod stranaca ne možemo ulagat.

1) jesam li u pravu u vezi AI investitora?

2) Ako jesam, slažete li se da bi ideksni fondovi bili najbolja opcia

3) Mogu li ulagati u strane fondove ili samo domaće?

4) Koje fondove biste preporučili?
Laki001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2018., 06:44   #2
Indeksni fondovi koji prate dionicke indekse su rizicno ulaganje.
Za vrijem krize mogu imati pad 50%, tako je bilo u proslosti, a nigdje ne pise da ne mogu pasti i preko 50%.
Normalno manji je rizik vec uloziti u pojedinacnu kompaniju, ali je opet rizik.

U indeksne fondove iz Hrvatske mozes ulagati preko ETF-ova, otvoris racun u brokera i kupujes ETFove na burzi.
Ako ne znas sta je ETF izguglaj i nauci, ima i na nasem jeziku.

Nemam pojma sta je AI investor i gdje si nasao taj pojam?

Imas puno ETFova, a pitanje je u koja podrucja zelis ulagati(USA, Europa, Azija) i koji sektor industrije, pa sukladno tome odaveres indeks.
Sve imas na google.hr
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 08:35   #3
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Indeksni fondovi koji prate dionicke indekse su rizicno ulaganje.
Za vrijem krize mogu imati pad 50%, tako je bilo u proslosti, a nigdje ne pise da ne mogu pasti i preko 50%.
Normalno manji je rizik vec uloziti u pojedinacnu kompaniju, ali je opet rizik.

U indeksne fondove iz Hrvatske mozes ulagati preko ETF-ova, otvoris racun u brokera i kupujes ETFove na burzi.
Ako ne znas sta je ETF izguglaj i nauci, ima i na nasem jeziku.

Nemam pojma sta je AI investor i gdje si nasao taj pojam?

Imas puno ETFova, a pitanje je u koja podrucja zelis ulagati(USA, Europa, Azija) i koji sektor industrije, pa sukladno tome odaveres indeks.
Sve imas na google.hr
Ha? Malo (puno) si pobrkao, uložiti u pojedinačnu kompaniju je veći rizik nego u indeksni fond. Zato uostalom indeksi i postoje.

Ostatak savjeta je OK. Za robotske investore nisam ni ja čuo.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2018., 14:21   #4
Pa to je i napisao, možda si ga krivo razumio.

Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Normalno manji je rizik vec uloziti u pojedinacnu kompaniju, ali je opet rizik.
Protumači "Normalno da su indeksi manji rizik nego ulaganje u pojedinačnu kompaniju, ali je i dalje rizik."
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 11:58   #5
Kao početnik, tražim gdje je najpametnije uložiti dio novaca koji se oslobodio kada sam odustao od rupe za novce zvana gradnja kuće u slaboniji

Pošto sam okružen praznom zemljom, pr o sam mislio orah/crni orah. Ali brojevi se ne poklapaju, treba posla oko toga, a i ne znam di ću biti za 5, kamoli za 35 godina.

Trenutno ženu odgovaram da kupimo apartman na moru (većina na kredit). Ali nisam još do kraja vidio da li se može isplatiti.

Indeksni fondovi mi se čine najjednostavnije rješenje, ali nakon 2 sata čitanja, meni ni dalje nije jasno kako ih uzeti.


1) gdje kupiti? Ima li gdje online, klik klik, ili treba "gnjavaže" sa živim brokerima?

2)Da li sam ograničen u izboru, ili uz posrednika mogu bilo koje uzeti?

3) trenutno nismo u krizi, pa ne očekujem se kratkoročno obogatiti. Svejedno je dobra ideja?

4) obzirom na trgovinski rat između kine i usa, da li je pametno uložiti u američke?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2018., 19:52   #6
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Kao početnik, tražim gdje je najpametnije uložiti dio novaca koji se oslobodio kada sam odustao od rupe za novce zvana gradnja kuće u slaboniji

Pošto sam okružen praznom zemljom, pr o sam mislio orah/crni orah. Ali brojevi se ne poklapaju, treba posla oko toga, a i ne znam di ću biti za 5, kamoli za 35 godina.

Trenutno ženu odgovaram da kupimo apartman na moru (većina na kredit). Ali nisam još do kraja vidio da li se može isplatiti.

Indeksni fondovi mi se čine najjednostavnije rješenje, ali nakon 2 sata čitanja, meni ni dalje nije jasno kako ih uzeti.


1) gdje kupiti? Ima li gdje online, klik klik, ili treba "gnjavaže" sa živim brokerima?

2)Da li sam ograničen u izboru, ili uz posrednika mogu bilo koje uzeti?

3) trenutno nismo u krizi, pa ne očekujem se kratkoročno obogatiti. Svejedno je dobra ideja?

4) obzirom na trgovinski rat između kine i usa, da li je pametno uložiti u američke?
Ulagati u indekse možeš jedino preko ETFova.
Na.ovom forumu imas temu o brokerima.
Sve se radi online.
Za ostale stvari ćeš trebati puno više čitati, a pomoglo bi ti ako znas engleski.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 10:03   #7
Ono što je izvesno je da sa porastom profita raste i rizik
Miljojko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 12:00   #8
Quote:
mendi kaže: Pogledaj post
Ulagati u indekse možeš jedino preko ETFova.
Na.ovom forumu imas temu o brokerima.
Sve se radi online.
Za ostale stvari ćeš trebati puno više čitati, a pomoglo bi ti ako znas engleski.
Hvala, pogledam tu temu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 12:23   #9
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Kao početnik, tražim gdje je najpametnije uložiti dio novaca koji se oslobodio kada sam odustao od rupe za novce zvana gradnja kuće u slaboniji

Pošto sam okružen praznom zemljom, pr o sam mislio orah/crni orah. Ali brojevi se ne poklapaju, treba posla oko toga, a i ne znam di ću biti za 5, kamoli za 35 godina.

Trenutno ženu odgovaram da kupimo apartman na moru (većina na kredit). Ali nisam još do kraja vidio da li se može isplatiti.

Indeksni fondovi mi se čine najjednostavnije rješenje, ali nakon 2 sata čitanja, meni ni dalje nije jasno kako ih uzeti.


1) gdje kupiti? Ima li gdje online, klik klik, ili treba "gnjavaže" sa živim brokerima?

2)Da li sam ograničen u izboru, ili uz posrednika mogu bilo koje uzeti?

3) trenutno nismo u krizi, pa ne očekujem se kratkoročno obogatiti. Svejedno je dobra ideja?

4) obzirom na trgovinski rat između kine i usa, da li je pametno uložiti u američke?

Kolega najbolji savjet koji ti mogu dati je učini dobro sebi i supruzi i zadrži lovu kod sebe. Danas je teško oploditi novac a vrlo ga je lako izgubiti. Tamo gdje ti misliš zaraditi rade većinom profesionalci koji se međusobno nadmeću tko će koga. Tamo uglavnom nema mjesta za zaradu 'amatera'.

Nijedna zarada nije namijenjena amaterima, za sve treba puno rada, truda, učenja i iskustva. I nešto sreće.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2018., 19:01   #10
Ovdje je riječ o ulaganjima u indekse.
Nemaš se tu sa nekim nadmudrivati, kupiš sve i garantiran ti je prosjek. Normalno taj prosjek može biti i negativan, ali dobiješ prosjek.
mendi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2018., 06:10   #11
Upravo to je ideja. Ne želim se nadmudrivati. Želim se samo kladiti da će cijeli svijet biti bogatiji za 20-30 godina.
Gledajući grafove indeksa, mislim da na bilo koji provizorni period od 20-30 godina se to nije dogodilo.

Kad bih se htio nadrmudrivati, tj, kada bih baš imao višak novaca sa kojima neznam šta, uložio bih u ove što prave brašno od cvrčaka ili laboratorijsko meso ili nešto takvoga

Sumnjam da će u idućih 20-30 godina dođi AI Overlord i potamaniti nas. A ako se to dogodi, onda će mi najmanji problem biti da li sam u plusu ili minusu.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2018., 13:52   #12
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Kolega najbolji savjet koji ti mogu dati je učini dobro sebi i supruzi i zadrži lovu kod sebe. Danas je teško oploditi novac a vrlo ga je lako izgubiti. Tamo gdje ti misliš zaraditi rade većinom profesionalci koji se međusobno nadmeću tko će koga. Tamo uglavnom nema mjesta za zaradu 'amatera'.

Nijedna zarada nije namijenjena amaterima, za sve treba puno rada, truda, učenja i iskustva. I nešto sreće.
Kakav besmisleni komentar... Jasno je da ljudi dolaze na temu o investiranju da bi razgovarali o investiranju, a ne o držanju novca doma. A i novac je btw uvijek bilo teško oploditi i lako izgubiti, nije danas neka posebno loša situacija.
revelator is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2018., 23:12   #13
Quote:
revelator kaže: Pogledaj post
Kakav besmisleni komentar... Jasno je da ljudi dolaze na temu o investiranju da bi razgovarali o investiranju, a ne o držanju novca doma. A i novac je btw uvijek bilo teško oploditi i lako izgubiti, nije danas neka posebno loša situacija.
Pa to i jest investicijski savjet. 90% 'investitora' najmanje će izgubiti ako lovu drže u čarapi ili u banci. Statistika je neumoljiva.

Ostalih 10% koji zarađuju se ne informiraju na forumima.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 07:59   #14
Svašta. Naravno da važne životne odluke nećeš donositi na temelju nečega što ti je neki lik/likica rekla na javnom forumu, ali forumi služe za izmjenu iskustva i kao početna točka. Ne kužim gdje ti misliš da bih se trebao raspitivati za preliminarne informacije? U kafani među kronerima?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 13:59   #15
@davorradman

Ali rolandus je u načelu u pravu. Da, u redu je što si ovdje došao na forum pitati, no slažem se s njim da je danas jako teško oploditi novac.

Čak ti ne bih znao (usudio se) reći gdje da staviš novac da spriječiš barem pad vrijednosti zbog inflacije.

Nisam te shvatio ono za orahe? Jesi ti htio kupiti zemlju, imaš zemlju na kojoj si htio graditi kuću ili nešto treće? Koliko zemlje imaš, ako imaš?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2018., 19:54   #16
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Ne kužim gdje ti misliš da bih se trebao raspitivati za preliminarne informacije? U kafani među kronerima?
Otprilike jednake šanse su ti da tamo naučiš uspješno investirati
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2018., 11:06   #17
Ne znam čemu ovakvi apokaliptični odgovori, čovjek nije napisao da želi pobijediti tržište, već pasivno ulagati u indeksne fondove što je sasvim normalna stvar u razvijenom svijetu.

Već vidim da će mu kolega Anton predložiti bavljenje poljoprivredom u Slavoniji, jer eto, to je manje rizično od ulaganja u najrazvijenije svjetske ekonomije.

Kad dođem doma, ostavim koji link.
-SOMEBODY- is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2018., 16:07   #18
Ako nemate konkretan savjet tj odgovor na pitanje autora teme, nemojte ni odgovarati. Nije mjesto za filozofske rasprave. Možete staviti napomenu da je svaka investicija rizik, bez obzira koliko se čini sigurno. Osobno nisam ulagao u ništa od navedenog pa ne mogu ni savjetovati, a nema smisla čovjeka u startu odbiti od svega toga.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2018., 05:44   #19
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ali rolandus je u načelu u pravu. Da, u redu je što si ovdje došao na forum pitati, no slažem se s njim da je danas jako teško oploditi novac.

Čak ti ne bih znao (usudio se) reći gdje da staviš novac da spriječiš barem pad vrijednosti zbog inflacije.
Da je skroz lagano, svi bi to radili

Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Nisam te shvatio ono za orahe? Jesi ti htio kupiti zemlju, imaš zemlju na kojoj si htio graditi kuću ili nešto treće? Koliko zemlje imaš, ako imaš?
Ma ne, to sam naveo kao primjer ideje koju sam vidio, pa se preliminarno raspitao ovdje, pa nakon vlastitog "istraživanja" zaključio da je prerizično, da prinosi nisu nešto te da nije dovoljno pasivno.

Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Otprilike jednake šanse su ti da tamo naučiš uspješno investirati
Dakle očito nisam dovoljno jasan bio: nije mi cilj ovdje naučiti kako uspješno investirati. Cilj mi je preliminarno se raspitati gdje krenuti gledati, koje opcije uopće postoje, te da li je u hrvatskoj uopće moguće.

Također, očito imamo jako različito poimanje kafane.
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2019., 14:14   #20
Sama činjenica da netko štedi je pohvalna. Još je to više ako štedi radi ulaganja.
Nema nerizičnog ulaganja, samo više ili manje rizičnog. Nerizičnim se smatra ulaganjem uglavnom samo na državne obveznice visokorazvijenih zemalja, jer one ne nose dodatnu premiju rizika, no ni one nisu bezrizične jer uvijek postoji mala mogućnost da neće isplatiti.
U prijevodu, rizik je matematički izračun vjerojatnosti nastupanja različitih scenarija, povoljnih ili nepovoljnih i prisutan je na financijskom tržištu uvijek.
Dugoročni nerizični proizvod je ili štednja u banci (odmah eliminirati), životno osiguranje s nekom komponentom štednje (ovo je ulaganje jer čovjek ulaže u sebe) ili u neki fond kod kojeg se struktura ulaganja prilagođava
ocelot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:44.