Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2004., 18:43   #81
Quote:
Ricky kaže:
Vidim ja da set vi ko i oni vingtchunovci. Imate puno različitih mišljenja a trenirate isto, zar ne?
Ma kod onih wing-chun prepucavanja sve se svodi na to da nije stvar u vještini već u McDojo-u. Tj. Da netko podučava neku vještinu, a ima (vrlo) upitne kvalifikacije ili rang u toj vještini.... sad za ninjutsu ne znam....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2004., 16:24   #82
Pozdrav hrvoje_1!

Samo bez uzrujavanja molim. Pretpostavljam da je tvoj post isao najvise mene, no krenimo redom.


Neki dan smo mogli vidjeti na RTL-u kako se test izvodi drvenim macem koji nije od bambusa. Tocnije taj boken (drveni mac) koji je bio koristen naprevljen je u Donjem Caglicu (kod Pakraca) a napravio ga je (izvrsno ga je napravio) Petar Antunovic.
Kao je Rostohar rekao "danas se izvodi drvenim macem", odnosi se na Hrvatsku i Bujinkan.
Ako napadac ne izvlaci mac, ako se napadnuti samo izmice onda sav test nema nikakvog smisla, jer svrha testa je bila u realnosti, a u realnoj borbi ti se izmices i napadas.
Sto se tice javnog izvodjenja testa, evo zdnji put na TV-u prije nekojiko dana i to na sramotu svih jako lose izvedenog. Isto kao i Rostoharova obrana od maca kada go je novinar "napao" sjekuci ravno od gore prema dolje. Ne zelim da sada ispadne kako pljujem po njemu ili kako ga smatram losim ili tako nesto, samo sam kritican.
Sto se tice demonstracije imas potpuno pravo. Ako se ne varam (no nisam 100% siguran) demonstracija je bila u Osijeku 8. 3. 2003. u sklopu seminara, kada je izveden test ne kao polaganje vec kao demonstracija.
Sto se tice nemoralnosti i tih spika. Mislim da bi se ninje kao ratnici mogli smatrati u tradicionalno povijesnom kontekstu nemoralnima s sociolosko-eticke strane Japana toga vremena, no danas je nemoralan pojedinac a ne vjestina. Odnosno ja mogu biti nemoralan ili moralan a ne ninjutsu.


Quote:
preko japanskog cara, do samog Pape
Stvarno, nisam to znao. Imas li nesto vise o tome, stvarno zvuci zanimljivo.

Eto to je bilo mojih par rijeci. Nemoj nista zamjerati.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 10:04   #83
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Pozdrav hrvoje_1!

Samo bez uzrujavanja molim. Pretpostavljam da je tvoj post isao najvise mene, no krenimo redom.
Pozdrav i tebi. Nema uzrujavanja.

Quote:

Neki dan smo mogli vidjeti na RTL-u kako se test izvodi drvenim macem koji nije od bambusa. Tocnije taj boken (drveni mac) koji je bio koristen naprevljen je u Donjem Caglicu (kod Pakraca) a napravio ga je (izvrsno ga je napravio) Petar Antunovic.
Kao je Rostohar rekao "danas se izvodi drvenim macem", odnosi se na Hrvatsku i Bujinkan.
Ne. U Bujinkanu se test izvodi mačem od bambusa, presvučenim kožom. Mislim da se D. Rostohar zabunio kad je rekao "drveni".

Quote:

Ako napadac ne izvlaci mac, ako se napadnuti samo izmice onda sav test nema nikakvog smisla, jer svrha testa je bila u realnosti, a u realnoj borbi ti se izmices i napadas.
Mislim da to nije svrha ovog testa.

Quote:

Sto se tice javnog izvodjenja testa, evo zdnji put na TV-u prije nekojiko dana i to na sramotu svih jako lose izvedenog. Isto kao i Rostoharova obrana od maca kada go je novinar "napao" sjekuci ravno od gore prema dolje. Ne zelim da sada ispadne kako pljujem po njemu ili kako ga smatram losim ili tako nesto, samo sam kritican.
No comment, jer svatko ima pravo na svoje mišljenje o tome da li je nešto dobro ili loše. No 1) to NIJE bio pravi test i 2) kako ti možeš znati da nije dobro izveden? Zar si ga ti položio? Decko koji je to demonstrirao, polozio ga je u Japanu prema tome sigurno ga je dobro izveo onda kada je trebalo. Ovo je bila pokazna vježba.
Također, nisi valjda očekivao da će novinar napasti punom snagom i da će D.R. izmicati punom brzinom i strgati ga svom silinom?

Quote:

Sto se tice nemoralnosti i tih spika. Mislim da bi se ninje kao ratnici mogli smatrati u tradicionalno povijesnom kontekstu nemoralnima s sociolosko-eticke strane Japana toga vremena, no danas je nemoralan pojedinac a ne vjestina. Odnosno ja mogu biti nemoralan ili moralan a ne ninjutsu.
Svaka vojska koristi komandose, specijalce,...a to je ono što su oni bili. No ne samo to, bili su oni i puno više od toga, ono što se ne zna i ono što nije vidljivo u holivudskim filmovima, po kojima je velika većina ljudi "upoznala" tu vještinu i te ljude. Namjerno kažem "upoznala", jer je holivudski (a često i japanski) filmski pogled na taj svijet, površan, jednostran i nepotpun. Nigdje nije prikazana njihova ljudska strana, njihovo zajednistvo, povezanost, odanost...Odanost svojim obiteljima, svojim zajednicama, svojim gospodarima, za koje su (u ratnim prilikama) bili spremni dati i svoje živote. Često je ta borba bila takva da je neprijatelj bio višestruko nadmoćniji (40 000 "moralnih" samuraja pod vodstvom Shoguna Nobunage na 5000 "nemoralnih" Iga ninja). Ne želim reći da su samuraji bili nemoralni, već samo to da slika nije crno-bijela. Samuraje se prikazuje kao uzvišene i moralne osobe, dok većina ljudi istovremeno ne zna za ritual tsujigiri i što je on značio (samuraj je mogao testirati svoju novu sablju na nedužnom seljaku-prolazniku i nikome za to ne odgovarati). Itd., itd...

Quote:
Stvarno, nisam to znao. Imas li nesto vise o tome, stvarno zvuci zanimljivo.
http://www.winjutsu.com/papal-award.htm
http://www.winjutsu.com/emperor-award.htm


Quote:
Eto to je bilo mojih par rijeci. Nemoj nista zamjerati.
Neću, ako i ti meni ne budeš zamjerio ako te ispravim kad pogriješiš

Pozdrav!

Hrvoje
hrvoje_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2004., 14:08   #84
Quote:
Toco1980 kaže:
Ma kod onih wing-chun prepucavanja sve se svodi na to da nije stvar u vještini već u McDojo-u. Tj. Da netko podučava neku vještinu, a ima (vrlo) upitne kvalifikacije ili rang u toj vještini.... sad za ninjutsu ne znam....

nema toga samo u wing chunu, ima i u aikido-u....ljudi treniraju sa ki-em i dođu u iwama ryu klub i onda ih netko primi rukom i ovi ne mogu nista napraviti (vidio sam kad su radili irimi nage)...ali ipak pricaju o nekom KI-u...i da to treba vjezbati...a koliko sam skuzio u iwama skoli se vjezba tek kasnije kad se ovlada tehnikom i tek onda daje prave rezultate, sto je i meni jasno i razumljivo. takoje i sa wing chunom, nekima tehnike ne funkcioniraju pa onda dodaju chi kung...samo sto kod vas ljudi odlaze vidjeti u odraditi koji trening u neki drugi klub ali u wing chunu toga nema....nitko nece ici vidjeti ali naravno "srati" se moze do prekosutra!:-(
matko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 00:21   #85
Pozdrav hrvoje_1!

Drago mi je sto mozemo normalno razgovarati i iznositi razlicite stavove bez da se rasprava pretvori u WC raspravu. Mozda neki nauce raspravljati...


Quote:
Ne. U Bujinkanu se test izvodi mačem od bambusa, presvučenim kožom. Mislim da se D. Rostohar zabunio kad je rekao "drveni".
Mozda se zabunio, ali i prije sam vidio kako demonstrira test s obicnim drvenim macem, a i sada na RTLu je definitivno imao obicni drveni boken u ruci, kazem ti taj mac je 100% bio rad Petra Antunovica.

Quote:
Mislim da to nije svrha ovog testa.
Svrha je razviti osjecaj, no moras se sloziti da od izmicanja nema bas puno koristi. No sami test nije specifican iskljucivo za Bujinkan, mozda postoje razlike od skole do skole.


Quote:
No comment, jer svatko ima pravo na svoje mišljenje o tome da li je nešto dobro ili loše.
Ma ja samo hocu reci da su kasnili i kada je Rostohar napao ucenika s ledja I kada je novinar napao Rostohara. Da je mac (i napad) bio pravi oboje bi bili sada dva metra pod zemljom. U Japanu se to smatra krajnjom sramotom, a posto se tu radi o vjestini iz Japana mislim da taj kiks mozemo nazvati sramotom.

Quote:
Svaka vojska koristi komandose, specijalce,...a to je ono što su oni bili
Ja bi prije rekao da su ninje bili spijuni, placenici, ubojice, izvidnica i tako.
Mislim i ja prakticiram ninjutsu i stvarno volim tu vjestinu...

Quote:
samuraj je mogao testirati svoju novu sablju na nedužnom seljaku-prolazniku i nikome za to ne odgovarati
Kljucna rijec je MOGAO, mogao je i ubiti svoga sina ako mu dotakne mac, ali takve stvari se nisu provodile u praksi jer su se smatrale krajnje necasnima i nemoralnima. Kada bi se macevi testirali ili kada bi se vjezbalo na zivome mesu onda su se koristili lesevi zivotinja ili osudjenici na smrt. Ima odlicna knjiga zove se Hagakure i nije skupa oko 70kn tamo ti je sve objasnjeno.

Hvala puno za internet stranice!!!

Nemam pojma kaj da kazem i ja sam bio clan Bujinkana kod nas i vani, bio sam clan i drugih ninjutsu organizacija, no to sada nije toliko bitno, uglavnom otisao sam vidjeti sto imaju za reci drugi, ljudi van Bujinkana, tako da sam poceo stvarati sliku o ninjutsuu kao vjestini iz jedne druge perspektive. Nemoj me krivo shvatiti, u Bujinkanu sam radio s divnim ljudima i naucio odlicne stvari, ali kao sto si ti sam rekao "slika nije crno-bijela". Moj prijateljski i najiskreniji savjet je da odes pogledati sto drugi imaju za reci, nemas sto izgubiti...
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 00:48   #86
Quote:
matko1 kaže:
nema toga samo u wing chunu, ima i u aikido-u....ljudi treniraju sa ki-em i dođu u iwama ryu klub i onda ih netko primi rukom i ovi ne mogu nista napraviti (vidio sam kad su radili irimi nage)...ali ipak pricaju o nekom KI-u...i da to treba vjezbati...a koliko sam skuzio u iwama skoli se vjezba tek kasnije kad se ovlada tehnikom i tek onda daje prave rezultate, sto je i meni jasno i razumljivo. takoje i sa wing chunom, nekima tehnike ne funkcioniraju pa onda dodaju chi kung...samo sto kod vas ljudi odlaze vidjeti u odraditi koji trening u neki drugi klub ali u wing chunu toga nema....nitko nece ici vidjeti ali naravno "srati" se moze do prekosutra!:-(
Sad kad si spomenuo aikido i ki-aikido....... Osobno treniram ki-aikido (5 godina) i bio sam na jednom treningu u Iwama-ryu klubu. Tehnika irimi-nage se ne vježba u ki-aikidou, kao ni koshi-nage, ganseki otoshi i još neke, kao što ni buki-waza nije tako opsežna. Što se tiće drugih/ostalih tehnika koje su se radile na tom treningu, mogao sam ih raditi na i "ki-aikido" način, ali nisam zato došao tamo. Došao sam vidjeti i osjetiti koja je razlika između tradicionalnog i ki-aikidoa. Razlika nije toliko velika kao što neki misle (kao npr. razlika između kung-fu-a i tai-chi-a), ali uglavnom sve ide po sistemu omalovažavanja ki-aikidoa da nije pravi aikido, da su to samo neke vježbe i slične gluposti (vidi rječnik iwama-ryu klubova). Osobno mislim da malo iskusniji vježbač ki-aikidoa ne bi trebao imati nikakvih ozbiljnijih problema kada bi išao vježbati s nekim tko trenira npr. iwama-ryu ili čak yoshinkan aikido.

BTW koliko znam do sada niti jedan vježbač tradicionalnog aikidoa nije došao pogledati ili odraditi jedan trening ki-aikidoa, bar ne u klubu gdje ja treniram.

Samo jedan citat iz knjige Koichi Toheia "Kniga o Kiju":
Većina ljudi vježba samo Aikido zahvate i zaboravlja na razvijanje Kija. U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju. Poslije njegove smrti ljudi su ne samo postali nesposobni razumijeti Ki, već su smanjili upotrebi te riječi. Tehnike i zahvati postali su nepravilni, slabiji učenik ne može pomaknuti jačeg. Kada bi sve ostalo kako jest, Aikido senseija Ueshibe postao bi sustav formalnih tehnika....

Uglavnom, da ne duljim i da povučem paralelu s onim WC prepucavanjima, bio sam u drugom Aikido klubu, vidio i osjetio(!) kako se radi, i mogu iz prve ruke govoriti o svojim iskustvima, a ne napamet pljuvati jedne, a druge veličati u nebesa.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 08:51   #87
Quote:
Toco1980 kaže:
Sad kad si spomenuo aikido i ki-aikido....... Osobno treniram ki-aikido (5 godina) i bio sam na jednom treningu u Iwama-ryu klubu. Tehnika irimi-nage se ne vježba u ki-aikidou, kao ni koshi-nage, ganseki otoshi i još neke, kao što ni buki-waza nije tako opsežna. Što se tiće drugih/ostalih tehnika koje su se radile na tom treningu, mogao sam ih raditi na i "ki-aikido" način, ali nisam zato došao tamo. Došao sam vidjeti i osjetiti koja je razlika između tradicionalnog i ki-aikidoa. Razlika nije toliko velika kao što neki misle (kao npr. razlika između kung-fu-a i tai-chi-a), ali uglavnom sve ide po sistemu omalovažavanja ki-aikidoa da nije pravi aikido, da su to samo neke vježbe i slične gluposti (vidi rječnik iwama-ryu klubova). Osobno mislim da malo iskusniji vježbač ki-aikidoa ne bi trebao imati nikakvih ozbiljnijih problema kada bi išao vježbati s nekim tko trenira npr. iwama-ryu ili čak yoshinkan aikido.

BTW koliko znam do sada niti jedan vježbač tradicionalnog aikidoa nije došao pogledati ili odraditi jedan trening ki-aikidoa, bar ne u klubu gdje ja treniram.

Samo jedan citat iz knjige Koichi Toheia "Kniga o Kiju":
Većina ljudi vježba samo Aikido zahvate i zaboravlja na razvijanje Kija. U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju. Poslije njegove smrti ljudi su ne samo postali nesposobni razumijeti Ki, već su smanjili upotrebi te riječi. Tehnike i zahvati postali su nepravilni, slabiji učenik ne može pomaknuti jačeg. Kada bi sve ostalo kako jest, Aikido senseija Ueshibe postao bi sustav formalnih tehnika....

Uglavnom, da ne duljim i da povučem paralelu s onim WC prepucavanjima, bio sam u drugom Aikido klubu, vidio i osjetio(!) kako se radi, i mogu iz prve ruke govoriti o svojim iskustvima, a ne napamet pljuvati jedne, a druge veličati u nebesa.
sto je kung fu? sto ti podrazumijevas pod tim? kung fu je presirok pojam i ne oznacava niti jednu vjestinu posebno, iako se na nasim prostorima moze naci i nekih kung fu klubova tipa talijanski kung fu skola safira, wu shu klubovi itd... mislim da su neki sa iwame isli na ki aikido...ali su se vratili sa smjeskom na licu, iako do njih i dolaze samo ki aikidoke, zatim hombu, pa smatraju da ne moraju ici kad im netko dolazi sam u klub.
citat:U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju.
dok je on bio ziv...dok je on to govorio on je vec vjezbao malo vise godina...tako da mu nije problem pricati o ki-u, ako je tehniku usavrsio...i u iwami se radi KI, ali tek nakon sto se nauci tehnika, tj nakon nekog određenog nivoa a ne na pocetku.
pitanje: ako je iwama tradicionalni aikido, dakle radi se onako kako je ueshiba radio dok je bio u iwami, zar to nije onda sam ueshiba "organizirao" trening da se nakon nekog nivoa vjezba KI? Ondje je to isto ueshibina rijec!? hvala na pojasnjenju
matko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 11:02   #88
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Drago mi je sto mozemo normalno razgovarati i iznositi razlicite stavove bez da se rasprava pretvori u WC raspravu.
Uociti zgodnu dvoznacnost ovog zadnjeg izraza!
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 12:43   #89
Quote:
skeptik kaže:
Uociti zgodnu dvoznacnost ovog zadnjeg izraza!
Hehehehe... I ja sam to primjetio...
Paragalactic is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 13:57   #90
Quote:
matko1 kaže:
sto je kung fu? sto ti podrazumijevas pod tim? kung fu je presirok pojam i ne oznacava niti jednu vjestinu posebno, iako se na nasim prostorima moze naci i nekih kung fu klubova tipa talijanski kung fu skola safira, wu shu klubovi itd... mislim da su neki sa iwame isli na ki aikido...ali su se vratili sa smjeskom na licu, iako do njih i dolaze samo ki aikidoke, zatim hombu, pa smatraju da ne moraju ici kad im netko dolazi sam u klub.
citat:U Japanu, dok je sensei Ueshiba bio živ, on je uvijek govorio o Kiju, pa su tako i svi drugi govorili o Kiju.
dok je on bio ziv...dok je on to govorio on je vec vjezbao malo vise godina...tako da mu nije problem pricati o ki-u, ako je tehniku usavrsio...i u iwami se radi KI, ali tek nakon sto se nauci tehnika, tj nakon nekog određenog nivoa a ne na pocetku.
pitanje: ako je iwama tradicionalni aikido, dakle radi se onako kako je ueshiba radio dok je bio u iwami, zar to nije onda sam ueshiba "organizirao" trening da se nakon nekog nivoa vjezba KI? Ondje je to isto ueshibina rijec!? hvala na pojasnjenju
Ovo već lagano ide u OFF TOPIC.....

Iwama ryu-aikido je aikido kakav se vježbao u Iwami početkom 50tih godina prošlog stoljeća. Ueshiba je živio još dobrih 15-20 godina (umro je 1969). U tih 15ak godina aikido se još dalje razvijao, nastavio se razvijati, a razvija se još i danas. Pa sam Ueshiba je rekao nešto kao: "Život je razvoj. Ako se prestanemo razvijati, to je isto kao da smo mrtvi". Tohei se odvojio od Aikikaia 1974. dakle 5 godina nakon njegove smrti, dakle cca 20 godina nakon što je "stao" razvoj Iwama-ryu aikidoa.

Idealno bi bilo trenirati istovremeno nekoliko stilova (npr. Yoshinkan, Aikikai i Shih-shin toitsu), ali realno gledajući to je gotovo nemoguće. Uostalom, zbog čega se prepucavati oko toga koji je stil bolji? Osnova je ista. Stilova Aikidoa ima onoliko koliko ima vježbača... Evo jedan dobar citat iz knjige Mitsugi Saotomea "Principi Aikidoa":
"Brinu me sukobi koje vidim da se pojavljuju između različitih stilova i škola aikidoa. Ljudi se svađaju oko toga koja je škola prava, koja zapravo predstavlja učenje O'senseija. Neke od tih škola, izgleda, pokušavaju prisvajati ime Aikido kao da je to zaštitno ime. Ovo mi se čini tako nepotrebnim. Nitko ne može biti točna replika O'senseija. Isto tako kasnije generacije Aikido studenata ne mogu biti identične kopije svojih učitelja. Ako svaka osoba, koja teži biti aikido učitelj, pokuša usvojiti jedino pravo na njegove tajne temeljeno na površinskim razlikama stila, što ćemo onda imati? Tisuće škola koje su u ratu jer svaka od njih inzistira na tome jedina posjeduje pravu istinu Aikida? Gdje je tu zajedništvo i harmonija?"

Nemoj me krivo shvatiti, meni nije cilj reći da Iwama-ryu nevalja ili što već (božesačuvaj!), već me samo smeta to što što svi toliko negativno govore o ki-aikidou, da nije pravi aikido ili da uopće nije aikido ili borilačka vještina, i slične gluposti....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 16:12   #91
Idealno bi bilo trenirati istovremeno nekoliko stilova (npr. Yoshinkan, Aikikai i Shih-shin toitsu), ali realno gledajući to je gotovo nemoguće.

zasto je nemoguce? sta svaki stil ima nesto sto je bolje nego u drugom?
da, to nije istina, aikido je vjestina, a tko sumnja neka proba, vjerujem da nitko nije dosao senseiu i rekao mu da zeli probati, svi probaju sa ucenicima a to nije isto.
a moze li se KI koristiti u drugim sportovima?
matko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 16:46   #92
Quote:
matko1 kaže:
zasto je nemoguce? sta svaki stil ima nesto sto je bolje nego u drugom?
da, to nije istina, aikido je vjestina, a tko sumnja neka proba, vjerujem da nitko nije dosao senseiu i rekao mu da zeli probati, svi probaju sa ucenicima a to nije isto.
a moze li se KI koristiti u drugim sportovima?
Ne mislim nemoguće u smislu nespojivo, već jednostavno vremenski i financijski, a za početnika i zbunjujuće.... mislim tko voli nek izvoli. (u WinChun-u bi to bilo isto kao da jedan trening ideš recimo Horvatu, drugi Truntiću, treći ne znam kome pa opet ispočetka....)Sensei nije voditelj u smislu da te vodi za rukicu. Sensei je tu da pokaže put, način, a na vježbaču je da "hoda" tim putem, manje ili više uspješno, s manje ili više motivacije.

Što se Kija tiče, Ki se itekako može koristiti ne samo u drugim sportovima, već i u svakodnevnom životu. Ti zapravo već sada koristiš ki, a da toga nisi ni svjestan....

BTW, reci jesi li ti kad trenirao ili treniraš Aikido (čisto radi informacije)?
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 17:22   #93
Quote:
Toco1980 kaže:
Ne mislim nemoguće u smislu nespojivo, već jednostavno vremenski i financijski, a za početnika i zbunjujuće.... mislim tko voli nek izvoli. (u WinChun-u bi to bilo isto kao da jedan trening ideš recimo Horvatu, drugi Truntiću, treći ne znam kome pa opet ispočetka....)Sensei nije voditelj u smislu da te vodi za rukicu. Sensei je tu da pokaže put, način, a na vježbaču je da "hoda" tim putem, manje ili više uspješno, s manje ili više motivacije.

Što se Kija tiče, Ki se itekako može koristiti ne samo u drugim sportovima, već i u svakodnevnom životu. Ti zapravo već sada koristiš ki, a da toga nisi ni svjestan....

BTW, reci jesi li ti kad trenirao ili treniraš Aikido (čisto radi informacije)?
jasno mi je zasto, pokusao sam usporediti sa wing chunom kojeg treniram, samo sto su kod vas ljudi malo normalniji, u wing chunu je koma, vidio si i sam kada su pljuvali bagadura a niti ga ne znaju itd. nisam trenirao aikido, no davno sam se dvoumio, i odabrao sam wing chun. iako mi je aikido zakon...sviđa mi se. bio sam na nekim demonstracijama na dif-u, ne znam je li to "drustvo" ili neki drugi klub ali ki je bio, zatim sam otisao malo do iwame i ona mi se vise svidjela.
mislim da ki ili chi treba biti u svakom pokretu, kada hodas, jedes..itd tako da mi je malo cudno kad kazes da si na treningu iwama-i mogao raditi i sve tehnike na KI nacin. ?!?
znam da u wing chunu lneki vjezbaju chi gung jer im pokreti ne sadrze onaj gung ...a zapravo toga ima itekako i moze se dobiti bez vjezbanja chi gunga...

imas li neki primjer za ostale sportove i upotreba KI-a? kako oni to vjezbaju?
matko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:13   #94
Gospodo, nema nikakvo smisla ljutiti se, uzrujavati i svadjati se, jet to samo skracuje zivot.

Toco1980:
Quote:
Došao sam vidjeti i osjetiti koja je razlika između tradicionalnog i ki-aikidoa.
matko1
Quote:
ako je iwama tradicionalni aikido
Gospodo, nazalost Aikido sam po sebi nije tradicionalna vjestina. Aikido u bilo kojem obliku je moderna vjestina. Mi (zapadnjaci) se toliko cesto prepucavano oko tih modernih i tradicionalnih stilova karatea, aikida, juda... No stvari su jako jednostavne. Sve vjestine koje datiraju prije pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su tradicionalne a sve vjestine koje datiraju nakon pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su moderne. Posto je Osensei prijavio svoju vjestinu (Aikido) 1942 godine, a posto je sogunat pao 1868 godine, Aikido je moderna vjestina.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:20   #95
Quote:
Osobno mislim da malo iskusniji vježbač ki-aikidoa ne bi trebao imati nikakvih ozbiljnijih problema kada bi išao vježbati s nekim tko trenira npr. iwama-ryu ili čak yoshinkan aikido.
Gospon Toco potpuno se slazem s vama. Potrebno je jedino kratko vrijeme privikavanja na novi nacin treninga, nove ljude, prostor...
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:23   #96
Quote:
skeptik kaže:
Uociti zgodnu dvoznacnost ovog zadnjeg izraza!
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:30   #97
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Gospon Toco potpuno se slazem s vama. Potrebno je jedino kratko vrijeme privikavanja na novi nacin treninga, nove ljude, prostor...
Upravo to. Tehnike su u biti iste, samo je razlika u sitnicama u izvođenju. Na primjer to bi bilo isto kao da recimo neki mehaničar koji čitav život popravlja samo mercedesove motore ide popravljat recimo motor od BMW-a. Svaki motor ima iste sastavne dijelove, samo su malo drugačije razmješteni u prostoru motora....

Zato ne vidim koji je smisao tih prepucavanja ovaj stil je bolji od onoga (tj. moj tata je jači od tvojeg). Svatko izabire ono što njemu odgovara..... vještinu, stil, učitelja. Da mi se ne sviđa, davno bih ja prešao u neki drugi stil ili neku drugu vještinu....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:37   #98
Quote:
shinobi_gatana kaže:
Gospodo, nazalost Aikido sam po sebi nije tradicionalna vjestina. Aikido u bilo kojem obliku je moderna vjestina. Mi (zapadnjaci) se toliko cesto prepucavano oko tih modernih i tradicionalnih stilova karatea, aikida, juda... No stvari su jako jednostavne. Sve vjestine koje datiraju prije pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su tradicionalne a sve vjestine koje datiraju nakon pada sogunata odnosno kraja Edo perioda su moderne. Posto je Osensei prijavio svoju vjestinu (Aikido) 1942 godine, a posto je sogunat pao 1868 godine, Aikido je moderna vjestina.
Jasno! Ali u kontekstu aikidoa u "tradicionalni" aikido spadaju one škole koje se direktno nastavljaju na učenje Moriheia Ueshibe (Aikikai, Iwama-ryu, Yoshinkan....) Dok se ki-aikidom smatraju škole koje su nastale nakon raskola koji se desio 1974. iz razloga što neki instruktori (uključujući i sina osnivača) nisu željeli prihvatiti (dapače, upravo suprotno)prijedlog Koichia Toheia da se uvedu ki treninzi u svrhu poboljšanja vještine.
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 18:56   #99
Quote:
matko1 kaže:
jasno mi je zasto, pokusao sam usporediti sa wing chunom kojeg treniram, samo sto su kod vas ljudi malo normalniji, u wing chunu je koma, vidio si i sam kada su pljuvali bagadura a niti ga ne znaju itd. nisam trenirao aikido, no davno sam se dvoumio, i odabrao sam wing chun. iako mi je aikido zakon...sviđa mi se. bio sam na nekim demonstracijama na dif-u, ne znam je li to "drustvo" ili neki drugi klub ali ki je bio, zatim sam otisao malo do iwame i ona mi se vise svidjela.
Na DIf-u kažeš? Tamo ja treniram. Ne znam kak su izvodili demonstraciju, jer ponekad naprave pravi spektakl, a nekad bude živa dosada.....

Quote:
matko1 kaže:
mislim da ki ili chi treba biti u svakom pokretu, kada hodas, jedes..itd tako da mi je malo cudno kad kazes da si na treningu iwama-i mogao raditi i sve tehnike na KI nacin. ?!?
Ki je, da se tako malo nespretno izrazim, kao neka vrsta "armature"..... Imaš neke koncepte uma i percepcije koji ti omogućuju ulaganje mnogo manje snage, nego što bi inače bilo potrebno..... Pokreti su malo drugačiji (jer su se stilovi različito manje ili više razvijali tokom zadnjih 30-40 godina), ali je njihov smisao isti....

Evo, jedan prijedlog, (naravno ako želiš). Uskoro počinju treninzi (na DIF-u), 6.9. mislim (uvodni tečaj za početnike i prezentacija su obično negdje sredinom listopada), dođi i pokušaj odraditi jedan trening, da osjetiš vještinu. Gledanje je samo gledanje i ne može zamjeniti sudjelovanje.

Quote:
matko1 kaže:
znam da u wing chunu lneki vjezbaju chi gung jer im pokreti ne sadrze onaj gung ...a zapravo toga ima itekako i moze se dobiti bez vjezbanja chi gunga...

imas li neki primjer za ostale sportove i upotreba KI-a? kako oni to vjezbaju?
..... hm..... Navodno shito ryu karate isto koristi ki u treniranju..... .....

********
Evo, našao sam jednu (malo staru, ali ipak korisnu) stranicu o aikidou..... klikni ovdje
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2004., 21:18   #100
Evo gospon Toco kako se mi krasno slozimo, a ne ko oni iz WCa.

Kako si rekao, svatko izabire ono što njemu odgovara pa ako netko hoce ninjutsu nek mu bude, ako netko hoce aikido nek mu bude, ako neko hoce nesto trece nek mu bude, uostalom najgori su oni koji stalno nesto fantaziraju o borilackim vjestinama i sportovima (kao vrhunski strucnjaci) a nista ne treniraju jer fol nista nije dovoljno dobro za njih. Uh sto me takvi ljute.
shinobi_gatana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.