Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2003., 08:23   #61
Exclamation

danas je izašao članak u večernjem o ambroziji..

Leksikon
Ambrosia artemisiifolia, A. elatior - pelinolisna ambrozija ili limundžik - u Europu je stigla 1863. godine transportima pšenice iz Sjeverne Amerike. Ta je vrsta ambrozije najraširenija, no poznato je čak 37 predstavnika roda Ambrosia (nisu svi alergeni). Jednogodišnja biljka visoka do 150 cm ima uspravnu, tupo četverouglastu, dlakavu ili glatku stabljiku, u gornjem dijelu razgranatu i grmoliku. Listovi su najčešće nasuprotno smješteni na stabljici, jajolika su oblika, dlakavi te višestruko perasto razdijeljeni. U našim krajevima, ovisno o klimatskim prilikama, biljka niče sredinom travnja, a cvatnja joj započinje oko sredine srpnja i traje do prvih mrazova. Cvjetovi su jednospolni skupljeni u glavice. Muške su glavice na vrhu stabljike ili na bočnim granama, razmještene kao u klasu. Sadržavaju do 200 cvjetova. U svakom je cvijetu obilje žutih peludnih zrnaca pa jedna biljka može stvoriti od 5,5 do 10 grama peludnog praha. U pazušcima gornjih listova, ispod muških cvjetova, smještene su glavice sa ženskim cvjetovima. Biljka se oprašuje vjetrom i razmnožava isključivo sjemenkama. U poljskim uvjetima sjemenke zadržavaju sposobnost klijanja više od 35 godina.


Zaštita od agresivnog korova

Ambrozija je lukav i rasprostranjen neprijatelj, pa se tek zajedničkim naporom može spriječiti njeno širenje i pomoći otprilike svakom 10. stanovniku Hrvatske da lakše diše. Najdjelotvornije je:
- plijeviti mlade biljke s korijenom u proljeće (travanj, svibanj)
- redovito okopavati posađene kulture
- preoravati strništa kad je ambrozija visoka 15-20 cm
- učestalo kositi travnjake i neobradive površine (20-ak dana od košnje ambrozija se oporavi i ponovno dolazi u fazu cvjetanja, pa je treba kositi svaka tri tjedna)
- redovito upotrebljavati herbicide (uvijek pod nadzorom stručnjaka!)
- uređivati rubove šuma i vodotoka
Sve to treba obaviti do kraja lipnja, kad korov počinje cvjetati. Biljke se moraju pokupiti s tla i uništiti. Ambrozija se do cvjetanja može rabiti za pravljenje komposta, a u vrijeme cvjetanja treba je izbjegavati između 5 i 10 sati ujutro, kad je vrhunac polinacije. Najmanje je peluda u zraku neposredno poslije kiše. (J. Ra.)


__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2003., 23:15   #62
Svjesna sam da sam alergična unazad 6 godina.Mirna sam samo od 11. do 2. mjeseca. Kod nas u Dalmaciji je opasna nekakva crikvina, koja cvate dva puta u godini. Nepodnošljivo mi je u III,IV,i V mjesecu, pa onda opet kad se nakon ljeta provedenog u Istri vratim u Split, nakon 3 dana počne. Možda je to onda ambrozija, a ja sam proglasila da sam alergična na Split. Ne znam nisam nikad obavila testiranja.
Koristim Claritine u doba kad počinju simptomi i to popijem navečer prije spavanja, pa mogu nekako spavati. Kad se pojača prelazim na Flixonase , isto ga špricnem prije spavanja, pa mogu kako tako proći noć. najgore mi je oko 4 sata ujutro, kad nisam pod lijekovima.

Tako, možda možete pobjeći od ambrozije, ali tu vas čeka crikvina, a nju pak nitko ne tamani, raste po i zidovima gdje ni nema zemlje. Ako je iščupaš, opet raste.... Grozno

I meni je zapravo i prije nego li sam postala svjesna da se radi o alergiji najbolji bio Clarinase, koji je dosta skup i kod nas, ali on se ne smije koristiti duže od 5 dana zbog pseudoefedrina koji je u njemu. da li ga netko koristi duže bez posljedica?Možda je bolje piti to nego kortikosteroide....
nena is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 15:10   #63
Smile Twinlab-allergy fighters

Kompići, probajte ove tablete.

Proglasili su me alergičnim prije cca 5 godina.
Mislio sam da sam prehlađen , ali nisam imao temperaturu.

Doktorica je odmah posumljala na ambroziju (bio je kolovoz).

Preporučila mi je Claritin i flonidan.

Claritin mi je bitno smanjio simptome (oči krvave, nos curi).

U biljnoj ljekarni dali su mi kapi od crnog ribizla, neke masti za nos, tablete kalcija..itd. i ono šro mi najviše pomaže tablete Allergy fighters-proizvodi ih firma Twinlab (navodno na poptuno prirodnoj bazi)

Potrebno je piti dvije na dan i početi već početkom 6 mjeseca, tako da se do 8 nataloži dovoljna količina u tijelu (laički opis).

Aktivna tvar je QUERCETIN- potražite informacije na WWW.

Quercetin je antioksidant sa mogučim antialerginjskim i antikancerogenim efektima-klinički neprovjereno.


Meni to pomaže najviše od svega.
 
Odgovori s citatom
Old 25.07.2003., 20:19   #64
Hej, pa sto nam nisi to napisao u sestom mjesecu? BTW, ovaj link ne radi, ne znam jesi htio postaviti neki konkretan link ili samo uputiti ljude da potraze samo na netu.


Evo nekih OBJEKTIVNIH informacija o quercetinu:
http://www.berkeleywellness.com/html/ds/dsQuercetin.php

Znaci, ima ga i u hrani, ne moramo kupovati tablete. Sad mi je ionako kasno poceti s tabletama. Ja jos uvijek nemam nikakvih simptoma, ali vjerojatno necu jos dugo morati cekati na njih.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2003., 21:48   #65
Exclamation

Quote:
polly kaže:

Od nedavno ima u apotekama za kupiti mast od Dr Theissa "Alergol" - Pollen Blocker.
Možda ti što od toga pomogne.
da taj bloker je dobar---
košta pristojnih 44 kune...
i tražio sam ga u dvije apoteke---
obje prodavačice su isprva čak rekle da ga nemaju!!!
pa ako ga netko traži - pazite da vam provjere da li ga imaju...

mast je izvandredna...
nekako imam dojam da je to pravi lijek... za razliku od npr claritina..
jer nema nuspojava i može se koristiti sa bilo čime .. neće se pobiti sa nekim lijekovima...

hehe
meni je ove godine točno 10 godina od prvog alerg. simptoma
i odlučio sam se ove godine sukobiti sa alergijom na sve načine
(bijeg iz hrvatske je jedan od njih)..

---
Dr. Theiss Alergol - Pollen Blocker ---> 44 kuna
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 10:38   #66
Službeno otvaram sezonu.

Počelo je, nego što!

Pijemo mi tako kavu jučer, moja sestra i ja, a ona me čudno gleda. Pitam je što je. "Oči su ti crvene", veli mi. Počoham se ja po okama, ali svrbi li ga svrbi. Jednom kad se načne, ne možeš stati.
A jesam li pričala o kihanju?
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 13:59   #67
I ja sam danas svecano ispuhala nos ujutro. Nadam se da to ipak nije ambrozija.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2003., 17:09   #68
Budući da je i mene počela gnjaviti alergijska astma koja je izazvana peludom korova, u poslijednje vrijeme bacila sam se na traženje najbolje terapije. Obratila sam se na više strana i dobila više različitih odgovora o načinu liječenja. Posljednji odgovor koliko me je šokirao toliko me je i zaintrigirao. Naime, liječnica mi je rekla da je najbolje rješenje za moj slučaj terapija tabletama Singulair. U cijeloj priči, najviše me je šokirala činjenica da ću je morati primjenjivati cijeli život (ili dok organizam ne stekne imununitet na alergene koji izazivaju astmu - što je zapravo rijetkost), ali me je opet zaintrigiralo to da te iste tablete sprječavaju sve unutrašnje i vanjske tjelesne simptome, odnosno sprječavaju reakciju na pelud korova.
Iako sam tablete nabavila prije nekoliko tjedana, još uvijek ne znam jesu li one najbolje rješenje i još ih uvijek nisam počela piti.
Razlog zbog kojeg sam se javila, jest molba svima onima koji te tablete piju ili znaju nešto o njima, da kažu svoje iskustvo.
Hvala!
 
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 12:46   #69
Exclamation

.................................................. ....................It has begun

Quote:
Precious kaže:
Službeno otvaram sezonu.

Počelo je, nego što!

Pijemo mi tako kavu jučer, moja sestra i ja, a ona me čudno gleda. Pitam je što je. "Oči su ti crvene", veli mi. Počoham se ja po okama, ali svrbi li ga svrbi. Jednom kad se načne, ne možeš stati.
A jesam li pričala o kihanju?
da i kod mene..
mene oči peču...

za sada nos je ok ali mislim da je to zbog onog blockera...
i ovo je početak...
sada se sa polenom nalazimo ovdje:
www

uh... najgore je tek pred nama...


trebat ću uskoro promjeniti opis nicka uskoro u
Ambrosia Slayer
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2003., 13:22   #70
Znači ipak. A ja sam se ponadala da sam možda prehlađena. Neki virusić navodno hara.



Ako mi ovako bude za petnaest dana, kad koncentracija bude najveća, ne znam što ću! Svake mi je godine sve gore i gore i svake godine sve ranije! (zašto nema smajllića koji guta knedle?)
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2003., 01:03   #71
Našla sam danas ambroziju na samom sjeverozapadu Istre...doduše malenu, još ne cvjeta. Iščupala sam je i odmad me počelo svrbjeti oko očiju, valjda autosugestija.
nena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 09:03   #72
Exclamation

Quote:
nena kaže:
Našla sam danas ambroziju na samom sjeverozapadu Istre...doduše malenu, još ne cvjeta. Iščupala sam je i odmad me počelo svrbjeti oko očiju, valjda autosugestija.
ja pak na SZ Hrvatske sam ju našao...
mlada je...


i iščupao samo ju!!
ne samo to..
i uslikao ju isto (kako ju čupam i kako se suši na suncu!!)

evo je ovdje za one koji ne znaju kako izgleda taj drač u ovom trenutku:

www
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2003., 15:02   #73
Exclamation

Quote:
Precious kaže:
Znači ipak. A ja sam se ponadala da sam možda prehlađena. Neki virusić navodno hara.



Ako mi ovako bude za petnaest dana, kad koncentracija bude najveća, ne znam što ću! Svake mi je godine sve gore i gore i svake godine sve ranije! (zašto nema smajllića koji guta knedle?)
da, mene od danas malo ozbiljnije..
pečenje očiju...
hvala bogu na onom blockeru za nos..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2003., 12:21   #74
Gotovo je, sluzbeno potpisujem kapitulaciju. Ali to jos nije ambrozija, jel tako? Mislim da su ovo sad neke druge biljcice.

Uglavnom, otvaram tvornicu lijepila za tapete, moji sinusi produciraju u tri smjene. Hoce se jos netko ukljuciti u proizvodnju, pa da pokrijemo potrebe pola Hrvatske?
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 02:37   #75
A da probate hodati po gradu s onim maskama za sars???
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 02:40   #76
medicinari

E da, još nešto....jaka mi je to medicina - tu trabunjaju da bi klonirali čovjeka a nisu sposobni ni kvalitetan lijek za alergije napraviti. Niti rak , niti sidu, niti još hrpu bolesti nisu izlječili ali glavno da se ide klonirati. To mi liči na preskakanje etapa...s kamenog kotača odmah bi oni skakali na svemirski brod.
mifner is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 09:05   #77
Exclamation

Quote:
lahor kaže:
Gotovo je, sluzbeno potpisujem kapitulaciju. Ali to jos nije ambrozija, jel tako? Mislim da su ovo sad neke druge biljcice.
ne.. to je ambrozija..
alive and kicking...

i ovo je samo početak..

Quote:
lahor kaže:

Uglavnom, otvaram tvornicu lijepila za tapete, moji sinusi produciraju u tri smjene. Hoce se jos netko ukljuciti u proizvodnju, pa da pokrijemo potrebe pola Hrvatske?
zašto ne probaš onaj blocker za nos?
te peču oči šta? mene podosta...

dok sam bio u vojsci, u ovo vrijeme su me zezali/"optuživali", zbog krvavih očiju, da sam napušen--
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 12:33   #78
Ja sam prešla na na kuhinjske role. One višeslojne, koje još poduplam. Tri su mi takva rupčića trenutno u krilu upravo sad kad ovo pišem. Zar je potrebno govoriti da su sva tri mokra?

Lahorče, odlična ideja!

Bemu cuga kak me oči svrbu. Poludjet ću!!!!!!
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 12:48   #79
A znaci ipak je ambrozija...Nekako imam feeling da je ranijih godina to ipak kasnije doslo.

Oci jos ne peku, ali nece jos dugo. Naime, za vikend idem izvan grada u totalnu divljinu, ima da dozivim raspad sistema (imunoloskog )

Prekjucer sam pokleknula pred farmaceutkim i otvorila kutijicu Claritine jer inace bjezim od tableta koliko mogu. Ali, ovu cu potrositi (ona od 30 komada). Steta sto nema neko preveliko djelovanje. Kortichi ne dolaze u obzir, radije cu se gusiti.

Bas razmisljam, kupit cu si taj bloker.

Sto se nudi za oci? Jel ste culi za neke Livostin kapi ili tak nest? Ajde mi preporucite nesto, pa kad vec idem u apoteku da kupim sve sto mi treba da se prezivi ovih mjesec i pol.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2003., 14:17   #80
Stvarno je dosla ambrozija? Moze bit...

Meni s mojim alergijama (peludi, grinje, perje, dlaka...) je prije par mjeseci pocelo biti dosta bolje (kad su prestale rane peludi poput breze ili marelice...) - maknuo sam tapison iz sobe pa u sobi vise nemam grinja... I bilo mi je bolje do prije dva dana kad sam po prvi put odlucio posjetiti teretanu (4 km na biciklu - inace se drzim samo unutra, a ako nekamo idem, idem autom) - bio sam tamo malo vise od sat i pol, dosao doma i nakon tri sata poceo me svrbiti nos, uskoro kihanje i zacepljen nos, malo pekle oci... Jucer sam opet isao u teretanu, a danas imam skoro zacepljen nos, oci peku jace, grlo boli i imam za oktavu nizi glas... I cepe mi se kanali u glavi - bio sam jednom kod doktora zbog zacepljenog uha, a on je rekao da je razlog tome zacepljena eustahijeva cijev - rjesava se ukapavanjem kapljica za nos (ako bas ne moram, ne koristim ih - izazivaju ovisnost - ak jedamput pocnes redovito ukapavati, tesko ih se rijesiti)...

I sad mi se to poklopilo bas s teretanom (eto, stavili su tapison za podlogu ) pa ne znam jel mojim problemima kriva ambrozija ili ponovni susret alergijske vrste s grinjama (imam doma grinje u dnevnoj sobi i cesto se druzim s njima, ali me bome kroz ovo vrijeme nisu previse smetale)... Ili obadvoje...
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:14.