Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2009., 16:03   #81
A mislim... u pi... ma... ko mu kriv kad se ide zaj*** sa tako zaje**** pasminom i ne kupovati od provjerenog uzgajivača. Ko zna zašto je takva, može da je jednostavno prestrašena, o genetskoj agresivnosti bi isto moglo biti riječi jer mnogi pare baš agresivne jedinke te pasmine.
Kakav pristup imate? Šta ste radili, jel može malo više detalja oko toga kako se ona ponaša i u kojim situacijama i zašto je probala ugristi dedu?
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2009., 23:31   #82
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post
A mislim... u pi... ma... ko mu kriv kad se ide zaj*** sa tako zaje**** pasminom i ne kupovati od provjerenog uzgajivača. Ko zna zašto je takva, može da je jednostavno prestrašena, o genetskoj agresivnosti bi isto moglo biti riječi jer mnogi pare baš agresivne jedinke te pasmine.
Kakav pristup imate? Šta ste radili, jel može malo više detalja oko toga kako se ona ponaša i u kojim situacijama i zašto je probala ugristi dedu?
znam da je malo zeznuto preko oglasnika, ali imao je dobre preporuke...
i mi pretpostavljamo da je prestrašena, ali ne znam... ja je nisam do danas vidjela, a i danas kad sam je vidjela držala sam se na sigurnoj udaljenosti...
prema dečku i njegovom tati je ok, nema nikakve agresivnosti prema njima... očito se je navikla na njih...
bili smo na nekoj njivi s njom di imaju neku kuću, stala je na vrata i ne pušta nikog unutra... od dečka ujak je htio uć i odmah je krenula na njega... i prolazili su neki susjedi i na njih je počela lajat...
a što se dede tiče, pretpostavljamo da je on kriv, jer inače samo zafrkava pse...
__________________
Bez tuge, boli i straha... Do posljednjeg daha...
srnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 00:07   #83
Quote:
srnica kaže: Pogledaj post
znam da je malo zeznuto preko oglasnika, ali imao je dobre preporuke...
aj pliz daj ime, može na p.m.

Što se ostalog tiče, gle, šarplaninci su jaaaaako teritorijalni psi i u principu, s njima treba znati. Ne volim čuti kad netko tko nema nekog iskustva nabavi baš tu pasminu. Posebni su. S druge strane, malo mi je ipak čudno da tako malo štene tako reagira, pa uzimam to s rezervom pošto ju nisam vidjela. Ipak bi ona trebala biti razigrano blentavo štene u toj dobi, ali svašta je moguće.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 13:08   #84
Ako oces nekog da ti cuva dvoriste onda uzmi njemackog ovcara A uz to su jos ljepi i pametni
_Fifi_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 13:35   #85
što se čuvanja i sličnih stvari tiče - nisu šarcima ni do koljena
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:55   #86
u potpunosti se slažem...nema psa do šarplaninac kad je u pitanju čuvanje bilo čega....najvažnije je dakako, kao što je netko i prije napisao, socijalizirati ga, onda možeš s njim u šetnju, neće dirati nikoga, ali kad je na svome, nema bliže od 1 metra do dvorišta....

uzgajam doma šarplanince, evo baš pred 4 dana dobili smo 5 mladih....nažalost moj prvi i najljepši primjerak uginuo je pred mjesec dana plakao sam ko malo dijete, sad su mi ostali samo ženka stara 5 godina i malac star 1,5 godina (jako lijep primjerak--69 kilograma).... al eto sad ću si ostaviti najljepši muški primjerak iz ovog legla, pa ću opet imati 3 komada....

odrastao sam s tim psima, stari je kupio šarplaninca starog 2 mjeseca kad sam ja imao 9-10 mjeseci, doživio je 14 godina starosti, bio je šampion na izložbi u zagrebu, sad neznam točno koje godine....a "djed" od tog mog prvog šarka bio je napola vuk ......

kad sam imao 10 godina zamalo da je pošlo po zlu....neki pijanac skrenuo nama na dvorište, a ovaj moj Major ga srušio s bicikla i vukao za rukav po dvorištu.....ja sam mislio da je gotov kako je čovjek vikao.... nema zajebavanja kad šarplaninac čuva....


Zadnje uređivanje percival : 11.11.2009. at 18:04. Reason: evo i slika
percival is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 02:46   #87
Quote:
percival kaže: Pogledaj post
kad sam imao 10 godina zamalo da je pošlo po zlu....neki pijanac skrenuo nama na dvorište, a ovaj moj Major ga srušio s bicikla i vukao za rukav po dvorištu.....ja sam mislio da je gotov kako je čovjek vikao.... nema zajebavanja kad šarplaninac čuva....
Taaak treba. Možda je lik prestao cugat nakon "incidenta". Dakle ne znamo, možda mu je pesek u biti pomogao u daljnjem rastu i razvoju ka pristojnom ljudskom biću.
Ono što je sigurno je da se otrijeznio u sekundi.
Maiya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 23:15   #88
ah neznam ja...nikad ga više nismo vidjeli u ulici.... hehehe
percival is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 15:48   #89
Pozdrav svima,
htjela bi samo reći da smo sestra i ja odrasle uz šarplaninca i uz njega smo doslovce prohodale. Smatram da sve ovisi o gazdi, jer držim se one "kakav gazda, takav pas"...šarplaninac ima izražene karakterne crte kao i svaki pas za sebe. On je izvrstan čuvar i ponaša se kao ravnopravan član obitelji, kad zezne točno zna gdje mu je mjesto
Vrlo su inteligentni, moram priznati da je naš bio poseban po tome što bi goste dočekao vrlo veselo sve dok nisu na svoju odgovornost ušli u dvorište, tu je veselje prestalo i nije ih puštao van iz dvorišta dok netko od mojih ukućana nije došao. Pomno je pratio sva dešavanja i kada bi kuća bila puna, njemu već dobro poznatih ljud,i i dalje je iz svog kutka motrio situaciju...ako bi recimo mama otišla na čas u špajzu po nešto on je "glumio" domaćina i iz svog kutka bi redovito došao bliže stolu...naravno nitko se nije usudio pomaknuti i tih 2 minute dok mame ne bi bilo ljudima se činilo kao vječnost )
Ima dosta zgoda i NEMA nezgoda, pasa treba znati odgojiti . S obzirom da čitav život imam pse i to nikad jednog moram napomenuti da svaki gazda jako dobro poznaje svog psa i točno zna koje reakcije može od njega očekivati! Najoštriji pas može biti mala beba…naravno da to opet ovisi o gazdi jer ako gazda huška psa da bude agresivac, igra se sa njim na način da psa potiče na griženje…onda je jasno u što će štene izrasti!
deoop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 15:59   #90
Sve sam pročitala i ne bih htjela nikoga uvrijediti, ali od agresivnog čovjeka, živčenjaka, pijanca... jednostavno ne možete očekivati i da pas bude normalan. Gledajte to ovako, čovjek koji je daleko napredniji i inteligentniji od psa, poprima osobine od svojih roditelja...one mogu biti loše i dobre.
nije svaki pas za svakoga i kada se bira prvi pas trebalo bi se raščistiti u glavi što želimo, kakvog psa želimo i onda da li mi to možemo! Svaka životinja traži pažnju koju bi trebala dobiti.
Sa ovim postovima sam se malo detaljnije prisjetila svog šarpice i vjerujem da ću ponovno imati takvog psa..iako sada imam englesku setericu koja nije niti slična i njoj je trebao puno veći i jači odgoj nego šarplanincu...ona je razigrana i dan danas, sa svojih sedam punih godina, voli napraviti štetu i 2okopati vrt kao da je još uvijek štene. Znam da se ne priča o toj vrsti no to je, recimo, obiteljski pas kojega bi svakome preporučila
deoop is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:11   #91
Šarplaninac je ipak šarplaninac iako je više teško ili gotovo nemoguče pronači pravog izvornjaka koji se dosta razlikuje od njegovih urbanih rođaka.Također i ja imam dva šarplaninca kuju 4godine i mužjaka 1,5god.Dali su čistokrvni ili nisu nezanima me,papire nemam i netreba mi.Ali ima njih dvoje koji su fenomenalni.Nisu veliki ni teški,nisu kao oni ogromni od svojih 100kg i 80cm,ali su zato vrlo pokretni i brzi.Kuja je 57 visine kg neznam , mužjak je po mojoj procjeni nekih 70tak + - koji cm.
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 18:52   #92
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
Šarplaninac je ipak šarplaninac iako je više teško ili gotovo nemoguče pronači pravog izvornjaka koji se dosta razlikuje od njegovih urbanih rođaka.Također i ja imam dva šarplaninca kuju 4godine i mužjaka 1,5god.Dali su čistokrvni ili nisu nezanima me,papire nemam i netreba mi.Ali ima njih dvoje koji su fenomenalni.Nisu veliki ni teški,nisu kao oni ogromni od svojih 100kg i 80cm,ali su zato vrlo pokretni i brzi.Kuja je 57 visine kg neznam , mužjak je po mojoj procjeni nekih 70tak + - koji cm.
A šta je "izvorni šarplaninac" nego mješanac? Zar ti stvarno misliš da su čobani prije 50 i kusur godina (pa čak i danas) selektivno odabirali parnjake i pazili tko se s kime pari??? Ne budi smiješan. Bilo je pojedinaca, naravno, koji jesu radili selekcije i iz toga je nastao šarplaninac koji je danas priznat prema FCI-u. E sad, naravno da su i tu biseri imali svoje prste i parili takve pse sa kavkazima, i razno raznim planinskim pasminama ne bi li postigli veličinu, masu, karakterne osobine, pa čak i boju. Komplicirano. Kod izvornjaka, svi su različiti, nema određenih pravila u boji, obliku, dužini dlake... to su psi planinskog tipa slični jedni drugima i svaki ih narod drukčije zove. Meni su sulude te svađe urbani-izvorni, jer su ti tipovi pasa koliko slični, toliko i različiti. I zašto ne bi postojala dva tipa pasmine na koncu konca kao što postoje radni i izložbeni tipovi ostalih pasmina (njemački ovčar npr.)
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 21:56   #93
Ma gledaj nemislim se ja svađati nije mi to ni namjera.Ali kako objasniti neke standarne od recimo visine ženkih od nekih cca najviše 60cm i mužjaka od 70takcm i danas kada se večina njih pljuje i iskrivljuje taj standard.Da ti psi idu i do visine svojih 1m i 100kg.Gdje se takav pas može negdje u planinama i bespučima protiv svog neprijatelja vuka.Takav pas nemože ni hodati normalno a kamo trčati za vukom i poslje imati snage za borbu.Moje mišljenje je to da je surova stvarnost i priroda stvorila tog psa a pojedinci su ga doslovce uništila i dalje uništavaje zbog novaca.U planinama je priroda vršila selekciju tamo nije bilo kao što kažeš neplaniranog parenja nekim drugim psima druge rase,pa postojao je samo taj pas toga tipa.Sigurno pastiri nisu gledali na svoje pse kao su prolazili u borbama na vukove,itekako se to gledalo i cjenilo a i glas o takvih psima se brzo širila.Takvi psi su i korišteni u parenjima i njima nije bilo bitno koje je bolje i dužine dlake,bitno im je bilo da se mogu obraniti stado od vukova i ostalih zvjeri.Zašto su današnji šarplaninci svi iste boje sa ponekom nijansom.kada kod izvornjaka ima svih boja osim šarenih.Kada su ti psi donešeni sa planina u urbane sredine i tada je sve krenilo u lošem smjeru.Jedan net prijatelj sa jednog poljop.foruma stanuje u srbiji negdje u brdima ( reko mi je gdje ali zaboravio sam ) bavi se uzgojem ovaca i ima nekoliko izvornih šaraca i jednog urbanog.Kaže da su nebo i zemlja po nekim osobima svi izvornjaci su mu onako žučkaste boje jedino je urbani željezno sive boje.Gledajuči po netu vidio sam svakavih šaraca pa je bilo čak i onih koji neliče na njega ,ali imaje rodovnice i visoke ocjene.Svaki viđeni izvornjak drži rep u zraku i povijen a ovi urbani to baš i nemaje toliko izraženo.Kažem ne želim se svađati
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 11:45   #94
Naziv topica je "trebam savjet - šarplaninci" a ne razglabanje o pasmini. Da sam to htjela, logirala bi se na BK (najdebilniji forum na svijetu ).
pozdrav!
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 11:54   #95
dobro a zašto mi nisi odgovorila samo na ovo moje pisanje,bio sam na tom forumu ali tamo je priča za sebe,tamo svi forsiraje medvjede
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 12:20   #96
Quote:
zvonahr kaže: Pogledaj post
dobro a zašto mi nisi odgovorila samo na ovo moje pisanje,bio sam na tom forumu ali tamo je priča za sebe,tamo svi forsiraje medvjede
Pa ne znam šta da ti odgovorim... Znam šta se "tamo" forsira i znam šta uglavnom pobjeđuje po izložbama
Ne znam šta da ti odgovorim, a ako želiš pričati, možemo na privat da ne začetavamo topic
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 12:33   #97
OK
zvonahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 19:55   #98
Quote:
felis23 kaže: Pogledaj post
Ej, thnx za link
mislila sam bez papira jer tako možda manje košta-? želim čistokrvnog al uzgojem se ne namjeravam bavit, želim psa za sebe tj.za obitelj.
Naravno ako nešto nađemo i doista se odlučimo nije mi problem otić ma doslovce bilogdje...
Pa bas zato, sta je za obitelj, trebali bi pazit od kud ga uzimate. Preporucam Bosnu, Livno kao mjesto nabavke sarca....
__________________
Bog je uistinu stvorio muskarca prije zene, ali
prije svakoga remek-djela mora se naciniti gruba skica.

me_and_myself is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2010., 23:07   #99
Quote:
me_and_myself kaže: Pogledaj post
Pa bas zato, sta je za obitelj, trebali bi pazit od kud ga uzimate. Preporucam Bosnu, Livno kao mjesto nabavke sarca....
Jao... ja bogami ne. Nit slikaju kukove, nit paze s kim i s čim pare. Opći kuršlus. Ima doduše netko koga bi preporučila, al taj nije iz Livna.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2010., 15:53   #100
...

imala san krizanku sarplaninca i vucjaka (Azru) i imala je 15 prekrasnih godina zivota...zivila je malo u stanu malo na otoku tako da je uvik bila free.. rijetko kad na uzici i nikad sa brnjicom..cili svoj zivot nikad nikog nije ugrizla..tribalo mi je neko vrime da se odlucin za novo pseto (4 god.) i prije dvadesetak dana mala mi je donila oglas lika koji prodaje sarke i naravno da san odlipila i uzela kujicu Azru II koja ima 3 miseca...od prvog momenta san skuzila da je pasica totalno van sebe, uplasena i izgubljena jer je tad ima bit prvi put vidila nesto izvan box-a..koliko je vonjala mislin da ju lik nije ni pustao da kaki ni piski van kaveza i spremao je za neku gadnu buducnost....tribalo joj je par dana da se uopce navikne na nas 5 doma ali ajde...opustila se i postala prava maza u stanu i sva mi super osin sta:

- iman problen u glavi sama sa sobon jer je stalno usporedjujem za Azrom I...al ajd , to je zbilja moj problem..
- kad setamo oko zgrade di zivimo, a ima nekoliko parkova, stalno zeli doma, bila na uzici ili pustena, a ako idemo u duge setnje uz more ili livade il bilo di naravno nema nikakvih problema..
- djeci i pasima prilazi bez straha, sa odusevljenjem ali "ne ferma" nikako odrasle ljude, dapace, na neke pocme "mrnjat" bez razloga bilo da se radi o slucajnim setacima, onima koji bi je pomazili ili vlasnicima drugih pasa. Ka da ne zeli imat nikakva posla sa njima. Neki dan je pored nje proslo 50 ljudi a da ih ona nije niti pogledala ali je prosa 51 tip za kojin je ona zarezala i skocila mu na nogu da ga gricne
- jede sve i svasta kupovno i skuhano al nece granule ni pod razno a ni one razne grickalice koje sluze za nagradu, osladu i sl.

ma iman jos sto pitanja jer bi volila da je odgojin ka sta san odgojila prvo pseto pa onda i troje dice...al vidin da je zbilja posebna i drugacija

unaprid zahvaljujen na kojen korisnom savjetu...
jadre_st is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:25.