Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2013., 09:44   #1
Katolici, vjerujete li u sve što crkva propisuje?

Čitam vas već dugo i jedna stvar mi nije jasna. Često puta, na forumu (a i u javnim medijima) se čuju izjave katolika (pa čak i svećenika) o tome što oni osobno vjeruju ili ne vjeruju od katoličkog nauka.

Koliko razumijem, u RKC postoji točno određena dogma (koja se povremeno mijenja, nadopnjava ili pojašnjava koncilima ili objavama), pa tako katolički vjernik nije slobodan odabrati u što će vjerovati, a u što neće.

Kako gledate na taj problem? Vjerujete u sve što je dogma RKC ili vjerujete da možete birati (i svejedno biti spašeni)?
tri tockice is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 10:12   #2
Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
Čitam vas već dugo i jedna stvar mi nije jasna. Često puta, na forumu (a i u javnim medijima) se čuju izjave katolika (pa čak i svećenika) o tome što oni osobno vjeruju ili ne vjeruju od katoličkog nauka.

Koliko razumijem, u RKC postoji točno određena dogma (koja se povremeno mijenja, nadopnjava ili pojašnjava koncilima ili objavama), pa tako katolički vjernik nije slobodan odabrati u što će vjerovati, a u što neće.

Kako gledate na taj problem? Vjerujete u sve što je dogma RKC ili vjerujete da možete birati (i svejedno biti spašeni)?
Ja se samo dobro sjećam jedne pjesme koja se pjava u crkvi. A jedan od stihova je: ...zato vjernik sve vjeruje, što mu Crkva Sveta mati , zapovijeda vjerovati.

Ako je papa donio dogmu o bezgriejšnom začeću, u to se MORA VJEROVATI ako si katolik. Samo je nevidim kako netko može vjerovati u priče za veliku djecu. Obično ljudi kažu da su vjernici i da idu u crkvu. Ali kada ih upitaš za neke detalje, onda počinju vrtiti glavom. Jer im logika kaže da su neke stvari obične ludosti.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 10:43   #3
Quote:
krena kaže: Pogledaj post

Obično ljudi kažu da su vjernici i da idu u crkvu. Ali kada ih upitaš za neke detalje, onda počinju vrtiti glavom. Jer im logika kaže da su neke stvari obične ludosti.
To je i moje iskustvo, no rado bih cula sto vele vjernici
tri tockice is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 11:20   #4
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja se samo dobro sjećam jedne pjesme koja se pjava u crkvi. A jedan od stihova je: ...zato vjernik sve vjeruje, što mu Crkva Sveta mati , zapovijeda vjerovati.

Ako je papa donio dogmu o bezgriješnom začeću, u to se MORA VJEROVATI ako si katolik. Samo je nevidim kako netko može vjerovati u priče za veliku djecu.
Zamisli. Ako želiš ostati katolik, MORAŠ vjerovat da se Bog umiješao u trenutak oplodnje djevice Marije, nakon što su Isusov djed i baka obavili seks i začeli Mariju. Crkva veli da MORAŠ vjerovat da se Bog upleo i od tog trenutka Marijinog začeća (spermij kad je ušo u jajnu stanicu), učinio je da je Mariji izbrisan Istočni grijeh, po kome smo svi mi ostali prokleti po Evi (i Adamu?).


______________________________________
Muhamed tvrdi da su VEĆINA stanovnika pakla žene (mlaćenje maljevima, 'menjanje' spaljenih koža novima da iznova trpe užasne patnje, kipuću vodu Allah izlijeva po njihovim glavama... itd.).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 11:48   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zamisli. Ako želiš ostati katolik, MORAŠ vjerovat da se Bog umiješao u trenutak oplodnje djevice Marije, nakon što su Isusov djed i baka obavili seks i začeli Mariju. Crkva veli da MORAŠ vjerovat da se Bog upleo i od tog trenutka Marijinog začeća (spermij kad je ušo u jajnu stanicu), učinio je da je Mariji izbrisan Istočni grijeh, po kome smo svi mi ostali prokleti po Evi (i Adamu?).


______________________________________
Muhamed tvrdi da su VEĆINA stanovnika pakla žene (mlaćenje maljevima, 'menjanje' spaljenih koža novima da iznova trpe užasne patnje, kipuću vodu Allah izlijeva po njihovim glavama... itd.).
Govorimo li o Onom koji je stvorio svemir a ne o vozaču tramvaja meni ili tebi zašto bi začeće bez seksa bilo čudo.
To danas rade i u bolnicama.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 12:03   #6
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
...Ako želiš ostati katolik, MORAŠ vjerovat da se Bog umiješao u trenutak oplodnje djevice Marije, nakon što su Isusov djed i baka obavili seks i začeli Mariju... MORAŠ vjerovat da se Bog upleo i od tog trenutka Marijinog začeća (spermij kad je ušo u jajnu stanicu), učinio je da je Mariji izbrisan Istočni grijeh
... i MORAŠ vjerovati da je Marija slobodnom voljom dahnula svoj "da", i istodobno NE SMIJEŠ misliti da su Marija i Isus neki slučajni likovi, iako bi Jahve, ako bi Marija rekla "ne", bio prisiljen izabrati neki drugi par koji bi rodio žensku osobu (ako bi, i ako bi ta osoba onda i pristala na Jahvin - milo rečeno - za boga ne baš pristojan prijedlog /"mala, jel' bi ti imala vanbračno dijete samnom?"/)... sve dok "najpredivniji plan između svih mogućih predivnih planova" konaćno ne bi uspio...

Zadnje uređivanje adelon : 03.08.2013. at 12:09.
adelon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 12:09   #7
Quote:
adelon kaže: Pogledaj post
... i MORAŠ vjerovati da je Marija slobodnom voljom dahnula svoj "da", i istodobno NE SMIJEŠ vjerovati da je Isus neki slučajni lik, jer bi Jahve, ako bi Marija rekla "ne", bio prisiljen izabrati neki drugi par koji bi rodio žensku osobu (ako bi, i ako bi ta osoba onda i pristala na Jahvin - milo rečeno - za boga ne baš pristojan prijedlog /"mala, jel' bi ti imala djete samnom?"/)... sve dok "najpredivniji plan između svih mogućih predivnih planova" konaćno ne bi uspio...
Govoriš o Tvorcu svega.
Ako je poželio stvoriti materiju s duhom kojeg u sebi treba naći i pobijeidti materiju zašto tu materiju a koja je već u igri ne uvesti u igru.
Ili pokus. Kako hoćeš.
Kao da se tebi netko čudi ,ne jer koristiš kompjuter već pišeš na njemu ili kopiraš.
Bavite se dječjim pitanjima.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 12:11   #8
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Govorimo li o Onom koji je stvorio svemir a ne o vozaču tramvaja meni ili tebi zašto bi začeće bez seksa bilo čudo.
To danas rade i u bolnicama.
Ali zar još uvijek ne razlikuješ Marijino bezgrešno začeće, i djevičansko začeće Isusa?

Naravno da Svemogući može sve. Čak i raspolutiti Mjesec i ponovno ga zalijepiti.

Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije

Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije je katolička dogma, koja tumači da je jedinstvenom Božjom povlasticom, Blažena Djevica Marija očuvana od svake mrlje istočnoga grijeha od trenutka svoga začeća. Također, Marija nije bila lišena milosti posvetne, već je bila puna milosti dobivenih od Boga i živjela je život posve bez grijeha.

Često se zamjenjuje s doktrinom, kada je Marija začela Isusa, radi se o dvije različite pojave. Prema dogmi, Marija je začeta na normalni biološki način, ali njenu dušu je stvorio Bog u vrijeme njezinog začeća.

Blagdan Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije, slavi se 8. prosinca. Utemeljio ga je papa Siksto IV. 1476. g. Dogmu je svečano proglasio, papa Pio IX. u poslanici "Ineffabilis Deus", 8. prosinca 1854. g. Katolička Crkva vjeruje da dogma ima potporu u Bibliji. Arkanđeo Gabrijel nazvao je Mariju kao "punu milosti", a crkveni oci nazivali su Mariju - Blaženom Djevicom. Prema katoličkoj teologiji, Marija je morala biti posve bez grijeha, da bi mogla začeti Isusa.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2013., 12:16   #9
Quote:
brezovka kaže: Pogledaj post
Govoriš o Tvorcu svega.
Ako je poželio stvoriti materiju s duhom kojeg u sebi treba naći i pobijeidti materiju zašto tu materiju a koja je već u igri ne uvesti u igru.
Ili pokus. Kako hoćeš.
Kao da se tebi netko čudi ,ne jer koristiš kompjuter već pišeš na njemu ili kopiraš.
Bavite se dječjim pitanjima.
Molim da se drzis teme: vjerujes li u sve sto RKC kaze (pa i u ovo sto navodi Nepoznati) ili ne? Ili tvrdis da ono sto navodi Nepoznati nije ono sto RKC kaze?

A cak i u tom slucaju, vjerujes u sve ili ne? Ili samo, ako te netko pita, proglasis pitanje djetinjarijom?

Ili mislis da nije djetinjarija pitanje, nego da je djetinjarija bezgresno zacece? Podijeli s nama
tri tockice is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 02:44   #10
Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
Čitam vas već dugo i jedna stvar mi nije jasna. Često puta, na forumu (a i u javnim medijima) se čuju izjave katolika (pa čak i svećenika) o tome što oni osobno vjeruju ili ne vjeruju od katoličkog nauka.

Koliko razumijem, u RKC postoji točno određena dogma (koja se povremeno mijenja, nadopnjava ili pojašnjava koncilima ili objavama), pa tako katolički vjernik nije slobodan odabrati u što će vjerovati, a u što neće.

Kako gledate na taj problem? Vjerujete u sve što je dogma RKC ili vjerujete da možete birati (i svejedno biti spašeni)?
3 točkine imaju veze sa TTT?

----------------------------
Katolicima je iznad Božje riječi Biblije - usmena predaja.
Što je tebi važnije i ispravnije - Božja riječ - ili - ljudska riječ?

Upozorenja za Katolike:

MATEJ 15,3
On im odgovori: "A ZAŠTO VI PRESTUPATE ZAPOVIJED BOŽJU RADI SVOJE PREDAJE?
MATEJ 15,6
ne treba da poštuje oca svoga ni majku svoju.` Tako DOKINUSTE RIJEČ BOŽJU RADI SVOJE PREDAJE.
MARKO 7,8
NAPUSTILI STE ZAPOVIJED BOŽJU, A DRŽITE SE PREDAJE LJUDSKE.
MARKO 7,9
Još im govoraše: "Lijepo! DOKIDATE BOŽJU ZAPOVIJED DA BISTE SAČUVALI SVOJU PREDAJU.
MARKO 7,13
Tako DOKIDATE RIJEČ BOŽJU SVOJOM PREDAJOM, KOJU SAMI SEBI PREDADOSTE. I još štošta tomu slično činite.
KOLOŠANIMA 2,8
PAZITE DA VAS TKO NE ODVUČE MUDROVANJEM I ISPRAZNIM ZAVARAVANJEM ŠTO SE OSLANJA NA PREDAJU LJUDSKU, NA "POČELA SVIJETA", A NE NA KRISTA.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 08:46   #11
Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
Čitam vas već dugo i jedna stvar mi nije jasna. Često puta, na forumu (a i u javnim medijima) se čuju izjave katolika (pa čak i svećenika) o tome što oni osobno vjeruju ili ne vjeruju od katoličkog nauka.

Koliko razumijem, u RKC postoji točno određena dogma (koja se povremeno mijenja, nadopnjava ili pojašnjava koncilima ili objavama), pa tako katolički vjernik nije slobodan odabrati u što će vjerovati, a u što neće.

Kako gledate na taj problem? Vjerujete u sve što je dogma RKC ili vjerujete da možete birati (i svejedno biti spašeni)?
Ne vjerujem baš u sve.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 08:52   #12
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem baš u sve.
Mislis da je OK izabrati ili kako?
tri tockice is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 09:02   #13
Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
Mislis da je OK izabrati ili kako?
Da, ok je izabrati.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 09:10   #14
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
Da, ok je izabrati.
religija a la buffet
__________________
“Some people like me, some don't. I don't understand, Where the difference comes from. My heart like them all. For a simple childish reason. We all are created equal, we all are humans.”
hellaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 11:12   #15
Quote:
hellaa kaže: Pogledaj post
religija a la buffet
Bilo bi čudno da neko vjeruje u sve te bajalice i kusa ih velikom žlicom. Ovako se informacije ipak selekcioniraju po one vjerovatnije prolaze a ostatak se zaobilazi.
Tradicija se može održati i sa mikroskopskom količinom vjerovanja koja stane u malu žličicu.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 12:52   #16
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja se samo dobro sjećam jedne pjesme koja se pjava u crkvi. A jedan od stihova je: ...zato vjernik sve vjeruje, što mu Crkva Sveta mati , zapovijeda vjerovati.

Ako je papa donio dogmu o bezgriejšnom začeću, u to se MORA VJEROVATI ako si katolik. Samo je nevidim kako netko može vjerovati u priče za veliku djecu. Obično ljudi kažu da su vjernici i da idu u crkvu. Ali kada ih upitaš za neke detalje, onda počinju vrtiti glavom. Jer im logika kaže da su neke stvari obične ludosti.
Moji doma će reć da su katolici, ako ih malo propitaš-ne viruju u bezgrešno začeće, ne viruju da je Isus stvarno umra pa oživija, kažu da je sve to metafora a Isusa doživljavaju nešto kao popularnog vođu studenskog bunta (npr. kao Dražen Budiša ). RKC vidim kao religiju koja ni jedan razuman i logičan odgovor ne može ponudit ni na šta, pa se ljudi i ovako snalaze i krpe, valjda iz neke sentimentalnosti i tradicije.
__________________
Let not weakness live in your veins. Cherished workers, drown it inside you. Rise up from your deathbed and sally forth, more perfect for the struggle.
Guns of Brixton is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 13:34   #17
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Bilo bi čudno da neko vjeruje u sve te bajalice i kusa ih velikom žlicom. Ovako se informacije ipak selekcioniraju po one vjerovatnije prolaze a ostatak se zaobilazi.
Tradicija se može održati i sa mikroskopskom količinom vjerovanja koja stane u malu žličicu.
Zanimljivo je kako se priča ni malo ne modernizira već se vjernike drži na nivou neznalica od prije 2 tisućljeća.

Čak je i priča o Pepeljugi dobila modernija, prilagođena izdanja pa ista ne gubi staklenu cipelicu već iPhone.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 13:39   #18
Ja vjerujem da je bilo potpuno ispravno i Biblijski potvrđeno,
da se ide u nasilno Krštavanje,
da se ide u Križarske ratove,
da se ubija,
jer - ako je KC rekla - UBI!

to je uvijek iznad Božje riječi koja kaže - NE Ubi!

Ma valjda im je štamparskom greškom ispalo NE!
Jel tako?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 14:00   #19
Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
Čitam vas već dugo

ja ti se divim...
zvuči kao pokora grijeha..



Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
i jedna stvar mi nije jasna. Često puta, na forumu (a i u javnim medijima) se čuju izjave katolika (pa čak i svećenika) o tome što oni osobno vjeruju ili ne vjeruju od katoličkog nauka.

Koliko razumijem, u RKC postoji točno određena dogma (koja se povremeno mijenja, nadopnjava ili pojašnjava koncilima ili objavama), pa tako katolički vjernik nije slobodan odabrati u što će vjerovati, a u što neće.

Kako gledate na taj problem? Vjerujete u sve što je dogma RKC ili vjerujete da možete birati (i svejedno biti spašeni)?
problem?
to uopće nije problem..
ili si vjernik, ili nisi...

ako si katolički vjernik, imaš Vjerovanje u kojemu sve stoji..
onaj tko bezrezervno, čvrsto i neupitno ne vjeruje u svaku crticu, jotu i zarez Vjerovanja, nije vjernik RKC u strogom smislu riječi...

ali pošto je Bog ničim uvjetovana bezuvjetna ljubav, a Crkva je mistično tijelo Kristovo na zemlji, a čovjek u svojoj vjeri posve slobodan, nije neobično da poneki, pa čak i brojni katolici, uključujući i svećenike, na ovaj ili onaj način preispituju svoju vjeru u prirodnoj težnji vlastite duše ka savršenom, što je blago koje je darovano svakome čovjeku, bez obzira na njegov odnos prema vjeri posebice i općenito

vlastito preispitivanje vjere u težnji ka savršenom je boguugodna činidba, a samo Bog, a nikako čovjek, zna tko je u tim putevima svoje vjere na kakvome putu...

a ovo mi je najjače

Quote:
tri tockice kaže: Pogledaj post
pa tako katolički vjernik nije slobodan odabrati u što će vjerovati, a u što neće
po meni, ova tvdnja je čisti odraz pogubnog materijalističkog konzumerističkog mentaliteta današnjice sklonog "kupovanju" na "akcijskoj rasprodaji" ..
__________________
Tražio sam Gospodina i on me usliša, izbavi me od straha svakoga....
jedrilicar is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2013., 14:15   #20
Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post

ja ti se divim...
zvuči kao pokora grijeha..

Quote:
jedrilicar kaže: Pogledaj post
problem?
to uopće nije problem..
ili si vjernik, ili nisi...

ako si katolički vjernik, imaš Vjerovanje u kojemu sve stoji..
onaj tko bezrezervno, čvrsto i neupitno ne vjeruje u svaku crticu, jotu i zarez Vjerovanja, nije vjernik RKC u strogom smislu riječi...

ali pošto je Bog ničim uvjetovana bezuvjetna ljubav, a Crkva je mistično tijelo Kristovo na zemlji, a čovjek u svojoj vjeri posve slobodan, nije neobično da poneki, pa čak i brojni katolici, uključujući i svećenike, na ovaj ili onaj način preispituju svoju vjeru u prirodnoj težnji vlastite duše ka savršenom, što je blago koje je darovano svakome čovjeku, bez obzira na njegov odnos prema vjeri posebice i općenito

vlastito preispitivanje vjere u težnji ka savršenom je boguugodna činidba, a samo Bog, a nikako čovjek, zna tko je u tim putevima svoje vjere na kakvome putu...
Oprosti, ali dogma RKC veli da će se izopćiti tko ne vjeruje u ... ne samo u Vjerovanje, nego i u jos hrpu toga.
DAkle, tko ne vjeruje u sve to, prema stavu RKC nije katolik, u grijehu je i gorit ce u paklu, zar ne?

Samo mi nije jasno kako netko istovremeno vjeruje da nevjernici idu u pakao, da je RKC u pravu i da su neke dogme pogresne ili netocne. pokusavam shvatiti, a nisam sigurna da tebe razumijem dobro. Ti smatras da ako tragas za Bogom si OK, bez obzira na to jesi li "u miru" s RKC? Dakle, nisi katolik?
tri tockice is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:04.