Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2005., 15:29   #1
Arrow Nadogradnja / Rekonstrukcija / Adaptacija kuće

Naime dogradio bi još cca 20-tak kvadrata na sadašnju kuću. Znači napravio bi još jednu prostoriju koja bi bila " priljepljena " sa strane na sadašnju kuću.

Moram li tražiti građevinsku dozvolu ili je dovoljno tražiti suglasnost susjeda.

Ako neko zna proceduru tj. koje sve dokumente moram skupiti i koliko bi me to koštalo, bio bi mu zahvalan.

P.S. Koliko je pametno samo nadograditi bez ikakvog pitanja i traženja dozvola i dali je takvo što netko od vas već uradio
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 15:49   #2
treba građevna.
koliko je pametno bez građevne? to pitanje podrazumijeva procjenu rizika prijave građ. inpspekc..
__________________
© copyright, sva prava pridržana..
nn-st1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 15:49   #3
Nekad su svi to radili bez dozvola. Velika vecina kuca je takva. No danas je to ipak opasnije i nebi ti to preporucio. Osim ako nisi u nekoj zabiti. Cim ti nesto pocnes graditi, moze ti odmah doci inspekcija i naplatiti masnu kaznu ili trazit da rusis. Ako ides legalno, trebati novi projekt i novu gradjevinsku, a komunalnu pristojbu ces platiti samo na tih dodatnih par kvadrata. Naravno ako je prosirenje moguce, ako nisi preblizu susjedne ograde i ako ti gradjevina ne prelazi gabarite.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 15:55   #4
Quote:
korisnik kaže:
Nekad su svi to radili bez dozvola. Velika vecina kuca je takva. No danas je to ipak opasnije i nebi ti to preporucio. Osim ako nisi u nekoj zabiti. Cim ti nesto pocnes graditi, moze ti odmah doci inspekcija i naplatiti masnu kaznu ili trazit da rusis. Ako ides legalno, trebati novi projekt i novu gradjevinsku, a komunalnu pristojbu ces platiti samo na tih dodatnih par kvadrata. Naravno ako je prosirenje moguce, ako nisi preblizu susjedne ograde i ako ti gradjevina ne prelazi gabarite.
Mislim da sam preblizu ograde ali sam u odličnim odnosima sa susjedima i već sam im nagovjestio radove. Oni nemaju ništa protiv da se približim ogradi. Inače u gradu živim pa se bojim da neće biti ilegalne gradnje.

Zna li netko koliko će me to sve koštati. Građevinska dozvola,komunalije i sl.
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 15:58   #5
Nema veze sto si ti super sa susjedima, ako ides legalno, grad ce ti zabranit nadogradnju ako si recimo (ovisi o gradu) na manje od 3 metra od susjeda ili iznimno 1 metar ako na toj strani nemas prozore (osim onih minijaturnih ili od staklene opeke)
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 15:59   #6
A ako prodje najvise ce te kostati arhitekt, mislim da je ostalo malo za tih 20 kvadrata. Mozda par tisuca kuna.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:06   #7
Bit ću na 3 metra od susjedove kuće i neću radit prozore prema toj strani. Dali je onda izvedivo.

Još nešto. Arhitekta daju oni koje tražim građ.dozvolu ili ga sam moram dovesti.
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:13   #8
Da li ce ti dopustiti, osisi o urbanistickim pravilima grada. Ak si tri metra od susjeda vjerojatno hoce, al to ionako arhitekt mora znat prije nego ti radi projekt. Arhitekta si sam nalazis, njemu platis izradu projekta. On ce znat dalje proceduru oko gradjevinske. Ti ces nakraju platiti gradu komunalnu naknadu za novo nadogradjeni dio i tada mozes poces gradit. Mozda ce te jos nekaj trazit. U zadnjim par godina se par puta mjenjao zakon pa sad vise nitko ne zna sto treba, a sto ne. Po pravilu bi ti trebala i ovlasteni izvodac radova. Samogadnja vise nije legalna, ali to se da sredit. Neko ti potpise, a ti radis sam. Mislim da to jos uvijek bas ne kontorliraju.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:14   #9
imam i ja pitanje

dal treba dozvola ako se radi potkrovlje na trenutnom tavanu, ali se mijenja krov i okrece na drugu stranu (do sada sjever-jug sada istok-zapad)
i ako se nad garazom isto dize potkrovlje
sunshine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:20   #10
Quote:
sunshine kaže:
imam i ja pitanje

dal treba dozvola ako se radi potkrovlje na trenutnom tavanu, ali se mijenja krov i okrece na drugu stranu (do sada sjever-jug sada istok-zapad)
i ako se nad garazom isto dize potkrovlje
Sunašsce odvedeš li mi topic u krive vode gotova si
Imaš negdje tu temu na stanovanju samo malo potraži.To sam baš gledao danas dok sam pretraživao teme. DAmti link ako najdem
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:21   #11
Evo ti link https://www.forum.hr/showthread.php?s...ht=nadogradnja
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:23   #12
Arhitekt neće biti iz istoga grada. Dali je to problem ?
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:29   #13
Zakonski naravno nije, jedino sto bi trebao biti upoznat za urbanistickim planom grada kako nebi nesto zeznuo. Iako su pravila vise manje svugdje ista postoje odredene razlike. No to bi trebao biti njegov problem da se raspita.
korisnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 16:32   #14
Hvala korisniče sad gibam sa posla pa nastavljamo sutra sa savjetovanjem
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2005., 17:02   #15
Re: Nadogradnja na postojeću kuću

Quote:
Slonić Tonić kaže:
Naime dogradio bi još cca 20-tak kvadrata na sadašnju kuću. Znači napravio bi još jednu prostoriju koja bi bila " priljepljena " sa strane na sadašnju kuću.

Moram li tražiti građevinsku dozvolu ili je dovoljno tražiti suglasnost susjeda.

Ako neko zna proceduru tj. koje sve dokumente moram skupiti i koliko bi me to koštalo, bio bi mu zahvalan.

P.S. Koliko je pametno samo nadograditi bez ikakvog pitanja i traženja dozvola i dali je takvo što netko od vas već uradio
otidjes na Graditeljstvo, tam ona velika zgrada kod vukovarske blizu Lisinskog, nemogui se sjetit adrese (nisam sigurna jer to isto Paromlinska, tam di je zargebacka banka), al tam saznas sve kaj te zanima i kaj ce ti trebat. al mislim da mozes pitat i na opcini na kojoj spada ta kuca, na odjelu za graditeljstvo.
gradjevinska se racuna po m3 ovisno o lokaciji u gradu...
nemoj bez gradjevinske, to malo kaj bi ustedio mislim da se ne isplati riskirat...e, da...mislim da ti za gradjevinsku daju neki popust ak platis u kesu (i da taj popust nije malen).
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2005., 15:41   #16
Hvala svima na odgovorima. Nisam se stigao prije javit jer me dopao poslovni put pa sam se tek danas vratio.
Inače živim u Rijeci,a ne u Zg ali ću svejedno otići na obalu u onu famoznu žutu zgradu po svu dokumentaciju.
Uspio sam naći arhitekta u Ri inače frend iz srednjoškolskih dana, ali još nismo o lovi raspravljali. Čim saznam nešto više ostavim tu podatke.
__________________
Ne bojim se miševa
Slonić Tonić is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 09:00   #17
Evo ja bi pitao nekoliko pitanja pošto su vjerojatno raštrkana po forumu.

1. Prilikom nadogradnje kuće, da li je potrebno plaćati priključke ili se mogu koristiti postojeći (nadograđeni dio bi imao poseban ulaz)?

2. Ako je kuća građena od cigle, da li se nadogradnja može vršiti ytongom ili nekim drugim materijalom (zakonski)? Gradnja je u smislu proširivanja u stranu.

3. Koliko je uopće cijena svih priključaka?

4. Može li mi netko pojasniti onaj zakon o približavanju međi. Razumijem da ukoliko se želim približiti međi manje od 4 m, da moram tražiti suglasnost susjeda. Što je sa staklenim površinama u tom slučaju? Napominjem da parcela s kojom graničim nema nikakav objekt.

5. Plan instalacija radi arhitekt dok radi nacrt kuće? Koja je procedura s dobivanjem uporabne dozvole? Znači, ako objekt nema zaseban priključak, ja povučem instalacije iz starog objekta, da li u tom slučaju izlazi neko od elektre, termoplina ili vodovoda za suglasnost kod izdavanja uporabne dozvole? (ovaj dio mi je i inače prilično nejasan)

6. Zanima me grijanje kod dograđenog objekta...Da li da se povuče centalno iz stare kuće (ukoliko je peć dovoljno jaka) ili se bez novog priključka može povući cijev s plinom i da se dograđeni objekt grije s vlastitom peći?

Zamolio bih one koji su imali slično iskustvo ili se bave građevinom da mi kratko odgovore? Ako sam negdje grunuo glupost slobodno me popljujte

Hvala
Sviba is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 17:34   #18
Nadogradnja kuće

Isčitao sam desetak topica, ali nigdje nisam našao temu nadogradnje kuće. Škicnul sam jednu kuću, moglo bi se reć u centru, al je III zona. Kuća je dvojna, površine cca 80m2+garaža+ulazni trijem na 200m2 terena. Dozvoljena je dogradnja 2kata i potkrovlja. Ispod polovice kuće je podrum. Gradnja je klasična, punom opekom. Plan je dići kat i potkrovlje, bilo da kat leži na garaži ili izgradnjom temelja samaca ili pilota. Želja je cca 100 m2 netto u prvom katu i ev nešto u potkrovlju. Kuća je suha, u okolini se neke adaptiraju a neke su već nadograđene i izgledaju OK. Zanima me kaj me čeka i kakva je okvirna financijska slika za takav zahvat. Pretpostavljam da je jednostavnije sve srušit i sagraditi iznova, ali sam čuo da je danas i rušit komplicirano i da zahtijeva neke dozvole.
Napisao bi mnoge detalje al ne znam od kud krenut pa ak se tema zavrti

Zahvaljujem za bilo kakve informacije.
chrascar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2007., 17:42   #19
Prvo si provjeri u GUP-u koji ti je koeficijent izgradivosti na tom podrucju te BRP da se nebi preracunao. Narocito, ako je kuca dvojni objekt tj. poluugradjena... onda je i BRP manji.
Pištolj doktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2007., 11:21   #20
To sam već provjeril. Tlocrt se može povećati do 20% od sadašnjeg, a katnost je pr+2+p. Mnogi su na okolnim, identičnim parcelama i građevinama napravili takve rekonstrukcije, neki pr+1+p, a neki čak i ravni krov. Mene više zanimaju neke praktične stvari: dal rušit sve do temelja, dal zadržat nosive zidove (sigurno ih treba pojačati serklažama i vijencima), razmišljam o katu od siporexa...i tak...volio bih skupit neka iskustva. Kuća je građena krajem tridesetih, od pune cigle i nekakvim sistemom gradnje koji ima i svoj naziv (nešto bau ... -naravno da nisam zapamtio) i začudo je suha. Čak je i podrum di je bil vešeraj - suh. Kuća je i sad, uz uređenje interijera i izmjenu instalacija, ok za živjeti, al treba nam više prostora. Pokušavam iskustvima drugih razmotriti da li se upuštati u takvo nešto ili ne. Imam prijatelja, već vremešnog, koji je ulicu dalje takvu istu kuću uredio prije desetak godina i on je jako zadovoljan (tam je od '56. g.)
chrascar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.