Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2010., 23:16   #1
PSR CMV DNA test ???

Dakle, radi se o osobi koja ima citomegalovirus ( CMV ) ! Vec 2 god od kako je na lijecenju nikako ne mozemo dobiti trenutno stanje virusa u tijelu, tj uvijek pise RETESTIRATI, dok su sve ostale stavke uredne i stanje od prije te stanje antitijela je prikazano.. Samo jedanput na pocetku smo dobili rezultate, ali nakon toga vise nema sanse.
Doticna sutra treba da radi PSR CMV DNA test. O njemu ne znam nista niti mogu nesto da nadjem na internetu. Doktor nam je samo rekao da je jako skup i da se ne odobrava tako cesto, ali da cemo nakon njega znati tocan uzork zbog kojeg nije moguce vidjeti trenutno stanje virusa u tijelu te da ce nam ovaj test pokazati stanje virusa..

Jel' neko zna nesto vise o ovom testu da mi kaze, na koji se nacin radi i zasto je tako rijedak? Sta bi mogao biti uzrok sto obicni nalazi na mikrobiologiji nikada ne mogu prikazati stvarno stanje virusa u tijelu ?

Hvala
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:37   #2
Poštovani,

Virus CMV (citomegalovirus) vrlo je zanimljiv virus. On može uzrokovati različite oblike bolesti kod ljudi urednog imunološkog sustava, a pogotovo kod onih čiji je imunološki sustav oslabljen.

Jedna od karakteristika ovog virusa jest i ta da nakon infekcije on ostaje doživotno pritajen u organizmu i može se ponovno "probuditi" (reaktivirati) u određenim uvjetima. Moguće je, dakle, da se radi o primarnoj infekciji (osoba se prvi put zarazila), reaktivaciji (kada se virus ponovno "probudi" nakon što je bio pritajen u organizmu) ili reinfekciji (osoba se ponovno zarazila).
Dijagnostika tog virusa izuzetno je zahtjevna (jedan od razloga je i gore navedeno ponašanje virusa).

Ne znam zbog čega već 2 godine zapinju stvari u svezi dijagnostike, je li osoba koju ste naveli u pitanju urednog imunološkog sustava, uzima li kakve lijekove, boluje li od kakvih bolesti (sve to može utjecati na rezultate testova)? Naime, kod osoba oštećene imunosti imunosni odgovor je slab pa metode dijagnostike koje se zasnivaju na otkrivanju i mjerenju protutijela kojim se organizam brani od virusa ne mogu dati odgovor na pitanje radi li se o aktivnoj infekciji ili ne.

Tada je opravdana primjena drugih metoda dijagnostike, između ostalog i PCR detekcija CMV-DNK. To je test koji se ubraja u metode molekularne dijagnostike. Ukratko: iz krvnih stanica (leukocita) izolira se i potom umnaža odabrani dio nasljedne upute (DNK) a zatim se pristupa dokazivanju DNK koji pripada virusu a koji je prisutan ako je i virus prisutan.

Ako razumijete engleski jezik možete u neku od tražilica upisati "PCR CMV DNA" i pronaći više podataka. A možete pročitati i o samom PCR testu upisivanjem "PCR" u tražilicu i odabirom hrvatskog jezika.

Pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 09:41   #3
Hvala na odgovoru. Osoba jeste slabijeg imuniteta, a prima extincili 1x mjesecno.. Malo sam citao i uspio naci podatke o tome kakav je to test. Uradjen je juce, a sutra cemo dobiti rezultate pa cemo vidjeti kakva je situacija sa aktivnom infekcijom.
monster12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:29.