Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2010., 21:39   #1
Pityriasis rosea / pitirijaza rozea

imam je već 6 mj.ako ne i duže...doktori mi nisu pomogli,i sve preparate sam bacila....ništa mi nije bilo od pomoći. sad onako koristim adermine preparate,malo je umanjilo,ali nije me prošlo ima li neko isjustva s ovom dosadnom virozom....pozz!
simfonijazivota is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 23:18   #2
Evo, prvi pacijent kojeg sam tijekom studija medicine vidio na dermatologiji imao je upravo ovu dijagnozu.

Treba napomenuti slijedeće: bolest Pityriasis rosea traje u prosjeku 4-6 tjedana, a iznimno 3 do eventualno 4 mjeseca (premda se u literaturi nailazi i na podatak da traje i do 6 mjeseci pa i duže). Međutim, ukoliko se promjene na koži i nakon tog vremena (nakon 3 mjeseca) ne povlače, postoji opravdana sumnja da se možda(!) radi o nekoj drugoj bolesti koja je slična Pityriasis rosea, a takvih ima nekoliko.

Ne znam kada ste zadnji put bili kod dermatologa, no preporučujem Vam da potražite drugo mišljenje dermatologa i napomenete koliko dugo perzistiraju ove tegobe, što bi trebalo biti razlog za malo opsežniju obradu kako bi se potvrdila dijagnoza i otklonila sumnja da se ne radi o kakvoj drugoj bolesti. Mislim da od dermatologa trebate tražiti da se izjasni je li u pitanju stvarno Pityriasis rosea a ako jest, što ju je tako naljutilo da se ne želi povući.

U međuvremenu, pripazite da ne nosite neopranu odjeću kao i novokupljenu odjeću iz dućana bez da je prethodno ne operete, odjeću koja dugo nije nošena nego je stajala u ormaru ponovno operite, dobro isperite od deterdženta i izglačajte, pripazite kad se oznojite da što prije osušite kožu kako se ne bi dodatno iziritirala, izbjegavajte što je više moguće sapune i gelove kao i učestala tuširanja, izbjegavajte kupanje u kadi, po mogućnosti se perite samo vodom, ne koristite hrapave ručnike, nemojte kožu trljati ručnikom, koristite neutralne kreme i losione. Pretpostavljam da Vam je sve to rečeno i da Vas usprkos tomu bolest i dalje gnjavi.

Stoga, jedini pravi savjet je - dermatolog, opet i opet!
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:44   #3
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Evo, prvi pacijent kojeg sam tijekom studija medicine vidio na dermatologiji imao je upravo ovu dijagnozu.

Treba napomenuti slijedeće: bolest Pityriasis rosea traje u prosjeku 4-6 tjedana, a iznimno 3 do eventualno 4 mjeseca (premda se u literaturi nailazi i na podatak da traje i do 6 mjeseci pa i duže). Međutim, ukoliko se promjene na koži i nakon tog vremena (nakon 3 mjeseca) ne povlače, postoji opravdana sumnja da se možda(!) radi o nekoj drugoj bolesti koja je slična Pityriasis rosea, a takvih ima nekoliko.

Ne znam kada ste zadnji put bili kod dermatologa, no preporučujem Vam da potražite drugo mišljenje dermatologa i napomenete koliko dugo perzistiraju ove tegobe, što bi trebalo biti razlog za malo opsežniju obradu kako bi se potvrdila dijagnoza i otklonila sumnja da se ne radi o kakvoj drugoj bolesti. Mislim da od dermatologa trebate tražiti da se izjasni je li u pitanju stvarno Pityriasis rosea a ako jest, što ju je tako naljutilo da se ne želi povući.

U međuvremenu, pripazite da ne nosite neopranu odjeću kao i novokupljenu odjeću iz dućana bez da je prethodno ne operete, odjeću koja dugo nije nošena nego je stajala u ormaru ponovno operite, dobro isperite od deterdženta i izglačajte, pripazite kad se oznojite da što prije osušite kožu kako se ne bi dodatno iziritirala, izbjegavajte što je više moguće sapune i gelove kao i učestala tuširanja, izbjegavajte kupanje u kadi, po mogućnosti se perite samo vodom, ne koristite hrapave ručnike, nemojte kožu trljati ručnikom, koristite neutralne kreme i losione. Pretpostavljam da Vam je sve to rečeno i da Vas usprkos tomu bolest i dalje gnjavi.

Stoga, jedini pravi savjet je - dermatolog, opet i opet!
Poštovani,"promijenila" sam već 3 dermatologa,svi su se složili da zaista jeste rozea, evo ovako detaljno ću reći šta sam koristila :
dermatolog 1- sinoderm ni sve ovo što ste vi naveli bez sapuna,mekan ručnik uz tapkanje...
dermat.2.- ornazol šampon,neka vitaminska krema napravljena u apoteci
derm.3.- esperson mite
E s obzirom da niti jedan lijek nije imao efekat,ja sam se okrenula aderminim proizvodima,malo se kao povuklo,ali ne potpuno,kad kažem povuklo,mislim na to da nema erupcije kakva zna biti.
ono što sam primjetila jeste da se intenzivira kada se znojim,a znojim se jako puno,jer imam dječaka od 2.god oko kojeg naravno uvijek imate hiperaktivnosti...
za neopranu,neizglačanu odjeću,novu itd. koja je dugo stajala,tzv.sezonska-nemam takva iskustva! to nikada!
ali danas sam pročitala neki članak vezano za sličan probl.a zove se ERYTHRAZMA – ERITRAZMA. za to sam prvi put čula,ali ja bih rekla da je to to! jer mene ne peče,ne svrbi,ne boli,samo onako estetski je jako ružno!
jako me buni kako se niti jedan od dermat.nije sjetio ovoga,ili makar posumnjao?!
svi su se složili u jednom,proći će samo od sebe,s liječenjem ili bez tako da mi ne preostaje ništa drugo nego čekati ili pokušati nekom od dokt.nabaciti ovu temu ERYTHRAZMA kao mogućnost uzroka. Hvala za odg. Lijep pozdrav!
simfonijazivota is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 18:42   #4
ah joooj evo i ja dobila to sr..e a prije nikada nisam čula za tu bolest,i sad evo istrazujem i nisam bas nesto odusevljena informacijama... nego,moj liječnik (dermatolog) je rekao da to apsolutno nije zarazno te da mogu slobodno voditi život kao i do sada ,osim naravno odjeće i kupanja tj tuširanja... moze mi li itko olaksati zivot i reci da mu je ovo trajalo krace od roka koji se prognozira (6-8 tjedana) hvala unaprijed
kandee is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2011., 19:45   #5
Pityriasis rosea

Moguće da postoji već tema no nisam ju našla,evo prije 2 mjeseca otprilike ozdravila sam od ove bolesti. Oni kojima je prognozirana znat će o čemu govorim. Da ne duljim,samo sam došla dati savjet. Naime,meni je moj liječnik rekao kako ta bolest traje 6-8 tjedana i da lijeka nema,barem ne onih koji bi je potpuno izliječilli. I taman kad sam se pomirila s tim,dobila sam i ja savjet koji dajem vama. Maslinovo ulje (djevičansko). Kao prvo manje me je svrbilo a kao drugo bolest je trajala nepunih 4 tjedna i nestala nepovratno,dakle tijekom cijelog bolovanja osim flekica po tijelu nikakve druge poteškoće nisam imala. Eto budite mi pozdravljeni i nadam se da nitko neće biti prisiljen čačkati po ovom postu. a za vas koji hoćete,drž'te se
chilloutzona is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 15:53   #6
Mene je isto do zahvatilo, drugi put.
Pa eto da podijelim, nasla sam donekle nacin kako to ublaziti.

Nakon sto se pojavila prva crvena mrlja, pocela sam koristiti Noni.
Pila sam jednu mjeru dnevno (jedan cep).
Ostale mrlje su se pojavile promjera 1-5 mm i ima ih jako malo. Ne svrbe.

Mozda da sam pila duplu porciju, bi bili bolji rezultati al opet nisam sigurna da se moze uzimati Noni u vecim kolicinama (previse vitamina )
Uglavnom, s obzirom da sam vec imala tu bolest, cekala sam da se pojave te crvene mrlje velike. I pratim ja, nista se ne pojavljuje.
I slucajno primjetim neke male crvene, jedva zamjetne. I onda sam skuzila, da su to te al da je ipak suzbijeno.
Znaci, podizanje imuniteta, pa se organizam bori.

Isto, nadam se da ce nekome pomoci pa sam javila ovdje.
Alania is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2012., 17:57   #7
Meni je trajalo jedno 4 tjedna, skoro da me nije ni svrbilo, a fleke su bile jako blijede i nije ih bilo puno. Nikakve kreme nisam koristila.
Kad sam dobila dijagnozu, došlo mi je da se ubijem. Kad ono, prošlo je stvarno bez problema. Stalno sam očekivala pogoršanje, ali nije ga bilo.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2015., 16:50   #8
Quote:
Alania kaže: Pogledaj post
Mene je isto do zahvatilo, drugi put.
Pa eto da podijelim, nasla sam donekle nacin kako to ublaziti.

Nakon sto se pojavila prva crvena mrlja, pocela sam koristiti Noni.
Pila sam jednu mjeru dnevno (jedan cep).
Ostale mrlje su se pojavile promjera 1-5 mm i ima ih jako malo. Ne svrbe.

Mozda da sam pila duplu porciju, bi bili bolji rezultati al opet nisam sigurna da se moze uzimati Noni u vecim kolicinama (previse vitamina )
Uglavnom, s obzirom da sam vec imala tu bolest, cekala sam da se pojave te crvene mrlje velike. I pratim ja, nista se ne pojavljuje.
I slucajno primjetim neke male crvene, jedva zamjetne. I onda sam skuzila, da su to te al da je ipak suzbijeno.
Znaci, podizanje imuniteta, pa se organizam bori.

Isto, nadam se da ce nekome pomoci pa sam javila ovdje.
Mislim da j emnei recidivirala vise puta vec, ovaj put najvise, nakon sjedenja u autu, na ledjima samo od znoja, 4 do 6 fleka al kad se sjetim kako je to izgledalo prvi put odmah me panika uhvatila, uglavnom sad samo mazem belodermom i praškam puderom, prvi put nisam odmah dobila dijagnozu, pa mi se jako proširila, prije 15tak g..gdje kupiti taj Noni?..hvala puno
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 22:10   #9
Ovako, ja sam dobila p. rozeu prvi put sad na ljeto negdje krajem lipnja. Moja doktorica mi je dala Belosalic mast. S tim je išlo skoro pa nikako i zatim mi je moja strina, također doktorica, dala Plimycol kremu. S tim je prošlo nekako jeedva jedvice i mjesta na kojima je bio ekcem su ostala suha.
I sad mi se opet pojavilo. Da počnem koristit isto ili imate neki bolji prijedlog?
Usput, jel normalno da se iz te početne faze, primarnog medaljona, to pretvori u neku okruglu krasticu, koja normalno, i dalje svrbi kao luda?
I ne znam zašto se pojavila opet jer nisam baš fizički aktivna, novu odjeću nisam nosila, a i odjeća mi je čista.

Stvarno je se želim riješiti
nikolina2901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2012., 14:55   #10
Pitirijaza(rozea)

Ove godine imao sam pitirijazu, prije toga sam nosio nove gaće koje nisam oprao. Prvo mi se na donjem dijelu leđa pojavila velika crvena fleka a nakon dva tjedna se proširilo po leđima. Otišao sam u Polikliniku kod dermatologinje i prvi put mi je rekla da sumnja na psorijazu jer je test na stearinsku svijeću bio pozitivan. Tuširao sam se normalno a onda mi se proširilo po cijelom tijelu. Dermatologinja mi je dala beloderm kojim sam mazao fleke nekoliko tjedana a onda sam na svoju ruku odustao. Na drugoj kontroli rekla mi je da je pitirijaza, a da su se psorijatične promjene pojavile kao reakcija na upalu grla koju sam imao u isti vrijeme. Nisam se tuširao i znojio a ozdravio sam nakon 2-3 mjeseca.

Zadnje uređivanje dalehr : 22.12.2012. at 15:03.
dalehr is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 01:12   #11
Pozdrav ljudi, evo ja sam dobila pityriasis roseu prije par dana! Sve je pocelo kad sam prije tocno mjesec dana operirala mandule i ocito mi je pao imunitet pa sam ovo dobila! Prvi simptomi su mi bili jako glasan i suh kasalj koji je trajao tjedan dana,nakon toga sam dobila taj crveni pecat na trbuhu i sad prije 5 dana sam pocela dobivati osip koji se jos uvijek siri! Imam ga po trbuhu,ledjima,i na straznjoj strani natkoljenice! Svrab je nepodnosljiv,vec 5 dana nemogu spavati,zivcana sam za poliditi i ako ce ovako biti tjedana zavrsit cu u vrapcu! Kako mi doktorica prije tjedan dana koja je dr.mr.spec deatologije nije znaal reci sta mi je,dala mi je oronazol koji mi je pogorsao stanje! Pa sam sama na googlu otkrila bolest koju mi je druga dermatologinja danas potvrdila da je rosea! Kako vidim tu svi na forumima pisete da se ne treba kupati niti ista,e pa meni doktorica rekla suprotno! Rekla mi je da idem na more te da se suncam pol sata na suncu svaki dan,da su uv zrake super za roseu! Dobila sam tekucinu iz ljekarne na bazi kortikosteroida,telfast tablete i eucerin masno ulje za tusiranje!or se svaki dan tusirat u mlakoj vodi s tim pa namazati tom tekucinom! A i na stranim stranicama i frendica mi je rekla da more i sunce pomazu te da je njoj od maslinovog ulja i sunca pomoglo i proslo za 3 tjedna! Nadam se da cu izdrzati ovo sve jer prvo operacija mandula,sad ovo ..sve u mjesec dana..luda sam!!!
hrula87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2014., 16:27   #12
Pozdrav,
Kod mene se prije 2 mjeseca pojavio na desnom boku kao ovalni ljuskasti pecat,ali nije bio bas veliki.Nakon toga,male crvene flekice su se pojavile od prepona prema kuku,s obe strane i ispod pazuha na obe ruke,s tim da mi je s lijeve strane i na boku i ispod pazuha vise izrazeno.Koristila sam Beloderm kremu koju mi je dao dr.ali evo nakon 2 mjeseca nikakvih promjena...jos sam dobila gripu prije 4 dana i valjda usljed znojenja samo mi se stanje pogorsalo,kao da su me komarci izujedali,a svrbi nenormalno i jako me muci.Na osnovu slika po internetu mislim da je p.rosae,samo mi nije jasno to sto mi se nije prosirilo kao kod ostalih,nego bas na preponama i ispod pazuha.
tajras78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 23:46   #13
Plimycol je antimikotik pa ako ti je od tog proslo, mozda je u pitanju nekakvo gljivicno oboljenje. Mozda seboroicni dermatitis?
Na kojim mjestima ti se pojavilo?
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 09:49   #14
Quote:
genius_one kaže: Pogledaj post
Plimycol je antimikotik pa ako ti je od tog proslo, mozda je u pitanju nekakvo gljivicno oboljenje. Mozda seboroicni dermatitis?
Na kojim mjestima ti se pojavilo?

Pojavilo mi se na lijevom butu (ne znam kak da drugačije kažem )
Nova fleka nastala je blizu stare, a pojavila mi se još jedna kod koljena. I imala sam staru bila je blizu pazuha.
Po slikama započne baš kao p. rozea zbog tih specifičnih kružića, i onda mi se ta na butu pretvori u nešto jače jer ju nesvjesno iščešem, ili je ipak nešto drugo u pitanju?
nikolina2901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 11:56   #15
Mozda je u pitanju neka alergija.
Najbolje bi bilo da odes do dermatologa pa nek pogleda i odredi koje testove trebas odradit. Tesko je napamet odredit sto je u potanju, a jos teze pravu terapiju.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 18:59   #16
Quote:
nikolina2901 kaže: Pogledaj post
Ovako, ja sam dobila p. rozeu prvi put sad na ljeto negdje krajem lipnja. Moja doktorica mi je dala Belosalic mast. S tim je išlo skoro pa nikako i zatim mi je moja strina, također doktorica, dala Plimycol kremu. S tim je prošlo nekako jeedva jedvice i mjesta na kojima je bio ekcem su ostala suha.
I sad mi se opet pojavilo. Da počnem koristit isto ili imate neki bolji prijedlog?
Usput, jel normalno da se iz te početne faze, primarnog medaljona, to pretvori u neku okruglu krasticu, koja normalno, i dalje svrbi kao luda?
I ne znam zašto se pojavila opet jer nisam baš fizički aktivna, novu odjeću nisam nosila, a i odjeća mi je čista.

Stvarno je se želim riješiti
Kolko znam pytiriasis r se lijeci samo puderom koji dobis u ljekarni, siri se samo po trupu a ne po nogama i glavi i eventualno antihistaminici, pocinje jednom flekom koja se onda kao isip siri po trbuhu i ledjima osobito na toplom, kad legnes u krevet, samo isusivanje sto manje mocenja tih diijelova eto ..a nisam doktor medicine bar lijecenje traje njesec dana, prolazi ona i bez lijecenja al sporije, recidiva navodno nema al meni se koji put pojavi

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 19:01   #17
Ti ocito govoris o versicolor a ne rosacea, sad vidim da ti se ponavljala , nju lijecis oronazolom i ost ketokenazolima sretno

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 22:07   #18
Proučila sam sad te svakakve gljivične infekcije, ipak nije p. rozea niti versicolor već tzv ringworm! Ne radi se o stvarnim crvima, već je samo naziv takav
Dobije se najčešće od mačaka i pasa. Meni je prvi put definitivno bilo od moje male mace koja je na šapama i oko ušiju imala bezdlake kružiće, a sad sam vjerojatno pokupila od neke mace lutalice koju sam pomazila na putu iz škole jer to često radim
Zarazno je i s čovjeka na čovjeka - ja moram češće prati ruke i stvari koje dijelim s nekim
Tako da eto, ako se nađe netko tko je u zabludi kao ja, sad zna
U svakom slučaju, hvala puno na pomoći!
nikolina2901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 00:25   #19
Eto, gljivicno. Zato i nije cudno da ti je plimycol pomogao.
Ako ti se to stalno vraca, trazi od doktorice, uz kreme/mast i tablete.
genius_one is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2015., 11:15   #20
Bitno da prolazi

Poslano sa mog GT-I9505 koristeći Tapatalk
__________________
I don't hate pople...I just feel better when they're not around." — Charles Bukowski (The Movie: Barfly)
yaya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.