Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2013., 10:28   #361
Quote:
A C A B kaže: Pogledaj post
da van iz prve ruke konkretno kažen neke stvari.
ja san završija tečaj prije jedno 2 tjedna,priko hzz..nikad u životu nisan varija i ima san neku tremu oću li ja to moć skužit i uvatit mot.odma prvi dan prakse,nakon par pokušaja uspija san već imat ravan i jednoličan var.varili smo po željezu,prethodno bi kredom ravnu crtu povukli pa varili po njoj.mot se lako uvati na ravnici,bar san ga ja uvatija,dok ostali i nisu nikako mogli.inžinjer mi je idući dan reka da to više ne radin jer su mi varovi bili stvarno dobri tako da san drugi dan počea varit željezo.varili smo ručno sa elektrodama,sa co2 san uspija tek jendu subotu nekih 20 minuta i tu san isto uvatija odma mot jer je još lakše i bolje nego sa elektrodom koju smatram primitivnim i zaostalim načinom.co2 je prilično brži,čišći i ugodniji način.dakle,vama koji niste imali prakse kažen vam da nije teško ako niste smotani i niste ka telad..sve se da uvatit u samo par dana.ode govorin o horizontalnim varovima,meni su neki radnici iz hale rekli da su mi varovi dosta dobri,da takve varove ne rade neki sa 10 godina iskustva.dakle sve je u vama,kako se postavite i koliko se koncentrirate na šta radite.ja inaće nisan smotan ka osoba a ovo varenje me baš zanimalo tako da sam taj pristup je dosta pomoga.inaće kad nešto ne volin i neću,nema teorije da to i napravin,naučin ili uopće pokušan.vertikalni varevi su već nešto teži,proba san ih tek 2 dana radit i nisan zadovoljan bija,i to moram još upraksirat dobro.bija je i aparat za tig način varit ali nam to nije niko tija niti pokazat niti dat da probama,ja san gleda kako se to radi,koje mote radi čovik dok vari tako i mislim da se i to da rješit uz praksu.ovaj rel postupak je najgori i meni osobno odbojan iako san ga svlada donekle,varit horizonalno i kada se moš lipo namištat u pozama nije problem.ko se ovim želi bavit nek svakako pogleda i klipove na jubitu,ima stvarno dosta dobrih savjeta kako varit,koje mote radit da bi var bija šta bolji.ja se ovim ne mislim bavit cili život al definitivno da me zanima i da bi radija neko vrime ka varioc.

rel način.


sa co2




kod ovog primjera radija san 3 vara.glavni,prvi var da spojin željezo,zatim sam da još jedan var do njega i onda još jedan var na ta dva prethodna.
A za totalnog početnika ok.da neko sa 10 god iskustva neće bolje povuči,onda je dibidus.Govorim o MAG-u,daleko je to od nećeg upotrebljivog.Dali radiš sa čistim CO2(pretpostavljam) ili mješavina?Ako je mješavina,onda je jako loše,ako je CO2 čisti,može proči,sve ovisi kaj radiš i koji su zahtjevi.Nije isto prikolice variti,ili komade od par desetaka tona,ili više,sretno dalje.....
kajeamebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 11:02   #362
Quote:
A C A B kaže: Pogledaj post
da van iz prve ruke konkretno kažen neke stvari.
ja san završija tečaj prije jedno 2 tjedna,priko hzz..nikad u životu nisan varija i ima san neku tremu oću li ja to moć skužit i uvatit mot.odma prvi dan prakse,nakon par pokušaja uspija san već imat ravan i jednoličan var.varili smo po željezu,prethodno bi kredom ravnu crtu povukli pa varili po njoj.mot se lako uvati na ravnici,bar san ga ja uvatija,dok ostali i nisu nikako mogli.inžinjer mi je idući dan reka da to više ne radin jer su mi varovi bili stvarno dobri tako da san drugi dan počea varit željezo.varili smo ručno sa elektrodama,sa co2 san uspija tek jendu subotu nekih 20 minuta i tu san isto uvatija odma mot jer je još lakše i bolje nego sa elektrodom koju smatram primitivnim i zaostalim načinom.co2 je prilično brži,čišći i ugodniji način.dakle,vama koji niste imali prakse kažen vam da nije teško ako niste smotani i niste ka telad..sve se da uvatit u samo par dana.ode govorin o horizontalnim varovima,meni su neki radnici iz hale rekli da su mi varovi dosta dobri,da takve varove ne rade neki sa 10 godina iskustva.dakle sve je u vama,kako se postavite i koliko se koncentrirate na šta radite.ja inaće nisan smotan ka osoba a ovo varenje me baš zanimalo tako da sam taj pristup je dosta pomoga.inaće kad nešto ne volin i neću,nema teorije da to i napravin,naučin ili uopće pokušan.vertikalni varevi su već nešto teži,proba san ih tek 2 dana radit i nisan zadovoljan bija,i to moram još upraksirat dobro.bija je i aparat za tig način varit ali nam to nije niko tija niti pokazat niti dat da probama,ja san gleda kako se to radi,koje mote radi čovik dok vari tako i mislim da se i to da rješit uz praksu.ovaj rel postupak je najgori i meni osobno odbojan iako san ga svlada donekle,varit horizonalno i kada se moš lipo namištat u pozama nije problem.ko se ovim želi bavit nek svakako pogleda i klipove na jubitu,ima stvarno dosta dobrih savjeta kako varit,koje mote radit da bi var bija šta bolji.ja se ovim ne mislim bavit cili život al definitivno da me zanima i da bi radija neko vrime ka varioc.

rel način.


sa co2




kod ovog primjera radija san 3 vara.glavni,prvi var da spojin željezo,zatim sam da još jedan var do njega i onda još jedan var na ta dva prethodna.

meni su neki radnici iz hale rekli da su mi varovi dosta dobri,da takve varove ne rade neki sa 10 godina iskustva.To što su ti rekli pričaju gluposti.
Ova zadnja slika sa tri prolaza,jel vidiš da ti treći var ide ukrivo.
xciting is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 03:56   #363
prika,vidija bi tebe kako bi ti to izvea nakon 2 dana prakse,a da pri tom u životu nisan ni varija niti išta zna o varenju.neznan koja je bila smjesa,cili tečaj prakse je jako loše odrađen,niti nam je ko šta govorija kako radit niti smo uopće imali pomoć.cila praksa je trajala 5 dana,a svaki dan bi bili po tek par sati,ja san jedini ostaja skoro do kraja radnog vrimena.dovoljno da kažen da refuže željeza se nije moglo nać po ciloj hali da bi varija i vježba a kamoli da san nešto baš iša varit šta će bit od neke upotrebe.
A C A B is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 11:01   #364
da li je itko od vas radio za firmu LUKA d.o.o Karlovac ? ? da li znate šta o njima ?
anavi988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 15:25   #365
trebam pomoc

znam sve vrste zavarivanja imam vec 9 godina iskustva zanima me gdje mogu polagati atest konkretno za co2 zavarivanje i tig kombinatorno zavarivanje....hvala
boki88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 12:21   #366
Pozdrav svima

Zanima me Pojedinacne cijene polaganja za TIG,Co2....... Hvala unaprijed
tomist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 00:23   #367
Quote:
boki88 kaže: Pogledaj post
znam sve vrste zavarivanja imam vec 9 godina iskustva zanima me gdje mogu polagati atest konkretno za co2 zavarivanje i tig kombinatorno zavarivanje....hvala
Koji atest,za koju firmu i u koju svrhu? Ako imas iskustvo od 9 godina onda bi trebao znati da svaka firma zahtijeva drugacije ateste,izdate od druge certificirajuce ustanove,po drugacijem iso standardu itd. itd. Ako je u svrhu zaposlenja,onda skoro pa ide bilo kakav,samo mora imat nekakav pecat i ovlastenu osobu.

TUV Nord atest,jedan od priznatijih kod nas i u svijetu mozes napravit u Brodu,u Djuri,izdaje ga jedino gosp. Čorić,bar je tako bilo zadnji puta kad sam ga radio. Probu obavis za dan,naravno uz najavu,kosta od 1800 do mislim 2300 Cr7,nisam sto posto siguran,snimka i papir za dan-dva u tvojim rukama.

Mada,opet ti ponavljam,ovisno o mjestu zaposlenja,drzavi i firmi,najvjerojatnije da sva ta peripetija padne u vodu,i da kompletno certificiranje obavis jos jednom tamo gdje vec budes radio,npr. elektrane,u kojima sigurno sve radis iz pocetka,pogotovu na legiranim i bijelim materijalima. Uglavnom,sretno

Quote:
tomist kaže: Pogledaj post
Zanima me Pojedinacne cijene polaganja za TIG,Co2....... Hvala unaprijed
Cijene polaganja cega? Tecaja,atesta? I ne znam zasto ova dva postupka u istoj recenici?

Daklem... Posto si i ti vjerojatno pocetnik ili netko tko trazi mogucnost prekvalifikacije,par info vezano za sav taj cirkus oko zavarivanja. Tigovci,pogotovu kombinatorci i oni koji dobro barataju legiranim i bijelim materijalima,sposobni su zavariti na ogledalo,i sa obje ruke,su najatraktivnija kategorija na trzistu rada,i (u principu) ce najprije pronaci posao (opet ponavljam,dobri,iskusni i stabilni majistori).

I ovi ostali ce se vjerojatno zaposliti,ali tu naravno dolazi u pitanje manja satnica,radni uvjeti itd. Tigovci bez iskustva ce se veoma tesko,ili nikako zaposliti. Ako i uspiju,onda moraju biti spremni na fleksibilnost glede podredjenije satnice naspram iskusnih kolega,na kompromis kada je u pitanju poslusnost,strpljenje i postovanje prema starijim kolegama,jer jedini oni vas mogu naucit necemu i napravit od vas stabilne zavarivace koji ce za par godina pronalaziti posao dosta lako i brzo.

CO2 zavarivanje je univerzalno najzastupljenije u brodogradilistima,i slicnim industrijama koje se bave sklapanjem konstrukcija koje su najcesce debljih promjera,i na kojima je potrebno zavariti kilometre spojeva. Satnice primjetno manje nego kod TIG postupka,kolicinski se sigurno vari vise nego kod TIG-a,e sad,da je postupak laksi i brzi za nauciti,to stoji. Struje su puno jace nego kod TIG,s time i zracenja,a i kolicine zastitnog plina,dakle sve ima svoje dobre i lose strane.

Spomenu se iznad i REL,pa da se i njega dotaknemo. Unatoc tome sto izgleda kao postupak kojeg je vrijeme pregazilo i koji je danas totalno neatraktivan,isti je veoma bitan pogotovu kod kombiniranog TIG+REL zavarivanja,ali i recimo prilikom mostogradnje i osjetljivijih sklopova koji traze vecu cvrstocu spojeva. Tako da je i dobar elektras sigurno u rangu CO2 zavarivaca (ma koliko to suludo nekima izgledalo),ako ne prema mojem poimanju i iznad.

Stoga,svaki pojedinac treba sam odluciti za koji postupak se odluciti,ali moja preporuka je da prvo izvidite stanje na trzistu rada,i kakve su vam mogucnosti zaposlenja nakon nekakvih tecaja i atestacija,jer zasto bi uludo prosipali tisuce i tisuce kuna,gubili vrijeme i zivce,ako nakon svega toga nemate mogucnost zaposlenja. Nekakve price o astronomskim satnicama,odlicnim uvjetima rada i ostalom,na pocetku zaboravite,jer put od pocetnika do kvalitetnog zavarivaca je dosta kompliciran i trazi strpljenje. Da je moguce raditi za dobre satnice i dobre firme,naravno da je,ali naravno sposobnost,strpljenje i odredjeno iskustvo u poslu,tada se sva ta muka i zalaganje uspije vec koliko toliko naplatit.

Svima koji pocinjete iz pocetka zelim srecu,jer svi smo mi krenuli iz pocetka tj. od nule,i koliko god se sad cinilo lako i jednostavno,svi mi dobro znamo koliko strpljenja,ucenja,i prilagodbe je potrebno da se postane prosjecno dobar zavarivac. Stoga,jos jednom sretno
__________________
Potpis? Pa čime da se potpišem,prstom jel...
kieler is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 22:00   #368
Pozdrav svima!

Friški sam TIG-ovac u potrazi za poslom (posjedujem uvjerenje o osposobljavanju).

Posjedujem i valjani atest (inox cijevi) mada sam radio i sa crnim cijevima. Živim u okolici Varaždina.

Čak sam nabavio TIG aparat te dodatno doma vježbam kako bih stekao čim bolju ruku. Radio sam po doma i sa MAG-om te REL-om i znam njihove osnove i nije mi problem dodatno se usavršavati na svim navedenim postupcima.

Voljan sam raditi, učiti i unapređivati se. Uvijek sam voljan poslušati dobar savjet i učiti od starijih. Brzo shvaćam stvari.

Znam da je dug put ispred mene do iskusnog tigovca ali stvarno sam voljan učiti, našao sam se u tom poslu, vrijeme mi brzo prolazi uz njega i nije monoton, što mi jako puno znači. Ne očekujem bajne uvjete rada, prilagodljiv sam svemu. Samo se nadam da će mi se pružiti prilika da se dokažem i da napredujem u tome.

Znam aktivno engleski jezik u govoru i pismu, te pasivno njemački.

Posjedujem vozačku dozvolu B kategorije.

Vidim da je osoba u postu prije mene spomenula zavarivanje s obje ruke pa eto da i to napomenem, znači i ja mogu s obje ruke

Bilo da se radi o poslu u Hrvatskoj bilo van Hrvatske, oboje mi odgovara.

Ukoliko znate firmu koja bi me mogla zaposliti ili ste sami vlasnik firme, slobodno me kontaktirate na maher_gs(et)hotmail.com ili ovdje na PM.

Budući da sam duže na burzi poslodavac koji me zaposli ima pravo na poticaje u iznosu od 25.000,00 kuna

__________________
..ne postoji put do sreće, put je sreća..

Zadnje uređivanje maher4ever : 29.10.2013. at 22:13.
maher4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2013., 17:01   #369
Zavarivač sam sa 7 godina iskustva u brodogradnji i metalnoj industriji.Položio sam internacionalni certifikat 05.09.2013 'Bureau Veritas' koji vrijedi dvije godine.
Tražim posao, pa ako mi netko može pomoć bio bih mu jako zahvalan.

Polagati CO2 možete i u Rijeci, Trea Trade d.o.o. 2000kn Bureau Veritas certifikat.
escape:: is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2013., 17:59   #370
Zavarivanje TIG postupkom - obuka/tecaj

Pozdrav
Gdje se u Hrvatskoj moze proci obuka za argonsko varenje?
Zna li netko koliko traje obuka i kolike su cijene?
keithflint is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2013., 11:54   #371
Dakle prekvalifikaziju preko HZZ-a je teško dobiti?
Ivannnnn is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 02:35   #372
tig

Imam blizu deset godina iskustva u zavarivanju tig-om, posjedujem i aparat pa uz posao i fušarim. Radio sam i sa formir plinom, vario aluminij, promijenio brdo boca i volframovih elektroda, uglavnom davno sam došao u fazu kada ne moram razmišljati o tome što i kako dok zavarujem. E, sad financijska situacija u našoj Rvatckoj je bajna, pa sam na pragu 35-e počeo razmišljati o inozemstvu jer ovako ne mogu više spajati kraj s krajem. Problem je u tome što mi varovi nisu nikada snimani, pa unatoč vjeri u kvalitetu istih (u nekvalitetu hrpe tig- zavarivača se lako uvjeriti kad god se prođe kraj kakve inox ograde) ne znam zadovoljavaju li oni standarde u cjevarstvu, a isto tako nemam iskustva sa debelostjenim cijevima i kotlovima. Ono što sam vario sa formir plinom bile su stjenke 2,6 - 3mm gdje se kontinuirani provar lako postiže i bez brušenja bridova. Tako da uz činjenicu da tu ipak imam posao za neku crkavicu i činjenicu da imam ženu i dvoje djece, nemam hrabrosti pokušati u bijelom svijetu. Vjerojatno sam preveliki ziheraš, samo sam htio reći da se divim samouvjerenosti pojedinaca koji su nakon nekoliko metara zavara i par dana obuke, koja je rezultirala nekakvim papirom, spremni poći u nepoznato. U neku ruku mi je sada žao što se prije desetak godina i ja nisam odlučio na taj korak, možda bih i ja bio jedan od malobrojnih koji su prošli testiranja. Jbg, prešla baba s kolačima...
barney1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 15:20   #373
Pozdrav svima,

Ako nekog zanima,u Pučkom otvorenom učilištu uskoro počinje obrazovanje za zavarivača.

Evo link:http://www.pou.hr/hr/index.php/obraz.../348-zavarivac

cijena je bez atesta,upisuje se u radnu knjižicu,(tj. u ovo što ju zamjenjuje)
i početak nastave je 24.2. a ne 31.3. kako piše.jedino se ne dobivaju atesti u toj cijeni.cijena je za sve vrste zavarivanja,iako mi je to malo čudno pošto sam zvao više škola i raspitivao se za cijenu i bila je oko 18 000 kn samo za tig,a za rel i co2 mig nešto jeftinija.
vjerovatno ću se upisati na taj tečaj,ali se pitam što ću naučiti za 9000 kn,ako je recimo u Đakoviću 18 000 samo tig??
dobro,u Đakoviću sigurno imaju bolje varioce koji te obučavaju,ali opet..većina nas nema te novce..

ima li tko iskustva s učilištem u zagrebu i koliko košta jedan atest za sve položaje?

nadam se da su nekom pomogle ove informacije gore pa se možda i vidimo tamo
Ivicagt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2014., 18:40   #374
ne bacaj pare za taj tečaj, jedino se isplati to završit ako ideš priko zavoda i da oni plate.ja sam bija na tečaju i na nekoj kao praksi i iako mi je rečeno da će me zaposlit tamo di san bija na praksi na kraju ništa od toga, da stvr bude još apsurdnija njima i fali zavarivača ali neće da zaposle nove nego postojeći se pate.i ono najbitnije, i da završiš taj tečaj i potrošiš tolike pare, kao da nisi ništa ni napravija jer te niko neće zaposlit bez koju godinu iskustva.tako da ćeš ti biti kao zavarivač, ali samo na papiru a praksu ti niko neće omogućit da odradiš.klasično sranje u hrvatskoj.moj ti je savjet radije plati 4 iljade kuna i položi matrikulu i probaj se na brod ukrcat.a ne davat tolike novce za nešto di češ se jako teško zaposlit.govorin iz prve ruke
Sibencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2014., 15:05   #375
Wink

Pozdrav

Tražim nekoga iz zagreba da me poduči tvrdom lemljenju i plinskom zavarivanju crnih cijevi. Ali više mi treba lemljenje bakra


Plaćam po dogovoru materijal i obuku.

Javite se porukom
__________________
lola
darkus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2014., 18:27   #376
Quote:
kieler kaže: Pogledaj post
CO2 zavarivanje je univerzalno najzastupljenije u brodogradilistima,i slicnim industrijama koje se bave sklapanjem konstrukcija koje su najcesce debljih promjera,i na kojima je potrebno zavariti kilometre spojeva. Satnice primjetno manje nego kod TIG postupka,kolicinski se sigurno vari vise nego kod TIG-a,e sad,da je postupak laksi i brzi za nauciti,to stoji. Struje su puno jace nego kod TIG,s time i zracenja,a i kolicine zastitnog plina,dakle sve ima svoje dobre i lose strane.
Jesi li siguran ?
U principu čovjek koji nikad nije vario će lakše i brže naučiti zavarit dva jednostavna okomita lima sa CO2 nego sa TIG, to si u pravu.
Ali misliš li da se sa CO2 vare samo spojevi pod kutem od 90* ?

Pa da vidimo hoćeš li lakše zavarit provar u ravnoj pozijiciji sa CO2 koji radi brze varove i treba ti jaka koncentracija za kontrolu vara rukama na tim brzinama pogotovo ako se radi o kompliciranim pozicijama ili sa Tigom gdje pickaš kako tebi paše, kad vidiš da ti bježi zadržiš ga lako jer je spor.
CO2 iako možeš podešavati brzinu žice nekad ne može biti spor jer (sad ovisi gdje i štp radiš) nekad spojevi budu toliki da ih jedva pokriješ najširom keramikom za provar i tu ako nemaš veliku brzinu žice možeš samo zajebati a struju ne smiješ pojačati da ti rastopi rubove (jer će sve iscuriti) nego moraš rukama zadržavati var po njima.
Tu ti treba 10 puta mirnija ruka i više koncentracije i iskustva nego za bilo što sa TIG postpukom varenja

Školski si u pravu, ali niti jedan posao ne funkcionira školski, pogotovo ne veče konstrukcije koje se sklapaju dijelovima, pa kad se njih 10 izreže i isbrusi da bi se namjestili, jedanaesti ti dođe da te zaboli glava kad vidiš što trebaš zavariti.
To je čest slučaj u brodogradnji gdje se spajaju sekcije pa kad ti dođe 3 cm odvojena sekcija od sekcije na vanjskoj oplati a debljina željeza 1 cm što moraš zavariti sa kermikom u vertikalnom položaju bez greške jer se kasnije snima i tlači, ćeš dobro promisliti je li teže naučiti pickati TIGom ili variti sa CO2
qpwowie is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 18:04   #377
Quote:
keithflint kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Gdje se u Hrvatskoj moze proci obuka za argonsko varenje?
Zna li netko koliko traje obuka i kolike su cijene?

Ako ti nije daleko Varaždin, možeš mi se javiti na [email protected]
Tu možeš dobiti sve informacije o obuci koju provodimo.
LP
bagerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2014., 18:09   #378
ima li tko iskustva s učilištem u zagrebu i koliko košta jedan atest za sve položaje?



Ovo mi je interesantno pitanje.
Ljudi-NE POSTOJI JEDAN ATEST ZA SVE POLOŽAJE.
Zavarivači se atesstiraju prema normi EN 287-1 i tamo možete pročitati koje položaje i vrste spojeva pokrivaju zavari izvedeni na određenim pločama i u određenim položajima.
Ako želite više informacija javite mi se na mail [email protected]
bagerman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2014., 13:16   #379
Pozdrav ekipo,


suprug ima dugogodisnje iskustva u zavarivanju (Tig i Mag), zbog loše ekonomske situacije traži posao u inozemstvu, pa ako mi netko od Vas može pomoći gdje i kako da tražimo.??? U obzir dolaze Njemačka, Danska i Švicarska.

Dali netko od Vas ima iskustva rada u inozemstvu u struci zavarivača?
unaprijed se zahvaljujem na pomoći
sminkerica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2014., 00:25   #380
Post kontis krizevci

lp svima,
buduci da imam jako losa iskustva s firmom Kontis iz Krizevaca, vjerujem da nisam jedini, pa se nadam da ce se jos netko javiti, da imamo vise dokaza o pokvarenosti te firme, te da je prijavimo USKOKU i inspekciji...
volio bih da se skupi sto vise dokaza
hvala
grupa novoosnovana na facebooku : https://www.facebook.com/groups/6350...83182/?fref=ts
rafanadal981 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:31.