Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2013., 00:07   #481
Listam forum dok ne dodjem do IT-a, i slučajno mi za oko zapadne ova tema. Pa pomislim, evo kao naručena da se pohvalim i dadnem nekome motivacije za pekmez od zerdelije (divlje šljive) sa jednom slikom.

__________________
Nema glupavih pitanja, samo laganih odgovora!
MatejScorp13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 01:20   #482
Jao, zerdelije! Obožavam ih!
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 08:53   #483
Pelle, hvala na receptu. Zapravo ne znam razliku između jošte i ogrozda (ni nakon guglanja nisam niš pametnija ), ali po tvom opisu rekla bih da je ipak ogrozd, nije jako kiseo ni trpak. A i prijateljica u čijem je vrtu rastao, uvjerava me da je pravi...
ifigenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 09:22   #484
Quote:
ifigenija kaže: Pogledaj post
Pelle, hvala na receptu. Zapravo ne znam razliku između jošte i ogrozda (ni nakon guglanja nisam niš pametnija ), ali po tvom opisu rekla bih da je ipak ogrozd, nije jako kiseo ni trpak. A i prijateljica u čijem je vrtu rastao, uvjerava me da je pravi...
ako nije bolesno kiselo i umjereno trpko, ako ti zubići ne trnu, onda je ogrozd 100%. E to imaš sreće, ja crni niti uz sve moje plac veze ne mogu nabaviti a zlatom i poštenjem bih ga platio.

Samo radi od njega pekmez podlogu, nećeš požaliti. Obzirom da je crni, idi na to da u pola staviš borovnicu a u pola malinu, ako možeš divlju.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 14:28   #485
upravo sam udžemila prvih 9 kg šljiva, jučer pobranih ... čisti mazohizam obzirom na temperature ovdje ... ali je aspolutno fantastičan ( u rubrici: hvalite me moja usta)
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 21:15   #486
Napravila sam drugu turu marmelade od lubenice i breskve...s dodatkom vodke
Talo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 21:36   #487
Ima netko nekakav receptić za pekmez od kupina?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 21:46   #488
Quote:
Talo kaže: Pogledaj post
Napravila sam drugu turu marmelade od lubenice i breskve...s dodatkom vodke
Molim recept,zvuci prefino
__________________
arvveen Galerija korisnika/ce kenai
arvveen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:21   #489
danas radila pekmez od jabuke,mrkve i cikle (bez šećera)..svega 2 staklenke za probu idući tjedan krećem sa žutim šljivama, pa onda zeleni paradajz i limun, pa breskve, kupine..jedva čekam
ivys is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:35   #490
udžemila sam još 11 kg šljiva, već mi idu na nos i sa zebnjom gledam u još dvije kašete koje čekaju na obradu ... koja je to tlaka
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:41   #491
Quote:
arvveen kaže: Pogledaj post
Molim recept,zvuci prefino
80 dkg očišćne lubenice
20 dkg breskve
6 žlica soka od limuna (meni su to bila 2 veća)
1 kg šećera
1 džemfix (1:1)
4 cl vodke

Breskve preliti vrućom vodom, oguliti ih pa usitniti. Lubenicu izmiksati, pa dodati limunov sok i šećer te staviti kuhati. Kuhati dok se ta vodica od lubenice malo ne zgusne, pa dodati đžemfix, još malo prokuhati i na kraju dodati vodku.

E sad, ja sam radila odma duplu smjesu i stavila sam na to samo kilu šećera jer je lubenica bila slatka ali jako vodena pa je trebalo dosta dugo da se stisne pa sam dodala i malo limunske kiseline. I bez obzira kaj je onak dosta rijetko izgledalo kada se skroz ohladilo baš se stisnulo.
Danas je lubenica bila još slađa pa sam dodala dosta limunske kiseline i dosta brže mi se pokipila tekućina. Vodke sam naravno stavila više jer se uopće ne osjeti
Lubenicu sam prvi dan miksala u blenderu a danas sa štapnim mikserom što se pokazalo boljom varijantom.
Talo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:43   #492
Quote:
ivys kaže: Pogledaj post
danas radila pekmez od jabuke,mrkve i cikle (bez šećera)..svega 2 staklenke za probu idući tjedan krećem sa žutim šljivama, pa onda zeleni paradajz i limun, pa breskve, kupine..jedva čekam
Žute šljive, to su one malene kaj se teško košcica odvaja od mesa?
Može receptić (najviše me muči to odvajanje mesa i koštice), imam dvije u dvorištu
Talo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2013., 22:51   #493
Vodka na kupinu je fina kombinacija, no ako volite okus i miris borovica (juniperus) probajte na kupinu staviti gin ili još bolje domaći brinovec. Kupina i crni ribizl obožavaju borovicu.

Izvrsna je i kombinacija kupine i krastavaca ali tada bi trebalo staviti Hendrick's Gin i takav pekmez mora biti gust ali nipošto skrutnut, konzistencija mora biti poput rjeđe majoneze.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2013., 22:48   #494
Quote:
Talo kaže: Pogledaj post
Žute šljive, to su one malene kaj se teško košcica odvaja od mesa?
Može receptić (najviše me muči to odvajanje mesa i koštice), imam dvije u dvorištu
ma izludila danas sa čišćenjem, nabrala oko 2 kg i uzela one gumene rukavice i istiskivala u lonac tako da što više soka ostane,
nemam neki recept, sutra kuham, vidjet ću kakvog su okusa, pa ću dodati možda malo zaslađivača ako je prekiselo, ne volim baš stavljati puno šećera, baciti na šparet i miješati dok ne bude gusto, kao klasični pekmez od šljiva
ivys is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 20:44   #495
meni je dosta za ovu godinu; ukupno sam udžemila 36 kg očišćenih šljiva; mislim da obaram rekorde u količni
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 20:59   #496
Danas sam skuhala džem od šljiva
...ali ne tak puno ko Donata
Talo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2013., 21:13   #497
Ja još nisam na šljivama, ali sam riješila 20kg marelica.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 10:56   #498
Quote:
ifigenija kaže: Pogledaj post
Pelle, hvala na receptu. Zapravo ne znam razliku između jošte i ogrozda (ni nakon guglanja nisam niš pametnija ), ali po tvom opisu rekla bih da je ipak ogrozd, nije jako kiseo ni trpak. A i prijateljica u čijem je vrtu rastao, uvjerava me da je pravi...
Ogrozd (žuti i crveni) raste kao grm, a jošta kao drvce.

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
ako nije bolesno kiselo i umjereno trpko, ako ti zubići ne trnu, onda je ogrozd 100%. E to imaš sreće, ja crni niti uz sve moje plac veze ne mogu nabaviti a zlatom i poštenjem bih ga platio.
Mene jošta više okusom podsjeća na crni ribiz, a crni ogrozd (mislim, nisam sigurna) ima jedan moj poznanik, morat ću ga pitati za mladicu ako ima.

Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
Ima netko nekakav receptić za pekmez od kupina?

Moja susjeda je prošle godine radila pekmez sa kupinama i jabukama i moj muž ga je sam pojeo , a on ne voli kad se miješa voće. Ako te zanima pitam ju za recept.

Ja inače sve te pekmeze radim po okusu. Sve što ima koštice propasiram i kuham dok se ne zgusne i dodam šećer po potrebi, ali ako ti se žuri možeš ubaciti džemfix po uputi, a šećer po potrebi.
__________________
svakog jutra budi svjestan da možda nećeš preživjeti dan, a svake večeri da možda nećeš preživjeti noć
mišel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 11:06   #499
Meni su kupine super s marelicama - link, ali i same - link.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 15:29   #500
Hvala vam za ideje za pekmez od kupina.

Imam doma i domaćih marelica. Možda bih mogla ovo sa marelicama i kupinama probati s time da imam malo više kupina, hoće li biti prekiselo ako pojačam kupine u odnosu na marelice?

Našla sam i nekakav recept sa jabukama, imam nekakvih domaćih malih kiselih jabuka pa razmišljam da probam i to kombinirati sa kupinama.
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.