Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.04.2006., 15:32   #1
Angry Smeđe fleke po licu - melasma

Prije dvije godine, u ljeto, ODJEDNOM su mi se pojavile neke mrlje/fleke po celu i malo po obrazima. Od onda, nikad nisu otisle. U zimi se jedva vide, ali cim prvo sunce grane, opet izadju. Uzasno mi je zbog toga. Nekad me ljudi pitaju: Ej, sta ti je to na licu? Jesi se uprljala? Ja poludim i imam uzasan kompleks zbog toga. Sad vidim da se pojavljuju opet. Jel ima neko slican problem?
Btw. nemam nikakvi skin condition; koza na tijelu mi je skroz cista i mogu se suncat bez problema, cak sta vise; bez problema dobijem lijepu bronze boju preko ljeta po tijelu. Tak da mi je ovo sa licem stvarno cudno.
Pomagajte!

mislim da ovo nije vitiligo (kak mi je neko predlozio nedavno), jer nigdje drugdje nemam nikakvih "fleka"
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 15:41   #2
ako su smedje fleke onda nije vitiligo, nego imas vjerojatno ostecenja na tim dijelovima koze od sunca, neka vrsta 'alergije' na sunca (ne bas doslovno, ne znam kako to objasnit), i to ti se jace izrazi kad ima vise sunca, pomaze jedino krema sa jakim zastitnim faktorom
desi se zato sto je lice stalno izlozeno uv zracenju, zato imas na licu (celo i obrazi su najizlozeniji) a ne na ostatku tijela
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 15:45   #3
imamo isti problem...melasma

malo proguglaj pa ce ti sve biti jasno.

uglavnom ja izbjeljujem fleke hidrokinonskom kremom nocu,a danju krema za lice s zastitnim faktorom 60 i vise.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 15:48   #4
Quote:
Samantha kaže:
imamo isti problem...melasma

malo proguglaj pa ce ti sve biti jasno.

uglavnom ja izbjeljujem fleke hidrokinonskom kremom nocu,a danju krema za lice s zastitnim faktorom 60 i vise.

Joj molim te pisi mi sta mozes o tome!!!! Ja nikad cula al cu sad proguglati. Di si nabavila kremu, i jeli pomaze?
hvala na bilo kakvim informacijama i savjetima. Idem sad jos proguglati.
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 16:02   #5
Unhappy

hm sta da ti pisem,dobila fleke poslije trudnoce,vec se borim s njima 3 godine....svasta probala,potrosila hrpu para...najbolja mi se pokazala krema s 2% hidrokinona i osnovno i najvaznije stititi lice od sunca...koristim kremu anthelios fluide 60SPF...i to je to..

zimi su mi manje vidljive,ljeti i najmanji tracak sunca,potamne
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 16:05   #6
Quote:
Samantha kaže:
hm sta da ti pisem,dobila fleke poslije trudnoce,vec se borim s njima 3 godine....svasta probala,potrosila hrpu para...najbolja mi se pokazala krema s 2% hidrokinona i osnovno i najvaznije stititi lice od sunca...koristim kremu anthelios fluide 60SPF...i to je to..

zimi su mi manje vidljive,ljeti i najmanji tracak sunca,potamne
joj, a ja jos nisam ni trrudna (bila)!! Kak cu tek izgledati onda
A gdje nabavljas ovu kremu; Anthelios fluide?

Puno ti, puno hvala. Sad sam proguglala i malo citala o Melasmi. Jos jednom, veliko hvala na pomoci, jer ja dosad zaista nisam znala sta mi je.
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 15:46   #7
Quote:
hooray kaže:
ako su smedje fleke onda nije vitiligo, nego imas vjerojatno ostecenja na tim dijelovima koze od sunca, neka vrsta 'alergije' na sunca (ne bas doslovno, ne znam kako to objasnit), i to ti se jace izrazi kad ima vise sunca, pomaze jedino krema sa jakim zastitnim faktorom
desi se zato sto je lice stalno izlozeno uv zracenju, zato imas na licu (celo i obrazi su najizlozeniji) a ne na ostatku tijela
i ja mislim da je neka alergija. Sve bi dala da se mogu toga rijesiti. Isla sam u apoteku pitati za neku kremu ili nesto, al apotekar mi je reko da se nista ne moze napraviti u vezi toga.
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 16:05   #8
odi u malo bolju ljekarnu i opisi sta ti se desava,
preporucit ce ti kremu sa visokim faktorom, sun block (u biti krema za suncanje za lice) i nesto s cim mozes posvijetliti vec nastale mrlje,
nije to nista neobicno, dosta ljudi ima taj problem u vecoj ili manjoj mjeri,
sunce je sve jace i kod nas
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2006., 17:26   #9
Dosle su dok sam bila na terapiji sa hormonima (stitnjaca).
Ne pokusavam ih izbjeliti jer poslije taj dio koze ostaje trajno bez pigmenta i opasno ga je izlagati suncu bez zastite.
Koristim sun-block, i nekako se nadam da ce otici kao sto su i dosle.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 11:08   #10
Quote:
Denys kaže:
Dosle su dok sam bila na terapiji sa hormonima (stitnjaca).
Ne pokusavam ih izbjeliti jer poslije taj dio koze ostaje trajno bez pigmenta i opasno ga je izlagati suncu bez zastite.
Koristim sun-block, i nekako se nadam da ce otici kao sto su i dosle.

sto to moze imati veze i sa stitnjacom?
nisam to dvoje uopce povezala
ja sam jednostavno zakljucila da malo pretjerujem sa suncem i pocela koristiti pudere i kremice s faktorom
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 12:50   #11
Quote:
hooray kaže:
sto to moze imati veze i sa stitnjacom?
nisam to dvoje uopce povezala
ja sam jednostavno zakljucila da malo pretjerujem sa suncem i pocela koristiti pudere i kremice s faktorom
...i ne samo sa stitnjacom, vec i sa drugim endokrinim zljezdama.
Topic o povezanosti stitnjace i melasme:

http://skincarerx.com/phorum/read.php?3,14144
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 13:12   #12
Quote:
Denys kaže:
...i ne samo sa stitnjacom, vec i sa drugim endokrinim zljezdama.
Topic o povezanosti stitnjace i melasme:

http://skincarerx.com/phorum/read.php?3,14144
wow, pogledala stranicu,
sta sve necu otkriti
bitno da mi je doktor rekao da se ponasam ko da sam zdrava
a sad ispada da sam stojecemu podlozna uz tu blesavu lijenu stitnjacu
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 13:42   #13
hvala vam na linkovima. Nevjerovatno kako je svijet mali i kako je olaksavajuce znati da nisam sama. (Mada mi je zao svih vas sa Melasmom, naravno!) Idem kod doktorice slijedeci tjedan u nadi da ce mi prepisati ovu kremu. A u subotu idem u Spanjolsku, i bojim se jer cu sigurno izgledati ko crni vrag nakon samo i dva dana na suncu. ): Javicu sta bude.
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:02   #14
Quote:
Black Milk kaže:
A u subotu idem u Spanjolsku, i bojim se jer cu sigurno izgledati ko crni vrag nakon samo i dva dana na suncu. ): Javicu sta bude.
Dolazis li mi blizu?
Ovdje ti je lito, ne zaboravi sun-blok, a dobro ce ti doci i silterica ili neki sesir da ti pravi sjenu licu.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:23   #15
Quote:
Denys kaže:
Dolazis li mi blizu?
Ovdje ti je lito, ne zaboravi sun-blok, a dobro ce ti doci i silterica ili neki sesir da ti pravi sjenu licu.
idem u Costa BLanca; prvi put mi je. Jel vruce?
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 11:54   #16
Jednostavno se moraš štititi od sunca i pridržavati se savjeta/uputa kojih imaš na sve strane:
  • što manje boravit na suncu
  • kad je sunce najjače - ne bit na suncu uopće
  • nositi šešire, kape, marame (da ti lice (čelo) bude pokriveno ili u sjeni)
  • koristiti kreme s visokim zaštitnim faktorom
  • redovito nanositi kreme sa SPF, pogoto kad se kupaš prek ljeta, kad se znojiš i sl.
  • ako koristiš puder, nije loše da ima SPF
  • SPF koristiti i zimi, pogoto ako ideš u brda
  • računati da nije isto sunce (jačina, zračenje) u Zagrebu, Splitu, Stockholmu, Londonu...
  • u sunčanim mjesecima nikako ne raditi kemijske peelinge niti pokušavati izbjeljivati kožu kremama!

Prije nego ti se to pojavilo na licu, jesi li možda koristila nekakve kreme s voćnim kiselinama ili kreme koje su radile blagi peeling, uklanjanje površinskog sloja kože i sl.??? Naime, može se desiti da zbog kotrištenja takvih krema ljeti koža bude posebno osjetljiva i u kombinaciji sa suncem dobiješ tamne fleke kojih se kasnije teško riješiti...

Ako ćeš pokušavati nešto poduzeti da to izbijeliš, svakako otiđi dermatologu (nemoj na svoju ruku kupovat takve kreme!), ali ako ćeš raditi kemijske peelinge i sl., onda to obavezno u kasnu jesen i zimu.
hajdi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 12:29   #17
Quote:
Black Milk kaže:
idem u Costa BLanca; prvi put mi je. Jel vruce?
Ja sam preko puta Afrike i ovdje je ugodnih 27-28 C
Evo ti link za Costa Blanca weather:

http://www.costablanca.org/eng/clima...imatologia.asp
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2006., 20:39   #18
Quote:
Denys kaže:
Ja sam preko puta Afrike i ovdje je ugodnih 27-28 C
Evo ti link za Costa Blanca weather:

http://www.costablanca.org/eng/clima...imatologia.asp
hvala denys, pogledacu i javim ti kako je bilo.

A HAJDI; zanimlj9ivo mi je sto sam u doba kad mi se pojavila melasma ja koristila Garnier Orange creme i sl. sve na bazi voca. Bem mu misa, da sam znala sta ce bit....
Black Milk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2006., 15:37   #19
I ja imam isti problem već 5 godina. Ranije sam koristila zaštitne kreme s faktorom 60, ali dr mi je rekla da je sasvim dovoljna i ona s faktorom oko 30. Ionako djeluju samo 2 sata. Sad koristim Seba med 28 i odlično me ptiti već 3 godine.
mozaik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 14:37   #20
Meni je dermatolog rekao da se kod mene radi o HIPERPIGMENTACIJI. Zasto, otkuda, nije bitno. Jednostavno se na osjetljivoj kozi nakon godina i godina ostecenja epiderme od sunca pigment prestane rasporedjivati jednakomjerno (ovo je zaista najpojednostavljenije pojasnjenje, kao za malu djecu, nece me valjda napasti neki od vas zbog toga) i ima veze i sa hormonima, suncem, stanjem koze, stresom itd. Meni je pomoglo sto sam pronasla kremu za lice koja ima sljedecu zastitu: UVA, UVB I UVC.
Vjerujte, nisam niti znala da postoji to sve. Ujedno, sadrzi neke mljecne kiseline i ekstrakte nekih biljki,pa ih i posvjetljuje, ali je odgovarajuca i za jako osjetljivu kozu. Proizvodi se u srbiji, nekih je 60 kn, ali je kupljena u Bosni.
__________________
SnowhiteWise
Snowhitewise is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.