Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2013., 23:49   #241
Quote:
tinna_3 kaže: Pogledaj post
imam i ja tu

kakvim natjecanjima?
Natjecanja inače iz njemačkog, u njima su vazda Hör- i Leseverstehen
Tufina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 14:40   #242
Quote:
Duhizproslosti kaže: Pogledaj post
Esej 17,5/20 bodova. Čisto solidno za jedan ESEJ na njemačkom...
vidjeh da si bila aktivna kod hrvatskog na eseju, pa reko da te ulovim i za njemački...dakle, kak jel ti znaš njemački od prije ili čisto ovako sa sata kao ja? naime, strukovna sam škola i njemački mi super ide tak kaže profa....vjerojatno misli super naspram grupe s kojom sa na njemačkom...tak da, kak je to sve izgledalo, solidno/teže?? misliš da imaš šanse napisat suvislih 200 riječi na 3h njemačkog na tjedan? faks me traži 60% stranog jezika..jel to trojka?
ellacoccinella is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 10:11   #243
Hej hej! Je li itko pohađao DSD nastavu ovdje? Iduće godine bih trebala polagati ispite, pa si sad malo razmišljam i nekako mi nervoza hvata :$ prošle godine sam imala kao "probnu" prezentaciju pred komisijom i tu smo kao trebali pokazati ovima što polažu kako (ne)treba napraviti. U biti, prof i svi ostali koji su bili tamo su bili prezadovoljno, a i sama znam da sam super odradila taj dio :P međutim, prezentacija je, bar za mene, najlakši dio. Naučiš to što moraš, odradiš, odgovoriš na par pitanja, ovo ono... ali mene je više strah onog dijela s izvlačenjem kartica ili kako već, kad moraš govoriti o nekoj temi 5-10 minuta, ne znam sad točno. Planiram polagati, ali me zanima, ako je ITKO polagao, za vaša iskustva i eventualne savjete :$ btw. pretpostavljam da DSD znači dosta kod maturu, recite mi da se ne varam :$
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 19:22   #244
Dobiješ papir za te "kartice" na kojem su ti smjernice (mislim da ih je 10 stvari, od kojih moraš spomenut barem 7), imaš 20 minuta da se pripremiš za tu temu, s rječnikom i sve, napišeš si natuknice za govor. Nije nikakav problem.

Esej je kompliciraniji jer ima točno određenu strukturu od valjda 5-6 dijelova i traje pun kurac vremena (pardon my French), pa koncentracija ode. Ali bitno ti je samo da naučiš te dijelove i što treba bit u kojem, imaš na internetu tonu toga koje riječi/spojnike koristit i kak sastavljat. Sve u svemu, nije prestresno. Ako znaš njemački imalo lako se dođe do B2, a C1 je malo zahtjevnije ali da se i to. Kod nas u školi su svi osim dvoje prošli potpuno, od kojih je čak i veći dio imao C1.

Što se usporedbe s maturom tiče, matura je puno puno lakša. Nema komplikacija kod eseja, teme su manje političke, a više osobne i slično. Za DSD je bitno bit objektivan.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 15:47   #245
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Dobiješ papir za te "kartice" na kojem su ti smjernice (mislim da ih je 10 stvari, od kojih moraš spomenut barem 7), imaš 20 minuta da se pripremiš za tu temu, s rječnikom i sve, napišeš si natuknice za govor. Nije nikakav problem.

Esej je kompliciraniji jer ima točno određenu strukturu od valjda 5-6 dijelova i traje pun kurac vremena (pardon my French), pa koncentracija ode. Ali bitno ti je samo da naučiš te dijelove i što treba bit u kojem, imaš na internetu tonu toga koje riječi/spojnike koristit i kak sastavljat. Sve u svemu, nije prestresno. Ako znaš njemački imalo lako se dođe do B2, a C1 je malo zahtjevnije ali da se i to. Kod nas u školi su svi osim dvoje prošli potpuno, od kojih je čak i veći dio imao C1.

Što se usporedbe s maturom tiče, matura je puno puno lakša. Nema komplikacija kod eseja, teme su manje političke, a više osobne i slično. Za DSD je bitno bit objektivan.
E, hvala ti puno! Jesi ti polagala ove sad godine? Mi se dosada nismo ništ specijalno pripremali, iako je profka uvijek govorila kao uskoro ćemo, uskoro... pa nikako! Znam da neke škole imaju ful opake te pripreme, pa me malo prpa ipak

btw. ispričavam se jer remetim glavnu temu, nisam znala gdje drugdje da postavim pitanje :$
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 16:50   #246
Quote:
BadQueen kaže: Pogledaj post
E, hvala ti puno! Jesi ti polagala ove sad godine? Mi se dosada nismo ništ specijalno pripremali, iako je profka uvijek govorila kao uskoro ćemo, uskoro... pa nikako! Znam da neke škole imaju ful opake te pripreme, pa me malo prpa ipak

btw. ispričavam se jer remetim glavnu temu, nisam znala gdje drugdje da postavim pitanje :$
Mi smo ovu godinu polagali i stvarno se da položiti ako se vježba za to. Pogotovo esej. Mi smo cijeli treći razred vježbali te eseje. Možda zvuči puno, ali i nije baš jer smo fakultativnu imali svaka dva tjedna. Za pisanje eseja smo dobili i neke papire gdje pišu smjernice i fraze koje bi bilo dobro koristiti pa je to uvelike pomoglo. A za usmeni smo se pripremali od početka četvrtog razreda pa do ispita u 1. mjesecu.
__________________
Es heißt Freundschaft, weil man mit Freunden alles schafft.
Vreben is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 17:29   #247
Quote:
BadQueen kaže: Pogledaj post
E, hvala ti puno! Jesi ti polagala ove sad godine? Mi se dosada nismo ništ specijalno pripremali, iako je profka uvijek govorila kao uskoro ćemo, uskoro... pa nikako! Znam da neke škole imaju ful opake te pripreme, pa me malo prpa ipak

btw. ispričavam se jer remetim glavnu temu, nisam znala gdje drugdje da postavim pitanje :$
Mi nismo gotovo ništa radili do 4. razreda za to konkretno, a na kraju nikad nismo ni napisali cijeli esej s profesoricom. Možda smo samo preletili uvode ili radili vježbe gdje bi nam dala tekst koji bismo morali u eseju prepričat ukratko i sažet bitne dijelove; iako to nema gotovo nikakve veze sa samim DSDom. Da, polagala sam ove godine.
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2015., 12:14   #248
Čula sam da će za esej doć Mein Bildungsweg ili Ferien in Burgenland
nbnb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 17:18   #249
Quote:
nbnb kaže: Pogledaj post
Čula sam da će za esej doć Mein Bildungsweg ili Ferien in Burgenland
huuuuh, to za višu ili nižu razinu?
btw. se pripremaš ti? ja ni prstom mrdnula dosad, non stop neki drugi predmet na dnevnom redu, samo ću se potrudit proći par malo ovih par dana paralelno s matematikom u pravilu, ne znam ni kako točno izgleda ispit iz njemačkog :$ znam da imamo čitanje, slušanje i esej, (gramatika?!), aali više od toga 0 bodova
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 00:26   #250
Esej iz njemačkog je najobičniji sastavak. Doslovno sastavak mišljenja. Čak ne postoji ni forma kao na eseju iz engleskog. Prošlogodišnja tema je bila nešto u stilu Navika čitanja. I onda pišeš koliko čitaš, zašto voliš čiitat, zašto misliš da bi drugi trebali (ili ne bi trebali) čitat i slično.

Ferien in Burgenland sigurno neće bit, kaj ste normalni
Rakkatakka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 12:18   #251
ja nemma pojma što da učim za taj esej na visu razinu, što da vjezbam... moze neki savjet???
marina_16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 20:24   #252
zar nitko???
marina_16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 20:36   #253
Quote:
marina_16 kaže: Pogledaj post
zar nitko???
pa ne znam šta bih ti savjetovala da naučiš pisati esej ponovi si neke veznike, nezavisne rečenice, ne znam... na kraju krajeva, pa pokušaj napisat neki koji je bio zadan prošlih godina
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 20:38   #254
plakala bih
marina_16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 21:36   #255
Quote:
marina_16 kaže: Pogledaj post
plakala bih
zašto?! ma daj, mačji kašaj ja baš mislim da neće biti strašno

koju razinu pišeš? ja sam na višoj, ali nemam nikako vremena za to, mislim da ću završit tako da riješim maturu iz 2014. u utorak nekad navečer xD
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!

Zadnje uređivanje Rakkatakka : 21.06.2015. at 14:01. Reason: spajanje postova
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 22:37   #256
pisem visu isto, problem je sto neznam sto da serem preko 200rijeci i jos na njemackom...divota
marina_16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 22:47   #257
Quote:
marina_16 kaže: Pogledaj post
pisem visu isto, problem je sto neznam sto da serem preko 200rijeci i jos na njemackom...divota
hmm, pa zašto si onda prijavila njem?
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 23:25   #258
Warum nicht xD
marina_16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 23:46   #259
Quote:
marina_16 kaže: Pogledaj post
Warum nicht xD
pa zvučala si kao da te netko natjerao da ideš na njemački
__________________
Sei wie Schnee, wunderschön und eiskalt!
BadQueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 14:45   #260
Unhappy

Jel zna netko nesto vise o formi eseja?
Jel treba u 3 ili 4 dijela? kako treba uopce uklopiti sa pitanjima?
aneburn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:12.