Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2014., 16:00   #3321
Quote:
TikiFiesta kaže: Pogledaj post
Ljudi ,kako to da gusjenica ima najmanje pesticida ,a ne ptica?
Biomagnifikacija - jedan od osnovnih pojmova iz ekologije.

http://toxics.usgs.gov/definitions/b...ification.html
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2014., 16:29   #3322
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Biomagnifikacija - jedan od osnovnih pojmova iz ekologije.

http://toxics.usgs.gov/definitions/b...ification.html
Aha hvala. ,a ono ekologiju smo radili samo jednu lekciju ništa nismo stigli
__________________
_______________________________
TikiFiesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2014., 03:11   #3323
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Biomagnifikacija - jedan od osnovnih pojmova iz ekologije.

http://toxics.usgs.gov/definitions/b...ification.html

Mi smo skoro cijelu ekologiju obradili ali ovog pojma se nikako ne sjecam.
Cak mislim da se uopce ni ne spominje u Alfinom udzbeniku za 4. razred, a ako se i spominje, nije otisnut. Tako da ono... ne znam sto bi mislila
__________________
As it all went on, the love became a field in a dream that once had been real.
Electra is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 09:54   #3324
Ako se i ne spominje pojam, sam koncept povećanja koncentracije nekih toksičnih tvari u organizmu (bioakumulacija) i na višim trofičkim stupnjevima (biomagnifikacija) bi se svakako trebao spomenuti. Naziv je ionako manje bitan (a nisu ga ni tražili na maturi!!), kao što genijalno objašnjava Richard Feynman:

http://youtu.be/05WS0WN7zMQ
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 11:52   #3325
.. profesore fjutach, rekli se da postoje dvije greške u testu... na što ste točno mislili, osim toga, molim vas da mi objasnite, kako će učenici iz strukovnih škola položiti uspješno biologiju na maturi, ako ne uče gimnazijsko gradivo... imaju biologiju u prvom ili eventualno u prvom i drugom razredu... a ima škola koje po programu uopće nemaju biologiju... i ti učenici bi htjeli upisati fakultete, gdje biologija donosi bodove...
volimbisere is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2014., 12:40   #3326
Jedna greška je u 22. zadatku - točni su odgovori A i B (luteotropin je drugi naziv za ICSH)

a druga u 12. - neke orhideje su primatno mutualistički odnos u simbiozi pretvorile u parazitizam pa bi se i to moglo priznati kao točan odgovor.

Što se strukovnih škola i biologije tiče, pitanje ne treba uputiti meni nego odgovornima u MZOŠ, AZOO i na sveučilištima, tj. svima koji formiraju kurikulume srednjih škola i određuju kriterije za upis na fakultete.

Ipak, mogu kratko prokomentirati: Prilikom upisa u srednju školu treba se dobro informirati o kurikulumu obrazovnog profila koji upisujete. Gimnazije su škole koje učenike primarno pripremaju za upis na sveučilišne studije, dok strukovne škole učenike pripremaju za tržište rada i specifične stručne studije.
Nije realno (niti su nastavni planovi i programi takvi!) da će učenici strukovnih škola uz svu praksu i gradivo iz struke uspjeti savladati i ostale predmete na gimnazijskoj razini... i to nije nikakva tajna, treba se samo dobro informirati PRIJE upisa.

Prije uvođenja Državne mature postojali su prijemni (razredbeni) ispiti za upis na fakultete i učenici iz strukovnih škola ni tada nisu bili u puno boljoj situaciji (ima manjih razlika, ali to je za neku drugu temu).
__________________
By all means let's be open-minded, but not so open-minded that our brains drop out. (Richard Dawkins)
jfutach is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:29   #3327
Imam pitanje.
Pisao sam na maturi na koncept grafitnom olovkom. Brinem se bude li mi zbog toga poništeni ispit. Osoba koja nas je pazila u razredu nije bila sigurna smije li se koristiti ili ne pa nam je dozvolila jer joj je bilo nelogično zašto se nebi smjelo pisati olovkom na koncept jer je to koncept.
Možda je imao tko slična iskustva?
fgrabant is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:41   #3328
koncept se ne boduje
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2014., 16:54   #3329
Znam da se ne boduje, ali me zanima bude to poništenje s obzirom da sam imao kod sebe nedopušten pribor, u ovom slučaju olovka, iako mi se to čini banalno. Nije to kao knjiga ili mobitel...
fgrabant is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2014., 11:11   #3330
Quote:
jfutach kaže: Pogledaj post
Ispitni katalog kaže:

PODRUČJE ISPITIVANJA UDIO U ISPITU
Biologija stanice 20 %
Mikrobiologija 7 %
Protoktisti i gljive 7 %
Botanika 7 %
Zoologija 7 %
Biologija čovjeka 20 %
Genetika i evolucija 20 %
Ekologija 12 %

Ako zbilja mislite da je ispitu bilo znatnih odstupanja od ovoga - pobrojite sve i sastavite žalbu, zovite novine, dignite bunu...

No, naravno da nećete jer je omjer tu negdje; nisam lud da računam, ali dojam je da je sve u redu.
Savjet budućim generacijama - učite po katalogu i planu i programu, a ne po prošlogodišnjim ispitima i nemojte jedan cijeli razred odbaciti kao nebitan. Bilo je i vrijeme da svježi povjetarac puhne u tu biološku DM
Mislim da ispod ovih postotaka piše da odstupanja mogu biti 5%....



Sent from my iPhone using Tapatalk
Feferonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2014., 20:46   #3331
lijep pozdrav svima

da li ima netko tko je ove godine pisao maturu ( viša razina) i prijemni iz biologije za medicinu? Ako bi mi mogao pomoći oko literature iz koje je učio.
__________________
Možda Bog želi da upoznaš mnogo pogrešnih ljudi prije nego što upoznaš pravog i na tome ćeš mu, kad se to bude desilo, biti zahvalan. :)
Akinom :D is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 18:37   #3332
Quote:
Akinom :D kaže: Pogledaj post
lijep pozdrav svima

da li ima netko tko je ove godine pisao maturu ( viša razina) i prijemni iz biologije za medicinu? Ako bi mi mogao pomoći oko literature iz koje je učio.
prijemni ti je tek 10.7., al ja ti ucim za to i to po udzbenicima iz srednje skole i skriptama s interneta.
__________________
oni su gavrani, oni su vrani.
subsonikđou is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 18:55   #3333
Pozz svima.. Ako mi netko moze reci kada su rezultati ispita iz biologije. Hvalaa ����
biancaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 01:35   #3334
Quote:
biancaa kaže: Pogledaj post
Pozz svima.. Ako mi netko moze reci kada su rezultati ispita iz biologije. Hvalaa ����
Pa 7.7. Će biti prvi rezultati za sve ispite mature
__________________
_______________________________
TikiFiesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2014., 08:33   #3335
Paa hvala ti.. Ja sam davno maturirala pa nisam u toku, a upisujem faks ove godine.. Tnxx...
biancaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 10:10   #3336
ima li netko neke skripte iz biologije? iz koji ste učili za maturu, posebno za prijemni na medicini?
brennan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2014., 12:54   #3337
Prodajem skriptu za pripremu ispita iz biologije na državnoj maturi (trinom) 25 kn.
pedo-bear is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2014., 16:41   #3338
Ima netko Pomakovu skriptu u PDF obliku da mi proslijedi na PM (ili ako je vec registiran na Scribd-u da mi skine i posalje)?
Vec mi se kosa dize na glavi kada vidim Scribd jer se trazi da platim pa se registriram.

Pa.. ima li neka dobra dusa?
ludasam0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 11:30   #3339
Quote:
ludasam0 kaže: Pogledaj post
Ima netko Pomakovu skriptu u PDF obliku da mi proslijedi na PM (ili ako je vec registiran na Scribd-u da mi skine i posalje)?
Vec mi se kosa dize na glavi kada vidim Scribd jer se trazi da platim pa se registriram.

Pa.. ima li neka dobra dusa?
-imam ja tu skriptu,kao i "pomakov zeleni cd" sa perpetum-laba sa zbirkom za medicinu, gdje se nalaze bio/kem/fiz zadaci. tokom dana ću ti poslati,sad nemam vremena; u pp ili na mail?

-još uvijek tražim ako netko ima kemiju u 24l; znam da je nova,ali možda je netko već skenirao?
mandy444 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 18:04   #3340
Quote:
mandy444 kaže: Pogledaj post
-imam ja tu skriptu,kao i "pomakov zeleni cd" sa perpetum-laba sa zbirkom za medicinu, gdje se nalaze bio/kem/fiz zadaci. tokom dana ću ti poslati,sad nemam vremena; u pp ili na mail?

-još uvijek tražim ako netko ima kemiju u 24l; znam da je nova,ali možda je netko već skenirao?
Ku24 jos nitko nije skenirao, ali je mozes posudit u knjiznici
uiiu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:49.