Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.07.2011., 17:04   #1
Javno ili privatno zdravstvo

Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Ne postoji besplatno zdravstvo. I ako ne placas uslugu direktno kada ides kod lijecnika, usluga se plati.
Naravno da ne postoji. Besplatno zdravstvo kod nas je ustvari laž. Zato sam i govorio o privatizaciji zdravstva više puta, jer novac koji se troši na njega je prevelik a učinak nikakav. Bilo bi super kada bi se taj novac usmjerio na socijalna davanja. Primjerice: djeca, nezaposlene osobe, studenti i umirovljenici imali bi besplatno zdravstvo financirano iz HZZO-a.

Zaposlenim osobama zdravstveno osiguranje trebale bi plaćati firme preko osiguravajućih kuća. Naravno, uvjet za to je opet manji porezi, smanjenje birokracije itd.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 11:15   #2
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Naravno da ne postoji. Besplatno zdravstvo kod nas je ustvari laž. Zato sam i govorio o privatizaciji zdravstva više puta, jer novac koji se troši na njega je prevelik a učinak nikakav. Bilo bi super kada bi se taj novac usmjerio na socijalna davanja. Primjerice: djeca, nezaposlene osobe, studenti i umirovljenici imali bi besplatno zdravstvo financirano iz HZZO-a.

Zaposlenim osobama zdravstveno osiguranje trebale bi plaćati firme preko osiguravajućih kuća. Naravno, uvjet za to je opet manji porezi, smanjenje birokracije itd.
Znači, tvoje rješenje za velike troškove zdravstva je to da one koji najviše (jedini) uplaćuju i najmanje troše prebaciš privatnicima, a one koji ne uplaćuju ništa i najviše troše ostaviš državi?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 21:19   #3
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Znači, tvoje rješenje za velike troškove zdravstva je to da one koji najviše (jedini) uplaćuju i najmanje troše prebaciš privatnicima, a one koji ne uplaćuju ništa i najviše troše ostaviš državi?
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.

Zaposlene osobe koje rade kod privatnika, državnih tvrtki, službi ili institucija, za njih bi zdravstveno osiguranje plaćale te firme u kojima rade. Zdravstveno osiguranje bi plaćale preko privatnih osiguravateljskih kuća.

Bolnice bi imale najbolje moguće uvjete i najmoderniju opremu za operaciju, imali bi privatnih bolnica po cijeloj Hrvatskoj, smanjili bi gužve na čekanjima, smanjili bi troškove putovanja iz grada ili sela u grad jer bi istu uslugu imao i tamo, nudile bi se najbolje usluge pacijentima, imali bi ljubazno i društveno osoblje, visoke liječničke plaće, zdravstvene usluge bile bi dostupne svima, a ne samo onima koji mogu platiti i država bi uštedila golemi novac, zadržala liječničke stručnjake da ne odlaze van i još dobila u proračun. Kud ćeš bolje?
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 09:30   #4
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.
Sanjaj. Samo biš legalizirao stanje koje imaš sada. Misliš li da bi ti privatno osiguranje pokrivalo baš svaku pizdariju koje se sjetiš? Ili da bi ti pokrivalo baš svako bolovanje koje želiš otvoriti? Malo morgen. Mogu si misliti onda naslove u novinama - privatni osiguravatelj ne da majci dvoje djece, blagajnici u Konzumu, da ode na bolovanje zbog svoje djece. Ovo nije zemlja za koju smo se borili itd,itd.

Pravi uvjet za rješenje zdravstvenog osiguranja, bilo privatnog ili bilo javnog, je u gospodarskom rastu, jer ne možeš dijeliti nešto što nisi zaradio. Po meni čak i postoji jedno među-rješenje, ali tu treba biti jako oprezan, a to je pružanje usluga medicinske skrbi bogatim umirovljenicima sa Zapada. Dobio biš svježi keš izvana, povećao iskoristivost skupe medicinske opreme i omogućio biš eventualnu dodatnu zaradu i ostalim granama gospodarstva.

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
lada nas zadužila još 5,5 milijardi kuna ...
Šta se čudite ko pura dreku? Pa projicirani deficit iznosi 15 milijardi kuna! To znači da će toliko biti novo neto zaduženje, a usto treba refinancirati i dugove koji dospijevaju na naplatu u ovoj godini. Ako se ne želite više zaduživati onda smanjite penzije za 15 milijardi kuna, pa da vidite tek onda belaja...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 08.07.2011. at 09:56. Reason: spajanje poruka
Plazibat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 16:57   #5
Quote:
Plazibat kaže: Pogledaj post
Sanjaj. Samo biš legalizirao stanje koje imaš sada. Misliš li da bi ti privatno osiguranje pokrivalo baš svaku pizdariju koje se sjetiš? Ili da bi ti pokrivalo baš svako bolovanje koje želiš otvoriti? Malo morgen. Mogu si misliti onda naslove u novinama - privatni osiguravatelj ne da majci dvoje djece, blagajnici u Konzumu, da ode na bolovanje zbog svoje djece. Ovo nije zemlja za koju smo se borili itd,itd.

Pravi uvjet za rješenje zdravstvenog osiguranja, bilo privatnog ili bilo javnog, je u gospodarskom rastu, jer ne možeš dijeliti nešto što nisi zaradio. Po meni čak i postoji jedno među-rješenje, ali tu treba biti jako oprezan, a to je pružanje usluga medicinske skrbi bogatim umirovljenicima sa Zapada. Dobio biš svježi keš izvana, povećao iskoristivost skupe medicinske opreme i omogućio biš eventualnu dodatnu zaradu i ostalim granama gospodarstva.
Prije toga morali bi riješiti gospodarsko stanje u državi i sniziti poreze privatnicima kako bi se tako nešto ostvarilo jel? Nisam mislio da se odmah to uvede nego tek kad se riješe ostale stvari.

Ja mislim da ni ovaj tvoj prijedlog ne bi bio baš dobar jer opet bi imao nezadovoljnih koji bi se žalili da je zdravstvo preskupo i da pogoduje samo onima koji ga mogu platiti.

Zadnje uređivanje klokanovac : 08.07.2011. at 17:31.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 09:59   #6
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.

Zaposlene osobe koje rade kod privatnika, državnih tvrtki, službi ili institucija, za njih bi zdravstveno osiguranje plaćale te firme u kojima rade. Zdravstveno osiguranje bi plaćale preko privatnih osiguravateljskih kuća.

Bolnice bi imale najbolje moguće uvjete i najmoderniju opremu za operaciju, imali bi privatnih bolnica po cijeloj Hrvatskoj, smanjili bi gužve na čekanjima, smanjili bi troškove putovanja iz grada ili sela u grad jer bi istu uslugu imao i tamo, nudile bi se najbolje usluge pacijentima, imali bi ljubazno i društveno osoblje, visoke liječničke plaće, zdravstvene usluge bile bi dostupne svima, a ne samo onima koji mogu platiti i država bi uštedila golemi novac, zadržala liječničke stručnjake da ne odlaze van i još dobila u proračun. Kud ćeš bolje?
Znači, tvoja je tvrdnja da bi privatnici, za današnji zdravstveni proračun minus golema državna ušteda minus zarada, pružili najbolje moguće uvjete, najmoderniju opremu i usluge bi bile dostupne svima?
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 10:35   #7
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Znači, tvoja je tvrdnja da bi privatnici, za današnji zdravstveni proračun minus golema državna ušteda minus zarada, pružili najbolje moguće uvjete, najmoderniju opremu i usluge bi bile dostupne svima?
Ja mislim da je to bio sarkazam u postu. Klokanovac se šegačio na račun privatizacije zdravstva.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 17:49   #8
Quote:
Nostrađurus kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je to bio sarkazam u postu. Klokanovac se šegačio na račun privatizacije zdravstva.
A gle, što imamo od državnog zdravstvenog sustava? Iskreno, svaki puta kad moram na pregled ili kod zubara ide mi na jetra. Osim što su veliki trošak državi, usluge su prilično loše. Da i ne pričam kakve su prostorije u nekim bolnicanma ili zaraznim odjelima. Uz to dobivaš i nervozne medicinske sestre koje te gledaju s nekakvim prijezirom non stop. S nekima se čak moraš svađati. A kakve su tek gužve možeš si zamisliti. A tek doktori? Neki od njih ne znaju ti procijeniti dijagnozu, neki od njih pišu ti krive recepte za uzimanje tableta. Strašno. A tek kad moraš na operaciju? Ono, odeš operirati kurje oči, ostaneš bez noge. I sve to plaća država. Ustvari ne baš sve. Mi plaćamo dopunsko za takve stvari. I to nije sve. Još i nadoplaćujemo koju tisućicu za zdravstvene usluge. Ali naši doktori nisu zadovoljni time jer zarađuju premalo, pa dodatno otvaraju svoje privatne klinike da zarade. Pa još kad mu platiš mito da preskočiš red...Koji je to očaj i jad.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 17:09   #9
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Znači, tvoja je tvrdnja da bi privatnici, za današnji zdravstveni proračun minus golema državna ušteda minus zarada, pružili najbolje moguće uvjete, najmoderniju opremu i usluge bi bile dostupne svima?
Privatnici koji bi pokupovali te bolnice bi ih opremali. A i zašto bi država bila u minusu? Zar privatnik ne bi morao plaćati porez? Država bi time bila itekako u plusu i još bi dobila nove klinike.

Ali dobro, moj prijedlog ti očito ne valja. Imaš bolji prijedlog možda? Ili me trolaš bezveze?

Zadnje uređivanje klokanovac : 08.07.2011. at 17:19.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 09:37   #10
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice.

Zaposlene osobe koje rade kod privatnika, državnih tvrtki, službi ili institucija, za njih bi zdravstveno osiguranje plaćale te firme u kojima rade. Zdravstveno osiguranje bi plaćale preko privatnih osiguravateljskih kuća.

Bolnice bi imale najbolje moguće uvjete i najmoderniju opremu za operaciju, imali bi privatnih bolnica po cijeloj Hrvatskoj, smanjili bi gužve na čekanjima, smanjili bi troškove putovanja iz grada ili sela u grad jer bi istu uslugu imao i tamo, nudile bi se najbolje usluge pacijentima, imali bi ljubazno i društveno osoblje, visoke liječničke plaće, zdravstvene usluge bile bi dostupne svima, a ne samo onima koji mogu platiti i država bi uštedila golemi novac, zadržala liječničke stručnjake da ne odlaze van i još dobila u proračun. Kud ćeš bolje?
ajmo malo bez gluposti, do sad smo imali prilike vidjeti kuda nas vodi privatizacija....još samo nam treba da privatiziraju i zdravstvo
država i pojedinci ako žele prodavati, nek najprije sagrade jer ove bolnice je gradio narod....
manjak u zdravstvu može nestati samim uvođenjem reda jer dok s jedne strane placamo privatniku masnu lovu za određene pretrage umjesto da ih radimo u bolnicama nemreš trubiti o tome kako je sve skupo vec koliko su celni ljudi tog sistema nesposobni i nemarni.
ponekad je dovoljno samo ukljuciti mozak da bi shvatili masu nelogicnosti i laži koje nam serviraju kao tragediju, zdravstvu s ne isplati kupiti aparate, zaposliti ljude a, privatniku koji te ljude placa duplo više, da.... ne znam tko je ovdje lud

Zadnje uređivanje tanita : 15.07.2011. at 09:43.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 11:19   #11
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
ajmo malo bez gluposti, do sad smo imali prilike vidjeti kuda nas vodi privatizacija....još samo nam treba da privatiziraju i zdravstvo
država i pojedinci ako žele prodavati, nek najprije sagrade jer ove bolnice je gradio narod....
Ne privatizacija nego privatizacijska pljačka. Da smo imali normalnu privatizaciju to bi bila druga priča i proizvodnja bi nam opstala.

Da, super ti je prijedlog. Nek prvo izgrade bolnice ali odakle novac? Vidiš i sama da nam rade upravo suprotno. Ukidaju bolnice umjesto da ih grade.


Quote:
manjak u zdravstvu može nestati samim uvođenjem reda jer dok s jedne strane placamo privatniku masnu lovu za određene pretrage umjesto da ih radimo u bolnicama nemreš trubiti o tome kako je sve skupo vec koliko su celni ljudi tog sistema nesposobni i nemarni.
ponekad je dovoljno samo ukljuciti mozak da bi shvatili masu nelogicnosti i laži koje nam serviraju kao tragediju, zdravstvu s ne isplati kupiti aparate, zaposliti ljude a, privatniku koji te ljude placa duplo više, da.... ne znam tko je ovdje lud
Samo sam htio da nam zdravstvo bude kvalitetnije, brže i dostupno svima, ali dobro. Vi ga ne želite. Nema smisla dalje raspravljati jer je sve više forumaša protiv mene u ovom trenutku na ovom topicu.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 14:25   #12
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ne privatizacija nego privatizacijska pljačka. Da smo imali normalnu privatizaciju to bi bila druga priča i proizvodnja bi nam opstala.

Da, super ti je prijedlog. Nek prvo izgrade bolnice ali odakle novac? Vidiš i sama da nam rade upravo suprotno. Ukidaju bolnice umjesto da ih grade.
imamo nekih 57 bolnica sto je prema WHO-u i svjetskoj praksi previse.
bolnice nisu kategorizirane, nego se politički gradilo i sada netko treba presjeći.


Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Samo sam htio da nam zdravstvo bude kvalitetnije, brže i dostupno svima, ali dobro. Vi ga ne želite. Nema smisla dalje raspravljati jer je sve više forumaša protiv mene u ovom trenutku na ovom topicu.
privatno zdravstvo znaci... privatno zdravstvo. To ne znaci brze ili bolje zdravstvo, to nigdje ne piše
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 14:49   #13
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Da još jednom pojasnim što sam htio reći. Dakle, privatizacijom zdravstvenog sustava država bi prestala financirati bolnice. U njih bi ulagao privatnik. Država bi uštedjela time 8 milijardi kn i usmjerila taj novac u besplatno zdravstveno osiguranje nezaposlenih osoba, djece, studenata i umirovljenika i još bi dobivala u proračun. Financirao bi ih HZZO koji bi dobivao više novaca da država ne mora financirati i bolnice...firme...bi plaćale preko privatnih osiguravateljskih kuća.
...
Bolnice bi imale najbolje moguće uvjete i najmoderniju opremu za operaciju, i...smanjili bi gužve...troškove putovanja... jer bi istu uslugu imao i tamo, ...imali bi ljubazno i društveno osoblje, visoke liječničke plaće,
Kad ovo citam dodje mi da te izvrijedjam, ali da pokusam odgovoriti pristojno.
1. Ako bi htio prebaciti bolnice u vlasnistvo nekom privatnom investitoru, taj bi tek preuzeo posao kad racuna da ce s njime zaraditi. Ako poklanjamo bolnice besplatno, uzet cu ih ja sve, prodat opremu i otpustit osoblje iz 3/4 bolnica, prodat ili iznajmit zgrade, a 1/4 cu ostaviti da dalje radi, ali cu tamo dici cijene svega 10x, a place osoblju smanjiti za 25%, pa ako se bune za daljnjih 10% na svaku pobunu. Pa tko hoce operirat slijepo crijevo nek plati. Super business za mene, tko mi je dozvolio da to napravim iz drzavne uprave treba ga nabit na kolac, pa objesit.
2.Recimo da privatni vlasnik ne smije ugasiti bolnice po ugovoru, odnosno da ih mora platiti realnu vrijednost nekretnine + oprema + premija. Ali mora nesto zaraditi, inace je lud da se u sve upusti . To moze tako da ili povisi cijene ili smanji trosak, jer obim posla je vise manje konstantan. Dakle, morao bi biti budala da krene dodatno investirati u opremu, bolje place osoblja, vise osoblja, ... Najlakse mu je da skrese osoblje po broju i placi, kao sto rade sve korporacije u doba krize. Mozda ce osoblje manje moc zabusavat, ali pregledavat i operirat ce vas ljudi s crvenim ocima.
3. U cijelom svijetu trzisni model zdravstva vodi u velik rast cijena. Tu nema izuzetka. Privatizacija = rast cijena. Tocka!
4. Ne isplati se pruzati usluge u slabo naseljenim podrucijma. Da je sve trzisno na otocima ili po selima ne bi bilo nicega. Kog sta boli, moze do Zagreba. Iz Gospica. Privatni investitor nece biti lud da posluje s gubitkom i investira u MRI u Gospicu koji nikad nece otplatiti.

Privatizacija zdravstva je najgore sto si jedno drustvo moze napraviti. Model je dobar samo za zdravstvena osiguranja, koja ce usisati velik dio (u US oko 40%) novca za zdravstvo. Drustvo ce platiti vise, usluga ce biti losija, teze dostupna, a mnogima i potpuno nedostupna.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 15:28   #14
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Kad ovo citam dodje mi da te izvrijedjam, ali da pokusam odgovoriti pristojno.
1. Ako bi htio prebaciti bolnice u vlasnistvo nekom privatnom investitoru, taj bi tek preuzeo posao kad racuna da ce s njime zaraditi. Ako poklanjamo bolnice besplatno, uzet cu ih ja sve, prodat opremu i otpustit osoblje iz 3/4 bolnica, prodat ili iznajmit zgrade, a 1/4 cu ostaviti da dalje radi, ali cu tamo dici cijene svega 10x, a place osoblju smanjiti za 25%, pa ako se bune za daljnjih 10% na svaku pobunu. Pa tko hoce operirat slijepo crijevo nek plati. Super business za mene, tko mi je dozvolio da to napravim iz drzavne uprave treba ga nabit na kolac, pa objesit.
2.Recimo da privatni vlasnik ne smije ugasiti bolnice po ugovoru, odnosno da ih mora platiti realnu vrijednost nekretnine + oprema + premija. Ali mora nesto zaraditi, inace je lud da se u sve upusti . To moze tako da ili povisi cijene ili smanji trosak, jer obim posla je vise manje konstantan. Dakle, morao bi biti budala da krene dodatno investirati u opremu, bolje place osoblja, vise osoblja, ... Najlakse mu je da skrese osoblje po broju i placi, kao sto rade sve korporacije u doba krize. Mozda ce osoblje manje moc zabusavat, ali pregledavat i operirat ce vas ljudi s crvenim ocima.
3. U cijelom svijetu trzisni model zdravstva vodi u velik rast cijena. Tu nema izuzetka. Privatizacija = rast cijena. Tocka!
4. Ne isplati se pruzati usluge u slabo naseljenim podrucijma. Da je sve trzisno na otocima ili po selima ne bi bilo nicega. Kog sta boli, moze do Zagreba. Iz Gospica. Privatni investitor nece biti lud da posluje s gubitkom i investira u MRI u Gospicu koji nikad nece otplatiti.

Privatizacija zdravstva je najgore sto si jedno drustvo moze napraviti. Model je dobar samo za zdravstvena osiguranja, koja ce usisati velik dio (u US oko 40%) novca za zdravstvo. Drustvo ce platiti vise, usluga ce biti losija, teze dostupna, a mnogima i potpuno nedostupna.
Ne mora sve biti tako. Ako ćemo imati manje osiguravajućih kuća s obzirom na broj stanovnika usluge bi mogle biti i znatno jeftinije a zarada veća. Višak takvih osiguranja bi stvorio konkurenciju a to ne bilo dobro jer bi im onda zarada pala i povećali bi cijene svojih usluga a to se ni tvrtkama a bogme ni građanima ne bi svidjelo. U SAD-u koji ima preko 200 milijuna stanovnika tržište je veće pa je i zarada bolja neovisno o broju tih kuća. Kod nas bi trebalo to ograničiti na maksimalno 4 kako bi se uz pokriće usluga uspio stvoriti i profit.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2011., 15:36   #15
Quote:
klokanovac kaže: Pogledaj post
Ne mora sve biti tako. Ako ćemo imati manje osiguravajućih kuća s obzirom na broj stanovnika usluge bi mogle biti i znatno jeftinije a zarada veća. Višak takvih osiguranja bi stvorio konkurenciju a to ne bilo dobro jer bi im onda zarada pala i povećali bi cijene svojih usluga a to se ni tvrtkama a bogme ni građanima ne bi svidjelo. U SAD-u koji ima preko 200 milijuna stanovnika tržište je veće pa je i zarada bolja neovisno o broju tih kuća. Kod nas bi trebalo to ograničiti na maksimalno 4 kako bi se uz pokriće usluga uspio stvoriti i profit.
Bez obzira imali 1, 4 ili 450 zdravstvenih osiguranja ona samo premecu lovu od osiguranika do pruzatelja usluge. Sto vise love zadrze za sebe tim su manje efikasna, za drustvo. Rekao sam vec da u US zadrze 40%. Mislis li da ce trziste u RH biti efikasnije nego li u US? Ja sam siguran da nece!

Osim toga, vidis da je privatno osiguranje u US ultra-neefikasno, jer ne samo da zadrzi za sebe 40% sredstava, nego i uskracuje uslugu velikom broju ljudi. Uzmi nekog dedeka koji dobije infarkt, pa mu osiguranje kaze da je to pre-existing condition i nece platit tretman, dedek mora prodat kucu da plati ljecenje. Osiguranje je usparalo super, osiguranik je prokockao djedovinu. Zelimo li to?

Pogledaj "Sicko" od Michale Moore-a, pa mi onda reci sto mislis o privantom sistemu. Privanti sistem nije Sunce za brze pretrage za cash, nego pacijenti koje hitna baci iz kola na cestu jer skuze da nemaju love.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 17:11   #16
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
lada nas zadužila još 5,5 milijardi kuna

Martina Dalić

Vlada je donijela odluku o zaduženju države za 750 milijuna eura izdanjem sedmogodišnjih euroobveznica. Po srednjem tečaju HNB-a to je nešto više od 5,5 milijardi kuna.

Kamatni kupon nove obveznice je 5,875% godišnje, uplatile bi se sutra, a rok dospijeća je 9. srpnja 2018. godine.

Novac od nove euroobveznice utrošit će se dijelom za financiranje povrata obveza po glavnici javnog duga iz prijašnjih godina, kazala je ministrica financija Martina Dalić.

Tijekom predstavljanja izdanja u europskim financijskim središtima, od 27. do 29. lipnja, investitori su prepoznali potencijal rasta hrvatskog gospodarstva i stabilnost hrvatskoga financijskog sustava, što je rezultiralo velikim iskazanim zanimanjem za izdanjem, ističu iz Ministarstva financija.

Činjenica da je knjiga upisa 30. lipnja bila otvorena svega nekoliko sati svjedoči o snažnoj potražnji za euroobveznicama Republike Hrvatske, navode iz Ministarstva financija napominjući da dodatno treba istaknuti da Hrvatska dvije godine nije izdavala euroobveznice na europskom tržištu.

Prije četiri mjeseca zadužili smo se na američkom tržištu za 1,5 milijardi dolara, što je bilo oko gotovo 8 milijardi kuna.

Ovog srpnja dobro smo prošli za razliku od lanjskog. Naime, tada nas je Vlada rekordno zadužila za čak 13,4 milijarde kuna, kako bi dobili stabilnost za nekoliko mjeseci.

hrt

Eto, i nova ministrica se hvali kako ne može pokrpat proračun, a da se ne zaduži.....aj nek roknu atomsku bombu na nas, bar ćemo brže porikavat...
Čekaj,jel to novo zaduženje ili je to zaduženje zbog koje je otvarana tema??
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:25   #17
da se nastavim

razlika izmedju privatnog i javnog zdravstva je u tome sto javno zdravstvo prikuplja novac i sav novac potrosi na lijekove. Nema viška koji ostaje, jer u zdravstvu uvijek mozes potrositi vise, uvijek mozes dati bolju pretragu, skuplji lijek... u privatnom je drugacije

takodjer,
privatno zdravstveno osig. nece biti 'nagradjeno' za tvoje zdravlje, nego za to sto su manje na tebe potrosili... to je po mom suštinska razlika - uspješan nije onaj liječnik koji je izlijecio pacijenta, nego je manje potrosio na njega...
nije da je u sadasnjem zdravstvu bajno sto se tice toga, ali se struka manje vise ipak štiti.

da se mene pita, ja bi uveo neki princip managera ili sl. koji bi dobivali bonuse na osnovi ušteda i sl., jer postojeći sustav je (namjerno) katastrofalan.
Namjerno se gura pacijente sa boljom plateznom moci kod privatnika, jer oni osiguravaju one najskuplje pretrage..
npr. da 10% pacijenata sa najvisljim prihodima ode kod privatnog osiguravatelja (a ne da je u hzzo-u), mislim da bi zdr. sustav bio u velikim problemima..

drugo to što u sadasnjem sustavu curi na sve strane, a odgovorni ništa ne rade, iako znaju
Taroth is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 11:49   #18
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
da se nastavim

razlika izmedju privatnog i javnog zdravstva je u tome sto javno zdravstvo prikuplja novac i sav novac potrosi na lijekove. Nema viška koji ostaje, jer u zdravstvu uvijek mozes potrositi vise, uvijek mozes dati bolju pretragu, skuplji lijek... u privatnom je drugacije

takodjer,
privatno zdravstveno osig. nece biti 'nagradjeno' za tvoje zdravlje, nego za to sto su manje na tebe potrosili... to je po mom suštinska razlika - uspješan nije onaj liječnik koji je izlijecio pacijenta, nego je manje potrosio na njega...
nije da je u sadasnjem zdravstvu bajno sto se tice toga, ali se struka manje vise ipak štiti.

da se mene pita, ja bi uveo neki princip managera ili sl. koji bi dobivali bonuse na osnovi ušteda i sl., jer postojeći sustav je (namjerno) katastrofalan.
Namjerno se gura pacijente sa boljom plateznom moci kod privatnika, jer oni osiguravaju one najskuplje pretrage..
npr. da 10% pacijenata sa najvisljim prihodima ode kod privatnog osiguravatelja (a ne da je u hzzo-u), mislim da bi zdr. sustav bio u velikim problemima..

drugo to što u sadasnjem sustavu curi na sve strane, a odgovorni ništa ne rade, iako znaju
Vrlo razuman stav.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:33   #19
Možeš li te tvrdnje potkrijepiti nekim brojkama?
Koliko hrvatska izdvaja po osiguraniku, koliko troši na njega, a koliko se to radi u nekim državama svijeta gdje je bolej?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:47   #20
http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrva...5/Default.aspx
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:19.