Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2015., 13:19   #61
naravno da ih treba nauciti, kako ces dijete pustiti samo u svijet ako ne zna da se autima ne prilazi ni ako te pitaju za smijer a kamoli da udjes u auto, da se ne odlazi s nepoznatima, da ako se netko ponasa na nacin koji njima stvara nelagodu odmah to kazu roditeljima, kome da se obrate ako se izgube....
to je sve nuzno, naprosto ne mogu zamisliti ispustiti dijete iz vidokruga na duze od 5 minuta bez takvih osnovnih informacija
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 13:43   #62
Poanta početnog posta je bila, ako sam dobro shvatila, a mislim da jesam, ne toliko vezana na elementarne metode odgoja (u što spada i ophođenje s nepoznatim ljudima te prelazak ceste), nego treba li djecu poučavati širem kontekstu svjetskih zbivanja čiji tijek pokretačica topica smatra prilično depresivnim i alarmantnim i na taj način ih "pripremiti" za, nedo bog, velika zla koja bi po njenom mišljenju, mogla uslijediti.

Većina djece kopira roditelje i kroz njihovo držanje i ponašanje određuje da li je situacija opasna ili nije.
Ima jedan krasan film "La vita e bella" i po meni je to krasan primjer onoga što želim reći, a to je da je otac u konc logoru do kraja svojih minuta boravak svom djetetu tamo učinio bezbrižnim i smanjio do maksimuma izloženost stresu te mu na taj način sačuvao djetinjstvo.

Jučer sam gledala Carpe diem gdje je djevojka koja je preboljela kao dijete karcinom pluća uz prognozu da nema šanse da ga preživi rekla da ju je svaki dan iz depresije vadilo lice majke koje je non stop bilo ozareno i optimistično i na taj način njoj davalo volju i snagu.
Dijete je vidjelo sretnu i bezbrižnu majku i tako dobivalo dojam o tome da situacija nije tako loša.
Tek naknadno je saznala koliko je majka plakala kada je napuštala bolničku sobu i kakvu je sve krizu prolazila "iza zatvorenih vrata" te kakav su joj ishod prognozirali.

Iz te perspektive osobno smatram da, kakve god okolnosti bile, djetetu ne smijemo uskratiti pravo na bezbrižno djetinjstvo pa makar mi osobno prolazli najcrnji pakao sumnji i depresija.
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 13:56   #63
s time se apsolutno slazem. naprosto nije potrebno djetetu objasnjavati geopoliticku situaciju bliskog istoka i utjecaj iste na nase prostore
ali vrti se kroz temu svasta, od obicnih medjuljudskih odnosa, do terorizma, do odnosa prema nepoznatima
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 14:32   #64
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
s time se apsolutno slazem. naprosto nije potrebno djetetu objasnjavati geopoliticku situaciju bliskog istoka i utjecaj iste na nase prostore
ali vrti se kroz temu svasta, od obicnih medjuljudskih odnosa, do terorizma, do odnosa prema nepoznatima
Sad se osjećam k'o prometnica
__________________
Trijumf je odricanje od uspjeha. Tko trijumfira, gubi.
Dragonfly is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:22.